Autor Wątek: Najgorsi władcy  (Przeczytany 22399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ginger

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 04, 2003, 08:26:50 am »
Cytat: "Gollum"

To nie były wcale dziwne pomysły. Jeśli w ciągu nieco ponad dwudziestu lat ten sam naród wszczyna dwie straszliwe wojny, a nieco wcześniej też zachowuje się agresywnie (vide wojny z Austrią, Danią i Francją w drugiej połowie XIX wieku), to nie ma żadnej gwarancji, że tego samego nie powtórzy za następnych ileś tam lat. A jeśli sie ów naród fizycznie wyeliminuje, wtedy może nie będzie absolutnego spokoju, ale na pewno będzie bezpieczniej.


Od zarania ludzkości na ziemi były wojny wojny i jeszcze raz wojny. Przez setki lat Francja prowadzila wojny z wszystkimi dookola. To samo Polska. Z reszta patrzac troche z przymrozeniem oka i nie doslownie to w Europie kazdy bil swojego sasiada.

A ze Niemcom zdarzylo sie to w XX wieku? Wyniszczyc narod? Nigdy
ww.landscaper.prv.pl < moje wyprawy

Offline Gollum

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 04, 2003, 09:47:34 am »
Cytat: "Ginger"
w Europie kazdy bil swojego sasiada.

Owszem, bił jednego sąsiada. Ale żeby rzucać się na wszystkich dokoła? To dochodzi dodatkowy powód; problemy psychiatryczne. A osobnika niebezpiecznego dla otoczenia w naturze się likwiduje, więc jeśli naród jest niebezpieczny, to też się go likwiduje.

Offline Ginger

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 04, 2003, 03:10:12 pm »
Wybuch drugiej wojny swiatowej byl spowodowany w prostej linii decyzjami Kongresu Wersalskiego z 1919r., ktore upokarzaly Niemcow. Kraj, ktory byl europejska potega przed I WS nagle mial byc marginalizowany przez zwyciezcow. A przeciez tak naprawde Niemcy wcale nie czuli sie pokonani! Wiadomosc o ich kapitulacji wiekszosc z zolnierzy na froncie przyjela co najmniej ze zdziwieniem. A potem wielkie sankcje, ograniczenia terytorialne, gigantyczna minimalizacja armii, okupacja Nadrenii, kontrybucje... Dziwne, ze im sie to nie podobalo? Ze niezadowolenie spoleczne bylo coraz wieksze? A potem lata Wielkiego Kryzysu. Hiperinflacja, bez porownania do tej, kttora mielismy w Polsce. Kilkudziesiecioprocentowe bezrobocie... Zdesperowani ludzie popelniaja rozne dziwne rzeczy... Np wybieraja Hitlera na swojego przywodce... A co robia Polacy teraz? Andrzej Lepper na prezydenta? Tam bylo to co teraz u nas, tylko na niewobrazalnie wieksza skale. Chodzi mi o to, ze przyczyny tego, ze Niemcy zaatakowali drugi raz w ciagu 25 lat to mdzy innymi wina sasiadow, przede wszystkim Francji! Nie mozna upokarzac mocarstwa... A alianci upokorzyli Niemców. Zreszta ZSRR tez, nie przyjmujac ich do Ligi Narodow. A potem? Uklad w Rapallo...
ww.landscaper.prv.pl < moje wyprawy

Offline Gollum

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 05, 2003, 07:45:25 am »
Cytat: "Ginger"
Wybuch drugiej wojny swiatowej byl spowodowany w prostej linii decyzjami Kongresu Wersalskiego z 1919r., ktore upokarzaly Niemcow. Kraj, ktory byl europejska potega przed I WS nagle mial byc marginalizowany przez zwyciezcow.

A że marginalizacja nie odniosła skutku, to by upokorzeni po raz kolejny Niemcy się nie wywołali kolejnej wojny, to padsł pomysł, by ich wymazać z istnienia.

Offline WOŁCZKO

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 14, 2003, 10:39:59 am »
Czy sznowny Ginger twierdzi, że II wojna to wina aliantów??? Litości. Niemców po to osłabiono, żeby nie mogli znów stworzyć zagrożenia Europie, stąd oraniczenie armii, kontrybucje to zaś pewnego rodzaju odszkodowania. Przemysł francuski też ucierpiał pezez kilkuletni brak dostępu do Alzacji, lotaryngi i nie tylko. Błędem było nie dopilnowanie Niemiec w późniejszym czasie.
Niemcy skapitulowały bo tak im z pewnością nakazywał rozsądek, a nie jakiś kaprys wodzów.
Zarówno I jak i II wś. są tylko i wyłącznie efektem niemieckiego imperializmy i poczucia wyższości. Przynajmniej ja tak uważam.
Pozdrawiam

Offline Gollum

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 14, 2003, 02:27:10 pm »
Cytat: "WOŁCZKO"
Zarówno I jak i II wś. są tylko i wyłącznie efektem niemieckiego imperializmy i poczucia wyższości. Przynajmniej ja tak uważam.

