Autor Wątek: Matura związana z manga >>>>> HELP  (Przeczytany 18011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline devil2004

Matura związana z manga >>>>> HELP
« dnia: Marzec 11, 2006, 11:52:01 am »
Witam

Mam takie fajny temacik z polaka na mature ustna
Temat : Specifikacja języka komiksów Manga . Omów zagadnienie na podstawie analizy wybranych przykładów.

I czy ktos mial by jakies materialy odnoscnie tego tematu bo bardzo ciezko cos znales wiec nawet za najdrobniejsza pomoc bede serdecznie wdzieczny
Pozdrawiam

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2006, 12:32:53 pm »
Dlaczego wybrałeś temat, o którym nie możesz nic powiedzieć?

Jeśli chcesz coś znaleźć na temat języka używanego w mandze, musisz przejżeć kilka różnych komiksów i zastanowić się jak wygląda w nich składnia, najczęściej używane zwroty, gramatyka, celowe błędy językowe, czy choćby onomatopeje (Splash!).

A temat wygląda na dość wymagający, osobiście chyba nie wiedział bym co powiedzieć na temat specyfiki językowej mangi. Do tego dochodzi też translacja z japońskiego na polski, która czasem zmienia trochę znaczenie wyrażeń.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline greah

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2006, 01:46:18 pm »
:lol:

"wybrałem sobie mangowy temaci na maturę, opracujcie mi go". trzeba było brać wpływ pyłów kosmicznych na zaludnienie w Etiopii - pewnie więcej byś znalazł niż o tym co wybrałeś


czym się kierowałeś wybierając ten "fajny temacik z polaka na mature ustna"????

Offline Clayman_

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2006, 03:27:25 pm »
najlepsze jest to ze pewnie nauczyciel nie chcial sie na poczatku zgodzic na temat o komiksach a ty naciskales i upierales sie a kiedy przekonales go w koncu to pomyslales sobie:"hurra,mam fajny temat o mangusiach!!!"

zostaly ci jeszcze 3 tygodnie?
powodzenia
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Dereq

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2006, 03:50:05 pm »
Cytuj
zostaly ci jeszcze 3 tygodnie?

nie,
ktos mi wspominal o 54 dniach.


fakycznie "fajny temacik", nie ma co. z nazwy moze.
 :?
tak sie dzieje jak sie bierze za sprawe "od pupy strony".
nie nauczono cie ,ze temat prac (w szczegolnosci temat stworzony przez ciebie samego) tworzy/wybiera sie pod katem dostepnosci materialow?
(o wiedzy nie wspominajac.)
we are scientists,
we do genetics,
we leave religion
to the psychos and fanatics.
Go tell the women that we're leaving.

Offline Clayman_

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2006, 03:51:51 pm »
Cytuj
nie,
ktos mi wspominal o 54 dniach.

do ostatecznego terminu oddania pracy czy do obrony?
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Dereq

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2006, 04:03:14 pm »
he.
do 4 maja czyli pierwszego z egzaminow pisemnych(polski).egzaminy ustne odbywaja sie po 4-5 maja.
konspekt wypowiedzi, o ile mi wiadomo, trzeba oddac tydzien przed egzaminem ustnym ktore rozlozone sa na kilka dni lub nawet kilkadziesiat, wiec poszczegolne jednostki maja inny termin oddawania konspektow.czy trzeba oddawac kompletna prace? nie wiem.
narazie skupiam sie na pracy.

ja ustna z polskiego mam 15 maja,wiec moj termin to 8 maj.
we are scientists,
we do genetics,
we leave religion
to the psychos and fanatics.
Go tell the women that we're leaving.

Offline Clayman_

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2006, 04:42:22 pm »
dobra dobra
oszczedz mi historii swojego zycia
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline syfon

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2006, 06:20:29 pm »
devil2004: Masz tzw. "fakdap". Maturę nazywa się "egzaminem dojżałości", głupia nazwa ale czasem okazuje się trafna. Nie zdałeś tego egzaminu.

