trawa

Autor Wątek: Psychologiczne motywy w NGE  (Przeczytany 12047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Psychologiczne motywy w NGE
« dnia: Maj 22, 2008, 09:51:25 am »
Zakładając ten temat, nie miałem zamiaru rozpoczynać dyskusji, w której dokonalibyśmy analizy psychologicznej głównych postaci Evangeliona. Z tego, co zauważyłem, są już oddzielne topici obejmujace tą problematykę.

Chodzi mi jednak o powiązania między serialem a psychologią jako nauki. W szczególności interesują mnie powiązania Evangleiona z koncepcją kultury Freuda, zawartą w jego dziele "Kultura jako źródło cierpień". Czy w NGE cywilizacja jako taka jest przedstawiona jako "cała suma dokonań i instytucji, za sprawą których nasze życie oddaliło się od życia naszych zwierzęcych przodków"? Czy jest ona ogniskiem deprywacji człowieka, ale również jego samorealizacji? Czy ukazany jest w serialu związek między kulturą a naturą?

Wiem, że forma tego postu bardziej się nadaje do tematu F.A.Q. Niemniej sądzę, że problematyka jaką tutaj przedstawiłem jest na tyle ciekawa i fascynująca, że należy jej się osobny wątek.

Z góry przepraszam za brak przedstawienia własnej postawy wobec pytań, jakie zadałem powyżej. Niestety,nie oglądałem serialu od bardzo dawna i nie chciałem walnąć żadnej gafy.

Rokubungi

  • Gość
Odp: Psychologiczne motywy w NGE
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2008, 11:50:34 pm »
Witam. Freudem NGE zalatuje na odleglosc.. :) Ale tez mozna tu odnalesc slady wielu innych teorii funkcjonowania psychicznego i rozwoju czlowieka innych autorow. W tej chwili wiele tu nie napisze,bo akurat brak mi na to checi,ale mysle,ze jeszcze cos tutaj "opublikuje".. ;-) Ale co do Freuda- np. teoria leku (m. in. "hedgehog dillema"),teoria rozwoju psychicznego dzieci i nastolatkow- to jedne z najwyrazniej ukazanych teorii Sigmunta w NGE. Choc nie sa tu ukazane w "postaci czysto freudowskiej",a raczej zblizaja sie do tego co glosi wspolczesna psychoanaliza (wlaczajac w to czesciowa krytyke "pierwotnej" psychoanalizy i czerpiac m. in. z K. G. Junga- chocby przewijajaca sie ciagle "nieswiadomosc zbiorowa"),pozostawajac jednak w silnym zwiazku z korzeniami psychoanalizy (np. teoria energii orgonalnej W. Reicha,teoria kryzysow rozwojowych E. Eriksona i A. Freud)

Kolejny raz poprawiam ten dziwny styl- proszę tak nie pisać.
I. T.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2008, 09:01:19 am wysłana przez Ijon Tichy »

Rokubungi

  • Gość
Odp: Psychologiczne motywy w NGE
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2009, 01:41:23 am »
Hmm..Ciekawy temat,bardzo ciekawy..Ale jakos nie wzbudza prawie zadnego zainteresowania..Czyzby zbyt trudny?.Sam mysle,ze troche tak..I dzis tez nic tu wiecej nie napisze,bo juz mi nie "starcza glowy"..Ale postaram sie jeszcze kiedys cos tu "zarzucic".. :)

 

anything