trawa

Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 981482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Odyn

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 04, 2003, 07:16:35 am »
Mnie te wyniki zupełnie nie dziwią. Sprzedawalność "Thorgala" ma swoje korzenie jeszcze w czasach PRL-u. Był to świetny komiks, jego pozycję ugruntowała ORBITA, w taki sposób, że po kilkuletniej posusze stał się seria sztandarową dla polskich wielbicieli komiksu. Jak widać spadek poziomu wcale mu nie zaszkodził.
Dawno skończyły się czasy, w których wielbiciela komiksu stać było na zakup absolutnie wszystkiego co pojawiało się w kiosku i księgarni (to byłyo coś!). Teraźniejszy komiks tani nie jest. Empiki są zasypane tonami nowych tytułów i serii, brak jakiegoś porządnego przewodnika po tym galimatiasie, a każde wydawnictwo zachwala swój towar. Tylko wtrawny czytelnik/oglądacz wie po co chce sięgnąć i co warto nabyć. Przeciętniak woli sięgnąć po to co mu się zakodowało niemal w genach, coś znanego i oklepanego, ale swojskiego, a Thorgal właśnie taki jest. Ciekawe, czy "Kajko i Kokosz" pobiją go w wynikach sprzedawalności?

Offline jax

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 04, 2003, 07:28:29 am »
A mnie te wyniki dziwią i to mocno.
Nie mam tu na mysli przodownictwa Thorgala i Asterixa a nawet ich przewagi nad resztą.  Ale raczej wyysokość sprzedanych nakładów - oczywiście nie spodziewałem się liczb rzędu 100.000 czy 1.000.000 (jak Titeuf we Francji).  Ale np. 40.000 dla lidera-Thorgala (Kołodziejczak tak kiedyś szacował max. pojemność rynku w Polsce), dla kolejnych miejsc np. po 20-30.000 i dla kolejnych po kilka- klikanaście tysięcy.  A tu....straszna kicha (od czwartego miejsca w dół <9.000  :cry: .
Pokazuje to jak rynek komiksowy w Polsce jest płytki i wcale się nie pogłębia (lub pogłębia bardzo wolno) - mimo renesansu na rynku w roku ubiegłym.  No, ale może efekty boomu przełożą się na wysokość sprzedaży już w tym roku - oby!
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline Odyn

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 04, 2003, 07:47:52 am »
Rynek jest płytki. Zapotrzebowanie chyba większe. W czasach PRL-u komiksy były dostępne w każdym kiosku, nawet w najmniejszej dziurze zabitej dechami. Komiksy "Orbity" i inne wydawnictwa z pierwszej połowy lat 90-tych również. Niestety, w drugiej połowie lat 90-tych nastąpiła przerwa i zmiany zasad funkcjonowania rynku. Komisy obecnie dostępne są niemal wyłącznie w empikach, niewielu księgarniach i prawie wcale w kioskach. Mieszkańcy większych miast maja do nich łatwe dojście, mieszkańcy małych miasteczek i wsi właściwie są go pozbawieni. Internet nieco rekompensuje taką sytuację, ale w środowiskach tych również jest jeszcze rzadkością. Przez kryzys zahamowana została na kilka lat tradycja kolekcjonowania komiksów wśród młodzieży. Trzeba sobie wychować nowe pokolenie, powoli, z wprawą, ale to, co wyrabiają niektóre wydawnictwa zawalając rynek towarem wątpliwej jakości woła o pomstę do nieba. Sami zakładają sobie pętlę na szyje. Sytuacji nie poprawi wydawanie komiksów na kredowym papierze w twardej okładce, które będą kosztowały kilka złociszy więcej.

Offline wiktor wektor

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 04, 2003, 08:24:35 am »
Cytat: "Clayman_"
watpie zeby siegnely po inne komiksy,spotkanie jest drugiego dnia?no to jak zobacza bande nieogolonych facetow na kacu(albo jeszcze na fazie)uciekna z krzykiem:))



Jakich facetow?

Chyba chlopczykow w trzech modelach:

czeski metal

smierdzacy ziomal

i

pryszczaty anorektyk (albo tluscioch) w denkach od japcokow

Offline Voytek

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 04, 2003, 09:05:34 am »
Co raz bardziej lubie wiktora wektora

Pojawa sie nie za czesto  ale jak juz cos napisze to NAPISZE

Wiktor potrafisz  byc czasem taki milusinski jak kaczuszka z reklamy zmiekczacza do tkanin?

Ale jest w tym troche prawdy .W Gdansku w empiku czesto bywam i  b. czesto spotyka takiego kolesia ktory siedzi z okularami jak od  dna butelek , smierdzi od niego na odleglosc i co chwile zaciaga nosem (chusteczek nie uzywa).Przyjrzycie sie ludzia ktorzy przegladaja komiksy , cos w tym jest ...
ex, Drugs & CS!

Offline Rzezbiarz.wg

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 04, 2003, 09:25:28 am »
Mnie liczba 18000 Thorgali zdziwila. Sadzilem, ze bedzie to okolo 30000 jak mowil o sprzedazy poprzednich Thorgali Kolodziejczak na ostatnich WSK.

Byc moze jednak sporo osob sie zniechecilo, po ostatnich wyczynach spółki van H / R?

A może jednak naprawde społeczeństwo zubożało przez te 1,5 roku rzadów SLD-PSL?

Offline Odyn

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 04, 2003, 10:14:16 am »
Pewnie nie zubożało, ale też nie wzbogaciło się. Kilka dni temu dostałem podwyżkę (ostatnia 1,5 roku temu) wraz z wyrównaniem.  Podwyzka wyniosła 3 zł.

