Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 981464 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yojimbo76

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #915 dnia: Styczeń 10, 2011, 05:06:35 am »
ale stereotypy skads sie biora

ja wole takie zyciowe podejscie do genezy zla, niz nieprawdopodbne historie o utracie pamieci itp.

wolalbys zeby scenarzysta powiedzial, ze Kriss jest taka wredna, bo zla wrozka rzucila na nia klatwe? :smile:

Akurat stereotyp dotyczący płakusiania nad trudnym dzieciństwem to sztandarowa działalność zachodniego lewactwa. Rzecz jasna, dzieciństwo ma wpływ na ukształtowanie człowieka, podobnie jak sto tysięcy innych czynników o których szanowne lewactwo zapomina. Jest to w dodatku stereotyp krzywdzący dla znaczącej większości ludzi, którzy mieli c**jowe dzieciństwo a nie spędzają życia na polowaniu na jabola tudzież naiwniaka, którego da się skroić lub obić pysk.

W dodatku w krajach zachodu (w tym w Polsce) w wielu przypadkach ta postawa jest doprowadzona do absurdu, który częstokroć oznacza de facto zwolnienie delikwenta z odpowiedzialności moralnej a często i prawnej za różnorakie występki. Niezbyt mi się to podoba i niezbyt mi się to podoba kiedy jest przekazywane przez kulturę masową, która było nie było, jest dla większości łowiecek podstawowym źródłem wyrabiania sobie zdania na temat moralności, odpowiedzialności etc.

A niejednoznaczność postawy można przedstawić w różny sposób, ludzie rzeczywiście nie są zero-jedynkowi. Moje zastrzeżenie odnosi się póki co do tego, że w 1ym tomie Kriss wydaje się, że historyjka będzie wybielająca,
Spoiler: pokaż
Freyja popłakusia nad losem pięknej Kriss i wyciągnie jej strzałkę spod serca. Może się mylę, może się okaże, że sąd nad Kriss dojdzie do wniosku, że rzeczywiście miała c**jowe dzieciństwo ale karę i tak musi ponieść albo pozwoli jej zadośćuczynić za swoje występki wyciągając jej strzałę i puszczając z powrotem do Midgardu z wyraźnym nakazem zadośćuczynienia.
Póki co niestety obawiam się, że będzie wybielanie.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #916 dnia: Styczeń 10, 2011, 08:57:04 am »
Akurat stereotyp dotyczący płakusiania nad trudnym dzieciństwem to sztandarowa działalność zachodniego lewactwa.

Poprosilbym Cie o jakies zrodla, ale obawiam sie ze w tym watku to i tak nikogo nie interesuje, wiec po prostu - apel  o pisanie na temat (o Thorgalu).


Rzecz jasna, dzieciństwo ma wpływ na ukształtowanie człowieka, podobnie jak sto tysięcy innych czynników o których szanowne lewactwo zapomina.

To nie forum onetu, dyskutujesz z czytelnikami komiksow.

Jest to w dodatku stereotyp krzywdzący dla znaczącej większości ludzi, którzy mieli c**jowe dzieciństwo a nie spędzają życia na polowaniu na jabola tudzież naiwniaka, którego da się skroić lub obić pysk.

Przypominam, dyskutujemy o komiksie. Thorgal mial trudne dziecinstwo i wyrosl na ludzi, wiec w swiecie komiksu Twoj poglad jest reprezentowany przez powiedzialbym, glownego protagoniste. Tak Cie boli ze poboczna postac osmielila sie miec inna geneze niz Twoje poglady pozwalaja?

W dodatku w krajach zachodu (w tym w Polsce) w wielu przypadkach ta postawa jest doprowadzona do absurdu, który częstokroć oznacza de facto zwolnienie delikwenta z odpowiedzialności moralnej a często i prawnej za różnorakie występki. Niezbyt mi się to podoba i niezbyt mi się to podoba kiedy jest przekazywane przez kulturę masową, która było nie było, jest dla większości łowiecek podstawowym źródłem wyrabiania sobie zdania na temat moralności, odpowiedzialności etc.

Czy sformulowanie 'wolnosc artystyczna' rings a bell? Autorzy maja prawo pokazywac rozne zyciowe postawy. Niektore z nich sa madre, niektore glupie, ale to jest fikcja literacka. Jesli komiks mlodziezowy tak Cie bulwersuje, to az sie boje pomyslec jaka bedzie Twoja reakcja po przeczytaniu np. Wyspy Skarbow (promowanie piractwa), Robin Hooda (promowanie rozbojnictwa) itp.

