trawa

Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 255351 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Antase

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #360 dnia: Listopad 07, 2010, 01:35:27 pm »
[size=78%]Terry Pratchett- Eryk[/size]


[size=78%]Jedna z serii książek opowiadającej o Świecie Dysku. Moim zdaniem nie najlepsza, ale trzyma poziom, zresztą tak jak cały cykl. Nie jest to na pewno literatura ambitna, która skłania człowieka do przemyśleń nad problemami [/size]egzystencjalnymi, oraz/lub porządku na świecie, tudzież wszechświecie. Natomiast jest to kawałek lekkiej prozy, napakowanej specyficznym humorem, który dosłownie wyziera z każdej strony. Myślę, że jeżeli ktoś jeszcze nie miał styczności z tym pisarzem i jego twórczością oraz lubi fantastkę i "luźne" podejście do tematu, powinien postarać się nadrobić zaległości i sięgnąć po którąś z książek z tego cyklu. Doskonały sposób na poprawienie sobie humoru w jesienne wieczory. Polecam

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #361 dnia: Listopad 27, 2010, 06:14:55 pm »
"Wielki Marsz"- Stephen King

Niesamowita książka. Przerażająca, depresyjna, ponura jak sto diabłów. A nie jest to żaden horror. Polecam. Chyba, że ktoś ma stwierdzoną głęboką depresję.

Ogólnie, niegdyś, zanim przeczytałem jakąkolwiek książkę tego autora, wyobrażałem sobie, że King pisze takie dobre warsztatowo czytadła. Ale teraz, po przeczytaniu "Wielkiego Marszu" nie będę już Kinga posądzał o pisanie czytadeł. Oj, nie będę.

Offline hans

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #362 dnia: Listopad 27, 2010, 08:05:34 pm »
Nie licząc kilku wyjątków, książki Bachmana są specyficzne i inne od tego, co King pisze jako King. Polecam mocno jego książki - robią wrażenie i zapadają w pamięć na długi czas.

Offline Saber

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #363 dnia: Listopad 29, 2010, 03:39:20 pm »
"Buszujący w zbożu" J.D. Stalinger książka jest dla tych wytrwałych ponieważ, jak dla mnie ciężko się ją czytało i w połowie chciałam się już poddać. Książka jest o 16latku, a dokładniej jego paru dniach, które spędził w Nowym Yorku po wydaleniu ze szkoły. Można zauważyć czytając że chłopak ma problemy ze sobą i swoim otoczeniem. Po książkę nigdy bym nie sięgnęła, gdyby nie to, że była w filmie "Teoria spisku" z Melem Gibsonem i w nim i w głównym bohaterze książki możemy znaleźć dużo podobieństw.
Wiem, że nie powtórzę książki.

"Zabić drozda" Harper Lee Akcja książki dzieje się w latach 30 XXw. w małym miasteczku w Ameryce, gdzie się wszyscy znają. Świat postrzegamy oczami około 7-8 letniej córki adwokata. Książka dzieli się na 2 części. W pierwszej próbujemy rozwikłać tajemnicę syna sąsiadów, który nigdy nie wychodzi na zewnątrz, a w drugiej sprawę sądową murzyna posądzonego o gwałt na białej kobiecie. Osobiście drugą część uważam za bardziej ciekawą.
Książka warta przeczytania, ale też nie żadna rewelacja.
Nie przejmuj się zbytnio tym, co ludzie powiedzą. Rób, co ci się w życiu podoba, jeśli tylko będziesz mogła potem w lustrze spojrzeć sobie w twarz

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #364 dnia: Listopad 29, 2010, 05:00:23 pm »
"Buszujący w zbożu" J.D. Stalinger książka jest dla tych wytrwałych ponieważ, jak dla mnie ciężko się ją czytało i w połowie chciałam się już poddać. Książka jest o 16latku, a dokładniej jego paru dniach, które spędził w Nowym Yorku po wydaleniu ze szkoły. Można zauważyć czytając że chłopak ma problemy ze sobą i swoim otoczeniem. Po książkę nigdy bym nie sięgnęła, gdyby nie to, że była w filmie "Teoria spisku" z Melem Gibsonem i w nim i w głównym bohaterze książki możemy znaleźć dużo podobieństw.
Wiem, że nie powtórzę książki.
Czytałem bardzo dawno temu. I faktycznie - pamiętam, że byłem lekko rozczarowany. Spodziewałem się więcej po tak głośnym tytule.

