Autor Wątek: Pytanie z dziedziny fizyki  (Przeczytany 4973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline P_A_R_T_A_V_I_S

Pytanie z dziedziny fizyki
« dnia: Marzec 19, 2007, 06:34:01 pm »
Witam!
Od pewnego czasu nurtuje mnie pewne zagadnienie. Mianowicie: Mamy koło. Do tego koła mamy podłączony silnik, a silnik do źródła zasilania. Bierzemy dynamo i mierzymy energię jaką owe dynamo wytworzyło po połączeniu z kołem. Później dokładamy jeszcze jedno dynamo i podkładamy je pod to samo koło. Mierzymy energię jaką teraz wytwarzają oba dynama i... No właśnie. Co nam wyjdzie? Czy energia się rozdzieliła i każde dynamo z osobna wytwarza połowę energii jaką wytworzyło jedno, samo, dynamo, czy każde z tych dynam z osobna wytworzyło taką samą (mniejwięcej) energię jak to pierwsze, samo dynamo?


Usuwam ankietę. Yax.
ówcie mi Part, Partavis, Party... Nie musicie P_A_R_T_A_V_I_S.

Popatrz (a najlepiej kliknij [tak, ty który to czytasz, do Ciebie też mówię ]) na mnie

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Pytanie z dziedziny fizyki
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2007, 07:04:26 pm »
Nieźle zamąciłeś tym opisem.. nie wspominając już po ankiecie.  :D

Odpowiedź jest chyba jasna: wiemy, że jedno dynamo przekształca jakąś część energii kinetycznej na elektryczną, ilość energii w tym układzie nie wzrośnie (stały jej pobór przez silnik).
Zatem dwa dynama przekształcą tyle samo energii kinetycznej w elektryczną.
Z zasady zachowania energii.

Oczywiście większa ilość pracujących dynam będzie mniej wydajna od pojedynczego ze względu na zwielokrotnioną siłę tarcia.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline P_A_R_T_A_V_I_S

Pytanie z dziedziny fizyki
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2007, 07:53:35 pm »
Cytuj
ilość energii w tym układzie nie wzrośnie (stały jej pobór przez silnik).


Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem, ale chyba myślisz, że prąd który tworzą dynama jest przeznaczany dla silnika. A tak nie jest. Silnik jest podłączony do innego, stałego i pewnego źródła zasilania. Jeśli i tak to nie zmienia faktu, proszę o sprostowanie ;)

Cytuj
Oczywiście większa ilość pracujących dynam będzie mniej wydajna od pojedynczego ze względu na zwielokrotnioną siłę tarcia.


Czy to tarcie jest aż tak duże? Pomyślmy tak (jestem cieńki z fizyki, uprzedzam z góry) Koło obraca się za pomocą silnika który pobiera 1,5 jednostki energii (przykładowo). Koło obraca (po odliczeniu tarcia, ciążenia, itp.) się z prędkością 1 JE (przykładowo). Dynamo przetwarza to w 0,5 JE. Dodajemy następne dynamo. Tym razem tarcie wzrasta (nie sądze, że dynamo ma zbyt duże tarcie) więc koło obraca się teraz z 0.9 JE, a oba dynama oddzielnie produkują 0,45 (-0,05 gdyż o 1/10 zmalała energia koła) co razem daje 0.9 JE czyli więcej niż jedno dynamo.

Ostrzegam po raz drugi, że z fizyki jestem totalnie do du.. tyłu i moja "teza" jest wzięta z kosmosu ;)
ówcie mi Part, Partavis, Party... Nie musicie P_A_R_T_A_V_I_S.

Popatrz (a najlepiej kliknij [tak, ty który to czytasz, do Ciebie też mówię ]) na mnie

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Pytanie z dziedziny fizyki
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2007, 08:07:34 pm »
Cytuj
Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem, ale chyba myślisz, że prąd który tworzą dynama jest przeznaczany dla silnika.


Źle. Chodzi o to, że chociaż w układzie jest dostęp do energii z zewnątrz, to jej ilość będzie stała, ponieważ silnik przetwarza ją niezmiennie. Dynama pracują ad hoc.   ;)

Cytuj
Czy to tarcie jest aż tak duże?


