Autor Wątek: "Opowieści Rybaka"  (Przeczytany 27403 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ljc

"Opowieści Rybaka"
« dnia: Marzec 27, 2006, 01:17:41 pm »
cześć pierwsza - czekając na Hemingwaya
jak dla mnie super objawienie WSK6
jestem zachwycony:)
najlepszy początek - strasznie skondensowany graficznie i treściowo, choć bez dialogu - znakomicie poprowadzona narracja
później fabuła staje się słoiczkiem, do którego Konior dorzuca kolejne kamyczki - poszczególne - mniej lub bardziej ważne - epizody
mocno metaforyczna fabuła (w wydźwięku) w połączeniu z bardzo dobrze dobranymi kolorami (nieco rozmazane, mroczne - potęgują nastrój) i nawet żarcik się znalazł - to razem trzyma czytelnika przy lekturze...
sama fabuła trochę siada - jak dla mnie - na końcu opowieści - no ale to pierwsza część...
duży plus za to, że okładka jest tak samo narysowana jak poszczególne kadry - denerwuje mnie, gdy po otworzeniu wypasionej, dopracowanej okładki w środku mam jakieś szkice

no i Konior sympatyczny:) ładna rybkę mi namalował w komiksie:)
dzięki:)

P.S. pozwoliłem sobie nowy post założyć, bo nie znalazłem nic nt. opowieści rybaka, a wg mnie komiks to rewelka

pzdr
J
tamtam!

Offline barb_wire

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2006, 07:40:19 pm »
Świetny komiks. Fajne scenario, ale te akwarele i tak biją wszystko na głowę. Złapałam z moim facetem Koniora jeszcze przed tym jak masowo rozdawał grafy i narysował nam wyj****go słonia. Mowił, że robił 2 lata. No ale opłacalo się. Jak dla mnie faworyt tego WSK.

Proszę o cenzurowanie swoich wypowiedzi, bo polecą ostrzeżenia.
graves

Offline Maciej

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2006, 08:26:48 pm »
Kupiłem.
Rewela.

Warto było.  8)
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

N.N.

  • Gość
"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2006, 09:11:05 pm »
Kupiłem, przeczytałem, podobało mi się.
Po namyśle muszę stwierdzic, że
1) żaden polski wydawca, by nawet na ten komiks nie spojrzał, gdyby go Francuzi nie wydali;
2) gdyby jakimś cudem ten komiks ukazał się w Polsce, jego czytelnicy wyrażaliby się na jego temat znacznie mniej entuzjastycznie, przede wszystkim zaś czepialiby się tego, że fabuła mętna, wydarzeń mało, puenty brak, narracja wizualna szwankuje (sami sobie dopiszcie resztę).

Cieszę się, że jest gdzieś na świecie wydawnictwo, ktore takie komiksy wydaje i cieszę się, że Polacy już do niego trafili. Mam nadzieję, że wydwanictwo to wyda więcej komiksów wydfanych przez Polaków i dzięki temu będziemy wieli więcej czytelników entuzjastycznie przyjmujących publikacje polskich komiksów.

Offline ljc

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2006, 10:48:13 am »
??
Cytuj
1) żaden polski wydawca, by nawet na ten komiks nie spojrzał, gdyby go Francuzi nie wydali;

dlaczego? nie znają się? naśladają tylko Zachód? czy może komiks jest kiepski i tylko, że wyszedł gdzieś tam "zagramanicą", to go wydamy i my?
 
Cytuj
gdyby jakimś cudem ten komiks ukazał się w Polsce, jego czytelnicy wyrażaliby się na jego temat znacznie mniej entuzjastycznie, przede wszystkim zaś czepialiby się tego, że fabuła mętna, wydarzeń mało, puenty brak, narracja wizualna szwankuje (sami sobie dopiszcie resztę).

też się nie znają? mnie się komiks spodobał, bo wyszedł we Francji najpierw? (no bzdura jakaś...)
wydarzeń jest za dużo wg mnie (prawo seriii:) :) - reszta zarzutów - oderwane od kontekstu - przykładowe - zarzuty?

mógłbyś nieco odhermetyzować swój komentarz
:)

pzdr
J
tamtam!

Offline Maciej

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2006, 11:16:43 am »
Sprawa z wydawcami to fakt - Konior uderzał z komiksem do Egmontu i został olany. Oczywiście, zanim uderzył na zachód...

