Autor Wątek: Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź  (Przeczytany 150797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dagusia889

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« dnia: Luty 21, 2006, 12:46:42 pm »
pewien austronauta w dniu narodzin corki miał 30 lat. Jak długo musi on lecieć z predkoscią równa 0,8c, aby po powrocie był rówieśnikiem swojej córki?


wzór to


Wzór: T = t*sqrt( 1 - V2/c2 ), gdzie T - czas jaki zmierzy uczestnik wycieczki, V - prędkość podróżowania, c - prędkość światła

Offline Rhobaak

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2006, 07:33:54 pm »
Po podstawieniu do wzoru v = 0.8c otrzymujemy:

T = 0.6 * t

t to czas jaki upływa dla obserwatora na Ziemi, T dla astronauty. Ponieważ astronauta w chwili startu miał 30 lat, a córka 0, to gdy podstawimy T = t + 30 i wyliczymy t, otrzymamy wynik: lot potrwa 75 lat w układzie związanym z Ziemią lub 45 lat w układzie astronauty. Oboje będą emerytami;)

P.S. To proste zadanie, na przyszłość polecam spróbować własnych sił.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline qbarutkowski

Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2006, 07:24:20 pm »
Witam. :)
Poszukuje materiałów do prezentacji na temat: "Powieść science fiction kreacją technologii przyszłości". Interesują mnie przede wszystkim: Opisy technologii w literaturze tego typu, wypowiedzi znanych naukowców i wynalazców na tematy sci-fi. Nie pogardze również innymi materiałami, które mogą być pomocne w realizacji tego tematu :).
Z góry dziękuje i Pozdrawiam.
Qba Rutkowski.

Offline Neratin

Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2006, 09:46:39 pm »
Cytat: "qbarutkowski"
Witam. :)
Poszukuje materiałów do prezentacji na temat: "Powieść science fiction kreacją technologii przyszłości". Interesują mnie przede wszystkim: Opisy technologii w literaturze tego typu,

To strasznie szeroka działka - przecież w prawie każdej sf, w szczególności hard-sf, masz opisy technologii.

Cytuj
wypowiedzi znanych naukowców i wynalazców na tematy sci-fi.

Na razie przychodzi mi do głowy tylko The Physics of Star Trek Kraussa (w Polsce wydana pod mylącym tytułem Fizyka podróży międzygwiezdnych). A jedynym znanym mi przypadkiem może nie tyle 'kreacji technologii', co pewnej inspiracji, jest tunel czasoprzestrzenny Morrisa i Thorne'a. Tutaj jednak to nie autor (Carl Sagan) wymyślił technologię, bo zrobili to poproszeni o konsultację naukową fizycy.

Yax

  • Gość
Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2006, 02:32:21 pm »
Dwie metalowe kule o promieniu R znajdują się w odleglosci 10R od siebie. Obydwie są oświetlanie równomiernie światłem o długości 'lambda'.
Granica długofalowa dla metalu z którego sa wykonane wynosci 1,5*'lambda'. Oblicz siłę z jaką oddziaływują na siebie kulki.

Zadanie z fizyki, treść z głowy[w sensie taka jaka zapamiętałem]. Na klasówce było na 6. Ktos wie jak policzyc?

jedyna sila ktora mi przychodzi do glowy to elektrostatyczna, ale ona przeciez bedzie sie zwiekszac bo bedzie sie zmienial ladunek kul.

Offline zikreg

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2006, 08:18:40 pm »
Witam, mam małe pytanko natury chemicznej a odpowiedz potrzebuje praktycznie na wczoraj:P Mianowicie mam sie dowiedziec dlaczego w probowce gdzie zaszla taka reakcja 2KMnO4 + Na2SO3 + 2 KOH= 2K2MnO4 + Na2SO4 + H20 najpierw roztwor zabarwil sie na zielony z fioletowego a po chwili w taki zielono brazowy (najbardziej przypomina taki sraczkowaty) Nie wiem jak to wyjaśnić a szukalem w sieci i w ksiazkach To jest reakcja z posrecznika ale my w doswiadczeniu wykorzystalismy zamiast KOH NaOH gdyz tak nam nakazywala instrukcja cwiczenia. Prosze o jak najszybsza odpowiedz i z gory dziekuje.
ouradge and Honour!!!
"Together he and Space Marines Captain  fought the aliens like heroes of legend."  Wariors of Ultramar

Offline niceman

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2006, 10:16:51 pm »
KMnO4 jest fioletowy, a redukowany w środowisku zasadowym daje K2MnO4 któy jest zielony - to jest proste.

ale czemu zielono brązowy?? w sumie jestem dopiero 3 tydzień na chemii i nie mam labolatoriów jeszcze, więc będę strzelał ;) na wikipedia znalazłem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Siarczan_sodu
strzelam że powstały siarczan VI sodu jako związek higroskopijny chłonie wodę i tworzy hydraty siedmiowodne, które są "intensywnie niebieskie". moje wątpliwości są takie, że nie wiem czy niebieski z zielonym da sraczkowaty (;) ), oraz nie wiem czy hydraty mogą sobie tak istnieć w roztworze, czy nie są to przypadkiem takie kryształy którze w wodzie sie rozpuszczają  :p

ale z drugiej strony na wikipedii piszą
Cytuj
Bezwodny siarczan sodu nie występuje w naturze - otrzymuje się go przez wyprażanie siarczanu uwodnionego

oraz
Cytuj
Siarczan sodu siedmiowodny - powstający na skutek spontanicznej hydratacji siarczanu bezwodnego

co by mówiło że powstaje siarczan bezwodny który od razu zaczyna chłonąć wodę. ale kurde nie wiem czy hydrat może istnieć w roztworze... napisali 'hydratacja' czyli otoczenie cząsteczki przez cząteczki wody, a nie uwięzienie ich w sieci krystalicznej, więc może i może?


nie wiem czy to Ci coś pomoże, ja nie mam innego pomysłu ;)
Człowiek bezdomny.