Nie jest duże w porównaniu do straty energii dynama, które pewnie z 10-20% energii traci na promieniowaniu cieplnym. Strata na tarciu będzie rosła wykładniczo wraz z dodawaniem kolejnych generatorów. W obliczenia nie będę się bawił, bo nie znam parametrów urządzeń, ich sprawności, oporu elektrycznego, współczynnika tarcia, etc. co i tak było by dostatecznie zagmatwane. ;)

Mam pytanie: co budujesz?  :)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline P_A_R_T_A_V_I_S

Pytanie z dziedziny fizyki
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2007, 08:38:47 pm »
Cytuj
Źle. Chodzi o to, że chociaż w układzie jest dostęp do energii z zewnątrz, to jej ilość będzie stała, ponieważ silnik przetwarza ją niezmiennie. Dynama pracują ad hoc.  


Szczerze, to znowu cię nie zrozumiaełem. Pisz jak byś przedszkolakowi (no, może przesadziłem) tłumaczył.

Cytuj
Nie jest duże w porównaniu do straty energii dynama, które pewnie z 10-20% energii traci na promieniowaniu cieplnym. Strata na tarciu będzie rosła wykładniczo wraz z dodawaniem kolejnych generatorów. W obliczenia nie będę się bawił, bo nie znam parametrów urządzeń, ich sprawności, oporu elektrycznego, współczynnika tarcia, etc. co i tak było by dostatecznie zagmatwane.  


Zapytałem też o to na innym forum i tam narazie padła jedna odpowiedź, że zmiana prędkości obracającego się koła spowodowana przyłączaniem kolejnych dynam, zależy od mocy silnika. Bo przecież jeśli to będzie silniczek z CDROMU (ten który wysuwa kieszeń) to tarcie rzeczywiście będzie sporo spowalniać, ale jeśli weźmiemy silnik i koło np. z samochodu, to nawet 10 dynam nie wpłynie zbytnio na obracające się koło. Pozatym dowiedziałem się, że jest urządzenie wydajniejsze od dynama, które, cytuję, "Gdybyśmy zastosowali zamiast dynama alternator to moc byłaby 2razy większa niż jednego gdyż posiada regulator napięcia i taka mała zmiana prędkości nie miała by wpływu
". Jeśli wiesz o jakie urządzenie chodzi, byłbym wdzięczny o informację.



Cytuj
Mam pytanie: co budujesz?


Top Secret!   8)

Nie, żartuje. Jak byłem mały (jakieś 7 lat) wpadłem na pomysł urządzenia które byłoby perpetuum mobile (nie jestem pewny pisowni) a efektem ubocznym byłoby wytwarzanie energii elektrycznej. W młodości bardziej zależało mi na PM, ale teraz jak pomyśle ile $$$ byłoby jakby to o czym myśle zadziałało, to... Ah... Marzenia ;)
ówcie mi Part, Partavis, Party... Nie musicie P_A_R_T_A_V_I_S.

Popatrz (a najlepiej kliknij [tak, ty który to czytasz, do Ciebie też mówię ]) na mnie

Offline zaciekawiony

Pytanie z dziedziny fizyki
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2007, 10:33:30 am »
Czy tobie chodzi o to, żeby z silnika o mocy 1 KW po podłączeniu kilku wydajnych dynam otrzymać prąd o wiekszej mocy?
z tą zasadą zachowania energii to o to chodzi, że ile do układu (silnik-koło-dynamo) zostało wprowadzone, tyleż i się odprowadzi,. i będzię to zarówno prąd z dynam, jak i energia cieplna, tarcie czy dźwięk. Więcej ci się jej nie zrobi, bo nie będzie miało z czego.
a dynama, nawet te o którym mówisz, nie mają 100% wydajności, zzawsze coś się traci, czy to przez tarcie, czy poślizg, czy inne rzeczy. Przemnórz to przez ilość dynam, dodaj zwielokrotnione tarcie, ciepło i inne efekty, i dalej ci wyjdzie, że ileś energii wprowadził, tyleż ci z tego wyjdzie.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/