Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 255255 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Makarena

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #390 dnia: Czerwiec 03, 2011, 01:40:43 pm »
na mrocznej serii na fb jest konkurs o powrocie nauczyciela tańca. ksziązki i kurs tańca do wygrania :P

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #391 dnia: Czerwiec 23, 2011, 12:02:40 pm »
Serdecznie polecam książkę Zrób sobie raj Mariusza Szczygła. Pióro autora idealnie utrafia w mój gust, a i sam temat jest miodny - Czechy stereotypowe i niestereotypowe, swoista psychoterapia narodu. Ku śmiechowi i refleksji.
Pewnie już niegdyś w tym temacie wspomniałem, ale nie zaszkodzi jeszcze raz - wart przeczytania również Gottland tego samego autora.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #392 dnia: Czerwiec 23, 2011, 03:04:26 pm »
Rock-Mann Wojtka Manna - lekko i wakacyjnie, fajna muzyczna biografia i szkic z epoki ustroju słusznie minionego
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #393 dnia: Czerwiec 29, 2011, 06:27:39 pm »
"Siewca Wiatru" Lidii Kossakowskiej

Właściwie nie tyle przeczytałem, co podjąłem próbę przeczytania.
Głupia sprawa z tym "Siewcą Wiatru". Pożyczyłem go od koleżanki, a co pożyczone, wypada przeczytać. Ale nie mogę. Jest wokół tyle ciekawych książek do czytania, filmów do oglądania i gier do grania, że nie jestem w stanie poświęcać swojego czasu na ten... utwór.
Nie wiem, czy robię się jakiś wybredny, czy co, ale muszę przyznać, że ostatnio takie problemy miałem z niektórymi lekturami w liceum. I to z zupełnie innych powodów. Lektury po prostu poruszały tematykę, która mnie kompletnie nie interesowała. A tutaj... Nie dość, że fantasy, to jeszcze anioły, demony, itepe... A jednak czytać się nie da. Przede wszystkim pomysł na kreację świata jest tak odrzucający, że głowa boli. Ja wiem, fantastyka wszystko zniesie. Ale mimo wszystko, pomysł przedstawienia Królestwa zamieszkałego przez Anioły jako jakiejś wariacji zwykłego średniowiecznego państwa, i to w jakiś kompletnie niekonsekwentny sposób, jest dla mnie tak idiotyczny, że uniemożliwia mi czerpanie przyjemności z lektury. Czymś innym jest negowanie w danym dziele praw fizyki, a czymś innym negowanie zasad logiki. Świat przedstawiony w "Siewcy Wiatru" kupy się nie trzyma. A pod względem stylistycznym też ta książka w sumie nie błyszczy.

Chyba zaczynam się starzeć :-(

Offline Ryceros

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #394 dnia: Czerwiec 30, 2011, 03:17:37 am »
Kiepską książkę wziąłeś i tyle.
Ogólnie od "fabryki słów" raczej staram się trzymać z daleka...
I te landrynkowe, wypukłe i świecące okładki z kijowymi grafikami żywcem wyciągnięte z jakiegoś taniego RPG'a :roll:
 
"Piękna rupieciarnia"
Bohumil Hrabal
Wyd. Czarne; Wołowiec 2006
Tłum. Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski
 
Mistrz ironii i knajpianych historii Bohumil Hrabal zabiera nas w podróż pełną surrealistycznych wspomnień z Libeň i Pragi. W tym 10cio rozdziałowym zbiorze niepublikowanych dotąd esejów, szkiców i wywiadów poznajemy Hrabala od drugiej strony, jakże do nas podobnej.
Zaznajomionym z mistrzem literatury czeskiej XX wieku jak i raczkującym w temacie - gorąco polecam.
Ja świetnie się bawiłem :smile:

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #395 dnia: Lipiec 05, 2011, 01:01:38 pm »
Zamiast kossakowskich aniołów zapodaj sobie Radanie np. "Związek żydowskich policjantów" Michaela Chabona, jako ja uczyniłem w miniony weekend. Masz Pan tu opisanie alternatywnej historii, wieszcze kurczaki, świetną powieść obyczajową i niezły kryminał w jednym. No i dosłowne tony cynicznego humoru, z jakim autor przedstawia upadek Meyera Landsmana, niezupełnie koszernego policyanta, który zna już tylko dwa rodzaje nastroju: służbowy i martwy.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline aldebaranczyk

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #396 dnia: Lipiec 08, 2011, 11:41:30 am »
Przeczytajcie koniecznie Wichmana Piotra Owcarza - kawałek dobrej literatury historyczno-fantastycznej. Pachnie trochę Sapkowskim i na prawdę wciąga. W dodatku czuje się klimat wczesnego średniowiecza :)
Tutaj dość szczegółowa recenzja: http://www.historia.org.pl/index.php/recenzje/recenzje/przekrojowe-i-inne/2256-qwichman-krucjataq-p-owcarz-recenzja.html

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #397 dnia: Lipiec 31, 2011, 09:36:59 pm »
Mantra czaszki Eliota Pattisona - tytuł nieco odstraszający, ale zawartość wyśmienita! Wciągający kryminał z Tybetem w tle, widać że autor wie o czym pisze i umie o tym pisać.


