Autor Wątek: Podziemny Front  (Przeczytany 8154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Skubiszon

Podziemny Front
« dnia: Styczeń 24, 2006, 07:57:38 am »
Czytał ktoś ?
Ciekawy komiks opowiadający o polskich żołnierzach walczących na II wojnie światowej. Pochodzi mniej więcej z tego okresu co Kapitan Żbik i Kloss. Autorów neistety nie pomnę. Ocenzurowane, ocenzurowane

Nie popieramy skanów - informacja została ocenzurowana.
graves
ie czytaj tego napisu

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Podziemny Front
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2006, 10:06:08 am »
Kiedy byłem w Twoim wieku, to czytałem. Wtedy "Podziemny front" robił na mnie wielkie wrażenie. Teraz czar prysł... Z "Klossem" to samo, cholera! Z tym komiksowym oczywiście. Bo serial TV nadal uwielbiam.

Offline Łamignat

.....
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2006, 10:12:25 am »
Seria komiksowa jest naprawdę znakomita , warta przeczytania.
Oto masz kilka informacji:
Całą seri wydawało wydawnictwo Sport i Turystyka.
Rysowało ją 2 rysowników:
 M. Wiśniewski rysował następujące części  (w nawiasach masz rok 1 wydania)
Zamach (1969)
Na tropie (1969)
Przerwana linia (1970)
O życie wroga  (1970)
Przed świtem (1971)
Skok za front (1971)
Reszte serii dokończył Jerzy Wróblewski i te części przez niego rysowane najbardziej mi się podobały:
Skarb w Winterhofie  (1972)
Wilk w matni  (1972)
W pułapce (1972)

Wydaje mi się ,że dobrze napisałem, mogłem sie gdzieś pomylić bo pisałem z pamięci ale raczej jest dobrze.
Co do propozycji serii na dysku napisz lepiej, że masz tą serię w wersji multimedialnej  :)  lepiej brzmi i mnie ....... piracko :)
Tak w ogóle to ja bym proponował aby admin zmienił posta, jeżeli jeszcze takiego nie było na np "Motyw wojska i wojny w polskim komiksie" byłoby na pewno ciekawie :)

Offline Blacksad

Podziemny Front
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2006, 03:39:09 pm »
A przy okazji niezła agitka to była - Armii Ludowej, Gwardii Ludowej lub Batalionów Chłopskich - już nie pamiętam, ale pouczające pogadanki były na wewnętrznych stronach okładek. O "psach na smyczy Londynu" czyli AK chyba nawet nie wspomnieli....
Chrzań się, Smirnov

Offline Skubiszon

Podziemny Front
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2006, 04:57:20 pm »
Nie chciałbym tu wprowadzać żadnego piractwa, ale ten komiks ma 20 lat jak nie więcej i i tak juz nie damy nikomu zarobić chyba, że komuś kto przypadkowo u babci znalazł numer w szafie i chce sprzedać na allegro za 3 dychy. No sory, ale jak dla mnei to skany są w tym przypadku całkowicie normalnym nośnikiem, ale ok rozumime...pozdrwiam :)

Mylisz się. Skany to piractwo, na starych komiksach zarabiają antykwariusze i sklepy komiksowe a to ważny segment chwiejnej konstrukcji rynku komiksów. Mieszkasz w Gliwicach więc możesz pójść do antykwariatu przy ulicy Basztowej i nabyć (jeśli mają) komplet zeszytów, lub pojechać do Katowic do Imago i tam nabyć. Tak się takie sprawy załatwia. A czytanie skanów to wstyd i robią się od tego wyjatkowo paskudne kurzajki. gil
ie czytaj tego napisu

Offline turucorp

Re: .....
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2006, 08:08:19 pm »
Cytat: "Łamignat"

Całą seri wydawało wydawnictwo Sport i Turystyka.
Rysowało ją 2 rysowników:
 M. Wiśniewski rysował następujące części  (w nawiasach masz rok 1 wydania)
Zamach (1969)
Na tropie (1969)
Przerwana linia (1970)
O życie wroga  (1970)
Przed świtem (1971)
Skok za front (1971)


a to akurat nie jest takie pewne :lol: (Łamignacie, czas zakasac rekawy i poprzegladac starsze tematy na forum  8) )
http://www.komiks.gildia.pl/news/2004/10/afera/
a tu jeszcze tekst CD Jacka:
Cytat: "CD Jack"
Kilka tygodni temu zamieściliśmy przekazaną nam przez wydawnictwo Bajka informację (http://www.komiks.gildia.pl/news/2004/10/afera/) dotyczącą oburzenia Mieczysława Wiśniewskiego, rysownika serii Podziemny front, przypisaniem mu autorstwa kadrów zaprezentowanych w książce Trzask prask Bartosza Kurca. Dziś, niestety, powracamy do tej przykrej sytuacji i publikujemy kolejny list otwarty:

Szanowni Czytelnicy komiksów!

Kilka tygodni temu informowałem publicznie na internetowych stronach poświęconych komiksowi o tzw. aferze związanej z książką TRZASK PRASK. Przypominam – Mieczysław Wiśniewski zarzuca, iż kadry z “Podziemnego frontu” (odcinek pierwszy: “Zamach”) są nie jego autorstwa. Stwierdził to dopiero po otrzymaniu książki w bardzo niemiłym telefonie do autora wywiadów – Bartosza Kurca. Wcześniej przy autoryzacji tekstu potwierdził jednak, że narysował sześć odcinków serialu z dziewięciu powstałych. Ostatnie trzy rysował Jerzy Wróblewski, co widać w jego sygnaturach. Dwie wzajemnie wykluczające się opinie, jedna mylna.

