trawa

Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 255296 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chronos5205

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #570 dnia: Styczeń 01, 2015, 10:41:33 pm »
"Bastion" Kinga, znaleziony pod choinką :)

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #571 dnia: Marzec 05, 2015, 05:12:38 pm »

Birmańskie Dni, Orwella

Świetny obraz brytyjskiego kolonializmu w Birmie. Duszny, tak z racji na klimat kraju, jak i atmosferę samej powieści. W przemyśleniach i działaniach głównego bohatera bardzo dobrze oddane dylematy (nie)wierności sobie. Nie wiem czy Orwell czytał Prusa, ale wielbiciele "Lalki" również znajdą tu znajome wątki. Uprzedzam tylko, że książka jest raczej przygnębiająca. Pewnie dlatego, że prawdziwa.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Tiszka

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #572 dnia: Marzec 08, 2015, 10:41:12 pm »
"Witacie w Rosji" Glukhovskyego (też wymyślił z pisownią nazwiska)

Polecam gorąco, można się uśmiać przez łzy.

http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/dmitry-glukhovsky/witajcie-w-rosji/recenzja
www.manga.gildia.pl - mangowe newsy i recenzje Gildii :)

Offline Fezz

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #573 dnia: Marzec 13, 2015, 12:48:21 pm »
Ostatnio przeczytana  - "Zielona wyspa" I. Ostachowicza  - z naprawdę ciekawą główną postacią kobiecą. :) Nie czytałem tylko tej jego wcześniejszej książki, teraz się zastanawiam, jak mi wpadnie w ręce, to przeczytam.

Offline kubekwkubek

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #574 dnia: Marzec 17, 2015, 09:58:28 am »
Ostatnio przeczytana  - "Zielona wyspa" I. Ostachowicza  - z naprawdę ciekawą główną postacią kobiecą. :smile: Nie czytałem tylko tej jego wcześniejszej książki, teraz się zastanawiam, jak mi wpadnie w ręce, to przeczytam.


To ja odwrotnie :smile: czytałąm "noc żywych zydów",a tej najnowszej jeszcze nie, ale temat wyjazdu na bezludna wyspę mnie intryguje, wiec na pewno sięgnę :smile:
ostatnio pochłnełam jeszcze biografie Beksinskich Grzebałkowskiej, fascynujaca.

Offline Golan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #575 dnia: Marzec 23, 2015, 10:23:16 pm »
"Zieloną wyspę" czytam i jest całkowicie inna od poprzedniej, ale wciąga już od pierwszych stron, tym bardziej ciekawi mnie, że motywu belzudnej wyspy to od czasów Robinsona nie spotkałam chyba w żadnej książce, a ten jeszcze jest zupełnie kobiecy... co do Piętaszka to też jest ciekawie ;-)

Offline kubekwkubek

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #576 dnia: Marzec 24, 2015, 10:20:23 am »
"Zieloną wyspę" czytam i jest całkowicie inna od poprzedniej, ale wciąga już od pierwszych stron, tym bardziej ciekawi mnie, że motywu belzudnej wyspy to od czasów Robinsona nie spotkałam chyba w żadnej książce, a ten jeszcze jest zupełnie kobiecy... co do Piętaszka to też jest ciekawie :wink:


sięgnełam jednak po tę wyspę i rozwalił mnie już cytat na poczatku z los trabantos "wzielam wiec strzelbe swojego dziadka. Odstrzeliłam ci łęb, wylądował w rabatkach", no no zapowiada się naprawde ciekawie i nietypowo :smile:

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #577 dnia: Kwiecień 07, 2015, 05:24:13 pm »
Debiutancki zbiór opowiadań grozy pod tytułem Wieża autorstwa Ahsana Ridha Hassana - założyciela serwisu Wydaje.pl - od wydawnictwa Novae Res. Zapraszam do recenzji:
http://mnichhistorii.blogspot.com/2015/04/491-recenzja-wieza-zbior-opowiadan.html

Offline aneczka

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #578 dnia: Kwiecień 08, 2015, 01:08:25 pm »
"Siła serca" Baptis de Pepe

Offline arko

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #579 dnia: Maj 19, 2015, 10:05:08 am »
ja właśnie skończyłem czytać "Lśnienie" Stephena Kinga. lepsze niż film! zdecydowanie.

Offline zaciekawiony

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #580 dnia: Luty 17, 2016, 12:17:23 am »
Ostatnio przeczytałem kryminał J.S.Fletchera "Kobieta o dwóch nazwiskach" - sprawnie napisany, klasyczny kryminał detektywistyczny, pierwotnie chyba drukowany w odcinkach bo na  końcu każdego rozdziału pojawia się jakiś zaskakujący fakt. Specyficzne jest to, że w fabule co i rusz pojawia się amator chcący rozwikłać sprawę. Doliczyłem się łącznie dwóch detektywów policyjnych i sześciu amatorów.

