Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 255326 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sir_Ace

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #330 dnia: Marzec 20, 2010, 05:04:57 pm »
Metro 2033 Głuchowskiego.
Obiektywny na pewno nie jestem, bo należę do fanów wszelkich Falloutów, a Piknik Na Skraju Drogi to dla mnie jedna z najlepszych lektur SF. Nic więc dziwnego, że twór będący miksem powyższych naprawdę przypadł mi do gustu.

Wojna nigdy się nie zmienia. Na świat wyfrunęły atomówki, niemal cała ludzkość wyginęła. Jednak w moskiewskim metrze (głębokość do 80m, prawie 180 stacji na ok. 300 kilometrach tuneli) tli się życie. Życie naprawdę zróżnicowane. Poszczególne stacje toczą ze sobą wojenki o dostęp do oczyszczonej wody czy miejsc, gdzie rosną jadalne podziemne grzyby. Zawiązują się mniej lub bardziej trwałe sojusze, których spoiwem najczęściej staje się któraś ze skrajnych ideologii, takich jak komunizm, nazizm, wiara w pieniądz, a nawet satanizm czy inne sekciarstwo. W tych trudnych czasach nie tylko człowiek człowiekowi wilkiem. Ciemne tunele żyją własnym życiem i biada temu, kto zapuszcza się w nie samotnie. Ludzie z tajemniczych przyczyn tracą zmysły, giną, a nawet znikają. Do tego plotki o pojawiających się tu i ówdzie mutantach czasem okazują się prawdą.

I właściwie to jest w książce najważniejsze. Nie to, żeby fabuła czy bohaterowie (z tym już różnie) byli nudni. Dla mnie Metro 2033 to przede wszystkim namacalny klimat postapokalipsy w wydaniu słowiańskim.

Co innego samo wydanie. Tłumacz całkiem nieźle się spisał i poprawnie oddał atmosferę. Szkoda tylko, że ani on, ani korektor nie mają zbyt wielkiego pojęcia o polskiej interpunkcji, przez to na każdej stronie znajdzie się przeciętnie kilkanaście kwiatków.
Do tego minus za okładkę, a w zasadzie za 'posrebrzane' litery z tytułu. Po kilku godzinkach czytania w autobusie palce pokrył mi srebrny brokat, a napis zaczął powoli znikać...

Kto marzy o tym, by przeżyć wojnę atomową, niechaj sięga. Reszta w zasadzie też ;)
I'd like to be a tree

Offline Blaviken

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #331 dnia: Kwiecień 01, 2010, 05:41:06 pm »
"Zbieracz Burz tom I" Kossakowskiej. Z jednej strony lubię to, co ta pani wymyśla, czyli podoba mi się sam pomysł, historia, świat i mocne opisy niektórych sytuacji. Gorzej już z samą treścią. Teksty w stylu "Totalna Rozpierducha" itp. do mnie nie przemawiają, przy okazji denerwuje mnie jakaś dziwna maniera spacji, gdzie tekst mógłby być dużo bardziej ciągły. No i jeśli chodzi o przekleństwa, to również się zawiodłam. Sapkowski to potrafi wpleść w odpowiednie miejsce nawet zwykłe "cholera", a tutaj jakoś to wszystko nie współgrało. Za dużo napaćkane, nie wciąga tak jak by mogło (bo historia jest dość ciekawa). Nawet jak na książkę czysto "rozrywkową", to trochę za słabo. Do Piekary jeszcze pani daleko, moim skromnym zdaniem.

Offline abragate

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #332 dnia: Kwiecień 13, 2010, 08:20:26 pm »
"Wylęgarnia" Miroslava Żambocha. To mój pierwszy kontakt z czeską fantastką i musze przyznać, że jestem zachwycona. Teraz przymierzam się do II cz. Na pewno sięgne tez do innych tytułów tego zacnego autora :D
"... jesteśmy tylko surowcem, z którego wyrabia się sny, a życie to tylko chwila jawy między dwoma snami..."

Offline Lina2501

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #333 dnia: Kwiecień 22, 2010, 10:53:52 am »
Właśnie czytam Anne Bishop -Trylogia czarnych kamieni - Dziedziczka cieni
Jesteśmy tym, kim jesteśmy. Nikim więcej, nikim mniej.

Offline KiJ

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #334 dnia: Kwiecień 28, 2010, 01:47:20 pm »
Czy ktoś z Was bierze udział w akcji 52 książki? W skrócie, cel do  osiągnięcia przynajmniej 52 książki przeczytane do końca roku 2010.  Mamy więc szansę podnieść czytelnictwo, miło spędzić czas i może czegoś  się dowiedzieć. Szczegóły tutaj:http://52ksiazki.pl/informacje/

Dziedziczka cieni jest niezła, chociaż jak dla mnie to te brutalne opisy zabaw królowej były zupełnie niepotrzebne. Powieść mogłaby równie dobrze obejść się bez tego. Seksu i przemocy trochę tam jest, a patrząc na okładkę można by pomyśleć, że to powieść dla  dziewczynek. Trochę to mylące.