"Zabić drozda" Harper Lee Akcja książki dzieje się w latach 30 XXw. w małym miasteczku w Ameryce, gdzie się wszyscy znają. Świat postrzegamy oczami około 7-8 letniej córki adwokata. Książka dzieli się na 2 części. W pierwszej próbujemy rozwikłać tajemnicę syna sąsiadów, który nigdy nie wychodzi na zewnątrz, a w drugiej sprawę sądową murzyna posądzonego o gwałt na białej kobiecie. Osobiście drugą część uważam za bardziej ciekawą.
Książka warta przeczytania, ale też nie żadna rewelacja.
Nie czytałem, ale polecam świetny film na podstawie książki.

Offline pioma10

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #365 dnia: Grudzień 03, 2010, 05:58:41 pm »
"Buszujący w zbożu" J.D. Stalinger książka jest dla tych wytrwałych ponieważ, jak dla mnie ciężko się ją czytało i w połowie chciałam się już poddać. Książka jest o 16latku, a dokładniej jego paru dniach, które spędził w Nowym Yorku po wydaleniu ze szkoły. Można zauważyć czytając że chłopak ma problemy ze sobą i swoim otoczeniem. Po książkę nigdy bym nie sięgnęła, gdyby nie to, że była w filmie "Teoria spisku" z Melem Gibsonem i w nim i w głównym bohaterze książki możemy znaleźć dużo podobieństw.
Wiem, że nie powtórzę książki.

Mnie osobiście się bardzo podobała.

"Zabić drozda" Harper Lee

Nie czytałem, ale polecam świetny film na podstawie książki.
Z tym się zgadzam w 100%, choć w pierwszym momencie po obejrzeniu filmu miałem pewien niedosyt.
Tak samo z filmem "Chłopiec z latawcem" - film dużo słabszy od książki, która jest według mnie bardzo dobra.
Druga książka Hosseini'ego - "Tysiąc wspaniałych słońc" również bardzo dobra, choć słabsza od "Chłopca z latawcem"
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2010, 06:05:41 pm wysłana przez pioma10 »

Offline PilotNes

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #366 dnia: Grudzień 08, 2010, 03:03:20 pm »
Pewnie ktoś pomysli, co to za gość, że czyta własne ksiązki. Ale to prawda, leży u mnie na stole "Nes, zapis przygód pilota". Obszerne fragmenty znajdziecie chocby tutaj:
http://wolnemedia.net/opowiadania/ekspedycja/
Tak sobie pomyślałem, po co mam się bezczelnie promować się pod innym nazwiskiem, jak mogę to zrobić sam. I wcale się nie wstydzę :smile:  Z książki jestem bardzo zadowolony, uważam, że mi wyszła i dlatego wszystkich zachęcam do czytania. Jest do wygoooglowania, także w empikach. Ludzie, wspierajcie rodzimych autorów! Czyli mnie. :cool:

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #367 dnia: Grudzień 08, 2010, 03:51:10 pm »
Przejrzany fragment przypomina mi polską SF wydawana za socjalizmu przez KAW - styl taki jakiś podobny "Statek przesuwał się wolno nad powierzchnią krateru. Nes pewnym ruchem  odchylił od siebie moduł kierowniczy" . Do tego imiononazwiska bohaterów: Nes, Baltazar, ZX oraz nazewnictwo supersprzętu typu "soniczny głębokościomierz "uniwersalny kombinezon podróżniczy". No lata siedemdziesiąte, jak ulał. Jakby taki Lem bez żadnego udziału Lema. Tyle że, niestety, Krajowej Agencji wydawniczej już nie ma. Chłe, chłe, chłe....
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline PilotNes

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #368 dnia: Grudzień 08, 2010, 04:18:49 pm »
I o to chodziło. Teraz tylko walki na miecze, rzucanie zaklęć, czarodzieje, potwory i cholera wie co jeszcze.
Za porównanie do Lema bardzo dziękuję. Za jego czasów nikt nie latał chyba w takie podróże:
http://wolnemedia.net/opowiadania/podroz-w-czasie/

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #369 dnia: Grudzień 09, 2010, 09:19:18 am »
"Gra Endera"...

