trawa

Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 981732 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline midar

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2550 dnia: Grudzień 28, 2017, 04:24:24 pm »
Czy Rosiński stworzył kiedykolwiek komiks autorski? Mam na myśli rysunki i scenariusz?


Pytam, bo skoro ma on tak duży wpływ na samą historię, to może osobiście podjął by się wyzwania.


Wydaje mi się, źe komiks o hrabim Skarbku był autorski, i nie jestem pewien Westernu..


Edit: Sprawdziłem i jednak oba do cudzych scenariuszy. A za tego Skarbka, to byłem gotów się założyć 😀.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2017, 04:29:05 pm wysłana przez midar »

Offline Kokosz

Artbook Thorgal
« Odpowiedź #2551 dnia: Grudzień 28, 2017, 08:50:43 pm »
Dziś dotarł do mnie artbook. Mniej więcej wiedziałem co w nim będzie - znakomite, przepiękne ilustracje z Thorgalem i to właśnie było, a także wiele świetnych szkiców itp.

Zastanawiałem się czego w nim nie będzie. Ile i jakie przepiękne ilustracje zostały przez redaktorów pominięte czy odrzucone. Nie chodzi mi o szkice czy rysunki (też są fajne, ale aż takim ortodoksem nie jestem, żeby oczekiwać każdego pojedynczego rysunku, jaki powstał), tylko rewelacyjne, dopieszczone okładki Rosińskiego. Miałem nadzieję, że może żadna, że będą w komplecie, ale przewidywałem, że szanse na to są nieduże.

I faktycznie tak jest. Aż DZIEWIĘTNAŚCIE obrazów mistrza nie znajdziecie w artbooku. Dlaczego? Dlaczego aż tyle? Dlaczego właśnie te? Na te pytania niestety odpowiedzi nie ma.

Poniżej wszystkie grafiki, których w artbooku nie znalazłem. Szkoda...



Nakład się wyczerpał - może będzie dodruk i może w dodruku te braki zostaną uzupełnione?

Tak, zdaję sobie sprawę, że szansa aby powyższe zdanie zostało zrealizowane jest zerowa.

Offline janjedlikowski

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2552 dnia: Grudzień 29, 2017, 09:30:42 am »
Tych brakujących obrazów jest znacznie więcej, i wcale nie sprzed 20 lat czy coś, choćby wspomnieć alternatywną okładkę do "Statku miecza" zamieszczoną w bardzo małym formacie w monografii Rosińskiego. Czemu się nie znalazła w Artbooku, czemu nie ma też innych powyższych obrazów? Odpowiedź moim zdaniem jest prosta - do Artbooka poza standardowym zestawem okładek wrzucili to co mieli akurat na dysku. Większość tego co możemy zobaczyć (na oko 90%) ukazała się w kolekcji Hachette czy wydaniach deluxe ostatnich tomów Thorgala. Albo mieli mało czasu, albo niezbyt im się chciało dokopywać do jakichś starszych materiałów, nad którymi trzeba by dłużej posiedzieć. Tak na prawdę pewnie można by wydać drugi taki artbook z nowym materiałem.

Offline Kokosz

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2553 dnia: Grudzień 29, 2017, 12:14:41 pm »
Tych brakujących obrazów jest znacznie więcej

A mógłbyś wrzucić jakieś miniaturki? Takich gotowych obrazów, nie szkiców (choć szice Rosińskiego są tak dopracowane, że czasem trudno odróżnić co jest gotową okładką, a co szkicem).

choćby wspomnieć alternatywną okładkę do "Statku miecza" zamieszczoną w bardzo małym formacie w monografii Rosińskiego.

Masz na myśli tą ze str 225, po lewej stronie? Na okładce jest wykorzystany kadr z albumu, więc trudno to nazwać samodzielną okładką...

Offline janjedlikowski

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2554 dnia: Grudzień 29, 2017, 01:23:43 pm »
Teraz nie mam monografii pod ręką ale był tam obraz na sztaludze z podpisem o ile pamiętam: alternatywna okładka do Statku. Była tam twarz Thorgala, głowa tygrysa i kawałek statku. Jest też alternatywna okładka do Tarczy Thora.

No i jest jeszcze na pewno jeden plakat z Tintina do komiksu Ponad krainą cieni, oraz w wydaniu deluxe Alinoe obraz/pejzaż Thorgala w łodzi na morzu.




Jeszcze kilka rzeczy


Nie mam artbooka pod ręką, ale tego też nie pamiętam żeby było:


Jeśli coś z powyższego było to poprawcie mnie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2017, 07:38:05 pm wysłana przez graves »

Offline Kokosz

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2555 dnia: Grudzień 29, 2017, 11:06:22 pm »
Teraz nie mam monografii pod ręką ale był tam obraz na sztaludze z podpisem o ile pamiętam: alternatywna okładka do Statku. Była tam twarz Thorgala, głowa tygrysa i kawałek statku. Jest też alternatywna okładka do Tarczy Thora.

Znalazłem. Szukałem w rozdziale o Thorgalu, a to było pod koniec. I oczywiście powinno znaleźć się w artbooku.



w wydaniu deluxe Alinoe obraz/pejzaż Thorgala w łodzi na morzu.

Tego nie znalazłem...





Tego akurat bym się nie czepiał, bo to nie jest inna wersja namalowana przez Rosińskiego, tylko montaż. Porównałem sobie dwie wersje i są identyczne (poza twarzą Thorgala). Widać gdzie grafik przesunął kawałek razem z sąsiednimi mordkami (czerwona obwódka).