Offline BORS

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #335 dnia: Kwiecień 29, 2010, 10:28:51 pm »
Właśnie sie wgryzam w Fiolet Magdy Kozak. Muszę przyznać że wchodzi mi bardzo dobrze. Jakoś nigdy nie wyobrażałem sobie fantastyki katastroficznej w Warszawie. Wyszedłem dziś z metra centrum i jak wyobraziłem sobie martwych ludzi, to nie powiem. Zrobiło mi się chłodno przez chwilę. Szczerze polecam i zapytuję przy okazji. - Warto sięgać po poprzednie teksty? Po cos konkretnie?
[Podpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu] - Marsz Wolności Trwa

Offline Małgorzata

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #336 dnia: Maj 04, 2010, 08:15:37 pm »
A ja od niedzieli jestem szczęśliwym posiadaczem Pięknych istot, debiutu literackiego Kami Garcii i Margaret Stohl. Fantastyczna książka, od której nie można się oderwać - klimat Południa Stanów Zjednoczonych, gotycka oprawa i czarna magia. Rewelacja! Polecam starszym i młodszym fanom Harrego Pottera i Zmierzchu.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #337 dnia: Maj 07, 2010, 06:18:51 am »
"Wylęgarnia" Miroslava Żambocha. To mój pierwszy kontakt z czeską fantastką i musze przyznać, że jestem zachwycona. Teraz przymierzam się do II cz. Na pewno sięgne tez do innych tytułów tego zacnego autora :biggrin:

Ja właśnie przeżyłem pierwszy kontakt z Žambochem w postaci "Mrocznego Zbawiciela". Nie mogę powiedzieć, bym polubił głównego bohatera, co to to nie, za to świat przedstawiony urzekł mnie. Rzeczywistość w "Mrocznym Zbawicielu" bliski przeżyła kontakt z religijną apokalipsą w najbardziej skrajnym wydaniu - bogowie wkurzyli się i przestali chronić ludzkość przed mniejszymi bogami, demonami i magią. W takich oto realiach magicznego fallouta naszemu bohaterowi przychodzi zmagać się z wrogością ludzi i własna przeszłością.
Książka napisana sprawnie i dość wciągając, choć tak bohater jak i wątki oryginalnością specjalną nie grzeszą. Na pewno nie polecę jej komuś, dla kogo wartość książki zależy głównie od bohatera (mój przyjaciel, który ma takie pryncypia odradzał mi czytanie określając książkę jako co najwyżej średnią). Za to polecam każdemu, kto lubi oryginalny i mroczny świat oraz równie mroczną akcję z małą ilością cukru.

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #338 dnia: Maj 25, 2010, 04:41:40 pm »
Zwykle unikam czytania kryminało-thrillerów, irytuje mnie to, że ciągle wałkuje się w nich morderstwa, tak jakby nie było innych, zyskowniejszych czy przyjemniejszych przestępstw do popełniania. No, ale koleżanka zachwalała mi walające sie po empikach cegły autorstwa Stiega Larssona. W mediach też zachwalają, że Szwedzisko to zawarło w księdze głębokie treści społeczno-polityczno-feministyczne. Tom i przeczytał część pierwszą pt. "Mężczyżni, ktorzy nienawidza kobiet". Czego tam nie ma: i hakerka-autystka w wyglądzie mangowym, i  prasa szlachetna i podli przemysłowcy i grabież mienia publicznego i gwałty. No i morderstwa, rzecz jasna. Dużo morderstw. Bohaterowie to wspanialcy: hakerka genialna, co szkoły podstawowej nie skończyła, lecz wie wszystko: (z internetu pewnie, jak to hakerki) oraz dziennikarz szlachetny i prawy dlatego, że lewy, tj lewicowy. Prócz właściwej swemu zawodowi uczciwości i inteligencji odznacza się tym, że stuka każdą napotkaną panią pięć minut po prezentacji. Tak się chłopina poświęca dla czytelnika! Ci żli są łatwo identyfikowalni: są to zawsze faceci po czterdziestce, poznać ich można po wysokich dochodach, noszeniu okularów w stalowych oprawkach, prowadzeniu biznesu, heteroseksualności, wykształceniu prawniczym czy zainteresowaniu myśliwstwem. Tak ohydni jegomoście zasługują tak czy owak na odstrzał, za to, że żyją. No ale, żeby nie pozostawic najmniejszych watpliwości, są do tego jeszcze gwałcicielami, mordercami, sadystami, nazistami, maniakami biblijnymi i nienawidzą kobiet. Jedyny samiec dobry, oprócz dziennikarskiego ogiera to wielkomiejski gej-grafik. Prawe złe. Lewe dobre. Gdyby Maksym Gorki pisywał kryminały, wyszła by mu podobna kniga. No, może nie calkiem, bo władza radziecka pruderyjna była. A przesłanie tego jest takie, czytelniku, że jak ci chromosomy lubiły robić jaja w połogu, to nienawidzisz kobiet. Pozostaje jedynie w pokorze dźwigać ten krzyż i nadal zajmować się BDSM.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #339 dnia: Czerwiec 14, 2010, 09:40:18 am »
Przeczytałem byłem "Świat Rocannona" Ursuli K. Le Guin. Jest to pierwsza część cyklu Ekumeny.

