trawa

Autor Wątek: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu  (Przeczytany 185044 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline reset102

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 14, 2007, 12:40:38 pm »
Witam, jestem tu nowy i poniewaz nie mam zadnych znajomych ktorzy intereowaliby sie komiksem dlatego zwracam sie do Was z wielka prosba abyscie doradzili mi co moglbym jeszcze zawrzec w swojej pracy maturalnej. Niestety dysponowalem tylko dwiema ksiazkami w pisaniu mojej pracy (Pana Toeplitza "Sztuka komiksu...." oraz Pana Obremskiego " Krótka historia sztuki komiksu w Polsce ") Aha tematem mojej pracy jest : Komiks i jego rola we wspolczesnej kulturze. Przedstaw i rozwaz problem na podstawie wybranych przykladow.
Niestety praca w wiekszej czesci sklada sie z histori komiksu. zarowno tej w Polsce jak i na swiece...interesuje mnie wasze zdanie na ten temat; czy moglbym wlasnie jako historie przedstawic kulture wspolczenego komiksu  :roll: ??? nastepnie skupilem sie na budowie komiksu..znaczy chcialbym wytlumaczyc komisji egzaminacyjnej na czym polega komiks...czyli z czego sie sklada, jakie sa dymki... druk w komiksie itp... pozniej skupilem sie na problemie komiksu w filmie... mozna powiedziec ze przedstawilem to na przykladzie Sin City....oczywiscie pokazalem alternatywne tytuly  ;) , ... No i wlasnie teraz mam "schody". powiedzcie czy pop-art i sztuke Roya Liechtenstaina moglbym wykorzystac w swojej pracy....
W swoim "dziele" oczywiscie nie omieszkalem  :) zapomniec o rozmaitych festwialach komiksu odbywajacych sie w naszym kraju.
Chcialem popracowac jeszcze nad ksiazka Pana Szyłaka "Komiks i jego wplyw na kulutre ikonograficzna XX wieku" jednak z nie wiadomych powodow nie jest ona dostepna w mojej bibliotece   :cry: ....

Bardzo prosze Was , forumowicze, o doradzenie mi w jakich jeszcze kwestiach moglbym rozwinac ten temat, aby w pelni oddawal polecenia zawarte w temacie... Nie chce zebyscie dawali mi wszystko na tacy.... licza sie dla mnie  wasze pomysly i opinie... z gory dziekuje wszystkim./..     :)

Offline Viritim

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 539
  • Total likes: 0
  • My only friend. The End
Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2007, 10:43:40 pm »
Zum Reset

Na razie (wnioskuje z tego, co streściłes) udaje ci się dość skutecznie ignorować temat twojej pracy.
Gdybym ja miał cos takiego stworzyć, zacząłbym od niewątpliwego faktu, że komiks, we współczesnej kulturze postrzegany jest jako egzemplifikacja kulturalnego prostactwa, semiotycznego chamstwa i intelektualnego prymitywizmu. Innymi słowy, rolą komiksu jest być godnym pogardy odniesieniem dla sztuki wysokiej i kultury szlachetnej.

A potem poszukałbym środków artystycznych wypracowanych przez komiks we współczesnym filmie (kino Nowej Przygody), komiksowego sposobu postrzegania świata w kulturowych nurtach (Camp itd), komiksowych bohaterów we współczesnej literaturze mainstreamowej (Amerykańscy Bogowie itd.)
Zauważyłbym reklamy (cała kupa), komentarze satyryczne (Raczkowski) i praktycznie każdą dziedzinę kultury popularnej, a także wyższej, gdzie komiks siedzi w tle i ma się dobrze.

A na powaznie i po bożemu role komiksu w kulturze zdefinował np Jerzy Szyłak w Komkisie Fantastyce z 1989 roku.

Poszperaj po www.
np tutaj
http://www.zeszytykomiksowe.org/skladnica/szwabowicz2005.pdf
(zwróć uwagę na bibliografię)
I know your deepest, secret fear...
J.M.

Offline graves

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 04, 2007, 10:10:05 am »
Cytat: "burdi"
Cześć mam do Was takie pytanko i prosbe pisze maturke z polaka imam taki temat Komiks jako synteza sztuk. Omów to zjawisko kultury współczesnej na wybranych przykładach.
I mam problem bo kompletnie nieewiem jak siedo tegozabrac potrzebuje porady poniewaz chce wybrac 5 komiksw kazdy z innej tematyki (pomozecie)???? A takze moze znacie jakies tytuły ksiazek z ktorych moglbym wziasc opisy (obszerniejszy) historii komiksu a takze jego gatunki i przekazy oraz zastosowanie w sztuce . Z wszelka pomoc bardzo dziekuje
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Gashu

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 04, 2007, 10:15:46 am »
Książki o komiksie:
http://forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=19102&start=0

Cytuj
5 komiksw kazdy z innej tematyki


Np.
Humorystyczny - "Asterix",
Przygodowy - "Corto Maltese"
Fantasy - "Sandman"
Obyczajowy - "Blankets"
Sensacyjny - "Za Królową i Ojczyznę"

Takie cuś??
They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline burdi

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 04, 2007, 02:27:42 pm »
Dzieki wielkie chlopaki komiksy sa dobre a dostane je w ksiegarni hehehehe tytulyksiazkowe tez bardzo dobtre thx

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 04, 2007, 02:40:07 pm »
Nie wiem, skąd się bierze przekonanie, że tematy maturalne o komiksie są łatwe?

