trawa

Autor Wątek: Spust kuszy  (Przeczytany 66111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysiek z Trzebieży

Spust kuszy
« dnia: Kwiecień 23, 2005, 11:08:10 am »
Jaki spust jest najlatwiej zrobić i zamontować w kuszy?
Orzecha chyba nie dal bym rady zrobić.
Proszę o nie pisanie czegoś w stylu "posiadania kuszy jest nielegalne", uwarzam się za czlowiek odpowiedzialnego.

Offline Gotfryd

Spust kuszy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2005, 12:16:16 pm »
Witam forumowiczów

Naprostszy spust to dźwigienka wmontowana zaraz za nacięciem w które wchodzi cięciwa, jest to dość prymitywna kusza. Mam zdjęcie tego ustrojstwa, ale tylko na priva.

Pozdrowienia Gotfryd
 prochu powstałeś,
w proch się obrócisz,
sięgnij po miecz,
a męki skrócisz.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Spust kuszy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2005, 06:08:11 pm »
Spust do kuszy to IMO najprostsza rzecz do wykonania. Sam wymyśliłem ten mechanizm i zamontowałem do mojej kuszy (repliki oczywiście - nie strzela :badgrin: ) i działa niezawodnie.



Ten prosty, rysowany w paincie obrazek przedstawia model mechanizmu spustowego w mojej kuszy (nie strzelającej!  :badgrin: )

Legenda:
1 - Kolba kuszy
2 - Sprężyna
3 - wydrążone wnętrze kolby
4 - elementy wycięte z grubej blachy stalowej, bądź aluminium
5 - ruchome spoiwo dwóch elementów - może to być obcięta i zaklepana główka gwoździa ;)
6 - gwoździki wbite w kolbę, służące za prowadnicę

Może nie jest to oryginalny, średniowieczny mechanizm spustowy, jednak działa znakomicie i niezawodnie przy właściwym wykonaniu. Nie potrzeba wiele siły, by zwolnić cięciwę, a dodatkowo dla zabezpieczenia można całość mechanizmu obudować "daszkiem", by uniknąć przypadkowego zsunięcia się linki. W przyopadku uzycia cięciwy z włókna, należy zadbać aby krawędź elementu wystającego z kolby była wystarczająco szeroka. Zapobiegniemy w ten sposób przecierania się w tym miejscu cięciwy.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Pablo.

Kusza
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 16, 2005, 12:34:22 pm »
Więc mam dwa pytania:

1. Jak zrobić kusze? (tanio, niezawodną, prostą w budowie i mającą duży zasięg)

2. Jak zrobić bełty do kuszy?

Offline Solitaire

Re: Kusza
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 16, 2005, 10:10:55 pm »
Cytat: "Pablo."
(tanio, niezawodną, prostą w budowie i mającą duży zasięg)

Tak to Panu tylko w Erze dopasują.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline ghost666

Spust kuszy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2005, 05:23:38 am »
nie znam odpowiedzi na dwa powyższe pytanie, ale proponuje koledze dopisac :
3. Jak zrobić kusze i nie iść do pierdla?
lory fot the Horned Rat!!!


Offline Robin

Spust kuszy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2006, 03:45:08 pm »
osobiście polecam orzecha - ja mam w replice (na serio wyszła replika - samochodem by trzeba naciągać) ze środka drzewa - fajnie wygląda (a o to przecież chodzi :] ).Co do dźwigienki w nacięciu to też miałem w starej taką ale by trzeba kątowniki dać (bo cięciwa ma brzydki zwyczaj haczenia się o drewno)

w googlach znalazłem o takie cos

a poza tym chciałem sie przywitać :]
oncert zyczeń:
-Baretta 92M
-Hummer H1
-Rapier XVI wiek
-Nikon D200
i jakiś mały śmigłowiec :]

Offline Robin

Spust kuszy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 24, 2006, 10:42:08 am »
oczywiście to ma być replika :]
oncert zyczeń:
-Baretta 92M
-Hummer H1
-Rapier XVI wiek
-Nikon D200
i jakiś mały śmigłowiec :]

Offline zaciekawiony

Spust kuszy
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2006, 03:35:14 pm »
Co prawda sam popełniam błędy, ale ortograf w tytule mnie mierzi.
Krzyśku, mógłbyś poprawić na Spust a nie Spóst?
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Krzysiek z Trzebieży

Spust kuszy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2006, 09:09:13 pm »
Moglbym i juz poprawilem, sorki ze dopiero teraz, ale nieczesto ostatnio to forum przegladalem, a i temat daaawno zalozylem. co do bledow to jeszcze sporo sie ich z mojej strony naogladasz (jezeli cos bede pisal) bo mam z nimi niemaly problem, a na slownik jestem za leniwy ;).

Offline dezekdytlo

Spust kuszy
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2006, 09:39:59 pm »
Jeśli chodzi o spust do kuszy to najlepszy w takiej samoróbie jest z orzechem (wiem bo sam robiłem) łatwy do zrobienia choć może się wydawać inaczej, ale nie dowiesz się puki nie spróbujesz. W tym rodzaju spustu cienciwa nie ma prawa siępodbić się do góry a to znaczenie pogarsza celność. Orzech proponuje wykonać jak najdokładniej i przynajmniej 10 mm średnicy od tego zależy bardzo dużo. Przedewszystkim trzeba otwór przez niego wywiercić na wiertarce stołowej.  Strzały też prościzna. Najlepsze są metalowe. Ja kupiłem sobie takie rurki 5mm i to tne sobie na bełty o odpowiedniej długości w zależności od wymiarów kuszy. Groty tworze z blachy 1 mm najpierw sobie wycinam coś takiego
     /\
   /    \
 /_   _ \
    | |
    | |
    | |
dwie sztuki potem jedną nacinam do połowy od dołu drugą do połowy od góry, potem do wsadzam do rurki złączone i polutowane całość owijam nitką potem kleje. Lotki robie z naturalnych piór i przyczepiam je na klej i końce i początki piór też wzmacniam nitką a potem nitkę dla pewności pokrywam klejem (superglue albo coś podobnego) lotki muszą mieć łagodnie wyprofilowany kształt, ale to każdy sam musi sobie dobrać w zależności od długości bełta ustawiam je co 120 stopni i latają jak po sznurku    POWODZENIA ;)

Offline dezekdytlo

Spust kuszy
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 02, 2006, 09:41:23 pm »
Troche mi rysunek nie wyszedł  :?  ale wiecie o co chodzi...

Offline Gucio/Wojomir

Spust kuszy
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 05, 2006, 10:29:14 pm »
Jak wogule zrobić kusze od czego zacząć??

Offline Roland

Spust kuszy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 08, 2006, 01:55:27 pm »
ja bym zaczał od wycięcia lub wystrugania z drewna "ramy"
tak przy okazji bez pożądnego warsztatu ( czyt. odpowiednie narzedzia) nie zrobisz kuszy
na kusze trzeba w sumie miec zezwolenie
nie jestes za młody na takie zabawki ?  ;)
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline Gucio/Wojomir

Spust kuszy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 08, 2006, 07:28:32 pm »
cholera czy wszyscy zauważyli moją sype??... jestem rok młodszy od ciebie :) masz moze jakieś fajne stronki tzn Jak wykonać kusze

 

anything