Offline Rzezbiarz.wg

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 04, 2003, 10:18:18 am »
Ja tez mialem 1,5 roku temu.
I jesli cos mi podniosa to najwczesniej we wrzesniu o jakies smieszne grosze.
SLD "zgodnie" z zapowiedziami , bardzo hojnie wspiera Szkolnictwo wyzsze i badania naukowe.  :cry:

Ale na komiksy mi jak na razie starcza. :-)

SAD

  • Gość
18.000 Thorgala
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 04, 2003, 10:22:32 am »
Cytuj
Komisy obecnie dostępne są niemal wyłącznie w empikach, niewielu księgarniach i prawie wcale w kioskach.
Fun Media i Mandragora będą to, na szczęście, zmieniać.

Offline Waltari

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 571
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • 27. MFKiG 1-2.10.2016
    • blog
18.000 Thorgala
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 04, 2003, 10:32:51 am »
Cytat: "SAD"
Cytuj
Komisy obecnie dostępne są niemal wyłącznie w empikach, niewielu księgarniach i prawie wcale w kioskach.
Fun Media i Mandragora będą to, na szczęście, zmieniać.


Komiksy moglyby byc dostepne we wszystkich miastach, w ktorych sa ksiegarnie. Problem w tym, jak zmusic ksiegarzy do zamawiania komiksow. Wyjsciem z sytuacji moze byc "skrzykniecie sie" milosnikow komiskow w danycm meiscie i tworzenie lobbingu. Ksiegarz chetniej sprowadzi 10 Hellboy'ow wiedzac, ze ma je sprzedane.

Offline Odyn

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 04, 2003, 10:40:33 am »
Tak, ale wśród księgarzy trzeba by mieć swoich ludzi. Kilka lat temu w lubelskiej "Taniej Książce"  pracował mój kolega. Były i nowo wydawane Thorgale i kupa ciekawych książek. Komiksy schodziły jak świeże bułeczki (no ale po takiej posusze nie ma się co dziwić). Kolega zrezygnował z pracy z powodów finansowych, a w jego ślady poszło kilku innych pracowników. Rezultat - księgarnia nie zamawiała komiksów, oferta była coraz uboższa, księgarnię przekształcono w antykwariat i upchnięto w piwnicy. Nie wiem czy jeszcze istnieje, ale jak byłem tam 2 lata temu to sprzedawali koszulki. Brrrrrrrr.

Offline wiktor wektor

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 04, 2003, 11:27:45 am »
Cytat: "Voytek"
Co raz bardziej lubie wiktora wektora

Pojawa sie nie za czesto  ale jak juz cos napisze to NAPISZE

Wiktor potrafisz  byc czasem taki milusinski jak kaczuszka z reklamy zmiekczacza do tkanin?

Ale jest w tym troche prawdy .W Gdansku w empiku czesto bywam i  b. czesto spotyka takiego kolesia ktory siedzi z okularami jak od  dna butelek , smierdzi od niego na odleglosc i co chwile zaciaga nosem (chusteczek nie uzywa).Przyjrzycie sie ludzia ktorzy przegladaja komiksy , cos w tym jest ...



By byc bardziej kontrowersyjnym

dodam

ze owi mlodziency

na pewno nie smierdza kasa

Offline konradkonrad

Re: 18.000 Thorgala
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 04, 2003, 11:51:58 am »
Cytat: "Waltari"
Wrak.pl podal (za jakas tam strona, nie pomne) oficjalna sprzedaz Egmontowych komiksow w 2002 roku (trzy pierwsze miesjca):
"Thorgal" tom 26: "Królestwo pod piaskiem" - 18 000 sprzedanych egz.
"Asteriks" tom 31: "Asteriks i Latraviata" - 14 000
"Tytus, Romek i Atomek" - "Księga Zero" - 9 000
Co sadzicie o tych liczbach? Zaskoczenie? Zdziwienie? A gdzie Bilal, Marini, "Titeuf" i "Kaznodzieja"? Hę?
Popisala sie za to mangowa mlodziez, kupujac 35.123 egz. "Kalendarza Witch".

A gdzie ta informacja była na Wraku?
Bo wszedłem i nie widziałem, a z chęcią bym zobaczył resztę i skąd to jest.

Offline Waltari

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 571
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • 27. MFKiG 1-2.10.2016
    • blog
Re: 18.000 Thorgala
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 04, 2003, 01:07:21 pm »
Cytat: "konradkonrad"
Cytat: "Waltari"
Wrak.pl podal (za jakas tam strona, nie pomne) oficjalna sprzedaz Egmontowych komiksow w 2002 roku (trzy pierwsze miesjca) (...)".

A gdzie ta informacja była na Wraku?
Bo wszedłem i nie widziałem, a z chęcią bym zobaczył resztę i skąd to jest.


Byla w newsach, teraz jest juz moze w archiwum newsow i tam trzeba szukac. To byl koniec lutego lub poczatek marca.

Offline Błendny Komboj

18.000 Thorgala
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 04, 2003, 05:05:43 pm »
Box Office najepiej sprzedających się komiksów (wszystkich wydawnictw) za rok 2002 jest w bieżącym Świecie Komiksu. "Królestwo pod piaskiem" jest na pierwszym miejscu i jest to cholernie smutne, bo to jeden ze słabszych komiksów ubiegłego roku, a napewno najgorszy w cyklu o "Thorgalu". Ale co się dziwić, do dziś jak rozmawiam z różnymi ludźmi o komiksach to słyszę, że "Thorgal" to mistrzostwo świata i najlepszy komiks w historii, z "genialną kreską Rosińskiego". :cry:
Lord of the Rings" is a piece of crap.