Należy się zajmować tematami, o których ma się jakieś pojęcie.

Gdy czytam posty ludzi pokroju burdiego zaczynają mnie nachodzić niemiłe refleksje...

Offline tranway

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 04, 2007, 03:02:35 pm »
Cytat: "C.H.U.D.Y."
Nie wiem, skąd się bierze przekonanie, że tematy maturalne o komiksie są łatwe?

Należy się zajmować tematami, o których ma się jakieś pojęcie.

He! Sprawa jest banalnie prosta.... nauczyciele wiedzą jeszcze mniej na ten temat, więc bez względu jaką bzdurę maturzysta zaprezentuje szanowne "grono pedagogiczne" nie zdradzi się ze swoją "ignorancją" ;)

Ja tam chłopaków i dziewcząt co wybierają takie niszowe - nie tylko o komiksie - tematy nie "potępiam". Zwyczajnie użyli wytrychu na ten element matury.... powiem tylko: powodzenia!

Btw. pamiętam jak na maturze wygłaszałem temat o języku tekstów w muzyce rockowej - co prawda był to pierwszy rok, kiedy można było wygłaszać te tematy (i był to element "starej matury" ustnej), więc nauczyciele nie zadawali pytań, ale miny mieli przednie - z cykli "o co chozzzzi?".

Offline burdi

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 04, 2007, 03:47:40 pm »
No własnie ja moze nie czytam komiksow codziennie ale troszke przeczytalem i poprostu wole ogladac wersje komiksowe naekranie hehe dlatego jeszcze zupelnie ciemny nie jestem a nie wiedzialem jka siezabrac za napisanie fakt faktem alewole o komiksachniz o szekspirze conauczyciele wiedza wszystko

Offline empro

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 04, 2007, 03:51:28 pm »
Cytat: "burdi"
No własnie ja moze nie czytam komiksow codziennie ale troszke przeczytalem i poprostu wole ogladac wersje komiksowe naekranie hehe dlatego jeszcze zupelnie ciemny nie jestem a nie wiedzialem jka siezabrac za napisanie fakt faktem alewole o komiksachniz o szekspirze conauczyciele wiedza wszystko


genialne wręcz,
po prostu genialne
 :shock:

Offline Gashu

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 04, 2007, 04:07:23 pm »
Cytat: "burdi"
No własnie ja moze nie czytam komiksow codziennie ale troszke przeczytalem i poprostu wole ogladac wersje komiksowe naekranie hehe dlatego jeszcze zupelnie ciemny nie jestem a nie wiedzialem jka siezabrac za napisanie fakt faktem alewole o komiksachniz o szekspirze conauczyciele wiedza wszystko


 :o
Będzie problem z tą maturą z polskiego.
They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 04, 2007, 04:08:54 pm »
Problem to mało powiedziane....  :roll:

Offline Blacksad

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 04, 2007, 07:31:02 pm »
Burdi, z takim "startowym" poziomem wiedzy weź się za tego Szekspira. Może mniej się strzelają, ale rozmaite bryki masz łatwiej dostępne...
Chrzań się, Smirnov

Offline burdi

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 05, 2007, 06:03:10 am »
Właśnie juz nie moge :? ojs postaram sie sprostac zadaniu az taki ciemny toja nie jestem moze nie znam komiksow na pamiec ale trochewiem poczytam literature i trochekomiksow ipowienno byc niezle

Offline empro

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 05, 2007, 02:12:07 pm »
Cytat: "burdi"
Właśnie juz nie moge :? ojs postaram sie sprostac zadaniu az taki ciemny toja nie jestem moze nie znam komiksow na pamiec ale trochewiem poczytam literature i trochekomiksow ipowienno byc niezle


nie ma tojak byc optymistą :)
albo raczej marzycielem
 8)

Offline tranway

Tematy maturalne na temat komiksu
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 05, 2007, 04:22:06 pm »
Ludzie, toć to tylko matura :D
Nie straszcie tych "maturzystów - amatorów komiksów" bo jeszcze zejdą na zawał. Poważniejsze (trudniejsze) rzeczy zdawało się z mniejszym zasobem wiedzy ;)

I nie zapominajcie - przytłaczająca większość nauczycieli w ogóle nie ma pojęcia "z czym się je komiks", więc nie powinno być źle. Ostatecznie zawsze mogą maturzyści liczyć na kolejną "abolicję" :lol: