Autor Wątek: O komiksach w mediach II  (Przeczytany 867432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3570 dnia: Wrzesień 14, 2018, 04:10:08 pm »
[color=rgba(0, 0, 0, 0.9)]Co karykatura gazetowa Sereny Williams mówi o poprawności politycznej i współczesnej publicystyce wraz z opinią publiczną? Zapraszam do lektury! http://tygodnik.tvp.pl/38982604/na-odsiecz-serenie-jak-poprawnosc-polityczna-zjada-wlasny-ogon[/color]

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3571 dnia: Wrzesień 17, 2018, 08:39:36 am »
Ciąg dalszy zaciętych zmagań rodziny Rosińskich ze zbrodniczym systemem:
 
https://oko.press/mistrz-komiksu-fantasy-grzegorz-rosinski-zbiera-na-oko-press-bo-jak-thorgal-ma-alergie-na-klamstwo/

Offline Mruk

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3572 dnia: Wrzesień 17, 2018, 09:47:54 am »
Ciąg dalszy zaciętych zmagań rodziny Rosińskich ze zbrodniczym systemem

Nawimar, nie przesadzaj. System nie jest zbrodniczy, bo jeszcze żadnej zbrodni nie popełnił. Dopiero się przygotowuje - wymiana prokuratorów na swoich i podporządkowanie ich politykom, próba wymiany sędziów, własna formacja paramilitarna - widać, że skubańcy się szykują, ale jeszcze żadnej zbrodni nie popełnili (przynajmniej ja o tym nie wiem).


Ale mogę się mylić - jak okaże się, że są i zbrodnie, wtedy bez wahania odszczekam co napisałem i przyznam ci rację.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2018, 10:41:51 pm wysłana przez graves »

Offline absolutnie

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3573 dnia: Wrzesień 17, 2018, 06:14:46 pm »


Jest dostępny on-line tekst Szyłaka, opublikowany pod koniec ubiegłego roku w "Tekstach Drugich", mówiący o przemianach na polskiej scenie komiksowej:
https://journals.openedition.org/td/647#text

Zapraszam do lektury. Są tam też teksty Żaglewskiego o polskich komiksach superbohaterskich i Jutkiewicza o rozpychaniu się komiksu na rynku sztuki.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline turucorp

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3574 dnia: Wrzesień 17, 2018, 09:15:38 pm »


Jest dostępny on-line tekst Szyłaka, opublikowany pod koniec ubiegłego roku w "Tekstach Drugich", mówiący o przemianach na polskiej scenie komiksowej:


Eeee... raz Tkaczyk, a raz Traczyk, przecież to są dwie różne osoby, a nie jedna o podwójnym nazwisku :P
Zarzut do Pałki mocno chybiony, to nie Maciej ich nazywa "mistrzami pierwszej planszy" tylko oni sami, bodaj Andrzej Janicki jako pierwszy posłużył się takim określeniem w stosunku do własnej twórczości.
Reszta tekstu, szczególnie tego o latach 90-2018 mocno skrótowa i wybiórcza (wiem, wiem, mało miejsca było)

Offline absolutnie

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3575 dnia: Wrzesień 17, 2018, 10:11:16 pm »
Eeee... raz Tkaczyk, a raz Traczyk, przecież to są dwie różne osoby, a nie jedna o podwójnym nazwisku
To akurat zwykła literówka jest. Z kontekstu jednoznacznie wynika, że chodzi o jedną osobę: Witolda Tkaczyka (szczerze mówiąc, wcześniej nawet nie zauważyłem).


Cytuj
Zarzut do Pałki mocno chybiony, to nie Maciej ich nazywa "mistrzami pierwszej planszy" tylko oni sami, bodaj Andrzej Janicki jako pierwszy posłużył się takim określeniem w stosunku do własnej twórczości.
W tekście jest konkretny cytat z artykułu Pałki. Pałka zaś nie dał przypisu odsyłającego do tekstu Janickiego, ale podpisał się pod określeniem, jak pod swoim. Zarzut zaś dotyczy tego, że Pałka nazywa to, co robili inni twórcy "mentalną koniobijką", a nie tego, że określił ich jako "mistrzów pierwszej planszy".


Cytuj
Reszta tekstu, szczególnie tego o latach 90-2018 mocno skrótowa i wybiórcza (wiem, wiem, mało miejsca było)
Żaglewski zaprosił do współpracy całkiem sporą grupę osób. "Teksty Drugie" miały być numerem zawierającym duży blok tekstów o współczasnym komiksie polskim, a tekst Szyłaka miał być czymś w rodzaju wprowadzenia, które zawiera rys historyczny. To jest duży tekst (w druku 20 stron - ponad 48 tysięcy znaków). A to, że pewnych rzeczy w nim nie ma, nie wynikało z braku miejsca (tego było aż nadto), ale z tego, ze mieli o nich napisać inni autorzy.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline turucorp

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3576 dnia: Wrzesień 17, 2018, 10:33:36 pm »
To akurat zwykła literówka jest. Z kontekstu jednoznacznie wynika, że chodzi o jedną osobę: Witolda Tkaczyka (szczerze mówiąc, wcześniej nawet nie zauważyłem).

Ja to wiem, ale jakby ktoś w przyszłości bazował na tym tekście to będzie miał zgrzyt, czy W.Tkaczyk czy M.Traczyk ;)

W tekście jest konkretny cytat z artykułu Pałki. Pałka zaś nie dał przypisu odsyłającego do tekstu Janickiego, ale podpisał się pod określeniem, jak pod swoim. Zarzut zaś dotyczy tego, że Pałka nazywa to, co robili inni twórcy "mentalną koniobijką", a nie tego, że określił ich jako "mistrzów pierwszej planszy".

Jasne, rozumiem.

Żaglewski zaprosił do współpracy całkiem sporą grupę osób. "Teksty Drugie" miały być numerem zawierającym duży blok tekstów o współczasnym komiksie polskim, a tekst Szyłaka miał być czymś w rodzaju wprowadzenia, które zawiera rys historyczny. To jest duży tekst (w druku 20 stron - ponad 48 tysięcy znaków). A to, że pewnych rzeczy w nim nie ma, nie wynikało z braku miejsca (tego było aż nadto), ale z tego, ze mieli o nich napisać inni autorzy.

Jak rozumiem mieli, ale nie ogarnęli, i został sam wstęp, niczym ten kaganek w mrokach naszej rzeczywistości, ech.

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3577 dnia: Wrzesień 24, 2018, 08:09:17 am »
Wojujący Grzegorz doczekał się poniewierania także ze strony samozwańczego mistrza scenariusza:
 
 https://coryllus.pl/thorgal-i-pacewicz-przeciwko-kaczynskiemu/

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3578 dnia: Wrzesień 26, 2018, 08:08:47 pm »
Ale się towarzycho pozaśrodowiskowe rozbuchało! Tym razem "Krytyczka Polityczna" vs. m.in. hardy Jakub Kijuc oraz scenarzysta tak postępowej części ludzkości obrzydły, że aż niewymienialny z nazwiska :wink: 

http://krytykapolityczna.pl/kultura/historia/czas-przeszly-niedokonany-czyli-polska-historia-w-komiksie/
 
P.S. Zdaję sobie sprawę, że oferma pułkowa podpisana pod linkowanym tekstem większości wymienianych przezeń tytułów nie raczyła choćby przekartkować. Niemniej sprawdzenie w necie ich autorów to naprawdę nie był jakiś przesadny "czelendź". Fachowość dziennikarska na poziomie kraba.

Offline absolutnie

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3579 dnia: Wrzesień 26, 2018, 09:58:01 pm »
Fachowość dziennikarska na poziomie kraba.


Mnie urzekła ta Maria Walentynowicz, która z Makuszyńskim zrobiła komiks o Wandzie, co nie chciała Niemca.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3580 dnia: Wrzesień 29, 2018, 12:08:14 pm »
Absolutnie: "Mnie urzekła ta Maria Walentynowicz (...)"

