Autor Wątek: Tadeusz Baranowski  (Przeczytany 164287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kormak

• Radca bracki
    • http://magia.gildia.pl
Tadeusz Baranowski
« dnia: Marzec 17, 2003, 12:18:59 am »
Przeglądam forum i wydaje mi się, że jeszcze nie pisało nigdzie o komiksach Baranowskiego (jeśli tak to sorry, skasujcie dublujący się topic)

Skąd się bierze woda sodowa, Antresolka Profesorka Nerwosolka, Podróż smokiem Diplodokiem, Na co dybie w wielorybie... - te rzeczy niszczą!
Właśnie jestem na etapie ponownego odkrywania tych komiksów (odgrzebane gdzieś w szafie) i nie mogę wyjść z podziwu. Nic się nie zestarzało! Zresztą absurdalny humor się nie może zestarzeć!

A takiego panteonu kultowych powiedzonek (Nerwosolek z Diplodokiem: -wobec tego przejdźmy na ty, mów mi Janek. - Dodek.)  i postaci nie ma nikt - Nerwosolek, Entomologia Motylkowska, Bąbelek, Kudłaczek, Orient-Men, Diplodok, mój ulubiony Lord Hokuspokus...

Mam niejasne podejrzenia, że Baranowski tworząc te komiksy miał kontakt z substancjami halucynogennymi vel psychodelicjami. Jeśli nie - tym bardziej czapki z głów!

Offline Janek Pietkiewicz

• Pisarz bracki
Baranowski jest Bogiem...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2003, 12:24:40 am »
Cykl o Nerwosolku i jemu podobne to klasyka, wielka i niezaprzeczalna. Wtajemniczeni do dziś dnia obrzucają się grypsami z tych komiksów ("świat jest piękny, ale dziwny", "ależ wodzu, co wódz"). Baranowski miał (i chyba cały czas ma) ogromny talent i potencjał twórczy.

Niestety, jego ostatnie "dzieło", cykl "Porady Praktycznego Pana" uważam za totalną pomyłkę, kaygodne nieporozumienie i w ogóle skandal - humor wyjątkowo niskich lotów, powtarzanie w kółko tych samych schematów oraz często - o, zgrozo! - umieszczanie starych kawałów w ramkach komiksu nie jest tym, czego spodziewałbym się po takim mistrzu jak Baranowski.

A o wspomnianych przez ciebie środkach nic mi nie wiadomo...

Offline Inszy

• Pisarz bracki
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2003, 12:34:35 am »
Baranowskiemu cześć i chwała!
Jak dla mnie, najlepszy rodzimy twórca komiksów.
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Offline Waltari

• Stolnik bracki
  • 27. MFKiG 1-2.10.2016
    • blog
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2003, 09:18:09 am »
Przylaczam sie. Baranowski to moj ulubiony polski rysownik. Jego absurdalny humor wgniata w ziemie. "Porad" jeszcze nie mam i nie czytalem, ale w najblizszym czasei nadrobie to niedopatrzenie i sie wypowiem.

Offline Kormak

• Radca bracki
    • http://magia.gildia.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2003, 02:11:13 pm »
Fakt, "Porady..." i kilka wcześniejszych komiksów ("Zamknięte - remanent" i inne) Baranowskiemu zupełnie nie wyszło... niestety. To chyba nagminne wśród polskich rysowników, kiedyś świetnych - Polch, Papcio Chmiel na przykład.

Offline Rzezbiarz.wg

• Pisarz bracki
    • TheRzezbiarz Travels
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2003, 07:55:15 am »
Ja Baranowskiego nigdy nie lubiłem, ani przeszło dwadziescia lat temu, brzdącem będąc ani dzisiaj.
Jego poczucie humoru nie jest moim.

troche to dziwne, bo na przykład Monthy P. uwielbiam.

Offline Spajder

• Pisarz bracki
    • http://www.nowaps.za.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2003, 10:51:44 pm »
Baranowski to moim zdaniem oryginał. Ma ciekawą kreskę i nie spotkałem się z podobnym poczuciem humoru. Ciekawi mnie kreskówka w TV. Czy ktoś może mi więcej o niej powiedzieć?

Hm... zostałem zdegradowany?
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline JANKE'S

• Pisarz bracki
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2003, 12:01:01 am »
Bardzo mi się podabają jego wcześniejsze albumy. Niestety póżniej było coraz gorzej. Natomiast chyba juz nigdy nie pójde na spotkanie z nim. Gość strasznie przynudza. Zdecydowanie bardziej wole go oglądać niż go słuchać.

Offline mycyr

• Wyzwoleniec
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2003, 07:53:58 am »
moje zyciowe marzenie; czyscic buty baranowskiemu i dowiedziec sie co rząchał przystępując do rysowania komiksów  :lol: a powaznie: czapka z glowy za teksty, pomysly i bohaterow. mnie najbardziej rozwala rysunek z "wody sodowej" gdzie babelek i kudlaczek pija z beczki i podpis: "babelek lubial wode+sode a kudlaczek wprost przeciwnie". zreszta nawet taki glupawy orient men ma swoj urok. a! do dzis jak ktos przy mnie mowi co sie mu snilo to kwituje: "w senniku egipskim pisza- noc spedzisz w paszczy krokodyla - dozyjesz poznej starosci"...

a przy okazji, znacie dowcip o gasce balbince?[/list]

Offline xionc

• Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2003, 08:22:49 am »
Moj ulubiony fragment:

"Niestety zaczelo padac.
-Lubimy taka pogode?
-Nie!"
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline graves

• Koordynator Forum Gildia.pl
  • Administrator
  • Steward
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 13, 2003, 08:32:16 am »
Cytat: "mycyr"
a przy okazji, znacie dowcip o gasce balbince?

-ależ wodzu, co wódz
-to ja przepraszam... :D  
(wszelkie przeklłamania w powyższym tekście są z góry niezamierzone)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline mycyr

• Wyzwoleniec
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2003, 08:53:53 am »
a jak profesorek nerwosolek wymyślił napój w proszku? i się ucieszył, że teraz spragnieni podróżnicy na pustyni nie będą umierać z pragnienia? a Entomologia na to: "ależ Panie Profesorze, skad na pustyni wziąć wodę?"
a Profesorek z cierpliwoscia - "spokojnie Entomologio, wodę też sproszkowałem"

byly tez przygody sherloka bąbla ale tego już nie pamiętam

Offline Inszy

• Pisarz bracki
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2003, 11:30:36 am »
A Orientmen odleciał w jedynie słusznym kierunku...
 :D
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Offline freshmaker

• Szafarz bracki
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2003, 05:49:56 pm »
z kolei "porady" to zenada. z calego albumu podobaja mi sie moze ze 3 strony. niestety, ale baranowski nie trafil poczuciem humoru z tego albumu w moj gust. dodatkowo uwazam ze jego obecna kreska pozostawia wiele do zyczenia. poza tym jestem wielkim fanem jego dawnej tworczosci i cenie go jako autora.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline ejm2000

• Zbieracz Zwłok
  • *
    • http://ejm2000.blog.onet.pl/
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 02, 2006, 08:15:42 pm »
:D Tak dobrych Twórców nie mamy wielu w Polsce i dlatego Polski Komiks jest abstrakcją nie-naukową...........
Humor wyborny i doprawdy świetne rysunki....Baranowski jest doskonały!
Zachodnie serie humorystyczne to nic [no może tylko Garfielda stawiam na równi komiksami Baranowskiego] ......
 ;)
ost tenebras spero lucem
carpe diem