Autor Wątek: Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika  (Przeczytany 10436 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dyd

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« dnia: Marzec 12, 2006, 06:28:21 pm »
Tak jak w tytule. Jakie jest Waszym zdaniem top3 najpopularniejszych gier fabularnych w naszym kraju ?? I dlaczego Waszym zdaniem jest akurat tak a nie inaczej (co się na to zeszło)...

Swoją opinię pozwolę sobie umieścić później...

Offline lord viruz

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2006, 07:54:19 pm »
Oczywiście DnD. Ładne podręczniki co chwila wychodzi coś nowego. łatwo dostępne w sklepach. opiera się na walce- raj dla wielu miłośników diablo :?
Bynajmniej mnie to nie cieszy :x
byś żył w ciekawych czasach!

Offline Adam Waśkiewicz

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2006, 08:57:52 pm »
A ja chciałbym się dowiedzieć, skąd taki akurat a nie inny dobór systemów do ankiety - dlaczego ze Świata Mroku jest tylko W:M i W:A, a nie ma na przykład Maga: Wstąpienie albo Wampira: Mroczne Wieki, dlaczego są dość w końcu niszowe Gasnące Słońca, a nie ma na przykład bardzo popularnego Cyberpunka, dlaczego jest Monastyr a nie ma Neuroshimy - bardzo dziwaczna ta ankieta, mówiąc łagodnie, a wybór systemów wydaje się być mocno przypadkowy.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Tancred_de_Beauville

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2006, 10:12:39 pm »
Oczywiście że najpopularniejszy w naszym kraju jest Warhammer (obie edycje, i na niego dałem swój głos), w resztę nie będę się w głębiał, ale moim zdaniem równie popularne (ale jednak mniej niż Młotek) są: D&D i Cyberpunk. Ciekawe jak daleko jest Wiedźmin (podręcznik nawet fajne działy ma, ale poprowadzenie sesji mi nie wyszło, świat Młotka rządzi)?

Pozdrawiam
Mirek
...The path where Beauty met the Beast... Elvenpath...

Offline pafnucy

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2006, 12:18:07 pm »
Ave!

Nawet na tak popularnym forum jak to, nie będzie owa ankieta reprezentatywna. Myślę, iż najlepiej świadczyć o tym będą wyniki sprzedaży.

Poza tym, z reguły to kwestia gustu, a jak wiadomo... o tym nie powinno się raczej dyskutować.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Idaan

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2006, 07:11:11 pm »
No zdecydowanie pierwsze miejsce Warhammer/D&D. Wszystko zależy od środowiska, stanu zaawansowania i innych czynników. Doświadczeni rplayerzy raczej wolą Młota, a początkujący powergamerzy D&D. Nie zawsze tak jest, ale chyba generalnie można tak powiedzieć. Ale na przykład w bazie graczy na Cytadeli jest tylu samo dedekowców co warhammerowców. Z kolei trzecie miejsce dałbym WoDowi, jednak bez rozbijania na poszczególne podsystemy. To tak jakby osobno zamieszczać osobno settingi do D&D - różnią się trochę mechaniką i wiele klimatem, ale to ten sam typ. Poza tym gracze WoDowi chyba nie robią takich rozróznień (nie wiem - pomimo starań nie udało mi się zostać jednym z nich). Nie wydaje mi się, żeby Cyberpunk jeszcze dziś był jakoś bardzo popularny - prędzej Neurośka.

Offline Adam Waśkiewicz

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2006, 10:13:29 pm »
Cytat: "pafnucy"
Nawet na tak popularnym forum jak to, nie będzie owa ankieta reprezentatywna. Myślę, iż najlepiej świadczyć o tym będą wyniki sprzedaży.


 Też nie do końca - po pierwsze niektóre wydawnictwa niechętnie ujawniają wyniki sprzedaży lub zgoła trzymają je w sekrecie (jak Copernicus), więc trudno dokonywać tu porównań, poza tym porównywanie systemu który na rynku jest dopiero od circa trzech lat (jak Neuroshima czy D&D) z takim który funkcjonuje na nim lat kilkanaście (jak Cyberpunk albo Warhammer) zdecydowanie będzie faworyzowało ten starszy - miał on nieporównanie więcej czasu by podręczniki do niego zdążyły się sprzedać w większej liczbie ezgemplarzy.

 W tej chwili na rynku pierwotnym aktywnie funkcjonują właściwie tylko cztery systemy: D&D, Monastyr, Neuroshima i Warhammer - pozostałe praktycznie tylko na rynku wtórnym albo z zerowym wsparciem wydawcy (jak L5K, do którego ostatni dodatek ukazał się bodajże rok temu). Jeżeli chodzi o ich popularność to stawiałbym na dedeki przed młotkiem, za nimi Neuroshima i Monastyr.

Ienthill Idaan: wbrew pozorom WoDziarze nie stanowią zwartej masy, też istnieją zagorzali miłośnicy poszczególnych systemów Świata Mroku, pozostałe traktujących jako towar pośledniego sortu. Ale to taka hardkorowa "elyta".

