Gildia Nauki Popularnej (www.nauka.gildia.pl) > Forum Nauki Popularnej

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź

<< < (2/14) > >>

zikreg:
Witam, mam małe pytanko natury chemicznej a odpowiedz potrzebuje praktycznie na wczoraj:P Mianowicie mam sie dowiedziec dlaczego w probowce gdzie zaszla taka reakcja 2KMnO4 + Na2SO3 + 2 KOH= 2K2MnO4 + Na2SO4 + H20 najpierw roztwor zabarwil sie na zielony z fioletowego a po chwili w taki zielono brazowy (najbardziej przypomina taki sraczkowaty) Nie wiem jak to wyjaśnić a szukalem w sieci i w ksiazkach To jest reakcja z posrecznika ale my w doswiadczeniu wykorzystalismy zamiast KOH NaOH gdyz tak nam nakazywala instrukcja cwiczenia. Prosze o jak najszybsza odpowiedz i z gory dziekuje.

niceman:
KMnO4 jest fioletowy, a redukowany w środowisku zasadowym daje K2MnO4 któy jest zielony - to jest proste.

ale czemu zielono brązowy?? w sumie jestem dopiero 3 tydzień na chemii i nie mam labolatoriów jeszcze, więc będę strzelał ;) na wikipedia znalazłem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Siarczan_sodu
strzelam że powstały siarczan VI sodu jako związek higroskopijny chłonie wodę i tworzy hydraty siedmiowodne, które są "intensywnie niebieskie". moje wątpliwości są takie, że nie wiem czy niebieski z zielonym da sraczkowaty (;) ), oraz nie wiem czy hydraty mogą sobie tak istnieć w roztworze, czy nie są to przypadkiem takie kryształy którze w wodzie sie rozpuszczają  :p

ale z drugiej strony na wikipedii piszą
--- Cytuj ---Bezwodny siarczan sodu nie występuje w naturze - otrzymuje się go przez wyprażanie siarczanu uwodnionego
--- Koniec cytatu ---

oraz

--- Cytuj ---Siarczan sodu siedmiowodny - powstający na skutek spontanicznej hydratacji siarczanu bezwodnego
--- Koniec cytatu ---

co by mówiło że powstaje siarczan bezwodny który od razu zaczyna chłonąć wodę. ale kurde nie wiem czy hydrat może istnieć w roztworze... napisali 'hydratacja' czyli otoczenie cząsteczki przez cząteczki wody, a nie uwięzienie ich w sieci krystalicznej, więc może i może?


nie wiem czy to Ci coś pomoże, ja nie mam innego pomysłu ;)

zikreg:
heh w sumie udalo mi sie dokopac i znalazlem odpowiedz na to co sie dzieje... w sumie zdazylem napisac sparwozdanie w ostatniej chwili. A K2MnO4 jest nietrwaly i rozpada sie Mn przechodzi czesciowo na 4 sttopien utlenienia czy cos takeigo i tworzy MnO2 ktory ma wlasnie jakas taka dziwna barwe, kumpel z grupy powiedzial w skrucie ze ulega dysproporcjonowaniu :P. Ale dzieki za  odpowiedz i pozdro.
PS: Ja mam tez chemie 3 tydzien ale laborki juz przezylem i jest wesolo:]

niceman:
aaa może faktycznie, chyba coś takiego kiedyś mówili na kursie maturalnym ;)

uteqd:
ZADANIE:
Opisz graficznie i symbolicznie elektron znajdujący sie na orbitalu typu p, powłoce 6 i kręci sie w lewo.
WZÓR:
Opisz stab elektronu który znajduje się na orbitalu d, ma 4 degeneracje, 5 pwłok, kręci się wokół własnej osi w lewo.

e=5,2,1,1/2,-1/2( wszystko to indeks dolny)

5 pięć kratek na czwartej strzałka w dół.

OPIS:
Ludzie to jest jakies pokręcone (Oo) nigdy nie spotkałam sie z okresleniem czy elektron kręci sie w lewo czy w prawo i czy ktoś słyszał o degeneracji elektronu? bo ja tylko słyszałam o degeneracji orbitalu.
Niech ktoś kto słyszał wiecej pomoże...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej