Autor Wątek: Dinozauroid  (Przeczytany 18664 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Dinozauroid
« dnia: Kwiecień 14, 2007, 05:22:56 pm »
Dinozauroid to hipotetyczny potomek stenonychozaura, który według kanadyjskiego paleontologa Dale Russella, mógłby rozwinąć się na ziemi, gdyby wszystkie dinozaury nie wyginęły 65 mln lat temu. Według Russella inteligentny potomek stenonychozaura posiadałby cechy, które odróżniały by go od ludzi - m.in. dłonie z trzemy chwytnymi palcymi i przeciwstawnym kciukiem, czteropalczaste stopy, brak małżowin usznych, zębów, sutek, zewnętrznych narządów płciowych... Nie miałby również łusek i byłby stałocieplny.
Otóż istnienie Dinozauroida jest wysoce prawdopodobne, gdyż wiemy przecież, że nie wszystkie dinozaury wyginęły pod koniec okresu kredowego. Wyginęły zauropody a więc największe z nich, natomiast krokodyl jest przecież archozaurem. Ponadto kości dinozaurów odnajdowano nawet w skałach pochodzących sprzed okresu 55 mln lat temu, a więc 10 mln lat po uderzeniu meteorytu w Jukatan.
Stenonychozaur, pozbawiony naturalnej konkurencji byłby z pewnością zdolny do wytworzenia formy inteligentnej, a nawet wysoce rozwiniętej cywilizacji. Poruszał się on na dwóch nogach od samego początku, miał dwie chwytne dłonie, oczy z przodu głowy zapewniały mu widzenie stereoskopowe, rozróżniał również kolory jak wszystkie gady.
Ci, którzy nteresują się dinozaurami wiedzą być może, że te gady pod koniec okresu kredowego ewoluowały bardzo gwałtownie. Ich rozwój poszedł w kierunku niewielkich dwunożnych drapieżców, takich jak np. raptory, które były w większości wszystkożerne i bardzo inteligentne (stenoinychozaurus miał nawiększy mózg w porównaniu do masy ciała ze wszystkich dinozaurów).
A oto rekonstrukcja dinozauroida znajdujące się w Muzeum Historii Naturalnej w Ottawie ( w tle stenonychozaurus):


zródło tekstu:  http://www.forum.paranormalium.pl/

i co wy na to: czysta fantazja, czy może raczej całkiem realna spekulacja? i jak waszym zdaniem by wyglądał ten Dinosauroid?  ;)
RIP Gildio...

Offline Charlie86x

Dinozauroid
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2007, 06:13:49 pm »
Ja powiem szczerze do 12 roku życia interesowałem sie dinozaurami i miałem (gdzieś nawet mam) mase książek na ten temat.
Otóż w jednej z nich, był właśnie obrazek tego typu oraz opis, że tak właśnie mógłby wyglądać wyewoluowany już dinozaur, z tym że w mojej książce dinozaur ten nazywał się "Trodon".
To wszystko co napisałeś TC się zgadza, z tym że raczej wątpię żeby ten gatunek dinozaura gdzieś przetrwał i dokonał ewolucji.

Cytuj
Stenonychozaur, pozbawiony naturalnej konkurencji byłby z pewnością zdolny do wytworzenia formy inteligentnej, a nawet wysoce rozwiniętej cywilizacji.

O właśnie, gdyby Trodony/Stenonychozaur (chociaż to pewnie to samo), przetrwały i stworzyły cywilizacje, to wtedy one były by dominującą rasą na ziemi, przez co my mielibyśmy poważny problem ze stworzeniem naszej. Z drugiej strony fakt istnienia inteligentnych istot nie został by przez nas niezauważony, i odnaleźlibyśmy jakieś ich budowle czy świadectwa egzystencji, nawet gdyby owy gatunek już przestał istnieć.

Offline Pokpoko

Dinozauroid
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2007, 06:19:06 pm »
Cytuj

To wszystko co napisałeś TC się zgadza, z tym że raczej wątpię żeby ten gatunek dinozaura gdzieś przetrwał i dokonał ewolucji.

nigdzie nie przetrwał, TC napisał że ta pokraka to efekt czysto teoretyczniej zabawy paleontologa.