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Dyd

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2006, 08:06:41 am »
Drogi Adamie :) chodziło mi głównie o polemikę wiat Mroku vs. Warhammer vs. DnD.... reszta jest w zasadzie dla picu, choć jak widzę ktoś oddałgłos na Dzikie Pola :)

Offline Adam Waśkiewicz

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2006, 10:27:23 am »
Cytat: "Dyd"
Drogi Adamie :) chodziło mi głównie o polemikę wiat Mroku vs. Warhammer vs. DnD.... reszta jest w zasadzie dla picu, choć jak widzę ktoś oddałgłos na Dzikie Pola :)


 Zakładanie ankiety dla picu - pogratulować inwencji.  :?

 Temat o ulubionym systemie masz już TUTAJ, dyskusję o wyższości dedeków nad Warhammerem i vice versa - TUTAJ. Wyszukiwarka nie gryzie.

 Tematu na razie nie zamykam, ale bacznie obserwuję.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Dyd

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2006, 05:15:00 pm »
Bynajmniej nie było moją myślą założyć ankietę dla picu. Chciałem by ludzie głosowali na system, który uważali za najpopularniejszy. Osobiście mam mieszane zdanie i zastanawiam się między dnd a whfrp. Nie wiem jednak jak uważają pozostali, dlatego dałem i inne systemy, które mi przyszły do głowy. Mogę dodać i kolejne do ankiety, ale jak patrzę na razie zapotrzebowania na to nie ma.

Patrzyłem na trzy ostatnie strony forum czy jest podobny temat i takowego nie było, dlatego też założyłem ten.


Neuroshima i Monastyr ?? Hmmm szczerze mówiąc nie widziałem żadnej osoby grającej w powyższe gierki. Oczywiście moja wiedza ogranicza się tylko do znajomych i paru sklepów. Wydaje mi się za to, że Gwiezdny Pirat próbuje dołożyć wysiłku by je rozpowszechnić...

Ludzie, których znam bawią się głównie w dedeki, wampira i in nomine

Offline Dwalthrim

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 16, 2006, 07:48:28 am »
Moim ulubionym jest oczywiście Warhammer, ale równie popularnym a może i nawet bardziej w kraju nad Wisłą jest pewnie D&D.
Zgodze się z Adamem - uboga ta ankieta :/. Jak już robić taka ankiete to najlepiej ze wszystkimi systemami, żeby żaden nie był pokrzywdzony i wsszyscy fani mogli się wykazać. Weź Dyd dodaj brakujące systemy i będzie git!;)
pozdrawiam
JAH RASTAFARAI-SIGMAR HELDENHAMMER EMPEROR I!!!"


Offline VIIIX

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2006, 09:34:44 am »
Najbardziej popularny? Wegług kogo?
Ja stawiam na Dzikie Pola, dlaczego? Bo są w ankiecie, bo prawdziwie polskie, bo tak, czyli ot, takie moje"widzimisię"... Poważnie rzecz ujmując, to nie mam pojęcia, który jest najpopularniejszy. Może WARHAMMER... może DD... nie wiem. Dlatego DP, ot tak by na coś zagłosować, a że DP cenię, to wszystko jak podejrzewam jest w porządku.

Offline Dyd

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2006, 09:48:46 am »
kurcze próbowałem dodać ale nie wiem jak :/ DO MODÓW: Jak możecie dopisać wszystkie inen systemy, byłbym zobowiązany :) Albo powiedzcie jak, bo w opcji "zmień" nie mogę :/

Offline potworek

  • Moderatorzy
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 240
  • Total likes: 1
  • Just awesome
Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 16, 2006, 10:34:31 am »
Ja powiem tak - najbardziej lubię Warhammera, ale muszę uczciwie przyznać, że za najpopularniejszy uważam D&D. Wystarczy spojrzeć na regały w sklepach hobbistycznych. Póki nie było 2 edycji WFRP książki z nim należały do rarytasów, teraz jest troche lepiej, ale nakładu D&D jeszcze chyba nie przebij. Na przekór zaznaczyłem w ankiecie Warhammera  ;)
o Ty wiesz o Mitrilu?

Offline Adam Waśkiewicz

Najpopularniejsza gra RPG w Polsce i polemika
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2006, 11:19:26 am »
Cytat: "Dyd"
kurcze próbowałem dodać ale nie wiem jak :/ DO MODÓW: Jak możecie dopisać wszystkie inen systemy, byłbym zobowiązany :) Albo powiedzcie jak, bo w opcji "zmień" nie mogę :/


 Chyba sobie żartujesz - "Zamieściłem niedopracowaną ankietę, niech moderatorzy ją za mnie poprawią".

 W opcji "Zmień" powinineś mieć możliwość dodawania do ankiety nowych opcji i edytowania starych (o ile dobrze pamiętam, w tej wersji silnika ta możliwość jest dostępna także zwykłym użytkownikom, nie tylko moderatorom, ale nie za bardzo mam to jak sprawdzić).

 Nawiasem mówiąc, dziwi mnie znikoma ilość wypowiedzi w porównaniu z liczbą głosów oddanych w ankiecie. Patrząc na niektóre posty mam wrażenie, że odzwierciedlają one nie tyle dbieraną popularność systemu, co prywatne sympatie forumowiczów.  

 Pozdrawiam,
 Adam

 

anything