Autor Wątek: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich  (Przeczytany 819033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dembol_

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #780 dnia: Styczeń 11, 2010, 09:43:33 pm »
1. Czym różnią się poszczególne serie o Conanie?
Zdążyłem się zorientować, że wyraźnie różnią się oprawą graficzną (Savage Sword of Conan jest czarno-biały, Conan jest kolorowy ale bez tuszu, zaś Chronicles of Conan to klasyka tusz i kolory)?
Jak się mają do siebie scenariusze z poszczególnych serii? Jak bardzo się dublują i jaka część z nich stanowi adaptację tekstów Howarda a jaka nowe opowieści?
Którą z serii uważacie za najlepszą, godną polecenia?
Obecnie prawa do komiksów z Conanem posiada Dark Horse.
Seria "Chronicles of Conan" (~20 tomów) to zbiór dawnych Marvelowskich wydań komiksu "Conan the Barbarian". U nas wyszło 25 zeszytów tego komiksu w Essentialu. W wydaniu DH komiksy zostały na nowo pokolorowane (cyfrowo). Nie wiem z jakim skutkiem. Jeśli chodzi o twórców wydaje się być dobre: Buscema, Windsor-Smith, Roy Thomas i sporo ludzi o którzy potem przewijali się z niezłym skutkiem po światku komiksów z superbohaterami. Z tego co czytałem przed zagłębieniem się w świat komiksów Conana ta seria musiała być zgodna z Comic Code (takie czasy), więc pewne elementy musiały być stonowane. Ponadto DH wydaje teraz "Conan Archives", które zbierają dzieła Barry'ego Windsora w HC za wygórowaną cenę 49,95 dolarów. Podobno w oryginalnej palecie kolorów.

Problemu Comic Code nie było przy drugiej serii "Savage Sword of Conan the Barbarian", która była sprzedawana jako czasopismo. Obecnie Dark Horse zebrał ją w takie essentialopodobne grube wydania zbiorcze. Pierwszy tom zawiera dodatkowo opowieści z Conanem z pisma "Savage Tales" (również Marvel). Zestaw twórców w zasadzie podobny. To wydanie akurat posiadam i wg mnie jest bardzo fajne. Nie jest to coś niesamowicie głębokiego, czy ambitnego (jak większość Conana), ale czyta się bardzo miło. Wydanie jest podobne do wspomnianych Essentiali. Trochę szkoda, że okładki poszczególnych numerów nie są kolorowe bo sporo na tym tracą. Nie obraziłbym się gdyby Dark Horse wydał jakiegoś artbooka (ew. można szukać po książkach poszczególnych autorów, ale to już zadanie dla największych fanów, którzy maja nadmiar czasu i kasy). Obie Marvelowskie serie mają po ponad 200 zeszytów, więc DH ma materiału do przedrukowania na następne 50 lat.

Oprócz tego DH wydaje on-going z Conanem, którego zupełnie nie znam i który po 50 numerach zmienił nazwę na "Conan the Cimmerian". Przewijają się tam najczęściej takie nazwiska jak Kurt Busiek (scenariusz) i Cary Nord (rysunki). Wygląda ładnie na przykładowych planszach, ale nie wiem jaką jest lekturą. Oprócz tego wyszło kilka mini-serii. Na tfaw.com obecnie jest promocja na zeszytowe wydania (1$ za sztukę), więc można tanio się zapoznać.

Jeśli chodzi o adaptacje Howarda to są praktycznie w każdej serii. Seria Dark Horse'a i Marvelowski "Conan the Barbarian" to ciągłe historie z wplecionymi w nie adaptacjami opowiadań, a "Savage Sword..." to zbiór opowiadań z różnych okresów życia Conana bez chronologicznego związku.

Tak jak pisałem na razie czytałem wyłącznie "Savage Sword" i jestem zadowolony z lektury. Jak nadgonię może zabiorę się za inne serie jak portfel pozwoli lub jeśli trafię na jakąś ciekawą promocję.
Sporo informacji o seriach (chociaż dość chaotycznie rozłożonych) jest na wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Conan_the_Barbarian_%28comic%29
Jest spis treści części zeszytów itp.

Offline Gustaf

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #781 dnia: Styczeń 13, 2010, 10:40:58 am »
Dzięki Dembol_ za dogłębną odpowiedź.
Wielkie dzięki również dla Damexa i Pawulona.

Offline avatar1313

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #782 dnia: Styczeń 17, 2010, 11:33:19 am »
Mam kilka pytań do fanów noir, Davida Laphama i Eda Brubakera.
1. Czy "Stray Bullets" trzeba czytac po kolei (niektóre HC-ki ciężko dostac), czy może nie trzba znac poprzednich części? No i oczywiście czy warto w to inwestowac, a przy okazji do czego można by porównac komiks Laphama (jesli chodzi o kompozycję i treśc)?
2. Czy ktoś czytał "Sleeper" Brubakera i czy trzyma poziom Criminal i Gotham Central? (i czy wiadomo czy wyjdzie może w HC?)
Z góry dzięki.
i vis pacem para bellum

Offline Pawulon

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #783 dnia: Styczeń 17, 2010, 12:08:39 pm »
@2 Sleeper to świetna rzecz, dla mnie przynajmniej tak samo dobra jak pozostałe tytuły, które podałeś. O HC nic nie słyszałem, ale w zeszłym roku wyszły nowo wydane trejdy zawierające po 12 odcinków każdego sezonu. No i jeśli zabierasz się za ten temat, to warto zacząć od miniserii Point Blank (preview), która jest prologiem do wydarzeń ze Sleepera.

