trawa

Autor Wątek: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu  (Przeczytany 185008 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline głowonuk

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 05, 2007, 06:20:24 pm »
Czytając posty Burdiego odnoszę wrażenie Tranwayu, że główny problem nie leży jednak w braku wiedzy komiksowej...
Najdelikatniej mówiąc: chodzi o to, co napisałem, ale bez "komiksowej".
:mad:
częstochowa
rzadkochowa
czały czas manawierzchu

Offline tranway

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 05, 2007, 07:35:52 pm »
Cytat: "głowonuk"
główny problem nie leży jednak w braku wiedzy komiksowej...
Najdelikatniej mówiąc: chodzi o to, co napisałem, ale bez "komiksowej".
:mad:

Większe "zdolniachy" zdawały maturę.... i nie tylko ;)
Ja po prostu "postuluję" za nie sianiem paniki w związku z maturą, bo chyba znaczna część z Nas ma już to za sobą, i nie była to przecież żadna trauma. Mam wrażenie, że te przejęcia nad stanem wiedzy komiksowej wynika z tego, że forum te gromadzi ludzi "obeznanych z tematem" i co poniektórzy nie potrafią przełknąć ignorancji innych. A to przecież takie zwyczajne - zapewne każdy z Nas jest ignorantem w jakiejś dziedzinie, i nie chcielibyśmy, żeby znawcy tego tematu wzdychali na nasze "głupiutkie pytania".

Dobra.... zagalopowałem się.
Kończąc serię offtopów ( w tym temacie ;) ) z mojej strony, jeszcze raz powiem maturzystom - tym co wybrali temat świadomie, i tym co liczą na fuksa - : Powodzenia!

Offline Blacksad

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 05, 2007, 08:12:54 pm »
Tranway - idąc po kolei:

Matura to świadectwo dojrzałości
Dojrzałość to samoświadomość- tak własnych "pros" jak i "cons"
A jak ktoś się rzuca z motyką na fizykę kwantową, to jaki rodzaj dojrzałości można mu przypisać?

Żaden.

Poprawka we wrześniu murowana:)
Chrzań się, Smirnov

Offline tranway

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 05, 2007, 08:28:28 pm »
Cytat: "Blacksad"
Matura to świadectwo dojrzałości

Poważnie w to wierzysz? To może jeszcze w chwili przekroczenia magicznych lat 18 stajemy się  "dorośli" i "odpowiedzialni" ;) ?

Offline wilk

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 06, 2007, 09:02:14 am »
Zgadzam sie z Tranwayem. To jest tylko matura. Tu nie trzeba posiadac wszechstronnej wiedzy z dziedziny komiksu. Trzeba posiadac wiedze podstawowa. Dopiero do pracy magisterskiej gruntowna i wszechstronna wiedza jest potrzebna. A w pracy doktorskiej dochodzi jeszcze element innowacyjnosci, wlasnych przemyslen i koncepcji. No chyba ze sie myle.  :p

Offline Viritim

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 539
  • Total likes: 0
  • My only friend. The End
Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 06, 2007, 09:42:51 am »
Kurczę...
A pomysleć, ze kiedyś zrobienie matury było kluczem do klasy społecznej zwanej "inteligencją"
I know your deepest, secret fear...
J.M.

Offline Blacksad

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 06, 2007, 04:23:23 pm »
Cytat: "tranway"
Cytat: "Blacksad"
Matura to świadectwo dojrzałości

Poważnie w to wierzysz? To może jeszcze w chwili przekroczenia magicznych lat 18 stajemy się  "dorośli" i "odpowiedzialni" ;) ?


Poważnie w to wierzę. Oczywiście nie mam tu na myśli dojrzałości już osiągniętej - po prostu zdawanie matury to nieobowiązkowy i świadomy wybór. I sam fakt zdecydowania się na taki egzamin jednak obliguje do jakiegoś rozsądku przy wyborze tematu. Chcesz to zdajesz - traktują Cię jak dorosłego, więc spróbuj to docenić.
I tak teraz to mają fajnie - pisać sobie np. o komiksach zamiast o Borowskim, Soplicy czy Sklepach Cynamonowych...

Co stawia pod znakiem zapytania fakt, czy to wciąż matura z polskiego i czy podsumowuje kilkuletnią edukację?

No chyba że teraz na polskim o Łoczmenach uczą  ;)
Chrzań się, Smirnov

Offline tranway

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 06, 2007, 04:59:44 pm »
Cytat: "Blacksad"
Cytat: "tranway"
Cytat: "Blacksad"
Matura to świadectwo dojrzałości

Poważnie w to wierzysz? To może jeszcze w chwili przekroczenia magicznych lat 18 stajemy się  "dorośli" i "odpowiedzialni" ;) ?


Poważnie w to wierzę.

No to szczerze i bez złośliwości gratuluję wiary w człowieka i system (w tym wypadku edukacji). Dla mnie matura to ściema, która nic nie udowadnia - ani wiedzy, ani tym bardziej dojrzałości - zwyczajnie trzeba przez to przejść, jeśli myśli się o studiach. A jak dorosłego to nawet czasem na studiach nie traktują.
Ale takie Nasze prawo Blacksad - nie zgadzać się.
Proszę za to byśmy zakończyli ten offtop, bo maturzystom i tak nie pomagamy w ich tematach, a jeszcze któryś się zestresuje, a to jemu zbędne podczas "wytężonych" przygotowań i nauce ;)

Jeszcze raz (i mam nadzieję ostatni) maturzystom życzę powodzenia, i żeby czym prędzej "dojrzeli" ;)

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 06, 2007, 06:29:05 pm »
Cytat: "Blacksad"
No chyba że teraz na polskim o Łoczmenach uczą  ;)


Doszły mnie słuchy, że w prywatnych szkołach warszawskich dla "wybitnej" (czytaj: zamożnej) młodzieży 100 kulek, Watchmen, Maus i DKR są przerabiane niczym lektury szkolne. Pełna powaga.

Ja mam taką niemałą nadzieję, że kiedyś dożyję chwili, w której taki Maus czy jakieś inne dzieło komiksowe zostanie wpisane do kanonu lektur. Marzenie jak marzenie - nierealne. Ale czasami fajnie tak pogdybać...  ;)

Co do matury - ten "świstek", owszem, jest jakimś dowodem na "dojrzałość umysłową" - na rozumienie tekstu czytanego, sprawność w rachunkach, wiedzę jako taką etc. Ale to wcale nie oznacza, że delikwent/delikwentka jest "dojrzała emocjonalnie". Sam na co dzień spotykam na swojej drodze inteligentnych ludzi, których najprawdopodobniej nie nauczono savoir vivre - są aroganccy wobec różnych problemów społecznych, wobec nauczycieli, a mimo to jakoś im idzie w nauce. Dlatego zgadzam się z tranwayem i uważam, że matura to jedynie "papierek" - bilet do renomowanych uczelni, uniwersytetów. I tyle. Nadawanie temu egzaminowi większego znaczenia mija się z celem. Od tego jest praca magisterska albo doktorat, jak to słusznie zauważył tranway.

Offline Blacksad

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 06, 2007, 07:35:36 pm »
Sam "papierek" owszem, pełni funkcję tylko przepustki. Ale sama rola egzaminu jest chyba nieco inna. To pierwszy w życiu poważny egzamin. Do tego oceniany przez bezstronnych sędziów (a przynajmniej tak mi się obiło o uszy, bo nie jestem na bieżąco z postępem reformowania systemu edukacji). Zatem jest jakimś tam wprowadzeniem do "dorosłego" życia, gdzie takich sprawdzianów może być jeszcze wiele. Podsumowaniem "szczenięcego" okresu, zamknięciem go i postawieniem człowieka przed całą tą poplątaną siecią wyborów, związanej z nimi odpowiedzialności. Jak drzwi, za którymi otwiera się wiele ścieżek i jednocześnie jak odcięcie jakiejś tam pępowiny. Tak to widzę, w każdym razie, może to kwestia szkoły, a odcinałem tę pępowinę dwukrotnie  ;)

DKR, Maus, Strażnicy na lekcjach? Super! Ale na jakim przedmiocie? Na plastyce? Czy może mają tam zalążki kulturoznawstwa? Bo chyba nie na polskim - co ma jedno z drugim? "Analiza poprawności jezykowej w tłumaczeniach Kreczmara"? No chyba, że maja tam kulturoznawstwo...

Pisałem już, że nie chodzi mi o "udowadnianie" dojrzałości na maturze. Ale chyba każdy abiturient ma świadomość wyjątkowości tego egzaminu. I jakiegoś znaczenia jego jako pewnego rodzaju progu.

Bo, Tranway, to nie wiara w system, ale jednak w czlowieka:)

EDIT: W tym topicu to chyba nie uprawiamy offtopa?
Chrzań się, Smirnov

Offline maxiamlity

Matura 2007. Mój temat...
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 29, 2007, 07:56:15 pm »
Witam.

Jest to moj pierwszy post i przepraszam jezeli przez przypadek obejde tutaj jakis punkt z regulaminu no ale niesposob wszystko ogarnac...

No coz przejde odrazu do tematu.

Wybralem sobie nastepujacy temat na mature ustna na rok 2007 :

Komiks - lektura dla „ubogich duchem” czy pełnoprawne dzieło sztuki, łączące plastykę z literaturą ? Omów temat, analizując wybrane przez siebie utwory (np. „Rork”, „Wieczna wojna”, „Kajko i Kokosz”, „Asterix”) oraz wypowiedzi krytyków (np. Szyłak, KTT, Rodek).

Moją literatura podmiotu bedzie Thorgal oraz Szninkiel.

Literatura przedmiotu takie oto pozycje...

