trawa

Autor Wątek: ksiądz Sedlak a kościelny spisek  (Przeczytany 3713 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

drmuto

  • Gość
ksiądz Sedlak a kościelny spisek
« dnia: Maj 22, 2003, 02:32:45 pm »
Ostatnio myślałem sobie o profesorze Sedlaku, który co by tu nie mówić był postacią nietuzinkową, swoimi teoriami wspomógł rozwój współczesnej biologii ewolucyjnej, teorii informacji, prowadził rozległe badania które rzuciły wiele światła na podstawy biologii (np jego definicja życia dołączona została do uniwersyteckiego programu biologii).
No i tak sobie myślałem czemu taki człowiek ulega zapomnieniu aż poruszyłem z kims ten temat, na co osoba ta (starsza Pani doktor) poinformowała mnie że to Kosciół z tajemniczych i niewytłumaczalnych dla nie wzgledów prowadzi cichą wojnę przeciwko Profesorowi.
Cukiereczek dla Gildii Tajemnic - jesli ktoś słyszał coś o tym prosimy więcej informacji

Offline Kormak

ksiądz Sedlak a kościelny spisek
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2003, 03:01:17 pm »
A czy gdzieś w sieci można znaleźć jakieś teksty prof. Sedlaka, albo można jakieś jego książki znaleźć w bibliotekach? Czy on jeszcze żyje, skąd pochodzi, etc. ?

Offline Gollum

ksiądz Sedlak a kościelny spisek
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2003, 03:12:51 pm »
Coś w tym jest. W Lublinie w sumie przebywam od 16 lat, a o prof. Sedlaku nie słyszałem ze źródeł lubelskich. A kontakty z biologami w KUL mam dosyć dobre.

Offline Gollum

ksiądz Sedlak a kościelny spisek
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 22, 2003, 03:18:06 pm »
Ks. prof. Włodzimierz Sedlak urodził się 31 października 1911 roku w Sosnowcu. Zmarł 17 lutego 1993 roku w Radomiu. W 1919 roku przeprowadzili się ze Śląska do Suchedniowa, a w 1920 roku do Skarżyska-Kamiennej. Tam W. Sedlak uczył się w szkole średniej, w 1930 roku uzyskał maturę. Zaraz też po niej wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie w 1935 roku otrzymał święcenia kapłańskie.
Po święceniach, choć mógł wyjechać na zagraniczne studia do Rzymu, wolał uczyć religii. Podjął pracę prefekta najpierw w Ćmielowie do 1939 roku, a w latach 1939-1948 w Siennie. W czasie okupacji udzielał się w tajnym nauczaniu, ucząc propedeutyki filozofii, historii, języka polskiego i niemieckiego. Mieszkając i pracując w Siennie w 1946 roku podjął studia w Lublinie na wydziale matematyczno-przyrodniczym UMCS (dojeżdżał przez dwa lata). Od 1948 do 1952 roku studiował już stacjonarnie, a jednocześnie pracował jako katecheta w szkołach średnich Lublina.
Na UMCS uzyskał dwa magisteria: z antropologii w 1949 roku po przedłożeniu pracy pt. "Kręgi izolacyjne parafii Sienno" i z pedagogiki w 1950 roku z pracą pt. "Psychika młodzieży żeńskiej a koedukacja", a w 1951 roku uzyskał doktorat na tejże uczelni na podstawie rozprawy "Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna zachowania". W latach 1952-1960 roku pracował nadal jako prefekt, ale już w Radomiu. W Radomiu mieszkał do końca życia.
Od 1960 roku został zatrudniony na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL w Lublinie, gdzie dojeżdżał na zajęcia z Radomia. W roku 1966 uzyskał na KUL habilitację z biologii teoretycznej, a następnie objął kierownictwo nowo utworzonej przez siebie Katedry Biologii Teoretycznej, jedynej chyba jak dotąd w Polsce, i jednej z bardzo nielicznych na świecie.
Profesorem nadzwyczajnym został w 1974 roku, a profesorem zwyczajnym w 1980 roku. 22 lata pracował jako nauczyciel akademicki, po przejściu na emeryturę jeszcze przez dziewięć lat był kuratorem katedry i prowadził zajęcia zlecone. W sumie 31 lat był zatrudniony na KUL. W tym czasie był promotorem pięciu prac doktorskich i prawie pięćdziesięciu prac magisterskich.
Ks. prof. W. Sedlak był członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Odznaczony wielome orderami i medalami.
Jego zainteresowania naukowe obejmowały kilka dyscyplin, takich jak: geologia, paleontologia, badania nad pochodzeniem życia, paleobiochemia, paleobiofizyka i bioelektronika.

Tyle wynalazłem o nim na początek.

drmuto

  • Gość
ksiądz Sedlak a kościelny spisek
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2003, 03:43:02 pm »
profesor Sedlak badał wczesne osady (zabijcie mnie ale nie wiem jakiej warstwy bo się na tym nie znam) i znalazł tam ślady pierwszych etapów ewolucji - etapu ewolucji biochemicznej

po drugie - stworzył teorię pierwotnego przenoszenia informacji u organizmów pozbawionych genomu - zaproponował model matrycy krzemowej - tzn że pierwotne organizmy (czy raczej cząsteczki) replikowały się na cząstkach krzemu dzięki czemu osiągało się przewagę pewnych cząstek w środowisku co stanowiło podstawę do dalszej ewolucji - warto tu dodać że etap ewolucji chemicznej i biochemicznej jest tzw 'miętkim' teorii ewolucji :)

po trzecie - stworzył teorię życia jako systemu półprzewodników opartych na przetwarzaniu światła (luminous beings we are not this crude matter :))

to tak naprędce co mi przychodzi do głowy - w sumie nigdy nie szukałem wiadomości o nim w sieci. Wiem że istnieje gdzieś Towarzystwo zajmujące się spuścizną profesora, które z roku na rok podupada z braku funduszy.
Z książek polecam 'Na początku było jednak światło' wydane w serii z nieskończonością, w którym zawarty jest wykład teorii o biologicznych półprzewodnikach.

Jak dla mnie prace Sedlaka są nauką na miarę 3 tysiąclecia i zadziwiające jest dla mnie to że nikt o nich nie wie