Autor Wątek: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich  (Przeczytany 812998 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline isteklistek

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2655 dnia: Październik 19, 2017, 10:43:18 am »
Znam tylko historię z Hitchem i JLA, który teraz odpowiada za JL Rebirth
https://www.newsarama.com/29586-dc-cancels-bryan-hitch-s-final-5-issues-of-new-52-justice-league.html

Pewnie sporo rzeczy na ten temat można znaleźć, bo nawet na jakimś oficjalnym portalu społecznościowym Hitcha przewijał się ten temat, gdzie pisał jak zaawansowane są prace nad tytułami. Było spore napięcie i finał jest tak, że wyszło 10 zeszytów.

Offline Dembol_

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2656 dnia: Październik 19, 2017, 09:09:09 pm »
Tradycyjnym dniem pojawiania się nowości są środy (gdzieś od lat 90-tych i gdy ostał się jeden dystrybutor, który po prostu wtedy robił dostawy). Komiksy najczęściej są publikowane w trybie miesięcznym. Wydawcy starają się tego trzymać. Czasem Marvel/DC wydają dwutygodniki bo to oznacza podwójny zastrzyk gotówki od fanów danego bohatera w konkretnym miesiącu. Mniej więcej do końcówki lat osiemdziesiątych XX wieku było tak jak piszesz. Zeszyty zawierały zazwyczaj osobne historie luźno ze sobą powiązane, więc gdy pojawiało się opóźnienie publikowano cokolwiek co było na stanie albo do tego co było gotowe dodawano jakąś kilku stronicową historyjkę, żeby zapełnić zeszyt do końca. Czasami zeszyt na szybko kończyli inni rysownicy, a przy tuszowaniu i tak wszytko się ujednolicało. Priorytetem było wydanie czegokolwiek. Pomimo tego, że z biegiem lat doceniamy wielu twórców z tamtego okresu wielu było traktowanych jak rzemieślnicy. Komiks i bycie rysownikiem takowych nie było traktowane zbyt poważnie do wykształcenia się fandomu gdzieś pod koniec lat 70-tych. Rysunki były też dużo bardziej uproszczone, a techniki druku na tyle niedoskonałe, że przykrywały wszelkie niedoróbki. Sami twórcy mieli płacone od strony. O tantiemach usłyszano chyba gdzieś w latach 80-tych. Chcąc żyć na poziomie, wykształcić dzieci itp. trzeba było napier*alać. Jack Kirby rysował po kilkanaście godzin dziennie. Nawet 3 tytuły miesięcznie. Teraz takich ludzi nie ma.

Wszystko zmieniło się na przełomie lat '80 i '90 XX wieku. Lepsza jakość druku. Dokładniejsze, bardziej szczegółowe i realistyczne rysunki. Dużo kreskowania i innych czasochłonnych metod. Patrz: prekursor stylu Arthur Adams i goście, którzy założyli Image. Do dzisiaj się to podoba. Nazwiska i odmienne style zaczęły też mieć znaczenie dla długoletnich fanów. Poprawiła się też sytuacja finansowa. W latach '90 znacznie. Zwłaszcza w trakcie boomu kolekcjonerskiego. Nawet niewielki % zysku z kilkuset tysięcy egzemplarzy to jednak konkretna kasa. Pomimo ogromnych obsuw (z których słynęło m. in. studio Roba Liefelda) Image sprzedawało każdy szajs w kolosalnych nakładach, więc terminowość nie liczyła się już tak bardzo. Wydajność znacznie spadła.

Obecnie w przypadku regularnych i najpopularniejszych serii nie za bardzo można pozwolić sobie na spóźnienia, więc jest to zazwyczaj rozplanowane z dużym wyprzedzeniem. Rysownicy zmieniają się co TPB albo czasem wpada ktoś gościnnie na 2-3 numery, żeby odciążyć głównego rysownika (np. Tony Akins Cliffa Chianga w Wonder Woman z New52) albo z góry jest zaplanowana rotacja co zeszyt albo dwa (w przypadku dwutygodników to niemal konieczne).

W przypadku miniserii najczęściej się po prostu czeka. Co prowadzi do tak kuriozalnych sytuacji jak kilkumiesięczne, a nawet kilkuletnie przerwy w publikacji miniserii (patrz Ultimate Wolverine vs Hulk i dwuletnia przerwa scenarzysty Damona Lindelofa) lub wydawanie zeszytów dziejących się po evencie pomimo tego, że w wyniku opóźnień jeszcze nie wydano miniserii, która go zawiera do końca. Nie wiem jak częste to jest bo nie kupuję zeszytów.