KURC, Bartosz. Trzask Prask. 2004. ISBN 83-921387-0-8.
KURC, Bartosz. Komiks- opowiadanie obrazem. 2006. ISBN 83-88742-92-2. s. 68-72.
TOEPLITZ, Krzysztof, Teodor. Sztuka komiksu. 1985. ISBN 83-87316-79-2.
LIPKA-CHUDZIK, Krzysztof. Przekaz werbalny i niewerbalny w komiksie. 1995

Wracajac do tematu uwazam ze Komiks jest pelnoprawnym dzielem sztuki, lecz tu jest moj "pies pogrzebany" poniewaz niemoge jakos sie skoncentrowac i wyszukac w obu komiksach ktore wybral czegos na czym moglbym sie oprzec...

Thorgal:

-motyw smierci (jest czyms co czeka na kazdego i nieda jej sie uniknac)
-motyw romantyczny (wielka milosc pomiedzy Thorgalem a Aaricia)
-motywy historyczne (zycie wikingow watki azteckie)
-motywy teologiczne oraz mityczne (wielobostwo itp)

Szninkiel:

-walka jednostki o przetrwanie calej cywilizacji
-motyw boga ktory ma wladze absolutna (ma nawt kaprys wybrania byle kogo na zbawiciela... )
-szary "czlowiek" moze byc "kims"

hmm... no wlasnie i mam tego bardzo niewiele a czasu na rozgadanie sie jest ok. 15 min na maturze wydaje mi sie ze dodajac jeszcze ogolne rozpoczecie czym jest komiks czy tez "graphic novel" i tak moze mi zajac niewiele wiecej jak 10 min.

I tu jest moja prosba czy pomoglibyscie mi znalesc kolejne motywy, watki co kolwiek na czym moglby sie wzorowac w trakcie mojej wypowiedzi ?

Mam nadzieje ze bedzie tu spora dyskusja, polemika itp. Oraz bardzo przepraszam jezeli "zagubilem" sie z tym tematem na tym forum i wam przeszkadzam...

Pozdrawiam Serdecznie.

N.N.

  • Gość
Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 29, 2007, 08:19:41 pm »
Cytat: "maxiamlity"


Wybralem sobie nastepujacy temat na mature ustna na rok 2007 :

Komiks - lektura dla „ubogich duchem” czy pełnoprawne dzieło sztuki, łączące plastykę z literaturą ? Omów temat, analizując wybrane przez siebie utwory (np. „Rork”, „Wieczna wojna”, „Kajko i Kokosz”, „Asterix”) oraz wypowiedzi krytyków (np. Szyłak, KTT, Rodek).


Po pierwsze:
żeby wykazać, że komiks jest pełnoprawnym dziełem sztuki, musisz wyjaśnić na czym polega artyzm w komiksie. Najlepiej sięgnij po książkę Szyłaka "Komiks" - tam masz w pierwszym rozdziale zwięzły opis tego, na czym polega opowiadanie komiksowe, opis jego odmian i najważniejszych dzieł (dziś można byłoby dodać tam parę tytułów, ale zasadnicze wątki myślowe są aktualne).
Po drugie: nie skupiaj się na analizie motywów z wybranych komiksów. Raczej dąż do tego, żeby pokazać, że opowieści komiksowe operują oryginalnymi środkami wyrazu, że pokazują obraz świata nieuproszczony pod żadnym względem (bogactwo charakterów, wiarygodne i bogate przedstawienie relacji międzyludzkich i problemów, z jakimi boryka się człowiek), że umiejętnie podejmuje dialog z innymi sztukami (choćby przy pomocy aluzji, jaką jest Czarny Monolit przeniesiony do "Szninkla" z "Odysei Kosmicznej 2001", że wzbogaca nasze spojrzenie na świat, a czasem też ułatwia poruszanie ważnych tematów: ostatnio wydany komiks o przemocy domowej jest tu dobrym przykładem.

Offline graves

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 29, 2007, 08:20:08 pm »
Cytuj
Komiks - lektura dla „ubogich duchem” czy pełnoprawne dzieło sztuki, łączące plastykę z literaturą ?

Ciekawe :roll:

Cytuj
Moją literatura podmiotu bedzie Thorgal oraz Szninkiel.


To masz problem - bo to nie sztuka.

Zły wybór komiksów.
Z drugiej strony i tak pewnie nikt nie będzie słuchał ;)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline maxiamlity

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 29, 2007, 08:31:03 pm »
Cytuj
To masz problem - bo to nie sztuka.


Moim zdaniem kazdy inaczej interpretuje sztuke ;) ale jak slusznie zauwazyles nikt niebedzie tego sluchal...

Cytuj
Najlepiej sięgnij po książkę Szyłaka "Komiks"


Najgorsze jest to ze nigdzie niemoge dostac tej ksiazki nawet w zadnych ksiegarniach bo wszedzie jest niedostepna :)

Ogolnie to dziekuje za dotychczasowa odpowiedz N.N.'a mysle ze nakieruje mnie to do troszke innego dzialania niz dotychczas... ;)

Offline kas1

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 30, 2007, 07:02:38 am »
Jest na Allegro:

http://www.allegro.pl/item178736289_komiks_swiat_przerysowany.html

Tylko cena chyba trochę przesadzona.

 

anything