Jak widać ludzie spoza środowiska tworzą nam alternatywną historię polskiego komiksu ;) 
 
A tymczasem dziś o poranku wypatrzyłem w pobliskim sklepie taką informacje:
 
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/dramat-slynnego-rysownika-boguslawa-polcha/vyqbx0q

Offline Kielo

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3581 dnia: Styczeń 18, 2019, 03:12:41 pm »


Offline finit

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3583 dnia: Styczeń 22, 2019, 03:41:49 pm »
Jest dostępny on-line tekst Szyłaka, opublikowany pod koniec ubiegłego roku w "Tekstach Drugich", mówiący o przemianach na polskiej scenie komiksowej:
https://journals.openedition.org/td/647#text



Mała uwaga do jednego zdania: Cyt. „Rosiński wpadł jednak na pomysł, że zaprosi do pisma twórców z Europy Wschodniej”.
Chciałbym dodać tu kilka swoich wątpliwości, co do wypowiedzi Rosińskiego i jego „pomysłowości”. Rzeczywiście Rosiński mówił w wywiadzie dla „Wyborczej” o tym, że to on znalazł „Czechów i Węgrów(…)”. W wywiadzie dla „Culture” Rosiński posunął się do jeszcze śmielszej tezy: Szukaliśmy autorów w Czechach, na Węgrzech, ale w naszej części Europy, w tzw. demoludach, nie było komiksu. Ludzie, którzy próbowali go rysować i rysowali nie byli wydawani w swoich krajach. Gdy okazało się, że u nas w Polsce coś się dzieje w komiksie, zaczęli walić do nas drzwiami, oknami. To był dla nich zaszczyt opublikować coś w "Relaksie".Wydaje mi się, że Rosiński troszkę przesadza w przypisaniu sobie zasług, jak i też umniejsza sytuację komiksu w demoludach, windując „Relax”. Także Węgrzy szukali kontaktów – Tibor Cs. Horvath, scenarzysta był nie tylko współtwórcą komiksów ale i managerem. Jeszcze przed „Relaxem” komiksy Węgrów były drukowane w NRD w magazynach dla młodzieży – co jak sadzę mogło mieć wpływ na osoby decyzyjne w KAW, by wydrukować komiksy Węgrów (w Relaxie i Alfie) także w Polsce – skoro poradziły sobie w NRD. W każdym razie, nie wydaje mi się, żeby to sam Rosiński arbitralnie podjął decyzję o druku Węgrów. Bo przecież kontekst wypowiedzi Rosińskiego jest taki: To ja znalazłem Węgrów= to moja zasługa, że byli publikowani.  Na Węgrzech od 1957 roku ukazywał się magazyn z krzyżówkami „Fules”, w którym od początku publikowali komiksy m.in. znani w Polsce: Sebok (ur.1906), Zorad (ur.1911) i Dargay (ur.1927)- byli to rysownicy o pokolenie od Rosińskiego starsi. W momencie gdy startował „Relax” Sebok i Zorad, mieli już duży dorobek, do którego można było sięgnąć. Dodam, że w magazynie Fules sporadycznie drukowano komiksy z francuskiego magazynu Vailant (np. A. Cheret, R.Poivet). Doprawdy, twierdzenie, że Węgrzy próbowali "coś rysować", że nie byli wydawani i nie było u nich komiksu, jest przesadzone.
Sławomir Zajączkowski

Offline absolutnie

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #3584 dnia: Styczeń 22, 2019, 09:21:02 pm »
Jest dostępny on-line tekst Szyłaka, opublikowany pod koniec ubiegłego roku w "Tekstach Drugich", mówiący o przemianach na polskiej scenie komiksowej:
https://journals.openedition.org/td/647#text

Mała uwaga do jednego zdania: Cyt. „Rosiński wpadł jednak na pomysł, że zaprosi do pisma twórców z Europy Wschodniej”.



Podajesz ciekawe informacje, odsłaniajace kulisy tego, jak miał się komiks w PRLu i demoludach. Dzięki.
Faktem jest jednak, że do wspołpracy z "Relaxem" musiał zaprosić tworców z Europy Wschodniej  człowiek z redakcji magazynu. Jeśli siedzieli u niego w poczekalni i na to czekali, to było mu niewątpliwie łatwiej, ale i tak mógł im powiedzieć: "Dziękuję, ale nie". A on ich zaprosił.

Ile jest prawdy w wywiadach udzielanych przez Rosińskiego, nie wnikam i Szyłak też nie wnika, bo wcale tych wywiadów nie cytuje. Cytuje natomiast tekst Adama Ruska o "Relaksie". Odsyła przy tym do ksiażki "Komiks i jego konteksty". Tekst ten jednak można znaleźć także tutaj:
http://rhpp.up.krakow.pl/article/view/1966/1660
i pobrać go sobie w PDFie.
Polecam, bo warto.



Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

 

anything