Cytuj
gdyby Trodony/Stenonychozaur (chociaż to pewnie to samo), przetrwały i stworzyły cywilizacje, to wtedy one były by dominującą rasą na ziemi, przez co my mielibyśmy poważny problem ze stworzeniem naszej.
śmiem twierdzić że nigdy byśmy nie mieli tej szansy. rozwój ssaków umożliwioło dopiero zejście dinozaurów ze sceny, gdyby nie to to nadal bylibyśmy w najlepszym razie zwierzatkiem wielkości kota.
a człowiek nie powstałby na pewno,jak ktoś kiedyś powiedział "po zajeciu niszy ekologicznej o nazwie Inteligencja droga do niej jest zamknięta dla innych"

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Dinozauroid
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2007, 06:37:45 pm »
Sprostowanie: ja tego tekstu nie pisałem, wziałem go z innego forum, link macie w 1. poscie
poza tym ja stawiam raczej na troodona, zdaniem wielu badaczy był on najbardziej inteligetny spośród wszystkich dinozaurów, i do tego ma najwyższy stosunek masy mózgu do masy ciała  :)
RIP Gildio...

Offline Scyzoryk

Dinozauroid
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2007, 06:56:49 pm »
Po pierwsze Troodon i Stenonychozaur są uznawane za ten sam gatunek, a nawet jeśli to odrębne stworzenia to różnice są minimalne.
Troodon był bardzo inteligentny, prawdopodobnie przewyszał pod tym względem papugi(najbardziej inteligentne z ptaków). Poza tym cechował się chwytnymi rękoma i bardzo dobrze rozwinientymi zmysłami(głównie wzrok-prawdopodobnie widzał w ciemnościach). Znaleziska ich gniazd obok siebie wskazują na to że żyły w grupach. No i oczywiście były Teropodami, więc miały wolne ręce.
Jak widać, Troodon był najlepszym kandydatem na przodka ewentualnego Dinozauroida.

A co do rysunków przedstawiających Dinozauroidy to fakt, wygladają na nich jak pokraki.

J.K. Gordon III

  • Gość
Dinozauroid
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2007, 07:06:03 pm »
apoprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydawało mi się, że nawet mimo swojej wyjątkowej jak na gada inteligencji, Troodon i tak był głupszy od dowolnego mezozoicznego ssaka. więc nawet gdyby dinozaury nie wyginęły, ssaki i tak by wygrały wyścig ewolucyjny

pozdrawiam

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Dinozauroid
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2007, 07:16:16 pm »
niekoniecznie, ssaki nie mogły rozwinać skrzydel właśnie przez dinozaury, czyli troodon i tak nie miał  by konkurencji...
poza tym ssaki z tamtego okresu nawet dobrze widziały w ciemnosciach, a to potrafł i troodon, a wiec mamy remis  ;)
RIP Gildio...

J.K. Gordon III

  • Gość
Dinozauroid
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2007, 07:24:09 pm »
nie zgodzę się z tobą, ssaki są gatunkiem ktory ewoluował o wiele szybciej od gadów i w końcu i tak wyparł by dinozaury. nastąpiło by to jednak o wiele później i prawdopodobnie w dzisiejszych czasach nie byłoby ani ludzi ani dinozauroidów

pozdrawiam

Offline Scyzoryk

Dinozauroid
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2007, 08:02:29 pm »
Cytuj
apoprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydawało mi się, że nawet mimo swojej wyjątkowej jak na gada inteligencji, Troodon i tak był głupszy od dowolnego mezozoicznego ssaka. więc nawet gdyby dinozaury nie wyginęły, ssaki i tak by wygrały wyścig ewolucyjny


