Autor Wątek: Jak wygląda scenariusz?  (Przeczytany 6054 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline syfon

Jak wygląda scenariusz?
« dnia: Kwiecień 01, 2007, 04:40:24 pm »
Wiem że na forum, tu i tam, pojawiają się autorzy komiksów dlatego moje pytanie skierowałem właśnie tu.
Otóż od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie: "Jak wygląda senariusz do komisu?"
Chodzi mi tutaj o to na ile scenarzysta ingeruje w oprawę graficzną komiksu, jak wygląda konakt rysownika z autorem scenariusza. Czy scenarzysa spisuje tylko historię i dialogi czy też opisuje co chciałby zobaczyć w określonych kadrach, a na ile zaś rysownik ingeruje w samą treść? Domyslam się że to bardzo zależy, jednak na forum są konkretni twórcy za którymi stoją konkretne prace (albo odwrotnie - oni za pracami) i chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda w ich przypadku.
 guess its time to pay the bill, but you know I never will. I'm hungry still...

Offline mistrzu zagłady

Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2007, 06:01:58 pm »
kiedyś na WRAKu był cały topik na temat tego zagadnienia, ale chyba forum już nie istnieje...
tam wraz z przykładami padło kilka istotnych kwestii, teraz od nowa to wałkować trza by...
ogólnie scenariusz komiksowy i filmowy to rzeczy dosyć pokrewne, ażeby nie powiedzieć tożsame. ogólnie jednak:
scenariusz komiksowy ma na ogół kilka podziałów: na strony, kadry (sekwencje kadrów), najczęściej jakiś opis ogólny sceny, która ma zostać narysowana, ewentualnie opis wyglądu i charakteru postaci ;
ponadto  rozpisane - jeśli wystepują, a na ogół występują -  dialogi.
na ogół są sugestie dla rysownika, opis miejsca wydarzenia, kontekst sytuacji i co najwyżej podpowiedź gdzie znajduje się "kamera", sugerowna ilość kadrów na stronie, sugerowana wielkość/ważność kadrów.
oczywiście jest tego więcej, ale scenariusz zazwyczaj posiada takie właśnie elementy. to tak ogólnie.

KRL

  • Gość
Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2007, 10:14:16 pm »
Jak wytrzeźwieje to napiszę. jak to wyglada. dogęłbnie.


ogólnie prosta sprawa.

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2007, 10:48:10 am »
zależy jak kto lubi

ja wolę bardziej książkowo, żeby mieć luzy w planowaniu ilości kadrów na planszy.  :roll:
Inni wolą kawę na ławę - czyli co, gdzie, jak, bardzo dokładnie.
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

Offline OOllaaffeekk

Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2007, 01:19:24 pm »
http://www.komiks.gildia.pl/warsztat/ - tu jest kilka ciekawych rzeczy. Najciekawszy dla mnie był artykuł "Kilka banałów o scenariuszu komiksowym", ale są tam jeszcze 2 przykładowe scenariusze.

Offline głowonuk

Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2007, 03:29:10 pm »
Panie Rybb, wypowiedz się Pan  8)
częstochowa
rzadkochowa
czały czas manawierzchu

Offline True_Nuriel

Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2007, 01:47:32 pm »
W 7. bodajze tomie Powers jest scenariusz Bendisa jako bonus. Jest szczegolowy do bolu (tlo historyczne, rozterki wewnetrzne bohaterow), wyczytalem z niego nawet kilka rzeczy, ktorych nie zauwazylem po rysunkach.
url=http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=51.039019,16.099777&spn=0.044039,0.160675&t=h&z=13&om=1]Kolonia Jeżyków xD[/url]

Offline Anonimowy Grzybiarz

Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2007, 06:02:48 pm »
Czy scenariusz może być w formie opowiadania?

Offline True_Nuriel

Jak wygląda scenariusz?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2007, 06:24:23 pm »
Nie sadze. W formie dramatu bardziej, z wyraźnym podziałem na role, scenografią 'n'shit
url=http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=51.039019,16.099777&spn=0.044039,0.160675&t=h&z=13&om=1]Kolonia Jeżyków xD[/url]