Ja sądzę podobnie. Pierwszej wojny by nie było, gdyby Niemcy wcześniej wystartowały do podbojów kolonialnych. Miały za małe imperium jak na swoje ambicje. Jedyna możliwość jaka pozostała to odbicie innym, na przykład Indii Anglikom, Tonkinu Francuzom czy Priwislanskiego Kraju Rosjanom. Znaleźli się inni niezadowoleni, uformowali koalicję i ruszyli.
Przegrali i musieli ponieść konsekwencje, choć - jak napisali przedmówcy - nie czuli się pokonani. Stąd frustracje, nie tłumione, bo Niemców zostawiono samych sobie.
Po drugiej wojnie tego błędu nie popełniono, Okupacja trwała dość długo, a potem scisła kontrola niemieckiego zycia. I w efekcie wyrosła potęga gospodarcza z silna armią, ale bez większych ambicji mocarstwowych.

Offline High Elf

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 14, 2003, 04:25:00 pm »
Ale alianci biernie patrzyli jak Adolf Wacuś przejmuje kolejne państwa i tereny. To po części ich wina.
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Watcher

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 15, 2003, 12:25:49 am »
Cytat: "WOŁCZKO"

Zarówno I jak i II wś. są tylko i wyłącznie efektem niemieckiego imperializmy i poczucia wyższości. Przynajmniej ja tak uważam.
A ja nie. I nie tylko ja.
Chodzi mi o I wojnę, bo co do II - masz rację. Ale twierdzenie: IWW została wywołana WYŁĄCZNIE przez niemiecki imperializm to gruuuube nadużycie. Jeśli już - to przez imperializm wszystkich mocarstw, i tu można dać II Rzeszy palmę pierwszeństwa, bo faktycznie starała się rozpychać łokciami najbardziej. Niedostrzeganie jednak imperializmu francuskiego i angielskiego to zafałszowywanie sytuacji. Przypomnę że parę lat przed zawarciem entente cordiale Londyn i Paryż znalazły się na krawędzi wojny z uwagi na zapalną sytuację w Afryce. Pogodził ich cień kajzera. Poza tym, przypomnę o kotle bałkańskim, który skutecznie zantagonizował Rosję i Austro-Węgry - a to przecież od tego frontu wszystko się zaczęło.
Marcet sine adversario virtus

Offline Gollum

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 15, 2003, 07:59:40 am »
Cytat: "High Elf"
Ale alianci biernie patrzyli jak Adolf Wacuś przejmuje kolejne państwa i tereny. To po części ich wina.

A tak, tym bardziej, że Piłsudski wcześniej proponował Francuzom prewencyjne uderzenie na Niemcy.

Offline Gollum

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 15, 2003, 08:08:09 am »
Cytat: "Watcher"
twierdzenie: IWW została wywołana WYŁĄCZNIE przez niemiecki imperializm to gruuuube nadużycie. Jeśli już - to przez imperializm wszystkich mocarstw,

Anglicy mieli tu najmniej do rozrabiania, bo oni wtedy, jak teraz Kulczyk, mieli większość wszystkiego, więc w zasadzie wystarczyłoby im się tylko bronić na okopanych pozycjach. Co nie zmienia faktu, że mieli ochotę na posiadłości zwłaszcza tureckie, które zresztą w sporej części przejęli.
Bolała ich też Afryka, w większej części należąca do Francuzów. Najbardziej do wojny parli Francuzi, żądni zemsty za upokorzenia wojny francusko-pruskiej i odebrania Alzacji i Lotaryngii.
Włosi też chcieli kontynuować odbijanie swoich i nie swoich ziem Austrii. Niemcy za późno powstały i za mało zajęły, więc dążyły do wojny, by przejąć kolonie innych. A jeszcze go tego Rosja, upokorzona klęską z Japonią. Rzeczywiście, wina jest po stronie wszystkich. Ale to Niemcy zaczęły, ot tak po prostu włączając siebie i innych do lokalnego konfliktu rosyjsko-austriackiego.

Offline Watcher

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 15, 2003, 10:26:42 am »
Cytat: "Gollum"
Rzeczywiście, wina jest po stronie wszystkich. Ale to Niemcy zaczęły, ot tak po prostu włączając siebie i innych do lokalnego konfliktu rosyjsko-austriackiego.
To właśnie chciałem napisać :) Wina była po stronie wszystkich, choć na czele korowodu stali faktycznie Niemcy. Nie mogę się jednak zgodzić do końca z tym, że do konfliktu bałkańskiego weszli tak sobie, byli przecież z A-W związani ścisłym sojuszem.
Marcet sine adversario virtus

Offline WOŁCZKO

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 19, 2003, 03:33:33 pm »
xxxx

Offline Gollum

Najgorsi władcy
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 20, 2003, 08:05:05 am »
Cytat: "WOŁCZKO"
Niemcy włączyły się do konfliktu bałkańskiego nie tak po prostu. To była taka sobie wymówka do wszcz ecia wojny. Nie zdziwiłbym się gdybyśmy się nagle dowiedzieli, że cesarz zginął właśnie na polecenie Niemiec. Wojna była po części wynikiem bardzo sprawnie działającej dyplomacji.

Pretekst zawsze musi być. Jest dobą wymówką do rozpoczęcia wojny. Niemcy zaatakowali nas, bo "wyrżnęliśmy" obsługę stacji radiowej w Gliwicach.
Roosevelt chciał włączenia się do wojny, a reszta władzy i społeczeństwo nie chciała, to przemilczał doniesienia wywiadu o planowanym ataku na Pearl Harbour. I poszło jak z płatka. Chodza też słuchy, że Bush wiedział wcześniej o planach ataku na WTC, ale milczał, by miec pretekst do wojen w Afgfanizstanie a potem w Iraku.