A spójrzcie jeszcze w miejsca zaznaczone żółta obwódką (powiekszenie poniżej). Znalazłem dwa "maźnięcia",  które grafik przez przypadek też przesunął razem z grotem i niedokładnie usunął. I tak poszło do druku.







To są szkice, więc ja się nie czepiam, chociaż oczywiście mogłyby się pojawić...





A to powinno się znaleźć koniecznie! Czyli dwadzieścia jeden braków.

Offline janjedlikowski

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2556 dnia: Grudzień 30, 2017, 11:05:45 am »
Tego nie znalazłem...

To z wersji deluxe z 1985.

Lista pewnie i tak nie jest pełna, pewnie można by tak długo. Dodatkowo kilka rzeczy z netu, a pewnie jest trochę takich, o których w ogólne nie wiemy
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2017, 11:16:32 am wysłana przez janjedlikowski »

Offline Damballa

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2557 dnia: Grudzień 30, 2017, 02:16:41 pm »
Musieli coś zostawić, żeby można było wydać coś pełniejszego na 50-lecie.

Offline janjedlikowski

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2558 dnia: Grudzień 30, 2017, 03:23:43 pm »
:) Tak. Niemniej my tu pitu pitu, a główna seria ma już nowego scenarzystę, niestety raczej nie wróży to nic dobrego...

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2559 dnia: Styczeń 08, 2018, 08:22:56 pm »
Świeżo po lekturze "Góry czasu" i muszę przyznać , że odejście Dorisona jest niepokojące, ale tylko w kontekście przejęcia głównej serii przez Yanna. Fabuła jest sprawnie przeprowadzona, choć niepotrzebnie podzielona na dwa wątki, które wolałbym jednak w dwóch osobnych albumach. Niemniej Dorison chyba nie do końca "czuje" Thorgala, jednocześnie jego albumu są bardzo przemyślane.
Mam nadzieje, ze Rosińscy wiedzą co robią, chociaż ostatnie ich działania mocno temu przeczą.
zmusiłem się i ja do Góry Czasu.
jak dla mnie wątek Jolana poprowadzony powiedzmy w stylu thorgalowym, ale wątek Kriss... tragedia, ręce opadają do samej ziemi, jednak dobrze, że pan Dorison sobie już poszedł na dobre, nie wiem, czy tylko mnie się wydaje, że ratujący serię scenarzysta pogrąża ją w jeszcze większych oparach absurdu niż kiedykolwiek. a może to była jego słodka zemsta, bo już wiedział, że jest na wylocie, heh
PS. rysunki bardzo spójne z albumami De Vity: typowe frankofońskie dno!
Ech, żal mi serce kraje!
Panowie Rosińscy, zawróćcie z tej drogi donikąd, ratujcie resztki marki Thorgala. Nie ilość, ale jakość przede wszystkim, Panowie! Wywalcie tę całą hałastrę, zostawcie Surżenkę (bo to prawdziwy skarb) i szukajcie wśród młodych scenarzystów takiego, który potrafi opowiedzieć jakąś zgrabną, niezbyt pokręconą historię! no i jak najmniej tych wszystkich bogów poproszę z łaski swojej. z góry dziękuję!
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2560 dnia: Styczeń 08, 2018, 09:04:32 pm »

Ech, żal mi serce kraje!

Ciekawe , co o tym wszystkim myśli Van Hamme?

"Jesteś podwójnym sobą."

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2561 dnia: Styczeń 08, 2018, 09:56:44 pm »
Ciekawe , co o tym wszystkim myśli Van Hamme?
mam nadzieję, że nie czyta
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Nawimar

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2562 dnia: Styczeń 08, 2018, 10:51:14 pm »
Swego czasu, najwyraźniej w przypływie rozbrajającej szczerości Piotr Rosiński wspominał o reakcji Van Hamme'a po oznajmieniu mu planów co do marki Thorgala już po jego odejściu. Ponoć miał stwierdzić: "Będziecie robić byle co!". I jak widać wszystko się zgadza.

Źródło: http://thorgalverse.blogspot.com/2012/08/wywiad-z-piotrem-rosinskim-czesc-2.html

Offline janjedlikowski

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2563 dnia: Styczeń 09, 2018, 12:09:08 am »
No każdy chyba powinien sobie ten wywiad na nowo odświeżyć.

" Czyli Twoim zdaniem teraz jest lepiej, kiedy więcej osób pracuje nad "Thorgalem".

Oczywiście, że tak. Mamy gwarancję... Chociaż na przykład wczoraj dostałem informację od Wojtka Birka, który tłumaczy trzeci album "Kriss de Valnor" i który chciał nieśmiało zwrócić uwagę na to, że pod koniec drugiego tomu Kriss kładzie się do łóżka pełna ran i plasterków na ranach, a na początku trzeciego tomu, jak wstaje z łóżka, już nie ma tych plasterków. No i to są takie rzeczy... Akurat wydawca był na wakacjach, nie zwrócił uwagi. Wiesz, to nie ojciec to rysuje, tylko Giulio, ale mimo wszystko powinniśmy być bardziej uważni, tak? Ale też jesteśmy trochę zmęczeni."

Offline Nawimar

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2564 dnia: Styczeń 09, 2018, 06:08:49 am »
"Akurat wydawca był na wakacjach, nie zwrócił uwagi"
 
"(...) Ale też jesteśmy trochę zmęczeni"
 
Nie ma to jak profesjonalne podejście do uprawianej aktywności zawodowej za którą jeszcze zapewne oczekuje się "godziwego wynagrodzenia".

 

anything