Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 995585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1065 dnia: Maj 03, 2012, 01:28:42 pm »
Choć z drugiej strony jest szansa, że wyniknie z nich nieco rozrywki. Może nie szczególnie wyszukanej i wydumanej, ale jednak. Takim epizodem był dla mnie "Statek-Miecz", który teoretycznie nic do serii nie wnosi, a jednak jakoś miło (przynajmniej mi) się to czytało...

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1066 dnia: Maj 03, 2012, 09:27:02 pm »
a co do dyrektora Lombardu to czy przypadkiem nie jest on tożsamy z panem Sente? ;)

nie jest

Cytuj
swoją drogą nie mogę wyzbyć się odczucia, że również "Ofiara" to tak na prawdę dzieło Sente'a tyle, że ze względu na wyniki sprzedaży sygnowane jeszcze przez Van Hamme'a

przeczucia wiodą Cię na manowce, dlaczego van Hamme miałby sygnować swoim nazwiskiem nieswoją rzecz -- "Ofiara" była jego pożegnaniem z serią

Offline Nawimar

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1067 dnia: Maj 04, 2012, 08:51:41 am »
Może w celu przygotowania czytelników na zmianę scenarzysty? Doskonale wiesz, że tego typu polityka (tj. sygnowanie znanym nazwiskiem komiksu napisanego/narysowanego przez mniej znanego autora) to praktyka stosowana na frankofońskim rynku od dziesięcioleci. Wspominał niegdyś o tym Christa, jak również bliższy nam pokoleniowo Maciej Mazur.

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1068 dnia: Maj 04, 2012, 06:11:35 pm »
akurat Sente miał przetarty szlak, bo zrobił z Rosińskim bardzo dobrze przyjętą "Zemstę Hrabiego Skarbka"

miał na tyle przetarty szlak, że Alcante, który chciał pracować nad kontynuacją "Thorgala" (jako wielki miłośnik serii) i zgłosił swój akces wydawcy, nie miał szans - jak się okazuje nawet na realizację pomysłu na spin-off

Offline misiokles

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1069 dnia: Maj 04, 2012, 09:40:04 pm »
Nie ma tragedii, ale z tych komiksów nic nie wynika. Lecą po najmniejszej linii oporu - jest punkt wyjścia, jest cel, po drodze tylko wstawić jakąś bzdurną misję do wykonania i dalej już leci.
Podpisuję się pod tym obiema rękami!!

Ja nie. Nie ma czegoś takiego jak najmniejsza linia oporu. Linia najmniejszego oporu, a i owszem :smile:

Thorgal   to jedna z najbardziej popularnych serii, sprzedawana w dużych   nakładach. To oznacza, ze wydawca ma kasę żeby zrobić ją porządnie. Do   rysowania zatrudnia młodych, choć utalentowanych rysowników, dzięki   czemu oprawa graficzna jest całkiem fajna. Dlaczego więc scenariusze są   takie słabe?

W wywiadach nowi   autorzy mówią, ze chętnych jest multum a o wyborze artysty decyduje   konkurs. Tymczasem (pod względem scenariuszowym) decydują się na   miernotę - taka zapchajdziurę, żeby kolejny album mógł powstać a wydawca   zarobić.

Szkoda,   bo według mnie zrobienie tego porządnie nie wymagałoby już ani dużo   większych kosztów, ani nie wiadomo jakich wysiłków. Po prostu trzeba by   się bardziej przyłożyć przy wyborze scenariusza... Ale rozumiem, że   dyrektorowi Lombardu bardzo pasują scenariusze p. Sente i podobne, a   sprzedaż nie spada, więc po co mieliby coś zmieniać?

Akurat w tym przypadku odpowiedź wydaje się prosta. Wydawnictwo podpisuje ze scenarzystą umowę nie na pojedynczy tytuł ale na kilka. Sente miał (ma?) bardzo dobre notowania po Zemście Hrabiego Skarbka, więc zapewne podpisał kontrakt na wiele albumów. Zerwanie warunków umowy przez jakąkolwiek ze stron kosztowałoby słono. Ot, i cała tajemnica.

p.s. witam na forum. Po wielu miesiącach biernego czytania, zdecydowałem się zarejestrować.

Offline Nawimar

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1070 dnia: Maj 04, 2012, 11:30:29 pm »
Bez względu na jakość "Skarbka" nazwisko Van Hamme nadal znaczy więcej niż Sente i nie inaczej rzecz się miała w roku 2006 (tj. momencie publikacji "Ofiary"). Jeśli istotnie tak się sprawy miały bardzo przypominałoby to zabieg zastosowany przy okazji piątego tomu "Yansa" ("Prawo Ardelii"). Jak obecnie powszechnie wiadomo oprawę graficzną wykonał Rosiński do spółki z Kasprzakiem. Tyle, że w pierwszym wydaniu tego komiksu ani słowem nie wspomniano o udziale Kasprzaka. Nie zdziwię się, gdy za kilka lat okaże się, że Van Hamme odpowiadał co najwyżej za konspekt scenariusza "Ofiary" faktycznie rozpisanego przez Sente'a.
 
Ale to tylko takie przypuszczenie...

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1071 dnia: Maj 05, 2012, 10:30:33 am »
w przypadku "Ja, Jolan" van Hamme wprowadzał korekty do scenariusza Sentego, do czego sam Sente się przyznaje

moim zdaniem "Ofiara" jest w 100% autorstwa van Hamme'a

Akurat w tym przypadku odpowiedź wydaje się prosta. Wydawnictwo podpisuje ze scenarzystą umowę nie na pojedynczy tytuł ale na kilka. Sente miał (ma?) bardzo dobre notowania po Zemście Hrabiego Skarbka, więc zapewne podpisał kontrakt na wiele albumów. Zerwanie warunków umowy przez jakąkolwiek ze stron kosztowałoby słono. Ot, i cała tajemnica.

Sente miał podpisaną umowę na cztery albumy, w nich miała się zamknąć jego historia, a w razie sukcesu miał umowę przedłużyć -- jak widać umowa była renegocjowana, bo 1) Sente w czterech albumach się z dopięciem historii z Anielem nie wyrobił 2) ruszył projekt "Światy Thorgala" i Sente odpowiada za scenariusze jednego ze spin-offów

Offline Mefisto76

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1072 dnia: Maj 18, 2012, 02:55:22 pm »
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Julek_

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1073 dnia: Maj 20, 2012, 12:07:57 am »

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1074 dnia: Maj 22, 2012, 03:24:37 pm »
Nuda i ponuractwo ten "Wyrok walkirii". A Kriss jawi mi się antypatyczną postacią jak nigdy dotąd.

Offline Dembol_

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1075 dnia: Maj 22, 2012, 04:09:37 pm »
Pewnie w kolejnych albumach nastąpi odkupienie. Prosty schemat :)

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1076 dnia: Maj 22, 2012, 08:41:43 pm »
Pewnie w kolejnych albumach nastąpi odkupienie. Prosty schemat :)
Póki co może ktoś odkupi ode mnie ten album? :)

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1077 dnia: Maj 22, 2012, 11:33:42 pm »
  Jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa był rysownik albumu pt. Raissa z pobocznej serii Thorgala, noszącej podtytuł Louve - Roman Surżenko. Mimo napiętego harmonogramu wizyty udało się nam przeprowadzić krótki wywiad z artystą, który znajdziecie tutaj... 
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1078 dnia: Czerwiec 28, 2012, 09:04:51 am »

Offline dtpowiec

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1079 dnia: Lipiec 02, 2012, 12:45:10 pm »
Dopiero niedawno odkryłem, że powstała seria o Louve, jakieś recenzje?
Niezłe studio DTP[ (http://www.grafpa.pl/) zajmujące się składem tekstu

 

anything