Cytat: "J.K. Gordon III"
nie zgodzę się z tobą, ssaki są gatunkiem ktory ewoluował o wiele szybciej od gadów i w końcu i tak wyparł by dinozaury. nastąpiło by to jednak o wiele później i prawdopodobnie w dzisiejszych czasach nie byłoby ani ludzi ani dinozauroidów

pozdrawiam


Śmiem twierdzić że to jednak dinozaury były lepiej przystosowane ewolucyjnie i bardziej zaawansowane. W końcu w Triasie, ok. 230 milionów lat temu, i cynodonty(bezpośredni przodkowie ssaków) startowali z tej samej pozycji. Ale to ,,straszne jaszczury" zdominowały krajobraz Ziemi na dalsze 170 milionów lat, i nadal są bardziej zróżnicowani od ssaków(ptaki). Tymczasem ssaki nie były większymi istotami od szczura, myszy czy innej ryjówki. A ich głównymi wrogami były wlaśnie Troodony i inne małe Teropody. To właśnie one nie pozwalały ssakom rozwinąć form większych od szczura. Co do inteligencji ssaków mezozoicznych, to mózg u nich cały czas się rozwijał, ale jego głównym zadaniem bylo obsługiwanie wyostrzonych zmysłów(np. wechu). Ssaki więc były inteligentniejsze od olbrzymich Zauropodów czy Stegozaurów, ale Teropody, takie jak Troodon prawdopodobnie przewyższały ich pod tym wzgledem. Co do szybkiego rozwijania się ssaków to trudno o czymś takim mówić. Podzieliły się na łożyskowce wieloguzkowce, torbacze i stekowce we wczesnej Jurze i podczas Mezozoiku tylko na tyle było ich stać-przyczyną były jak już mówiłem dinozaury. Ich rozwój następił dopiero 55 milionów lat temu, kiedy nisze ekologiczne zajmowane przez dinozaury zwolniły się(choć jak widać potrzebowały trochę czasu na eksplozję).

P.S. Także wiele gatunków ssaków wygineło podczas K-T(zagłada dinozaurów), taka ciekawostka.

Offline Scyzoryk

Dinozauroid
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2007, 08:04:14 pm »
Cytuj
apoprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydawało mi się, że nawet mimo swojej wyjątkowej jak na gada inteligencji, Troodon i tak był głupszy od dowolnego mezozoicznego ssaka. więc nawet gdyby dinozaury nie wyginęły, ssaki i tak by wygrały wyścig ewolucyjny


Cytat: "J.K. Gordon III"
nie zgodzę się z tobą, ssaki są gatunkiem ktory ewoluował o wiele szybciej od gadów i w końcu i tak wyparł by dinozaury. nastąpiło by to jednak o wiele później i prawdopodobnie w dzisiejszych czasach nie byłoby ani ludzi ani dinozauroidów

pozdrawiam


Śmiem twierdzić że to jednak dinozaury były lepiej przystosowane ewolucyjnie i bardziej zaawansowane. W końcu w Triasie, ok. 230 milionów lat temu, i cynodonty(bezpośredni przodkowie ssaków) startowali z tej samej pozycji. Ale to ,,straszne jaszczury" zdominowały krajobraz Ziemi na dalsze 170 milionów lat, i nadal są bardziej zróżnicowani od ssaków(ptaki). Tymczasem ssaki nie były większymi istotami od szczura, myszy czy innej ryjówki. A ich głównymi wrogami były wlaśnie Troodony i inne małe Teropody. To właśnie one nie pozwalały ssakom rozwinąć form większych od szczura. Co do inteligencji ssaków mezozoicznych, to mózg u nich cały czas się rozwijał, ale jego głównym zadaniem bylo obsługiwanie wyostrzonych zmysłów(np. wechu). Ssaki więc były inteligentniejsze od olbrzymich Zauropodów czy Stegozaurów, ale Teropody, takie jak Troodon prawdopodobnie przewyższały ich pod tym wzgledem. Co do szybkiego rozwijania się ssaków to trudno o czymś takim mówić. Podzieliły się na łożyskowce wieloguzkowce, torbacze i stekowce we wczesnej Jurze i podczas Mezozoiku tylko na tyle było ich stać-przyczyną były jak już mówiłem dinozaury. Ich rozwój następił dopiero 55 milionów lat temu, kiedy nisze ekologiczne zajmowane przez dinozaury zwolniły się(choć jak widać potrzebowały trochę czasu na eksplozję).