Książka dobra. Przyjemnie się czyta, wykreowany świat ciekawy. Bohaterowie trochę "sztampowi", ale jakoś mi to nie przeszkodziło. Ale jak porówna się z "Lewą ręką ciemności", to widać, że autorka pomiędzy tymi książkami zdobyła mnóóóóstwo doświadczenia. "Lewa ręka ciemności" jest po stukroć lepsza. I posiada skomplikowaną fabułę, której w "Świecie Rocannona" ni ma, choć oko wykol.

Offline eMska

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #340 dnia: Czerwiec 16, 2010, 04:44:23 pm »
Oj, u mnie ostatnio z czasem kiepsko, więc niewiele czytam, ale bardzo wbiła mi się w pamięć książka "Świat według TS Spiveta". jeśli ktoś czytał, to wie, dlaczego o niej pamiętam :)
Super forma, dawno nie widziałam tylu ilustracji w książce :))))
Czytał ktoś może?

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #341 dnia: Czerwiec 18, 2010, 09:20:35 am »
W końcu udało mi się przeczytać coś nienaukowego i od razu bardzo dobrze trafiłem, bo na Grę w klasy Julio Cortazara. Już na początek, po zetknięciu z kapitalnym językiem jakim jest rzecz pisana dostaje się niezłego kopa. Sam pomysł powieści otwartej też interesujący, pozwalający przemycić wiele smaczków.

A już bardziej naukowo, ale wciąż ciekawie Imperium: Jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat Nialla Fergusona. Erudycyjny szkic historii brytyjskiego imperium, opisujący zarówno interesujące pojedyncze historie jak i historyczne trendy. 
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #342 dnia: Lipiec 06, 2010, 09:51:16 am »
Czytałem wprawdzie nieostatnio - ale, by nie obciążać serwera nowym tematem - pozwolę sobie polecić wydany nareszcie po polskiemu "Krwawy południk" Cormaca McCarthyego. Jeśli się komuś spodobał apokaliptyczny klimat "Drogi", spodoba mu się także i "Południk": o ile  tam cywilizacja umierała,  tutaj się - teoretycznie - rodzi. Tyle, że przebieg tego porodu ma baaardzo dużo wspólnego z agonią. W skrócie: pogranicze meksykańsko-amerykańskie na początku lat  pięćdziesiątych XIX wieku. Nastoletni analfabeta w zamian za siodło i zardzewiały karabin zaciąga się do oddziału nawiedzonych wielkoamerykańskich patriotów. Po niefortunnym spotkaniu z Komanczami (oj, nie są to "szlachetni dzicy"  :badgrin: ) trafia do kolejnej grupki - tym razem pod wodzą "kapitana" Glantona (typek jest zresztą postacią historyczną) i "sędziego" Holdena. Kapitan lubi pieniądze, sędzia ogromnie kocha  :badgrin: dzieci. A ich wspólnym hobby jest wojna.
Powieść jest, po prostu, świetna. Do tego całkiem dorzecznie przetłumaczona* i wydana w rozsądnej cenie. Grzech nie przeczytać.

*Zadarzają się, co prawda, zabawne kwiatki w rodzaju "stożkowej kuli" (oryg. "conical bullet" to raczej pocisk, niż kula) albo nieśmiertelnego "kolta" rodem z czeskich westernów, ale raczej nie psują dobrego ogólnego wrażenia.   
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #343 dnia: Lipiec 07, 2010, 10:01:08 am »
Trylogia arturiańska Bernarda Cornwella była jedną z moich ulubionych za małolata, a i teraz wróciłem do niej z wielką przyjemnością :)
Świetnie zarysowani bohaterowie, wartka intryga, doskonale opisana inwazja chrześcijaństwa w Brytanii, balansowanie na granicy magii i złud, no i ten świat - któż z nas  nie kocha legend o Arturze. Zaś postać narratora i "urealnienie" tej historii, dokonane przez Cornwella tylko dodaje jej smaku.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Sir Jedi

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #344 dnia: Lipiec 08, 2010, 07:37:27 pm »
Korzystając z wakacji nadrabiam klasykę: E. Hemingway "Komu bije dzwon". ;)
...

 

anything