... czyli dalszy ciąg nadrabiania przez Radana klasyki. Jeśli jest jeszcze ktoś na tym forum, kto nie czytał, to gorąco polecam. Nie będę tu pisał jakiejś szczegółowej pseudorecenzji, bo w sumie wszystko, co było na ten temat do napisania, zostało napisane w temacie o O.S. Cardzie.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #370 dnia: Grudzień 09, 2010, 12:00:44 pm »
A ja męczę Achaję. "Męczę" jest adekwatnym słowem, bo czytanie idzie mi jak orka na ugorze. Przebrnąłem przez pierwszy tom ze świadomością zmarnowanego czasu, ale stwierdziłem, że coś w tym chyba musi być, skoro ludzie tak się zachwycają. No to czytam drugi tom i jednak lepiej nie jest.
Na wstępie zaznaczę, że nie przepadam za skrzyżowaniem fantasy z sf. Choć jak jest to dobre, to docenię. Niestety tu nie jest. Domyślam się, że świat jest "reżyserowany" i stąd taka masa uproszczeń, przejaskrawień i jawnych bzdur, ale takie tłumaczenie do mnie nie przemawia. Dodatkowo totalnie prostacki język nie tylko w dialogach (niech będzie, że wszystkie postacie pół życia spędziły pod budką z piwem) ale i w opisach. Bohaterowie płytcy jak kałuża w lato, a wątki poza głównych z Achają nudne jak flaki z olejem. Nie wiem jak to Ziemiański zrobił, ale miałem wrażenie, że totalnie nie jest ważne co postacie robią i jakie są.
Mam mocne wątpliwości, czy doczytam do końca drugiego tomu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2010, 02:55:22 pm wysłana przez Wilk Stepowy »

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #371 dnia: Grudzień 09, 2010, 02:11:42 pm »
I o to chodziło. Teraz tylko walki na miecze, rzucanie zaklęć, czarodzieje, potwory i cholera wie co jeszcze.
Za porównanie do Lema bardzo dziękuję. Za jego czasów nikt nie latał chyba w takie podróże:

Wiesz, biorąc pod uwagę los KAW-y, po tym jak socjalizm sie skończył, to moje skojarzenie może być raczej marnym omenem. Ta Kawowska fantastyka naukawa z lat siedemdziesiatych i osiemdziesiątych to raczej nudnawa była. No, ale szczęścia życzę.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline PilotNes

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #372 dnia: Grudzień 09, 2010, 05:04:11 pm »
Jesteś pierwszy, który to porównał do "socjalistycznego s/f"  :eek:
Nawet mi się podoba sformułowanie. Socjalizm miał w sobie tyle absurdu, iż moje opowiadania, programowo absurdalne, pewnie nie mogą się z tą rzeczywistością równać. Póki co, mam raczej dobre recenzje i mało socjalistyczne. Najwyraźniej inni ludzie zwracają uwagę na całkiem różne elementy tekstu. Te "kombinezony" czy "soniczne głębokościomierze" są absolutnie bez znaczenia w zestawieniu z tym, o co naprawdę w tych opowiadaniach chodzi. Jakoś nie pękam :cool:

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #373 dnia: Grudzień 25, 2010, 09:25:08 pm »
Zostały jeszcze pieśni - Jacek Kaczmarski wobec tradycji

Książka oczywiście dla fanów:) Jako że to praca zbiorowa ma wszystkie wady i zalety tej formuły. Zdarzają się teksty wciągające jak ruchome piaski, ale niektóre trochę zbyt przekombinowane/przeintelektualizowane - przynajmniej dla osób nie siedzących zawodowo w filologii. Zróżnicowanie artykułów nie tylko co do treści ale i formy (świetny luźniejszy esej Łobodzińskiego!) wychodzi jednak tomowi na zdrowie. Oby tak dalej:)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline diakon_path

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #374 dnia: Styczeń 05, 2011, 04:51:12 pm »
"Klamstwa", czyli trzeci tom seri Gone
Dużo mniej akcji niz w poprzednich tomach i  (spoiler bez znaczenia) niepotrzebny wątek ze zmartwychwstaniem i tak jakby schizofremia Britney. Pozatym oczywiscie znowu nic sie nie wyjasnia, ale nastepny tom oczywiscie kupie.