Za rok wybierz "Obraz wsi w literaturze pozytywistycznej".
 guess its time to pay the bill, but you know I never will. I'm hungry still...

Offline Qraq

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2006, 07:46:58 pm »
lol
Gud lak, men!  :badgrin:
Trudniejszego nie mogłes już wybrać? :roll:

Cytuj

tak sie dzieje jak sie bierze za sprawe "od tyłka strony".
nie nauczono cie ,ze temat prac (w szczegolnosci temat stworzony przez ciebie samego) tworzy/wybiera sie pod katem dostepnosci materialow?

dokładnie. Gdzie miałeś głowę gdy wybierałeś ten temat?
A materiałów nie znajdziesz. Sam je musisz zrobić.

Shino

  • Gość
Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2006, 12:37:00 am »
heh
proponuje szybka nauke nihongo. I raczej zacznij od plain style bo on najczesciej wystepuje w komiksach;]

natomiast dobra wiadomoscia przy tym moze byc brak nauki kanjiow (czyli znakow chinskich), bo w magach sa razem z furigana (czyli hiragana nad kanjiami);]

*edit*

po przeczytaniu tego postu uznalem, ze jest roche zbyt ironiczny. jesli jest ktos urazony ta wypowiedzia to przepraszam;]

uwazam jednak, ze bez znajomosci japonskiego nie da sie zanalizowac mangi z powodu chociazby  duzej ilosci homonimow (chociazby hashi- mosthashi (橋) lub paleczki(箸), lub tez kami czyli bog(神), papier(紙) lub wlosy).

Offline Dreadorus Maximus

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 12, 2006, 09:31:39 am »
Praca maturalna nie jest pracą twórczą. Taki temat to dopiero na dokroracie możesz zrobić. Nie ma żadnych poważnych publikacji naukowych na ten temat, żadnych książek itp.

Lepiej się poddaj od razu i napisz o Mickiewiczu
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline graves

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2006, 03:39:22 pm »
Temat cholernie trudny :roll:
Można to również dwojako rozumieć - język - jako używane zwroty i skróty myślowe oraz różny "slang" i idiomy językowe, ale to raczej na japonistyce. Tłumaczenia w zależności od kraju zmieniają cały ten język i  czasami ma to mało wspólnego z oryginałem.
Drugi rodzaj to potocznie rozumiane opowiadanie obrazem. Język komiksu/mangi to opowiadanie właśnie obrazem, więc można tutaj rozumieć również sposób kompozycji kadrów i zastosowanych technik opowiedzenia różnych historii.
W skrócie jak mówili poprzednicy - temat rzeka, ale brak jakichkolwiek podstaw naukowych i książkowych.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Lady Aqua

Zdziwionko
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2006, 04:46:56 pm »
A ja i tak cały czas nie rozumiem jak można wybrać temat na maturę, jeżeli się o nim nie ma pojęcia, bo się nim nie interesuje... Grabki mi odpadły ;)  Ale nie mnie to oceniać, może chciałes dobrze... Ja ci jedynie powiem przeczytaj sobie kilka mang... o to chyba nie trudno  ;)
 domu potrzebujesz tylko dwóch narzędzi. płynu WD-40 i taśmy klejącej. To co się nie rusza a powinno spryskaj WD-40,a to co się rusza a niepowinno zaklej taśmą...

Offline steelie

Matura związana z manga >>>>> HELP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 18, 2006, 06:06:39 pm »
Specyfikacja języka komiksów Manga? Nie zauważyłem, żeby w mandze posługiwano się jakimś specyficznym językiem, to zależy od autora i tłumacza. W niektórych jest nienaganna polszczyzna, w innych co chwila wtrącane są różne "soraski" czy "papatki" (Tokyo Mew Mew się kłania). Wybrałeś temat do którego nie ma się jak zabrać.

 

anything