trawa

Autor Wątek: Książki o komiksie  (Przeczytany 93622 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kenji

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 10, 2016, 08:33:52 pm »
Pedrosa na okładce??

mgnesium

  • Gość
Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 10, 2016, 08:41:46 pm »
Najwyższy stopień ewolucji gatunku?? Że niby komiksowe adaptacje dzieł literatury? Nie zgadzam się. Wolę komiksy oryginalne, tworzone od początku do końca w tej formie. Adaptacje jednak stoją u mnie niżej w hierarchi.

przecież i tak nie przeczytasz tej książki, więc może daruj sobie komentowanie. teza kontrowersyjna, na pierwszy rzut oka również się z nią nie zgadzam, ale z chęcią dowiem się, dlaczego ludzie lepiej zaznajomieni z medium ją postawili i co według nich za nią przemawia.

Offline Garf

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 10, 2016, 08:53:00 pm »
Najwyższy stopień ewolucji gatunku?? Że niby komiksowe adaptacje dzieł literatury? Nie zgadzam się. Wolę komiksy oryginalne, tworzone od początku do końca w tej formie. Adaptacje jednak stoją u mnie niżej w hierarchi.

8azyliszku, z tego, co rozumiem z opisu, tezą autorów nie jest to, że komiks osiąga maestrię, gdy jest adaptacją, tylko że osiągają ją utwory, które "mają najwięcej wspólnego z literaturą" - zapewne chodzi tu o sposób prowadzenia fabuły, zaawansowany wachlarz technik narracyjnych, skłaniającą czytelnika do rozmyślań tematykę...
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline gobender

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 10, 2016, 09:33:31 pm »
przecież i tak nie przeczytasz tej książki, więc może daruj sobie komentowanie. teza kontrowersyjna, na pierwszy rzut oka również się z nią nie zgadzam, ale z chęcią dowiem się, dlaczego ludzie lepiej zaznajomieni z medium ją postawili i co według nich za nią przemawia.

całkowicie się zgadzam z bazyliszkiem i nie zamierzam wcale sie zapoznawać z uzasadnieniem, bo mam własne zdanie wyrobione na podstawie własnych doświadczeń i własnego odioru komiksu, i nie uwazam, jej za mniej wartościową tylko dlatego, ze tamta została wydrukowana w książce :D. Dla mnie im mniej literacki komiks tym lepszy. A etykieta powieść graficzna jest (nie tylko moim zdaniem) całkowicie sztucznym pretensjonalnym tworem, z czym od dawna zgadza się nawet wielu twórców powyższej. próby tłumaczenia jej i sankcjonowania zwłaszcza w dzisiejszych czasach uważam za śmieszne i snobistyczne

Offline absolutnie

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #109 dnia: Maj 10, 2016, 10:26:17 pm »
A etykieta powieść graficzna jest (nie tylko moim zdaniem) całkowicie sztucznym pretensjonalnym tworem, z czym od dawna zgadza się nawet wielu twórców powyższej. próby tłumaczenia jej i sankcjonowania zwłaszcza w dzisiejszych czasach uważam za śmieszne i snobistyczne


Zwróć uwagę, że jest to druga książka o powiesciach graficznych, jaka pojawia się w tym miesiącu.  A do końca roku daleko.


Narracja w powieści graficznej


I są to książki polskich autorów.
Ciekaw jestem, co byś napisał, gdyby któryś z naszych wydawców zaczał wydawać książki o graphic novels, które ukazują się za granicą:


10352660




Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline 8azyliszek

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #110 dnia: Maj 10, 2016, 11:24:08 pm »
Ja bym chciał polskiego wydania jakiejś książki w stylu "Niezwykłej Historii Marvel Comics". Ona była świetna, ale praktycznie urwała się, na chwili odejścia Mac Farlane'a. Poza tym trochę za bardzo skupiała się na chciwych scenarzystach i rysownikach :D a nie na komiksach i treści ważnych historii. Chciałbym coś w ten deseń - o Marvelu i/lub DC.

Offline turucorp

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #111 dnia: Maj 11, 2016, 01:03:52 am »
Przychylam @8azylowi, po co tracić kasę na jakieś WKKM skoro można wydać książkę ze streszczeniami, do tego atrapę grzbiecików (półka się nie wygnie nie i kurzu nie zbiera), a ile kasy się oszczędzi :)
Swoją drogą intrygujące byłoby obserwowanie go podczas lektury książki Tuszyńskiej.

Offline Nawimar

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #112 dnia: Maj 11, 2016, 07:03:32 am »
Książki tego pana raczej u nas nikt nie spolszczy; a przydałoby się.


Offline gobender

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 11, 2016, 08:09:08 am »
I są to książki polskich autorów.
Ciekaw jestem, co byś napisał, gdyby któryś z naszych wydawców zaczał wydawać książki o graphic novels, które ukazują się za granicą:

Dokłądnie to samo, zwłaszcza, że opis nie sugeruje takiej tezy jak w powyższej.
Dodatkowo jeśli przykładami są Slowes czy Ware (jako twórca wręcz meta komiksów) to tym bardziej.