A niejednoznaczność postawy można przedstawić w różny sposób, ludzie rzeczywiście nie są zero-jedynkowi. Moje zastrzeżenie odnosi się póki co do tego, że w 1ym tomie Kriss wydaje się, że historyjka będzie wybielająca,
Spoiler: pokaż
Freyja popłakusia nad losem pięknej Kriss i wyciągnie jej strzałkę spod serca. Może się mylę, może się okaże, że sąd nad Kriss dojdzie do wniosku, że rzeczywiście miała c**jowe dzieciństwo ale karę i tak musi ponieść albo pozwoli jej zadośćuczynić za swoje występki wyciągając jej strzałę i puszczając z powrotem do Midgardu z wyraźnym nakazem zadośćuczynienia.
Póki co niestety obawiam się, że będzie wybielanie.

Duza czesc ludzkiej kultury zaczynajac od ksiag religijnych a konczac na gwiezdnych wojnach ma za temat przewodni odkupienie win, bo to jest kwestia, ktora zawsze czlowieka zywo interesowala. Tworcy kultury popularnej maja tego swiadomosc i chetnie siegaja po ten patent od czasow przypowiesci o synu marnotrawnym. Naprawde nie moge pojac jakim cudem komiks adresowany do nastolatkow, ktorego kontrowersyjnosc oceniam na 3+ (w najlepszym razie) moze wzbudzac takie emocje.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

godai

  • Gość
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #917 dnia: Styczeń 10, 2011, 09:26:14 am »
wolalbys zeby scenarzysta powiedzial, ze Kriss jest taka wredna, bo zla wrozka rzucila na nia klatwe? :smile:

Ja tam bym wolał, żeby po prostu była zwykłą, złą suką z psychotycznym rysem. Jak Joe w "Studium przypadku". Jasne, że stereotypy skądś się biorą, ale po to m.in czasem czytam komiksy, żeby się od rzeczywistości oderwać :D

Offline Yojimbo76

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #918 dnia: Styczeń 10, 2011, 12:15:54 pm »
Czy sformulowanie 'wolnosc artystyczna' rings a bell? Autorzy maja prawo pokazywac rozne zyciowe postawy. Niektore z nich sa madre, niektore glupie, ale to jest fikcja literacka.

Rzecz jasna. Ale o ile się nie mylę ja nie wnioskowałem o zakaz publikacji Kryśki. Stwierdziłem tylko, że z wymienionego przeze mnie powodu mi akurat treść komiksu nie odpowiada.

Cytuj
Jesli komiks mlodziezowy tak Cie bulwersuje, to az sie boje pomyslec jaka bedzie Twoja reakcja po przeczytaniu np. Wyspy Skarbow (promowanie piractwa), Robin Hooda (promowanie rozbojnictwa) itp.

Wyspa promuje piractwo? Robin Schudł rozbójnictwo? Bynajmniej, to akurat dwie pozycje, które w bardzo sprawny sposób są wieloznaczne, nie są zero-jdynkowe i ukazują odcienie szarości.

Cytuj
Duza czesc ludzkiej kultury zaczynajac od ksiag religijnych a konczac na gwiezdnych wojnach ma za temat przewodni odkupienie win, bo to jest kwestia, ktora zawsze czlowieka zywo interesowala. Tworcy kultury popularnej maja tego swiadomosc i chetnie siegaja po ten patent od czasow przypowiesci o synu marnotrawnym.

No ja właśnie o tym, że tego odkupienia póki co mi brakuje. Na razie, podkreślam w razie problemów interpretacyjnych, na razie, widzę tylko wątek wybielający.

Cytuj
Naprawde nie moge pojac jakim cudem komiks adresowany do nastolatkow, ktorego kontrowersyjnosc oceniam na 3+ (w najlepszym razie) moze wzbudzac takie emocje.

Emocje? Ja emocji szczególnych nie odczuwałem, napisałem tylko czemu treść pierwszej Kryśki niezbyt mi się podoba. Emocje wyczuwam prędzej u szanownego kolegi.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #919 dnia: Styczeń 10, 2011, 12:55:08 pm »
Co do odkupienia, to ono mialo miejsce w albumie Thorgal - Kriss de Valnor, juz nie bede spoilerowal dlaczego.

EDIT: Skonczylem wczoraj czytac Kriss, troche mnie zmeczyl ten komiks - za duzo nawiazan do starych Thorgali, i to nawet niezbyt subtelnych, jak ta scena z
Spoiler: pokaż
krolikiem
, czy
Spoiler: pokaż
dziewczynka przebrana za tygrysa
. Fajny akcent z
Spoiler: pokaż
Argunem
.

Za duzo plansz z retrospekcjami bez koloru - mozna to bylo inaczej rozegrac. Ale ogolnie komiks oceniam raczej pozytywnie, fajnie bylo zobaczyc starych bohaterów.