W przypadku autorskich projektów (Image itp.) wszystko zależy od twórców. Zazwyczaj jest utrzymany tryb miesięczny. Należy jednak pamiętać, że poza co większymi gwiazdami, większość twórców dalej pracuje jako freelancerzy i poza komiksami robi też inne rzeczy, jeździ na konwenty albo jest gdzieś zatrudniona na etacie itp. Dlatego tutaj przerwy bywają jeszcze dłuższe i nieregularne. Wszystko tak naprawdę zależy od priorytetów twórców i ich umiejętności zarządzania czasem. Kirkman/Adlard co miesiąc regularnie dostarczają nowe Walking Dead. Erik Larsen zeszyt co miesiąc od 25 lat. Brubaker/Phillips wydają konkretną serię równie terminowo, po jej zakończeniu robią kilka miesięcy przerwy i zaczynają następną. Vaughan/Staples wydają 8-9 zeszytów Sagi i ogłaszają raz do roku kiedy będzie przerwa. Geoff Darrow narysował z 7 zeszytów Shaolin Cowboy (Dark Horse). Zrobił kilka lat przerwy na inne projekty i wrócił niedawno, żeby dorysować kilka kolejnych. Mignola tylko zarządza całym bałaganem i rysuje okładki. Eric Canete narysował ze 4 zeszyty Run Love Kill i zatrudnił rysowniczkę do dokończenia tpb bo pochłonęła go choroba i praca zawodowa (jest szefem zespołu grafików w firmie odp. za League of Legends). Ktoś inny pisał, że zaczął wydawanie w zeszytach dopiero mając większość miniserii gotowe. Ilu ludzi tyle podejść.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2017, 09:12:48 pm wysłana przez Dembol_ »

Offline Shinue

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2657 dnia: Październik 19, 2017, 09:27:18 pm »
Dembol_ ale ty mi zaimponiłeś swoją wiedzą! Dziękuję serdecznie!

Offline gobender

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2658 dnia: Październik 19, 2017, 09:50:06 pm »
clap... clap... clap....   Mi też. Nie moje klocki, ale z ciekawoscią przeczytałem. Dzięki

Offline LordDisneyland

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2659 dnia: Październik 19, 2017, 09:59:08 pm »
Dembol- świetny tekst, dziekuję!

Offline adro

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2660 dnia: Październik 23, 2017, 01:55:08 pm »
Sory, ze tutaj, ale czy ktos otrzymal juz przesylke z pierwszymi tomami kolekcji star wars od deagostini. Zamowilem prenumerate i cisza wtf :razz:
pzdr i dzieki za odp
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

JanT

  • Gość
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2661 dnia: Październik 23, 2017, 01:57:30 pm »
NIE WYSYŁAJ PRENUMERAT PRZY TEŚCIE co by nie mówili  :smile: Było już o tym nie raz i np Conana też nikt nie dostał.

Offline adro

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2662 dnia: Październik 23, 2017, 07:01:32 pm »
ta zebym to ja wiedzial, ze to jest test ech dzieki
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline nori

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2663 dnia: Październik 25, 2017, 06:32:39 am »
Dembol_, bardzo ciekawe informacje na temat procesu wydawniczego, można gdzieś na ten temat poczytać coś więcej?
https://8studs.wordpress.com - trochę  o klockach LEGO, komiksach oraz filmach

Offline Dembol_

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2664 dnia: Październik 25, 2017, 11:44:40 am »
Oj, chłopaki przestańcie. Pewnie słodzicie tak każdej dziewczynie.

Nori, nie jestem w stanie podać jednego konkretnego źródła. To bardziej zbitek informacji z najróżniejszych miejsc. Wywiadów z twórcami, redaktorami, artykułów i książek o historii komiksu, filmów dokumentalnych znalezionych gdzieś w sieci, analiz znalezionych w sieci czy postów z social media oraz własnych obserwacji. Niedawno gdzieś czytałem jak przebiegały prace nad Catwoman Darwyna Cooke'a. Nie wiem czy to nie była nawet przedmowa naszego wydania (a może jakiś wywiad?). Cooke nie był najszybszym rysownikiem, więc gdy goniły terminy ściągał różnych kumpli (np. Mike'a Allreda), żeby pomogli mu dokończyć zeszyty. Ostatecznie z każdym zeszytem po świetnym Wielkim Skoku Seliny było (niestety) coraz mniej Cooke'a. Jim Zub na swoim blogu często publikuje różne analizy wydań swoich komiksów. Kosztorysy, terminarze itp. Erik Larsen czasem wspomina na twitterze o swojej pracy. Po prostu mnie to bardzo interesuje jak wygląda praca nad komiksami, więc podobne informacje zostają w głowie.