P.S. Także wiele gatunków ssaków wygineło podczas K-T(zagłada dinozaurów), taka ciekawostka.

Offline Radan

Dinozauroid
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2007, 06:23:35 pm »
Cytat: "J.K. Gordon III"
apoprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydawało mi się, że nawet mimo swojej wyjątkowej jak na gada inteligencji, Troodon i tak był głupszy od dowolnego mezozoicznego ssaka. więc nawet gdyby dinozaury nie wyginęły, ssaki i tak by wygrały wyścig ewolucyjny

pozdrawiam


Troodony, jak i duża część "Raptorów" nie były głupsze od dowolnego mezozoicznego ssaka.

Gdyby dinozaury nie wyginęły, ssaki nie mogłyby się rozwinąć, bo niby jak? Musiały prowadzić nocny tryb życia, jeść padlinę "niedojedzoną" przez dinozaury lub wykradać im jaja, etc. Nawet, gdyby były inteligentniejsze, to niewiele by na tym zyskały. Wyobraź sobie starcie Einsteina (inteligentniejszy i silniejszy od mezozoicznych ssaków) i np. Velociraptora. Einstein miałby szanse tylko wtedy, gdyby był wielkości myszy i znalazł w okolicy jakąś głęboką dziurę. ROzwój inteligencji ssaków ruszył z kopyta o wiele później. Nawet dzisiaj nie wszystkie ssaki są wybitnie sprytne.

A co do przetrwania dinozaurów i wykształcenia się dinozauroidów, jestem nastawiony sceptycznie. I nie chodzi mi tylko o to, że przeszkodził im w tym wielki kamyk. Czynników, które doprowadziły do zagłady dinozaurów (poza ptakami) było o wiele więcej. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że np. krokodyle przetrwały kataklizm, który wykończył stwory tak świetnie przystosowane do życia, jan np. dinozaury kaczodziobe czy wyżej wspmniane Dromeozaury?

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Dinozauroid
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 26, 2007, 09:37:46 pm »
Cytuj
Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że np. krokodyle przetrwały kataklizm, który wykończył stwory tak świetnie przystosowane do życia, jan np. dinozaury kaczodziobe czy wyżej wspmniane Dromeozaury?

to dlaczego wygineły dinusie a nie krokodyle jest właśnie zagadka, na którą ciągle szukamy odpowiedzi...
a o tym że kaczodziobe były tak świetnie przystosowane do życia to nie słyszałem.. niby czemu były takie świetne?
RIP Gildio...

Offline Charlie86x

Dinozauroid
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 27, 2007, 03:59:12 pm »
Cytuj
a o tym że kaczodziobe były tak świetnie przystosowane do życia to nie słyszałem.. niby czemu były takie świetne?

To pewnie była aluzja do Kaczyńskich  :lol:
A co do krokodyli to, zauważmy że one miały budowe ciała podobną do dzisiejszych jaszczurek, a nie prehistorycznych raportów itp, więc może to miało jakiś wpływ na to że tego rodzaju dinozaury przetrwały a inne nie.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Dinozauroid
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2007, 04:44:10 pm »
hmmm faktycznie krokodyle troche się różnią od dinozaurów, co jednak stawia je w niekorzystnym świetle, gdyż duża część, jeśli nie wiekszość dinozaurów była stałocieplna(bardzo możliwe że ciało troodona było pokryte piorami), wiec to raczej one by przetrwały, a nie jaszczurki itp.
RIP Gildio...

Offline Radan

Dinozauroid
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2007, 08:45:29 pm »
Cytat: "ThunderCracker"

a o tym że kaczodziobe były tak świetnie przystosowane do życia to nie słyszałem.. niby czemu były takie świetnie przystosowane?


Bo w kredzie było wiele gatunków kaczodziobych i były one dosyć rozpowszechnione, co świadczy o tym, że sobie dobrze radziły?[/b]

 

anything