trawa

Autor Wątek: "Czołgi" Starego Świata.  (Przeczytany 15490 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kabuki Joe

x
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 25, 2006, 11:47:41 am »
Hi.

Cytat: "Szczur"
Cytat: "Pokpoko"
drugo-nie widze problemu w obicu słonia tapicerką bojową tak jak konia-skoro konie dźwigały kropierze z elementami metalowymi, to słoń tym bardziej nie powinien miec problemu, co roziwązuje definitywnie problem łuków, i w sporej części kusz.


Rozumiem, że masz gdzieś przykłady zastosowania takich rozwiązań?


Słoń ma bardzo czułą skórę. Czuje nawet ukąszenia owadów. W czasach starożytnych nie było łatwo zabić te zwierze, ale słoń popadał często w szał. Jednym z rozwiązań tego problemu była oczywiście zbroja. I słonie nosiły też bardzo ciężkie zbroje. Tutaj mały wycinek

Głowa chroniona masywną platą, poza tym zbroja łuskowa na ciele. Nogi oraz szyja chronione pierścieniami metalowymi. Jedynie kolana nie są opancerzone - Seleucid Elephant

... duże wieże dla 4 żołnierzy i osłony na grzbiet ze skór lub metalowy pancerz chroniący przed okaleczeniami

... elephants were fully-armoured with the head piece at least being of iron, while a poem records the body protected by a coat of scale armour....

Cytat: "Szczur"
Niezbyt. Strzelano do nich salwą. Jak strzała trafiła w oczy to był przypadek. Szybciej raniły albo zabijały słonia liczne trafienia w mniej newralgiczne miejsca.


To tutaj poprosze o podanie twoich źródeł. Według tego co przeczytałem, to antyczni szpece od walki nie próbowali powalić słonie przez ostrzał. Ich taktyka to lekka piechota, różnego rodzaju szpikulce na nogi i nawet podpalone świnie. Nie zalazłem nigdzie wzmianek o machinach miotających lub strzelających przeciwko słoniom.

Tutaj moje źródła.

Delbrueck, Geschichte der Kriegskunst,
Head, Armies of the Macedonian and Punic Wars
Warry, Armie świata antycznego
Hearth, Armies of the Dark Ages

Cytat: "Szczur"
Cytat: "Kabuki Joe"
Tutaj mam pytanie. Zerknąłem na Warmaster Armies. Wrogowie Imperium maja wiele takich wielkich, pojedynczych celów. Wyvern, orc giant, ogres itd.


Ogry - oddziały. Wyverny - latają


Orc giant pozostaje, dodam hydrę, carnisaura i stegadona. BTW stegadon ma wieżę dla strzelców podobnie jak słonie. Pomiędzy tymi trochę bzdurnymi jednostkami oraz antykami jak rydwany bojowe słonie nie wyglądaja bardzo źle.

Cytat: "Szczur"
Cytat: "Kabuki Joe"
W ww Warmasterze piszą ale, że jednostki strzeleckie są okropnie drogie, i tylko bardzo bogaci mogą je opłacić.


Mówisz o poprzedniej edycji.


Nie wiem, nie orientuje się, ale Warmaster ma chyba tylko jedną edycję.
abuki Joe

Offline Ryceros

"Czołgi" Starego Świata.
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 25, 2006, 07:08:31 pm »
Cześć!


Pokpoko napisał:
>drugo-nie widze problemu w obicu słonia tapicerką bojową tak jak konia-skoro konie dźwigały kropierze z elementami metalowymi, to słoń tym bardziej nie powinien miec problemu, co roziwązuje definitywnie problem łuków, i w sporej części kusz.

,na to

Szczur odpowiedział:
Rozumiem, że masz gdzieś przykłady zastosowania takich rozwiązań?

Ależ jasne, że tak, wystarczyło zaczerpnąć wiedzy z jakiejkolwiek encyklopedii:

Wikipedia napisał\a\o:
>Podczas wojen punickich używano słoni bojowych chronionych zbroją i z umocowaną na grzbiecie wieżą nazywaną howdah, z trzyosobową załogą, zazwyczaj łucznikami lub wojownikami uzbrojonymi w sarissy długości około 6 metrów.

Wiesz co Szczurze, może używałbyś jakichś subtelniejszych form językowych, te którymi tutaj "wachlujesz" reprezentują wyjątkowo zubożały zasób słów, który sprawia, że Twoje posty czyta się z niechęcią, gdyż pod względem stylowym, przypominają wywód 12, no, może i 13-to latka. Słyszałem od wielu osób, że jesteś podobno bardzo doświadczonym graczem, wybacz... zwątpiłem.

Pozdrawiam