@ Nawimar 
aż tak znów dużo do tłumaczenia to tam nie ma ;), obie pozycje (DC i Marvel) to jednak głównie ilustracja z rozbudowanymi podpisami + wstęp)  Przeszkodą bardziej w tym przypaku jest rozmach samego wydania (nawet tego poszerzonego, rozbitego na mniejsze tomy, który powoli się ukazuje)

Offline 8azyliszek

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #114 dnia: Maj 11, 2016, 08:44:35 am »
O to to @Nawimar
Widziałem tego pana w filmie Secret Origin of DC Comics - był chyba jednym z naczelnych wydawnictwa. W każdym razie - można by z tego zrobić kilkutomową pozycję, w mniejszym formacie i wydać w ekonomicznym wydaniu dla Polaków. W końcu książka Howiego chyba się sprzedała.

Offline Nawimar

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #115 dnia: Maj 11, 2016, 08:59:36 am »
8azyliszek - no niestety ponoć nie sprzedała się tak jak się spodziewano. Ale kto wie, może pewnego dnia ktoś się jednak skusi na tę pozycje. Nadmiaru obiektywizmu po Levitzu raczej nie ma się co spodziewać (w końcu przez wiele lat współkierował wydawnictwem), ale zasób informacji w tej pozycji jest znaczny.

Offline Kamila Tuszyńska

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #116 dnia: Maj 14, 2016, 03:15:04 pm »

Jaka miła niespodzianka. Witamy na forum :smile:


Nieobecność Pani książki w sklepie Gildii była chwilowa. Zamówiłem jeszcze wczoraj. Wiele sobie po niej obiecuję, bo też i reklama obiecuje wiele.

Również witam :smile:


 W srode ide po czipsy, chociaz, jak wczoraj otwarlem paczke, to akurat Orlinski wylecial z tematu na fejsikuhttp://www.forum.gildia.pl/Smileys/bb/sad.gif
 
@turucorp
Pan Orliński nie wyleciał, tylko autor podwątku usunął swoje komentarze razem z jego - wyciął cały wątek.


 Przychylam @8azylowi, po co tracić kasę na jakieś WKKM skoro można wydać książkę ze streszczeniami, do tego atrapę grzbiecików (półka się nie wygnie nie i kurzu nie zbiera), a ile kasy się oszczędzihttp://www.forum.gildia.pl/Smileys/bb/smile.gif
 Swoją drogą intrygujące byłoby obserwowanie go podczas lektury książki Tuszyńskiej.
 
@turucorp
Obserwowanie kogo byłoby intrygujące? W natłoku wiadomości umknęło mi nazwisko.

Zwróć uwagę, że jest to druga książka o powiesciach graficznych, jaka pojawia się w tym miesiącu.  A do końca roku daleko.I są to książki polskich autorów.Ciekaw jestem, co byś napisał, gdyby któryś z naszych wydawców zaczał wydawać książki o graphic novels, które ukazują się za granicą:
@absolutnie
O pierwszej publikacji (Robert S. Petersen, Comics, Manga, and Graphic Novels: A History of Graphic Narratives, 2011) wspominam w swojej książce, a drugą (J. Baetens, H. Frey, The Graphic Novel: An Introduction) obszernie komentuję :wink:

Offline absolutnie

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 14, 2016, 06:00:59 pm »
O pierwszej publikacji (Robert S. Petersen, Comics, Manga, and Graphic Novels: A History of Graphic Narratives, 2011) wspominam w swojej książce, a drugą (J. Baetens, H. Frey, The Graphic Novel: An Introduction) obszernie komentuję :wink:


Tak, wiem. Jestem w trakcie lektury "Narracji w powieści graficznej".


Swoją drogą ktoś ohydnie skopał indeks :shock: , bo według niego o książce Petersena wcale Pani nie wspomina.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2016, 12:33:43 am wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline turucorp

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #118 dnia: Maj 14, 2016, 06:22:21 pm »
Swoją drogą ktoś ohydnie skopał indeks :shock:

meh, indeks to nic, ja sie od poczatku lektury zastanawiam, dlaczego czesc komiksow w bibliografii, ma podane daty tylko polskiej publikacji?
BTW podobno jest jakis problem z egz., ktore powinny byc ustawowo dostarczone do bibliotek? Autorce gratuluje, ze naklad tak szybko sie rozszedl, ale, skoro juz nawet panstwowe wydawnictwa maja wywalone na biblioteki, to nie jest dobrze.

Dobra, strzelamy sie tutaj po zakonczeniu lektury?

Offline absolutnie

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #119 dnia: Maj 14, 2016, 11:50:52 pm »
meh, indeks to nic, ja sie od poczatku lektury zastanawiam, dlaczego czesc komiksow w bibliografii, ma podane daty tylko polskiej publikacji?
BTW podobno jest jakis problem z egz., ktore powinny byc ustawowo dostarczone do bibliotek? Autorce gratuluje, ze naklad tak szybko sie rozszedl, ale, skoro juz nawet panstwowe wydawnictwa maja wywalone na biblioteki, to nie jest dobrze.

Dobra, strzelamy sie tutaj po zakonczeniu lektury?




Jeśli do mnie jest skierowane to pytanie o strzelanie się, to nie, nie widzę powodu, żeby się strzelać. O wiele bardziej interesowałoby mnie stanowisko samej autorki, ale Kamila Tuszyńska pojawia się na forum niczym Jozek z piosenki Bajmu i nie wiem, czy można na nią liczyć.


Ach. Książka się nie rozeszła. Ona pojawia się (w ofertach) i znika (z ofert) niczym Kamila Tuszyńska na Forum Gildii, ale ciągle jest w sprzedaży.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.