Oczywiście Pan Wiśniewski ma prawo do wygłaszania swojego zdania i korygowania nieścisłości. Pytanie brzmi, czemu tak późno? Chciałem by cała sprawa zakończyła się cicho, by o niej zapomniano. By sam Pan Wiśniewski zrozumiał, że albo myli się, co do autorstwa rysunków (myślę, że tak właśnie jest) albo by w sposób kulturalny dociekał prawdy u źródeł tychże informacji. Oczywiście oprócz mnie wiele osób twierdziło, iż rysownikiem pierwszych sześciu zeszytów “Podziemnego frontu” był właśnie Pan Wiśniewski. Tak się jednak nie stało, czego dowodem jest ten list otwarty.

Otrzymałem przesyłkę od Pana Wiśniewskiego. Odesłał książkę z dwoma podpisami i zamazaniami. Obok znajdziecie reprodukcje. Czemu całą sprawę upubliczniam? Przede wszystkim, by dbać o swoją opinię. By pokazać, że należy odpowiadać za słowo, także, by pokazać, jakich “zagrywek” mogą oczekiwać publicyści od autorów.

TRZASK PRASK doczekał się ponurego epilogu. Większość autorów na sam pomysł książki reagowała z sympatią i dawała tego wyraz w listach, SMS -ach i rozmowach. To miłe. Tylko Pan Wiśniewski jest odmiennego zdania i czyni to sposób niezbyt taktowny. Okazuje się, że jego przygoda z komiksem była przelotna i zachował z niej nieprzyjemne wspomnienia. Mam jednak nadzieję, że wszystkim czytelnikom “Kapitana Klossa” powyższe fakty nie będą przeszkadzać w lekturze tego komiksu, jak i innych.

Bartosz Kurc bkurc@wp.pl
Wydawca książki TRZASK PRASK - BAJKA ksiegarniabajka@wp.pl

Tutaj: http://www.komiks.gildia.pl/newsy/lewa/2e85b818ff59864127f20272ed8f8047 znajdują się dodatkowo fotki załączone do listu.

Pozdrawiam
CD Jack

Offline Łamignat

.....
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2006, 09:27:30 pm »
Witaj Turu!!!
Temat jest mi znany i czytałem juz o tej zaistniałej sytuacji oglądając te zamazane strony już dużo wczesniej (link się nie wyswietla).
Jednak do tej pory nikt nie potwierdził słów Pana Wiśniewskiego, który wydaje mi sie albo z powodu sklerozy, albo z zemsty , że nie dostał tantiemów za wykorzystanie kadrów rysunków, zaprzeczył autorstwu owych dzieł.
Nawet później sam Pan Wiśniewski nie komentował zaistniałej sytuacji, dochodząc chyba do wniosku, że się wygłupił.
Dlatego nadal uważam, że jest on autorem części tej serii jak i autorem Klosa.

Offline turucorp

Re: .....
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2006, 10:04:01 pm »
Cytat: "Łamignat"

Jednak do tej pory nikt nie potwierdził słów Pana Wiśniewskiego, który wydaje mi sie albo z powodu sklerozy, albo z zemsty , że nie dostał tantiemów za wykorzystanie kadrów rysunków, zaprzeczył autorstwu owych dzieł.


hm...ksiazka wydana w minimalnym nakladzie i to sumptem autora, wiec ciekawe na jakie tantiemy liczyl? :roll:

Cytat: "Łamignat"

Nawet później sam Pan Wiśniewski nie komentował zaistniałej sytuacji, dochodząc chyba do wniosku, że się wygłupił.
Dlatego nadal uważam, że jest on autorem części tej serii jak i autorem Klosa.


alez ja temu nie zaprzeczam, stwierdzam jedynie (zartobliwie), ze nie jest to tak do konca pewne.
faktem jest, ze cykle takie jak Podziemny front, Kloss czy Zbik nie mialy podanych autorow rysunkow, co moze stanowic pewien problem przy ustalaniu praw autorskich (na szczescie czesc zeszytow jest sygnowana na ostatnich stronach, pozostali autorzy tez, przynajmniej teoretycznie sa znani), pozostaje jednak kwestia otwarta: co, jesli autor zaprzeczy, ze cos narysowal, i co, jesli do autorstwa przyzna sie kilku roznych autorow?
przy takiej stylistyce (co tu kryc, dosyc prostej i niecharakterystycznej) i przy barku jednoznacznych informacji o autorstwie takie sprawy moga sie pojawiac.

Offline Łamignat

.....
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2006, 07:37:35 am »
Wydaje mi się Turu, że Pan Wiśniewski nie patrzył na rozmiar wydania.
Mam nadzieję, że sprawa się wyjaśni, choć moje osobiste odczucia  podpowiadają mi, że Pan Wiśniewski nie będzie miał odwagi, by przyznac się do głupiego wybryku jaki popełnił.
Patrząc na to z perspektywy lat seria "podziemny front" była serią agitacyjną . Myślę , że ówczesny rząd nie popełnił by takiej gafy , aby wokół takiej serii mogła wypłynąć afera co do autentyczności autora. Ale to tylko moje przypuszczenia.

Offline Mefisto76

Odp: Podziemny Front
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2012, 01:51:17 pm »
Na stronie "Klubu Miłośników Stawki" wrzuciłem tekst o historii powstania "Kapitana Klossa" i ciekawostkach z Polski i ze świata związanych z tą serią.

http://www.stawkologia.pl/maciej-szatko-o-serii-komiksowej-kapitan-kloss,d155.html
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!