EDIT: przy okazji, fajna wersja okladki:

http://www.coverbrowser.com/image/thorgal/6-8.jpg
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2011, 05:35:26 pm wysłana przez xionc »
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Kowal^

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #920 dnia: Marzec 02, 2011, 01:43:22 pm »
Kreska w Kriss jest słaba jedyne co na plus to mimika na jej twarzy expresyjna jak u dzieci Loisela
a tak to lepa, kreske urywa co chwila i wyglada to bardziej na ukłon w strone ameryki z lat 30 i druku na gazecie niz w strone kaszany Rosinskiego, kolory katastrofa jak za najlepszych czasow grazy i ich painta.
Sam styl wyglada jakby był na siłe "realistyczny" kreska momentami leci jak pokrakom z Lanfeusta i całej reszcie meintreamowej francuskiej porazki
scenariusz lezy i kwiczy
choc nie trzeba umiec dotrzec i odczytac ten ambitny zamiar jaki postawili sobie tworcy

generalnie Kiss to nie seria alternatywna ale najlepsza krypto parodia Thorgala
Gruba baba z batem to sama Kris za 40lat
kiezniczka z progeria to krzywe zwierciadło Arici
i mozna tak wymieniac bez konca i kazdy to sam zauwazył
Sigwald traci nos od tacy - komedia to sie nie moze dziac, powinni tego zabronic
szkoda ze nie wyjasnili watku jak drewniana noga stracił noge na szczesciej juz jej nie ma gdy sie pojawia
no szkoda

Sigwald pomimo ze nie jest to wyjasnione w łucznikach mogł byc kochankiem Kriss inaczej musiałby stracic cnote w skutek zbiorowego gwałtu w łucznikach a pewnie zaraz by sie tym pochwaliła
na minus przemawia fakt ze w Thorgalu zakochała sie juz w łucznikach czyli mozna przyjac ze zadne głebsze uczucie go z nim nie łaczyło i szybko jej przeszło
Sigwald był zwykłym zbirem a nie romatykiem opłakujacym dziecko spotkac sie mogli tylko w wiezieniu albo atakujac ta sama ofiare ale wtedy by sie pozabijali nawzajem

watek z walkiriami i sadem jest niepotrzebny Kriss mogła spokojnie zginac nie miałoby to wpływu na serie skoro to retrospekcja

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #921 dnia: Marzec 02, 2011, 04:59:00 pm »
Ja mysle, ze te Valkirie sa po cos, moze sie wyjasni pozniej, ale przeciez retrospekcja kiedys sie skonczy...

Nie zdziwie sie, jesli Kriss dostanie jakies zadanie do wykonania na ziemi i jeszcze wroci do zywych, np. pod postacia psa,  czy cos w tym stylu
 :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Thiago

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #922 dnia: Marzec 02, 2011, 07:07:10 pm »
A ten pies, ocali Thorgala albo Aniołka vel Aniela, samemu ginąc...  :shock:

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #923 dnia: Marzec 02, 2011, 07:12:05 pm »
Ale zanim zginie splodzi szczeniaki z Muffem i kazdy kto bral udzial w turnieju Lucznikow dostanie takiego szczeniaczka. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline hans

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #924 dnia: Marzec 02, 2011, 08:32:36 pm »
Dobre! Ostatni kadr takiego albumu: Thorgal otoczony rodziną, przyjaciółmi i wrogami, wszyscy się do siebie uśmiechają, a każdy przytula swojego szczeniaczka :)

Offline Thiago

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #925 dnia: Marzec 03, 2011, 09:19:26 am »
Ale to dopiero nastąpi w 40 albumie Thorgala, 15 albumie Kriss i jakimś 100 odcinku Louve - ta ostatnia seria zamieni się w mangę i będzie ukazywać się jako kwartalnik dla nastolatków  :biggrin:
Jakiż to będzie hepi-ęd!

Offline Rarian

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #926 dnia: Marzec 29, 2011, 01:05:39 pm »
@Kowal^ - a mnie się właśnie te nawiązania do starego Thorgala w spin-offie bardzo podobały, bo przez to dobrze odzwierciedlony był klimat starych Thorgali. Od czasów "Barbarzyńcy" to właśnie "Nie zapominam o niczym" jest dla mnie najlepszym komiksem w całej sadze i chętnie zobaczę jego kontynuację. O Sigwaldzie wiadomo tak mało, że scenarzyści mieli wolną rękę, aby rozwinąć wątek tej postaci w dowolny sposób. Czy udanie? Imo tak, bo to właśnie takie a nie inne przedstawienie postaci było zaskakujące dla mnie i, obstawiam, dla większości czytelników.

Offline Death

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #927 dnia: Czerwiec 27, 2011, 08:50:16 pm »
Takie rzeczy, że nikt nie zaprzeczy  :smile:






Offline Shinue

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #928 dnia: Czerwiec 27, 2011, 09:50:29 pm »
KIEDY ???

Offline graves

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #929 dnia: Czerwiec 27, 2011, 10:04:01 pm »
Według zapowiedzi - 4 listopada.
 
Jest to również w odpowiedziach TK z Egmontu:
Cytuj

Sądzimy tez, że jeszcze w tym roku (listopad) ukaże się kolejny tom Thorgala i pierwszy tom nowej serii pobocznej, „Louve”. Oczywiście, zależy to ostatecznej daty wydania francuskiego.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."