Offline zikreg

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2006, 08:30:14 pm »
heh w sumie udalo mi sie dokopac i znalazlem odpowiedz na to co sie dzieje... w sumie zdazylem napisac sparwozdanie w ostatniej chwili. A K2MnO4 jest nietrwaly i rozpada sie Mn przechodzi czesciowo na 4 sttopien utlenienia czy cos takeigo i tworzy MnO2 ktory ma wlasnie jakas taka dziwna barwe, kumpel z grupy powiedzial w skrucie ze ulega dysproporcjonowaniu :P. Ale dzieki za  odpowiedz i pozdro.
PS: Ja mam tez chemie 3 tydzien ale laborki juz przezylem i jest wesolo:]
ouradge and Honour!!!
"Together he and Space Marines Captain  fought the aliens like heroes of legend."  Wariors of Ultramar

Offline niceman

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2006, 09:11:14 pm »
aaa może faktycznie, chyba coś takiego kiedyś mówili na kursie maturalnym ;)
Człowiek bezdomny.

Offline uteqd

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 01, 2006, 10:13:40 am »
ZADANIE:
Opisz graficznie i symbolicznie elektron znajdujący sie na orbitalu typu p, powłoce 6 i kręci sie w lewo.
WZÓR:
Opisz stab elektronu który znajduje się na orbitalu d, ma 4 degeneracje, 5 pwłok, kręci się wokół własnej osi w lewo.

e=5,2,1,1/2,-1/2( wszystko to indeks dolny)

5 pięć kratek na czwartej strzałka w dół.

OPIS:
Ludzie to jest jakies pokręcone (Oo) nigdy nie spotkałam sie z okresleniem czy elektron kręci sie w lewo czy w prawo i czy ktoś słyszał o degeneracji elektronu? bo ja tylko słyszałam o degeneracji orbitalu.
Niech ktoś kto słyszał wiecej pomoże...

Yax

  • Gość
Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 01, 2006, 12:01:38 pm »
Może to kręcenie się w prawo/lewo to chodzi o spin?

Offline uteqd

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 01, 2006, 05:59:13 pm »
Czyli zakładając że tu chodzi o spin a wartośc magnetyczna spinowa wynosi -1/2 lub +1/2 to widząc os liczbową i mówiąc elektron kreci sie w lewo mamy na myśli wartość spinu równą -1/2.

Yax

  • Gość
Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 01, 2006, 06:05:58 pm »
No to jesteśmy krok naprzód. Nie wiem co to jest sztab elektronu i co to są degeneracje :/

Offline niceman

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 01, 2006, 10:21:29 pm »
stab to chyba literówka, chodziło o stan. tak? ;)

to lewo i prawo to chyba faktycznie spin, tylko kto wie który spin oznacza obrót w którą stronę?  ;)


zadanie strasznie chaotycznie napisane, a może mało rozumiem bo jestem chory i czuję sie jak warzywo... no nieważne.

podpowłoka p mieści 6 elektronów, a zadanie nie mówi o który chodzi. takich kręcących się w lewo i tak jest na niej 3, każdy ma inny stan kwantowy, wiec o który chodzi? brak informacji o trzeciej (magnetycznej- który konkretnie orbital/kratka) liczbie kwantowej. mamy powłoke, podpowłokę i spin, ale nie wiadomo gdzie na tej podpowłoce sie ów elektron znajduje.

elektron nie może mieć degeneracji ani powłok, o ile mi wiadomo.
degeneracje to o ile dobrze pamiętam są tymi 'kratkami', tzn orbital p jest trójzdegenerowany (3 kratki), orbital d pieciozdegenerowany (5 kratek). innymi słowy jest to to samo co magnetyczna liczba kwantowa, której brak zauważyłem akapit wyżej.

we wzorze chodzi o to ze elektron jest w 4 degeneracji, czyli w 4 kratce, do tego wiemy że kręci sie w lewo więc strzałka do góry (albo w dół?), no i 5 powłoka więc O, lub 5, jak kto woli.


chwile pomyślałem i wiem co znaczy ten zapis:
e=5,2,1,1/2,-1/2
hura!  ;)
5 - głowna liczba kwantowa (n)
2- poboczna liczba kwantowa (l)
1- magnetyczna liczba kwantowa (m)
1/2 i -1/2 - spinowa liczba kwantowa (ale czemu dwie?) (s)

a więc wszystko się zgadza. ale dowiedz się o jaką liczbę magnetyczną chodzi w zadaniu, bo bez tego nie da sie tego zapisać dla elektronu o który chodzi.



jezu z 10 razy edytowałem tego posta ;/
Człowiek bezdomny.

Offline uteqd

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 02, 2006, 10:04:09 am »
:) dziekuje ślicznie za dokładną analize, zadanie w sumie rozwiązane. Jak coś to jeszcze sie zgłosze;)
Pozdrawiam