Offline Damex

  • Redakcja KZ
  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • *
  • Wiadomości: 419
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • DCManiak
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #784 dnia: Styczeń 17, 2010, 03:15:08 pm »
Cytuj
Czy ktoś czytał "Sleeper" Brubakera
czytałem, nie to nie to samo co Criminal, bo postacie maja super moce, niemniej nijak nie jest to broń Boże na niekorzyść historii, która autentycznie wciąga.

Cytuj
w zeszłym roku wyszły nowo wydane trejdy zawierające po 12 odcinków każdego sezonu.
Nie ma przynajmniej na najbliższe miesiące zapowiedzi tego w HC

Cytuj
warto zacząć od miniserii Point Blank
A ja uważam, że można sobie darować, wszystko co trzeba wiedzieć jest wyjaśnione w Sleeperze.
Nie znam uniwersum WildStorm, a nie czułem się zagubiony bez wcześniejszej znajomości PB (przeczytałem później i uważam za średni komiks).

DC MULTIVERSE
www.dccomics.com.pl

Offline freshmaker

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #785 dnia: Styczeń 18, 2010, 10:17:24 pm »
czy punisher max po zakończonym runie ennisa nadaje się do czytania? poprzeczka jest baaaardzo wysoko. czytał ktoś?
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline donTomaszek

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #786 dnia: Styczeń 19, 2010, 08:49:24 am »
Szczerze mowiac jest srednio.
Girls in white dresses wypada najlepiej z 3 jak na razie wydanych po-ennisowych trejdow. Dwa pozostale mozna sobie odpuscic.
Tak przy okazji, kilka miesiecy temu linia MAX zostala zrestartowana.
No i pojawil sie MAX-Kingpin.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline żarówa

Od czego zacząć czytać kultowe komiksy?
« Odpowiedź #787 dnia: Styczeń 24, 2010, 09:20:55 pm »
Jak w temacie. W dzieciństwie czytałem losowe numery Batmana, Supermana, X-ów odziedziczone po starszym kuzynie, nie mając jak skompletować całych serii. I takim sposobem przeczytałem znany wam chyba "Pogrzeb przyjaciela" w Supermanie albo przygody Batmana, gdy był już stary (nie pamiętam już nazwy serii) i znalazł chwilowego zastępce, później Punisher Maxx#5, gdzie główny bohater jest już zupełnie wyczerpany i zgorzkniały. Przykłady można by wymieniać. Chodzi mi tu o sytuację, w której nie mieliśmy wcześniej okazji poznać dokonań przykładowego głównego bohatera, nie znamy go za bardzo, a w wydawanych obecnie komiksach są już osobami z wielkim bagażem doświadczeń, które wywarły wpływ na ich psychikę zmieniając ich nieco. Tak więc, co poradzilibyście człowiekowi, który chce zacząć swą przygodę z bohaterami komiksów, które wydawane są od dziesiątek lat? Czy spokojnie brać się za późniejsze wydania, czy sięgnąć do źródeł? Jakie jest wasze zdanie?
Nie sprowadzajmy ludzi na mangowce...

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #788 dnia: Styczeń 24, 2010, 09:27:38 pm »
Na pewno odradzam sieganie do poczatkow serii, bo one juz czesto sa nadgryzione zebem czasu, niedostosowane do cisiejszego odbiorcy, choc czesto maja swoje walory.

Z drugiej strony wbijanie sie w serie w losowym momencie bedzie Cie kosztowac sporo bolu glowy. Wydaje mi sie, ze jedyny dobry sposob, to dowiedziec sie jakie serie Cie potencjalnie interesuja i pytac na forum o konkretne tytuly. Na pewno znajdziesz kogos, kto Ci odpowie - tutaj kazdy komiks jest przez kogos przeczytany. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline freshmaker

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #789 dnia: Styczeń 31, 2010, 10:12:23 am »
czy ktoś jest w posiadaniu tpb vertigo wydanych przez littlr brown & company lub titan books? zastanawiam się czym to się dokładnie różni od wydan amerykanskich (rozmiar?). w tej chwili jest to jedyne zrodlo zaopatrzenia w niektore tomy hellblazera, lucifera itd.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline raj666

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #790 dnia: Styczeń 31, 2010, 12:41:38 pm »
Hellblazer to nie moje rejony ale Preacher mam pół na pół z oryginały z Titanem i nie różnią sie niczym, poza ceną może. Tak samo Sandman.
Nie potrafie nic powiedziećo littlr brown & company.

Offline freshmaker

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #791 dnia: Styczeń 31, 2010, 01:22:32 pm »
ok dziękuję za info.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline Koro

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #792 dnia: Styczeń 31, 2010, 01:31:04 pm »
Ja mam hellblazery z titan books i niczym się nie różnią. Nie rozklejają się chociaż jak te polskie. Bierz śmiało.

Offline Dembol_

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #793 dnia: Luty 07, 2010, 12:20:28 pm »
Czytał ktoś Marvelowskie "Tomb of Dracula"?

Offline tolman

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #794 dnia: Luty 09, 2010, 09:41:07 am »
Czy znacie jakąś stronę, gdzie można sprawdzić jakie wydania zbiorcze (tpb, hc) ma wydać w najbliższym czasie dc? Na ich stronie zapowiedzi zeszytowe są pomieszane ze zbiorczymi (pod tym względem strona marvela wypada o wiele lepiej bo tam tpb i zeszyty są rozdzielone). Czy mi się wydaje czy Marvel częściej wypuszcza reedycje swoich hiciorów (Born Again vs. Dark Knight Returns na przykład)?

 

anything