Offline adrian23

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2665 dnia: Listopad 02, 2017, 07:26:53 pm »
Hej, chcialbym zasięgnąć waszej pomocy. Chcialbym przeczytac komiksy dotyczace Superbohaterow ale ich tzw początki. Cos w stylu batman rok pierwszy czy ziemia jeden. Klasyczne pojedyncze historie, interesuje mnie i dc i marvel. Ciezko mi cos znaleźć z spider-man albo czy np historia hulk szary spelni moje oczekiwania? Punisher max 1? W gre wchodza raczej komiksy aktualne, tm semic odpada. No i tylko wydania pl. Z góry dzieki za podpowiedzi.

Offline laf

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2666 dnia: Listopad 03, 2017, 07:19:49 am »
Ale żeś zapodał temat!! Najpierw daj znać, co Cię konkretnie interesuje, jakieś konkretne postacie najbardziej, czy kolekcje wchodzą w grę, czy chodzi Ci o nowsze historie (tzn. wydane w tym wieku) czy starsze też są dla Ciebie akceptowalne. Przede wszystkim musisz jednak określić swoje zaznajomienie z danym uniwersum, czy już czytałeś jakieś komiksy (np. w złotych czasach TM Semica  :biggrin: ) czy tylko znasz postacie z filmów

Offline adrian23

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2667 dnia: Listopad 03, 2017, 12:32:09 pm »
Najbardziej Gacek, aczkolwiek chetnie zapoznam sie z glownymi postaciami i dc i marvela. Nie chce wchodzic w kolekcje, ewentalnie poszczegolne tomy, jezeli nie da sie inaczej poznac glownego watku. Jezeli chodzi o czasy to tm semica czasem czytalem, a z obecnych to troche o batmanie ale nie przypadly mi do gustu. Glownie Morrisona. Jezeli chodzi o nowe to nie chce np wchodzic w superior spiderman czy dc odrodzenie, dopoki nie poznam doglebnie pierwszych historii bohaterow. Chodzi o glowne postacie, batmana supermana catwoman wonderwoman, hulk capitan ameryka iron man, spiderman, avengers itp. Nie interesuja mnie jedynie x-men. Z mutantow jedynie wolverine.

Offline laf

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2668 dnia: Listopad 03, 2017, 02:13:23 pm »
No z tym nie wchodzeniem w kolekcje to się raczej nie da jeśli chcemy zacząć od początków danej postaci. Kolekcje są właśnie przystosowane do tego, żeby w miarę przystępny sposób zapoznać nowych czytelników z postaciami/drużynami i jest w nich takie clou przeróżnych historii.

Osobiście jakimś ekspertem nie jestem, ja po prostu czytuję komiksy od czasu do czasu, więc traktuj mój post jako swego rodzaju fan made.

Batman - wydaje mi się, że jeśli chodzi o jego początki to dobre byłoby takie ustawienie:
Rok pierwszy (DC Deluxe)
Batman and Monster Man (zapowiedź DC Deluxe w 2018 r.)
Człowiek, który się śmieje (wydanie Egmontu jest już chyba niedostępne, będzie w WKKDC t. 51 razem z innym tytułem Azyl Arkham)
Długie Halloween (wydanie Muchy chyba niedostępne, WKKDC t. 7 i 8 )
Mroczne Zwycięstwo (wydanie Muchy też już chyba niedostępne)
Robin: Rok pierwszy (WKKDC t. 25)
Batgirl: Rok pierwszy (WKKDC t. 32)
Gotham Central t. 1-4 (Egmont)

Wonder Woman
Niezmiennie będę polecał WW z Nowego DC (t. 1-6). Wprawdzie historia dzieje się na zapleczu całego uniwersum (a nawet może być traktowana jako zupełnie odrębna opowieść), ale też w przystępny sposób przybliża tę postać. Poza tym jest to genialna seria.
Omijaj natomiast wyrwane z kontekstu wydania z WKKDC.
Nie wiem jak prezentuje się WW z DC Deluxe, przede mną lektura pierwszego tomu, ale Rucka nie zawodzi więc w ciemno wszedłem w tą serię.

Catwoman
Tutaj większej alternatywy nie ma: Catwoman z DC Deluxe (t. 1-2 + t. 3 zapowiedziany na 2018 r.), lecz jest to alternatywa, z której każdy będzie zadowolony. A dodatkowo jest jak najbardziej przystępne dla nowych czytelników.

