trawa

Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 981824 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gobender

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2190 dnia: Sierpień 22, 2016, 09:31:35 pm »


.. mówisz? :)

Lubiłem go, jak zżynał z Moebiusa. Jak się usamodzielnił niestety im dalej w las tym gorzej.
A te ostatnie ekperymenty to już dramat.

Offline Thiago

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2191 dnia: Sierpień 22, 2016, 11:35:44 pm »
Widać wyraźnie zmiany jakie następowały w stylach pracy Rosińskiego. Myślę że ten styl, który prezentował do 16/17 albumy był zbyt pracochłonny. Facet się zestarzał, wzrok nie ten, do tego ilości alkoholu jakie pił itd. Potem w okresie albumów 18-28, a to są lata 1992-2004 czuć, że ta kreska jest ciężka, a kolory Grazy za mocne, zbyt nachalne, od kiedy ona z nim  pracowała? Tom 20 kolorowała na bank? Ale nie wiem czy nie od 18 tomu właśnie, kiedy rysunki mistrza straciły ten dawny polot, było mu wszystko jedno. Zmiana od tomu 29 na technikę żywego koloru, którą zafascynował się u Hermana, postrzegałem po okresie bardzo źle rysowanych dla mnie tomów: 23, 26-28, jako bardzo duży pozytyw, kolejny szczebel w rozwoju - i część z tych malarskich albumów jest naprawdę piękna. Zobaczymy jak ten się udał, po jednej planszy bym nie oceniał. Pamiętajmy też, że Rosiński przeszedł bardzo poważną chorobę stąd między innymi obsuwa albumu o rok, już może nie być w formie w ogóle.   

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2192 dnia: Sierpień 29, 2016, 08:37:20 am »

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2193 dnia: Wrzesień 04, 2016, 03:46:24 pm »
Okładka wydania deluxe Thorgala 35. Wersja ma mieć 88 stron z dodatkami. Wydanie przewidziane na grudzień. Cena...139 euro.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2016, 03:49:32 pm wysłana przez Archelon »
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Thiago

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2194 dnia: Wrzesień 08, 2016, 04:51:17 pm »
De Lux gorsza od oryginału!

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2195 dnia: Wrzesień 08, 2016, 08:23:42 pm »
tutaj są właściwe kolory:
http://thorgalverse.blogspot.com/2016/09/wydanie-de-luxe-szkaratnego-pomienia.html

ja się waham, czy ta druga okładka (deluxowa) nie jest właśnie lepsza...

Offline Kokosz

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2196 dnia: Wrzesień 08, 2016, 09:41:20 pm »
De Lux gorsza od oryginału!

Dla mnie to oczywiste.

Jeśli masz dwie okładki, powiedzmy że jedna jest lepsza, a druga nieco słabsza. Masz dwie edycje - jedna ma się sprzedać w milionowym nakładzie i rozbić box office, a druga ma minimalny nakład i kupią ją wyłącznie geekowie, którzy zresztą kupią niezależnie od jakości okładki.

No to która edycja dostanie lepszą ilustrację?

Offline tomb

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2197 dnia: Wrzesień 08, 2016, 10:18:13 pm »
Mnie się bardziej podoba okładka deluksa (niestety).
Na obu mamy Thorgala Znowu Zgnojonego Przez Bogów i Los. Tyle że na okładce regularnej widzimy go w geście jakiejś bezsilności czy rozpaczy, w dodatku na oklepanym emocjonalnie tle uroczystopodniosłym, zaś na okładce ekskluzywnej jest zgnębiony, ale czujny i już odwracający się z ponurym fatalizmem ku kolejnej nadchodzącej udręce lub ku przeczuwanemu podstępowi. Na dodatek w drugim przypadku tło jest znacznie ciekawsze, mniej monumentalne, żeby nie powiedzieć mniej patetyczne. Żeby nie powiedzieć mniej kiczowate, jak na regularze.
Deluksowy Thorgal bardziej do mnie trafia.

Offline Thiago

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2198 dnia: Wrzesień 09, 2016, 10:22:02 am »
Mnie się podoba bardziej okładka klasyczna. Dlaczego?


Tradycją serii Thorgal jest komunikatywność przekazu okładki i swoista oszczędna forma w jakiej jest ona prezentowana. Zatem mamy temat przewodni historii: Thorgala i jego syna, którego musi odzyskać z rąk fanatyków. Bohater jest na tle pożogi z mieczem w dłoni. Zapowiedź iście mroczna, nie wiemy co się stanie? Czy Thorgal dokona rzezi całego Bag Dhadu, czy czeka nas jakaś inna wojna?
 
Tymczasem okładka de luxa wszystko odkrywa, będzie wojna i już po ptokach. Pojawiają się na tle płonącego miasta, zbędne, postacie drugoplanowe (bękarty Y. Sente), które de facto mącą fabułę, nie wnosząc w nią nic interesującego. Przekaz okładki jest rozmyty, nie mamy jasnego przekazu, niby wojna, jacyś znajomi - a gdzie syn? Do tego Rosiński, który jest miłośnikiem malarstwa w ogóle, pozwolił tu sobie na iście impresjonistyczną zabawę - poza pierwszym planem - reszta rozmywa się niby że w dymie - pastelowych barw i niedopowiedzianych kształtów. Zupełnie nie w stylu okładek do Thorgala. Obraz de luxa fajny ale nie na okładkę 35 tomu serii. 

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2199 dnia: Wrzesień 14, 2016, 10:36:58 am »
chyba można już zacząć dyskutować o nowej "Louve", co?

http://thorgalverse.blogspot.com/2016/09/recenzja-krolowej-czarnych-elfow.html

Offline Thiago

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2200 dnia: Wrzesień 14, 2016, 08:54:08 pm »
Szukałem dziś w 3 empikach w jednym z dużych miast i ani widu komiksu. Będzie na dniach? Czyżby gildia położyła łapę na całym nakładzie?  :roll: :roll: :roll:

Offline optio

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2201 dnia: Wrzesień 15, 2016, 02:35:48 am »
Tak samo w księarniach internetowych. Usagi 30 i Louve 6 były zapowiadane na 14 IX 2016.
Usagi 30 był przed południem. Louve 6 dali dopero popołudniu.

Offline graves

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2202 dnia: Wrzesień 17, 2016, 07:38:33 pm »
Louve 6 - przeczytana.
Musiałem sobie przypomnieć 5 przed przeczytaniem tego albumu.
To już 50 album komiksowy z tytułem Thorgal na okładce.
Yann bardzo umiejętnie wplata swoją historię w całe Thorgalowe uniwersum. Co i rusz pojawiają się odniesienia do poprzednich tomów. W tym albumie nawiązał głownie do: 17, 7, 14 :)


Generalnie na plus. Bardzo ciekawie poprowadzona kilkutorowo akcja. Przypomnienie kilku ważnych dla serii postaci i wydarzeń oraz wprowadzenie kilku nowych.
To co mi się zupełnie nie podobało to cliffhanger na koniec albumu... i to podwójny. Aaricia wchodzi do chaty i kogoś widzi... Louve patrzy do góry i widać tylko olbrzymi cień na ziemi... Takie efektowne zakończenia dobre są dla serii zeszytowych wychodzących co tydzień lub chociaż co miesiąc, a nie w tym tempie co zwykłe albumy.
Zdecydowanie jestem przeciwny takim zabiegom scenarzysty.
Oryginalna seria Thorgala nawet w wielo-albumowych historiach potrafiła zachować odcięcie historii, które w pewien sposób kończyło dany odcinek opowieści bez takiego zawieszenia akcji.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Thiago

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2203 dnia: Październik 04, 2016, 02:21:44 pm »
Do premiery nowego Thorgala tylko ledwo ponad miesiąc! Zobaczymy co się zmieniło aż po 3 latach od ostatniego tomu?

Offline graves

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2204 dnia: Październik 04, 2016, 05:28:02 pm »
Do premiery nowego Thorgala tylko ledwo ponad miesiąc! Zobaczymy co się zmieniło aż po 3 latach od ostatniego tomu?
to już 3 lata? Jak ten czas leci... Dzięki seriom pobocznym nie odczuwa się aż tak tej rozłąki.
To był jednak dobry pomysł.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."