A teraz zacząłem "Echopraksję" Wattsa, i szczerze mówiąc jest dość dziwna.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Tiszka

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #581 dnia: Luty 21, 2016, 05:36:02 pm »
Abercrombie "Pół wojny" - jejku, jakie to dobre *_* Generalnie Abercrombie jak dla mnie deklasuje Martina.
www.manga.gildia.pl - mangowe newsy i recenzje Gildii :)

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #582 dnia: Maj 05, 2016, 03:52:51 pm »

Dwie zajmujące, choć różne książki o Państwie Środka.

Colin Thubron: Za Murem. Podróż po Chinach
Thubron jest doskonały stylowo. W jego pisarstwie znajdujemy dojrzałość i równowagę yin wrażliwości na chińską historię i mentalność oraz yang niepopadania w bezkrytyczny orientalizm. Książka została napisana w 1987 roku, ale minione trzy dekady przykryły ją raczej dostojnym szronem, aniżeli rdzą. Ba, z pewnych względów towarzyszenie autorowi w podróżach po Chinach w tamtym czasie wydaje mi się ciekawsze niż śledzenie przygód współczesnych globtroterów. Były to bowiem dla Państwa Środka ważne lata coraz szerszego otwierania okna na świat. Samotna wyprawa człowieka z Zachodu wgłąb Chin w żadnym razie nie była wtedy czymś oczywistym, co przydaje książce smaczku eksploracyjnego. Mnie, inaczej niż Michałowi Lubinie, którego recenzję bardzo zresztą polecam (http://www.polska-azja.pl/2015/04/13/m-lubina-przebijajac-mury-recenzja-ksiazki-colina-thubrona-za-murem/) udzieliło się zainteresowanie Thubrona kwestią spuścizny rewolucji kulturalnej, tego jak przetrwali i zapamiętali ją Chińczycy, z którymi rozmawiał. W sumie kawał dobrej literatury, ciekawie sportretowani bohaterowie, obyczaje i miejsca. Wart uwagi też stosunek jaki wówczas (?) mieli Chińczycy do osoby reprezentującej zachodnią cywilizację. Teraz poluję na https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/cien-jedwabnego-szlaku :smile:

Pin Ho, Wenguang Huang: Uderzenie w czerń. Morderstwo, pieniądze i walka o władzę w Chinach
O ile "Za Murem" jest pejzażem do niespiesznego oglądania, to tutaj, jak u Hitchcocka, na początku mamy trzęsienie ziemi, a później napięcie tylko rośnie. I jest trup, który okaże się dla wielu osób przyczyną nielichego zakłopotania. Nie mamy tu jednak do czynienia z beletrystyką, ale prawdziwą historią, która stanowiła zaskakującą uwerturę do procesu przejęcia władzy w Chinach przez kolejną generację przywódców. Głównym bohaterem książki jest Bo Xilai - polityk z wielkimi ambicjami, typowany w przyszłości do czołowych ról w państwie, który, jak się przynajmniej teraz wydaje, zapisze się złotymi zgłoskami jedynie w utrwalonej frazie "Afera Bo Xilaia" i skończył z wyrokiem dożywocia. Mamy też miejscową Lady Makbet,  uwikłanego szefa policji, a ponad tymi, bezpośrednio zaangażowanymi postaciami rozciąga się panorama tuzów życia politycznego Komunistycznej Partii Chin bezpardonowo walczących o wpływy. Jedna z recenzentek określiła tę historię jako chiński "House of cards", tyle że znacznie ciekawszy, bo prawdziwy :smile:
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline 8azyliszek

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #583 dnia: Wrzesień 01, 2016, 02:42:55 pm »
Mimo wszystko lubię Marcina Wolskiego. Wiem, że teraz już całkiem zatracił obiektywizm i krytyczne patrzenie na wszystkich. Ale nic nie poradzę - ja się wychowałem na radiowym magazynie satyrycznym ZSYP. I tam świetnie to wszystko organizował i kierował. Były tam genialne, ponadczasowe materiały. I dlatego go lubię i mi nie przeszkadza, że to normalny komunista był a teraz jest jarosławowy.

I dlatego interesują mnie jego książki. Najlepszy jest oczywiście świetny Alterland, który właśnie pierwszy raz w ZSYPie słuchałem. Ale wczoraj natknąłem się na jego inną książkę - "Mocarstwo". Sam lubię książki fantasy i sci-fi i dlatego bardzo mi się podoba koncepcja alternatywnej rzeczywistości w której Polska jest światową potęgą. A trafił do niej Polak ze środka Stanu Wojennego który nie może uwierzyć w to co widzi. Język nieco prostacki miejscami i czasem mało szczegółowy. Ale dobrze się to czyta. Zwłaszcza że wspomina inną genialną książkę o tej samej tematyce - "Jankes w Rzymie" L.Sprague de Campa. Obie pozycje gorąco polecam.

A potem będę musiał wreszcie sięgnąć po Królikarnię. Też wygląda świetnie, a odkładam ją od dawna na potem.

Offline maarietta

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #584 dnia: Wrzesień 02, 2016, 09:57:31 am »
Ja ostatnio czytałam bardzo wciągającą książkę - siła nawyku. Otwiera oczy i zmienia postrzeganie świata