Superman
Sorry, ale nie pomogę


Jeśli chodzi o Marvela to sam ostatnio robiłem zestawienie chronologiczne i u mnie wygląda to w ten sposób

Spider-Man
Powrót do domu (WKKM t. 1)
Wyznania (WKKM t. 48)
Spider-Man (SBM t. 1) - run Straczyńskiego to jeden z lepszych momentów w długiej historii Pająka, a do tego jest jak najbardziej przystępny dla nowych osób (może poza motywem z MJ, ale to i tak jest do ogarnięcia)
Pajęcza wyspa cz. 1 i 2 (WKKM t. 108 i 117) - nie wiem jak z jakością ale wydaje mi się, że te tomy są dosyć ważne dla lepszego zrozumienia wydarzeń z Marvel NOW
Shang-Chi - tie-in do Pajęczej wyspy (SBM t. 32)
Marvel NOW

Hulk
Szary (Mucha) - komiks ogólnie nie zachwyca, ale ma w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny (jak i cała kolorowa seria Loeba i Sale'a). Niestety jest wymagana znajomość początków historii postaci (jak i w całej kolorowej serii Loeba i Sale'a)
W sercu atomu (WKKM t. 98) - kolejna wariacja na temat życia uczuciowego Hulka. Bardzo przyjemne, choć trzeba pamiętać, że to lata 70.
Hulk (SBM t. 5)
Koniec i inne opowieści (Marvel Classic)
She-Hulk (SBM t. 57)
Samotna zielona kobieta (WKKM t. 34) - jeden z najlepszych tomów w kolekcji. Polecam.

Daredevil
Daredevil (SBM t. 25) - jeśli nie znasz tej historii, to tak naprawdę nie znasz Daredevila. Absolutny must read
Elektra (SBM t. 47) - nie czytałem, ale to w końcu Miller, tak więc co tutaj może być nie tak?
Odrodzony (WKKM t. 20) - jeśli nie znasz tej historii, to tak naprawdę nie znasz Daredevila. Absolutny must read. Czyżbym się powtarzał?
Diabeł stróż (WKKM t. 47) - ta historia osobiście mnie nie wciągnęła aż tak bardzo, ale jest dosyć istotna dla tej postaci.
Żółty (Mucha) - podobnie jak w przypadku Hulka zalecana jest znajomość początków historii postaci. Natomiast w przeciwieństwie do wzmiankowanego komiksu historia jest już znacznie lepsza i fabularnie i graficznie.
Daredevil by Bendis 1-3 (Marvel Classic)
Daredevil by Brubaker 1-3 (Marvel Classic) - obu runów nie czytałem ale to podobno jedna z najlepszych rzeczy jakie spotkały tę postać.

Na dzisiaj tyle. Muszę już kończyć, bo spadam do domu (WEEKEND !!!!!  :biggrin: ). Jak mi się coś istotnego przypomni to dam znać.

Miłej lektury  :badgrin:

EDIT: Co do Catwoman to zapomniałem jeszcze o muchowym wydaniu Rzymskich wakacji, które traktują o przeszłości Seliny i jej rodzinie. Chronologicznie rzecz dzieje się w trakcie Mrocznego zwycięstwa.
 
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2017, 10:55:38 am wysłana przez laf »

Offline przemo1

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #2669 dnia: Listopad 03, 2017, 02:58:23 pm »
Batman -  Rok pierwszy, Zabójczy żart, Nawiedzony rycerz
Superman - Człowiek ze Stali z WKKDC, Na wszystkie pory roku,
Catwoman - Na tropie Catwoman,
Wonder Women - 1 i 2 tom wg. Grega Rucki albo tomy 1-6 Azzarello
Ogólnie o uniwersum DC to na pewno Nowa granica.
Spider-man - Niebieski, Powrót do domu, Wyznania i Narodziny Venoma z WKKM
Hulk - Szary, Koniec i inne opowieści, Psy wojny z SM
Captain America - Biały, Sekretne Imperium z WKKM
Iron Man - Pięć koszmarów z SM, Początek końca, Demon w butelce i  Extremis z WKKM
Avengers -Ultron bez ograniczeń z SM, Wojna z Defenders z WKKM, Nrodzenie Ultrona z WKKM, Wojna Kree ze Skrullami z WKKM,
Wolverine - Geneza, miniseria Wolverine, Wróg publiczny z Mandragory,  Broń x z WKKM

To taki telegraficzny skrót dostępnych w 90% na polskim rynku komiksów, wiadomo gusta każdy ma inne.
Poza tym radzę jednak skierować zainteresowanie na wersje anglojęzyczne , bo cena niedużo wyższa od pl a wybór duużo większy.

 

anything