Sprawa z czytelnikami - Jeszcze niedawno na forum pojawiał się niejaki Kowal, który wszystkie nowe polskie niewydane jeszcze komiksy (takie które wkrótce wyda taurus również) określał jakimś pogardliwym stwierdzeniem w stylu "gówniane szkice z digartu"  :? Oczywiście, Kowal nie wiedział wówczas że komiks Zycha wyda Taurus więc mógł sobie szczekać...
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline turucorp

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2006, 11:35:45 am »
Cytat: "ljc"
??
też się nie znają? mnie się komiks spodobał, bo wyszedł we Francji najpierw? (no bzdura jakaś...)


mógłbyś nieco odhermetyzować swój komentarz


ja ci odhermetyzuje troche:
czy siegnalbys po ten komiks gdyby autor wydal go wlasnym sumptem albo w jakims malym wydawnictwie?
czy gdyby tak wlasnie zostal najpierw opublikowany (a nie jako reedycja z Francji), to zabieralbys w ogole glos w jego sprawie?
tylko nie mow mi, ze tak, bo sie zapytam ile z tych krajowych ostatnio przeczytales i sie na ich temat wypowiedziales :roll:

Offline empro

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2006, 12:22:23 pm »
też se głos zabiorę :)
chociaż nie przeczytałem jeszcze całości, ale to co widziałem to bomba jest rzeczywiście graficzna,
zgodzę też się z Jerzym i Turu, że gdyby ten komiks nie przyszedl do nas z Europy jako debiut krajowego autora to niekoniecznie wszyscy by się nim zachwycali, niekoniecznie Irek siedzialby caly dzień i podpisywal, i niekoniecznie Opowieści Rybaka bylyby jednym z hitów WSKi,
niestety prawda u nas jest taka, że Polscy wydawcy niespecjalnie zyczliwym okiem oglądają wszystkie prace, które się im wysyla, taki Egmont to chyba ogólnie liczy raczej pieniążki niz inwestuje w młodych (chyba że mają już "nazwiska"), o czym świadczy fakt, żę odrzucili tak doskonaly komiks jakim są Opowieści,
gdyby Konior się uparł to pewnie sam by je wydał za własne pieniądze, ale kto o tym by słyszał i kto tak zajarany leciałby na WSK żeby ten album nabyć a potem jeszcze tak dumny by z niego był,
nie wiem, czy ciepłe przyjęcie Esencji na początku nie było też troszkę takie na "hura" choć to też świetny komiks jest,
tak troszkę na zasadzie "cudze chwalicie, swego nie znacie" tylko w tym przypadku to cudze jest jednak nasze :) i pewnie dlatego chwlimy jeszcze bardziej,
szkoda, żę nie udało się njapierw Opowieści wydać u nas a dopiero potem gdzieś zagranicą, bo wtedy może nie byłoby takich spekulacji (bardzo uzasadnionych z resztą), ale czy wtedy Opowiści byłyby tak ciepło przyjętę ??

może potrzeba nam takiej podpuchy, żeby wydał ktoś komiks przed jego zagraniczną premirą, nic nie mówiąc że będzie takowa i poczekać, zobaczyć jak komikis zostanie przyjęty a potem po raz drugi po zagraicznej premierze :)
wtredy byśmy wiedzieli :) co i jak

Offline tyler_durden

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2006, 12:46:11 pm »
żeby daleko nie szukać - album Jacka Frąsia "Glinno"
analogicznie do koniora wydany - twarda oprawa, kolor, kreda, itp.

nie ukazał się we Francji więc z okazji polskiego wydania szumu wokół niego jakoś nie było specjalnego. i czytelnicy nie zabijali się o podpisy itd.
a moim zdaniem i graficznie i fabularnie jest lepszy od "opowieści rybaka"

niestety, chyba najpierw muszą Polaka docenić na zachodzie, żeby go dostrzegli także rodacy.
o not talk about fight club

Offline ljc

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2006, 12:50:49 pm »
Cytuj
tylko nie mow mi, ze tak, bo sie zapytam ile z tych krajowych ostatnio przeczytales i sie na ich temat wypowiedziales

akurat kupuję praktycznie wszystko, co polskie - zagraniczych komiksów prawie wogóle nie... (znajoma mi je opowiada czasem:)
odkąd się zalogowałem na tym forum, odtąd wypowiadam się nt polskich nowości - fakt zinów, webkomiksów i poemixów raczej nie kupuję (nie oglądam w sieci - swoje lata już mam i wolę papier:)
opowieść rybaka zobaczyłem dopiero na stronie taurusa na dzień lub dwa przed WSK - na WSK przejrzałem i doszedłem do wniosku, że kupię - skoro Konior podpisywał, to stanąłem w kolejce po autograf (tak samo do KRL czy Anderssona - bo Pixy akurat kupiłem jakiś czas temu i mnie ścięło:)
gdyby wydał własnym nakładem, też bym wziął - wziąlem Czak Noris vs Ojciec dr... może jednak wtedy nie zachwycałbym się grafiką...

zdenerwowałem się normalnie...

pzdr
J


dzięki za info o wydawcach
tamtam!