[font='times new roman']Powrót do Ford County Johna Grishama - Świetny zbiór opowiadań z amerykańskiego południa, ale tak naprawdę mocno uniwersalny. Do refleksji i uśmiechu.. Muszę się chyba bliżej zapoznać z Grishamem:)[/font]
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #398 dnia: Sierpień 15, 2011, 12:11:16 pm »
Jeszcze jeden Pattison - tym razem Grzechoczący Kośćmi. Konstrukcja opowieści trochę podobna do ww. pozycji (jedna duża zagadka i wiele mniejszych), ale tło dla mnie jeszcze ciekawsze - Ameryka w czasie wojny 7-letniej + sporo życia na okręcie. Zdecydowanie polecam:)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #399 dnia: Sierpień 20, 2011, 08:39:40 pm »

Zastanawiam się czy kiedyś już tej książki nie czytałem i nie popełniłem o niej posta w temacie, ale tak dobra że powtórka nie zaszkodzi:)


Kocia kołyska Kurta Vonneguta - zupełnie odjechana opowiastka filozoficzna, koniecznie!
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #400 dnia: Sierpień 30, 2011, 11:07:36 pm »
Agatha Christie - I nie było już nikogo.
Czarna historia i świetna łamigłówka na dwa wieczory, klasyka i klasa:)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #401 dnia: Sierpień 31, 2011, 07:59:11 pm »
Agatha Christie - I nie było już nikogo.
Czarna historia i świetna łamigłówka na dwa wieczory, klasyka i klasa:)
Czyli słynnych "Dziesięciu Murzynków". :)
Czytałem wiele lat temu i pewnie w innym tłumaczeniu. Jedna z najlepszych intryg, jakie wymyśliła Agatha Christie.

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #402 dnia: Wrzesień 05, 2011, 07:44:01 pm »
Wojna futbolowa Kapuścińskiego


Świetna antologia afrykańsko-latynoska, ale nie o tym chciałem. Jestem pod wielkim wrażeniem jak Kapuściński sprawdzał się w różnych formatach. Oczywiście, nie napisał nigdy czegoś wielkości Biesów, ale nie w tym rzecz. Zarówno w książkach poświęconych w całości jednej historii, jak i w "Wojnie futbolowej" umiał bezbłędnie wyłapywać esencję całego zagadnienia. A już najlepiej wyrażał to w Lapidariach, kiedy jednym odosobnionym zdaniem potrafił zwalić człowieka z krzesła. Rzadki talent. 
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Ryceros

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #403 dnia: Wrzesień 06, 2011, 11:30:35 am »
Cytat: Ryceros
Ogólnie od "fabryki słów" raczej staram się trzymać z daleka...
I te landrynkowe, wypukłe i świecące okładki z kijowymi grafikami żywcem wyciągnięte z jakiegoś taniego RPG'a :roll:
No i zonk :wink:
 
Dostałem niedawno od swojej dziewczyny w prezencie książkę z "fabryki słów" i o ile na początku dość mocno kryłem niezadowolenie, to wchłaniając kolejne kartki bardzo mi się zaczęło podobać.
 
"Tancerz" - z serii "Pies i Klecha"
Łukasza Orbitowskiego i Jarosława Urbaniuka
 
Rzecz dzieje się na początku lat 90tych XX wieku w Krakowie. Duet detektywistyczny (Ksiądz Gil i komisarz Enka) zajmujący się od lat niewyjaśnionymi spawami w całej Polsce natrafia na kolejną trudną do rozwikłania zagadkę. Zmasakrowany i rozmazany na ścianach hurtowni papieru student polonistyki z UJ okazuje się być kolejną częścią układanki mogącą wreszcie rozwiązać serię tajemniczych zgonów.
Dziwny zbieg okoliczności czy ingerencja tamtej strony?
 
Ksiądz Gil i komisarz Enka znajdują się w sytuacji dla siebie zwyczajnej, czyli niezwykłej, a problemy mnożą się szybciej, niż przechyliłbyś kieliszek. Utrzymane tempo, szybkie, częste zwroty akcji no i przede wszystkim klimat minionych lat sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko.
 
polecam :cool:

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #404 dnia: Październik 12, 2011, 01:32:33 pm »
Wziąłem sobie i przeczytałem dwie pierwsze części cornwellowej opowieści o arturianskiej Brytanii - "Zimowego Monarchę" i "Nieprzyjaciela Boga". Autor w dużej mierze wywalając przez okno wymysły sir Thomasa "Gwałciciela" Malloryego i obsikując lustrzane zbroice rzekomych Rycerzy Okrągłego Stołu napisał niezmiernie dobrą powieść historyczno-przygodową. Dla każdego znajdzie się tu coś przyjemnego: przyjemne rodzinne perypetie, podławe polityczne intrygi i krwawe zbiorówki w murze z tarcz.
Oby jakieś HBO zabrało się za ekranizację. Lepiej chyba obejrzeć coś co posiada finał niż czekać na trzydziesty ósmy sezon czegoś, do czego kanwę być może za dziesięć lat stworzy na OiOMie pewien hamerykański autor na M.
Słowem: jestem bardzo zadowolony, że toto przeczytałem. A jeszcze bardziej, że mam przed sobą tom trzeci.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

 

anything