trawa

Autor Wątek: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?  (Przeczytany 37213 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« dnia: Maj 09, 2007, 09:38:11 pm »
Czy w Polsce istnieją jakieś warte uwagi czasopisma podejmujące tematykę nauki popularnej? Ktoś czytuje regularnie takie publikacje? W tym temacie można podzielić się opinią odnośnie konkretnych książek, tudzież gazet. Chyba słusznie na GNP, ponieważ Gildia Literatury skupia zgoła inną grupę zainteresowanych.

Na początek Scientific American występujący w kraju przywiślańskim pod nazwą Świat Nauki. Mimo dość wygórowanej ceny (10,90) chyba warto raz na miesiąc pokusić się o tę gazetę. Artykuły pochodzą od utytułowanych, amerykańskich autorów i przedstawiają klasę - napomnę choćby artykuł z ubiegłego miesiąca o tworzeniu molekularnych struktur. Za Scientific American przemawia profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie na rynku - alternatywa dla niezwykle przełomowych, ale nie zawsze potwierdzonych informacji z internetu. :p Słowo drukowane jednak nadal ma przewagę nad cyfrowym.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline ka-gi

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2007, 08:05:42 pm »
szukając po necie... bo nie mogłam sobie przypomnieć nazw czasopism, z których korzystałam na studiach... znalazłam stronę biblioteki
http://www.univ.rzeszow.pl/biblioteka/listaczasop.php#K
gdzie znajduje się spis czasopism... nie wiem, ile z nich jest wydawanych na papierze  :D
ie ma prawa zabierać głosu jako prorok ten, który nie widzi jasno drogi przed sobą. Inaczej mąci tylko zamiast tworzyć siły, po tej czy tamtej stronie.

Offline zaciekawiony

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2007, 10:13:26 pm »
Ja czytuję Wiedza i Życie, miesięcznik.I jeszcze National Geographic. Obie czytam w bibliotekach.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline ka-gi

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2007, 10:40:57 pm »
heh... to już bardziej Świat Nauki polecam... ale NG fajne jest... owszem  :D
ie ma prawa zabierać głosu jako prorok ten, który nie widzi jasno drogi przed sobą. Inaczej mąci tylko zamiast tworzyć siły, po tej czy tamtej stronie.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 12, 2007, 10:52:28 pm »
Zastanawiałem się nad New Scientist, ale prenumerata jednak sporo kosztuje, za prestiż jednego z najlepszych czasopism w klasie trzeba zapłacić. Nie wiem czy biblioteki uniwersyteckie, albo narodowa mają w zbiorach NS, widzieliście kiedyś? Pozostaje jeszcze odwiedzić punkty z anglojęzyczną prasą i książkami, tam szansa dostania aktualnych numerów jest największa.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline ka-gi

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2007, 11:02:50 pm »
hmm New Scientist to z UK? bo jeśli tak... to osobiście się nie podoba :(
może dlatego, że wychodzi chyba co tydzień... czy jakoś tak i generalnie więcej w nim reklam niż wiadomości... :)
ie ma prawa zabierać głosu jako prorok ten, który nie widzi jasno drogi przed sobą. Inaczej mąci tylko zamiast tworzyć siły, po tej czy tamtej stronie.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2007, 11:08:11 pm »
Może masz trochę racji, jednak publikują masę ciekawych informacji, których nie ma w innych mnie dostępnych źródłach.

Curiosity doesn't have to kill the quantum cat

Czytam sobie taki artykuł i szlag mnie trafia bo zamiast dalszego ciągu tekstu jest:

Cytuj
To continue reading this article, subscribe to New Scientist. Get 4 issues of New Scientist magazine and instant access to all online content for only USD $4.95
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline ka-gi

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 13, 2007, 10:09:51 am »
hyh... mnie to denerwuje przy Nature... albo Science... może kiedyś zdecyduję się na wkład pieniężny w naukę...  ;)
ie ma prawa zabierać głosu jako prorok ten, który nie widzi jasno drogi przed sobą. Inaczej mąci tylko zamiast tworzyć siły, po tej czy tamtej stronie.

Offline X.Viktor

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 16, 2007, 12:20:14 am »
To ja wam mogę zaproponować:
arxiv.org
oraz
Acta Phisyca Polonica
tam znajdziecie dużo rzeczy z "nauki popularnej"

A co do tematyki popularnonaukowych to w większości nie warto ich czytać bo pisują tam zazwyczaj Ci, którzy o nauce mają małe pojęcie...
Jedyce co chyba da się czytac to bez narażania umysłu na wchłanianie nędzy i miernoty to seria wydawnictwa Pruszyński i Spółka. Seria nosi tutuł "Na ścieżkach nauki" i warto z niej czytać książki pisane przez naukowców a pisywali do tej serii tacy jak Albert Einstein czy Michał Heller.
Zostaje jeszcze Penrose ze swoją "Drogą do rzeczywistości".
łabi niech szczezną i dopomóc im jeszcze trzeba do tego i niechaj będzie to pierwsze prawo miłości bliźniego!

Offline Dinki

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2007, 01:43:34 am »
Cytat: "X.Viktor"


A co do tematyki popularnonaukowych to w większości nie warto ich czytać bo pisują tam zazwyczaj Ci, którzy o nauce mają małe pojęcie...
Jedyce co chyba da się czytac to bez narażania umysłu na wchłanianie nędzy i miernoty to seria wydawnictwa Pruszyński i Spółka. Seria nosi tutuł "Na ścieżkach nauki" i warto z niej czytać książki pisane przez naukowców a pisywali do tej serii tacy jak Albert Einstein czy Michał Heller.
Zostaje jeszcze Penrose ze swoją "Drogą do rzeczywistości".


A gdzie takie wydawnictwa jak na przykład CIS albo Zysk i S-ka?

Przeważnie literatura popularno-naukowo jest pisana przez naukowców i specjalistów w swojej dziedzinie więc nie wiem gdzie ty widzisz te miernoty , chyba że do tej gałęzi literatury zaliczasz dziwne książki pokroju Tajemnice Atlantydy czy innej niesamowite historie.

Ja regularnie czytam Świat Nauki. Znakomita pozycja, jedyna takiego rodzaju na polskim rynku. Szczególnie w ostatnich miesiącach zauważyłem pozytywne zmiany, jak na przykład: rozwinięcie działu publicystyki.

Offline Radan

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 17, 2007, 11:52:35 am »
Ja czytam "Świat Nauki" oraz "Wiedzę i Życie". Zdarzają się też ciekawe artykuły w "Focusie", ale do nich lepiej podchodzić z dystansem, zwłaszcza, gdy są pisane przez dziennikarzy.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 17, 2007, 08:05:52 pm »
Możecie mi polecić jakąś ciekawą literaturę na temat Nikoli Tesli? Tak się składa, że ten człowiek przyczynił się do upowszechnienia wielkiej ilości użytecznych wynalazków jak prądnica prądu zmiennego, silnik prądu zmiennego, cewka Tesli, turbina talerzowa, radio (choć z patentem się spóźnił). Jego sława przegrała niestety z Tomaszem Edisonem i z niewiadomych przyczyn nie mówi się o Tesli zbyt wiele.

Interesują mnie biografie, dzieła zbiorcze historii nauki traktujące o Tesli i wszelkie książki poruszające temat jego osoby.  :)

Edit.

Żeby nie było: googli i wyszukiwarki buwu i narodowej używać umiem, więc pytam o książki znane z autopsji. Mogą być również po angielsku.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Dinki

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2007, 07:57:00 pm »
A zaopatrzyłeś się w książki tłumaczone przez Macieja Trojanowskiego?

Sam jestem ciekaw co kryje jego amatorskie wydawnictwo.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2007, 08:41:23 pm »
Pierwszy hit to link do Nie Do Wiary, więc przyjmę to z uśmiechem politowania.

W sumie interesuje mnie jego hmm.. 'starcie' z Edisonem, słyszałem na przykład, że całe nieporozumienie z prądem stałym i zmiennym opierało się nie do końca na naukowych podstawach, bo ponoć Tesla w przeciweństwie do Amerykanina dawał sobie radę z liczbami zespolonymi.

W ogóle szukam takiej ciekawej biografistyki, ale na razie zapoznam się z "Historią Fizyki" Wróblewskiego.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Dinki

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2007, 08:44:00 pm »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Pierwszy hit to link do Nie Do Wiary, więc przyjmę to z uśmiechem politowania.


Myślałem, że coś mi powiesz na ten temat :)

Cytat: "Sajuuk'Khar"

W sumie interesuje mnie jego hmm.. 'starcie' z Edisonem, słyszałem na przykład, że całe nieporozumienie z prądem stałym i zmiennym opierało się nie do końca na naukowych podstawach, bo ponoć Tesla w przeciweństwie do Amerykanina dawał sobie radę z liczbami zespolonymi.


Za każdm razem jak to czytam to nie chce mi sie wierzyć , że tak trywialne powody mógł przysłonić oczy tak wielkiemu wynalazcy. Chyba że nie tylko wielkim wynalazcą był ale również zawziętym hohsztaplerem.