Offline Łamignat

.......
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2006, 02:38:40 pm »
Może za bardzo nie spekulujmy ale faktem jest, że gdyby komiks nie został doceniony za granicą to u nas nie odbił by sie takim echem.
Niezależnie od tego czy zostałby wydany po europejskiej premierze czy na długo przed nią na pewno zakupiłbym tą pozycję. Zajrzałbym do niej oczywiście wcześniej , by zobaczyć co to jest , ale fajne rysunki na pewno zachęciły by mnie do zakupu.
Lubie wspierać polski komiks, pod warunkiem, ze jego kreska mi odpowiada.
I będę go wspierał zawsze pod warunkiem , że bedzie coś sobą reprezentował .
Dlatego Konior jak i inni Twórcy maja we mnie pewnego odborcę - oby tylko trzymali poziom.
Ach i zapomniałbym dodać , że komiks przeczytałem i bardzo mi sie podobał. Wspaniała kreska i fajna historia spowodowały, że będę stałym klientem pozycji Koniora :)

Offline turucorp

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2006, 04:57:51 pm »
Cytat: "ljc"

gdyby wydał własnym nakładem, też bym wziął - wziąlem Czak Noris vs Ojciec dr... może jednak wtedy nie zachwycałbym się grafiką...

zdenerwowałem się normalnie...


a ja sie zdenerwowalem juz dawno temu :roll:
tylko w ubieglym roku wyszlo ponad 60 polskich albumow, magazynow i antologii, policz na polce ile z tego masz zanim ponownie napiszesz, ze kupujesz praktycznie wszystko co polskie :roll:
jest multum rzeczy naprawde godnych uwagi a nawet przelomowych:
masz "Jutro bedzie futro"?
masz "Glinno"?
masz wszystkie "Rewolucje"?
masz "Morfolaki"? "Szminke"? "Ciern w koronie"? "Osma Czare"? itd.itp.

nie chce mi sie tutaj offtopowac, ale idz do wydawcow i zapytaj o sredni naklad krajowego albumu, zapytaj ich jaka jest szansa na debiut komiksu w stylistyce tego co zrobil Konior i jaka jest szansa, ze to sie sprzeda bez wsparcia atutem "opublikowane na zachodzie" :roll:

Offline tequira

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 28, 2006, 06:58:57 pm »
Chcac wtracic sie do dyskusji powiem szczerze, ze sam uwazalem polski komiks za kiepski. Dopiero Osiedle swoboda sprawilo ze dostrzeglem, ze Polacy cos tam robia. Ale faktem jest ze na polce nie mam prawie wcale polskich komiksow. Wstyd. Ostatnio spodobal mi sie Fastnachtspiel, nie wiedzialem ze jest cos takiego, ale fantastycznie jest narysowany i kupie wszystkie sobie. Opowiesci rybaka jeszcze nie mam bo czekam na wyplate, ale rowniez nabede, bo spodobalo mi sie zdjecie Hemingwaya dawno temu, jak widzialem jakies plansze. Strasznie fajoskie sa kolory i od dawna czekam na niego. Wasze opinie potwierdzaja tylko, ze musze gnac do sklepu. Natomist nie bardzo obchodzi mnie gdzie to bylo wydane, ale faktem jest ze dzieki temu dotarlo do wiekszej ilosci ludzi. Fajnie. Tego goscia co go Taurus wyda niedlugo :D  tez bym pewnie olal, wiec chyba racja z tym rozglosem. Reasumujac przyznaje sie ze niedocenialem naszej sztuki, ale nadrobie zaleglosci. ps. glinno tez kupie, zamiast Bilala :D

Offline Gashu

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 28, 2006, 07:04:50 pm »
Cytat: "tyler_durden"
żeby daleko nie szukać - album Jacka Frąsia "Glinno"
analogicznie do koniora wydany - twarda oprawa, kolor, kreda, itp.

nie ukazał się we Francji więc z okazji polskiego wydania szumu wokół niego jakoś nie było specjalnego. i czytelnicy nie zabijali się o podpisy itd.
a moim zdaniem i graficznie i fabularnie jest lepszy od "opowieści rybaka"


Ciężko porównywać, jako że oprócz sposobu wydania komiksy te mają ze sobą niewiele wspólnego. Zreszą "Glinno" z tego co pamiętam przyjęte zostało również bardzo dobrze (przynajmniej na forum 8) ).

Natomiast kompletnie nie rozumiem dlaczego  czytelnicy mieliby narzekać na  dzieło Koniora, gdyby nie ukazało się pierwotnie na zachodzie (prędzej jestem w stanie założyć, że nikt by nie narzekał, bo niewiele osób sięgnęłoby po tą pozycję). Jak dla mnie dobry komiks, to dobry komiks, wszystko jedno czy ukaże się pierwotnie w Polsce, Francji, czy Bangladeszu.
Zresztą w tym temacie wypowiedziało się zaledwie kilka osób, więc nie wyrokujmy od razu, że komiks wszystkim się tak bardzo podoba.

EDIT:
Aha, zapomniałbym wspomnieć - jak dla mnie - jest to premiera miesiaca.  :)
They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline empro

"Opowieści Rybaka"
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 28, 2006, 10:05:06 pm »
Cytat: "Gashu"
Zreszą "Glinno" z tego co pamiętam przyjęte zostało również bardzo dobrze (przynajmniej na forum 8) ).


Glinno był etuzjastycznie przyjęty, ale nie aż tak,
nie było chyba całodniowej wiecznej kolejki po autografy i tego typu rzeczy, a potem takich chyba zachwytów

(w moim odczuciu jednak Konior bije na głowę Frąsia, ale to tylko bardzo subiektywne zdanie, więc się nie sugerować proszę :))

 

anything