trawa

Autor Wątek: Liczba Fi = 1.618  (Przeczytany 27645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pimpek

  • Gość
Liczba Fi = 1.618
« dnia: Październik 26, 2005, 08:49:04 am »
Niechodzi o liczbę Pi tylko właśnie Si.Niedawno gdzies w internecie zacząłem czytać o tym ale niepamiętam gdzie.Liczba ta wynosi 1.6....
Chodziło o to że wiele rzeczy w naszym świecie w fizyce,chemii ,w mikro i makro skali jest skonstruowane na tej cyfrze.
Jakby ktoś znał jakis link gdzie o tym pisze to dajcie.

Offline Rhobaak

Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2005, 10:19:18 pm »
Nie wydaje mi się, żeby istniała taka liczba. Zresztą - skąd taka bezsensowna nazwa? Jedyne co mi przychodzi do głowy o zbliżonej wartości to liczba złota oznaczana przez 'fi' i równa 1.618... (właściwie to jest odwrotność liczby złotej).
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Dinki

Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2005, 10:53:31 pm »
Na pewno chodzi o liczbę "fi".

Jeżeli pimpek nie poda dowodów przemawiających za istnieniem tej liczbe to temat zostanie zamknięty.

pimpek

  • Gość
Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2005, 09:45:34 am »
Może mi sie pomyliło, może ta nazwa to liczba FI,niepamiętam.
W każdym  razie zaciekawił mnie ten artykuł gdzie o tym czytałem.
Było tam mnóstwo przykładów ,i we wszystkich wynik wynosił właśnie1,618.
Ta zależnosc zachodzi w prawach fizyki,budowie kryształków czy jakis tam innych substancji,nawet w budowie ciałą ludzkiego.
Faktycznie może chodzi i Fi a nie Si.Moze mi się pomyliło.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2005, 06:59:08 pm »
Cytuj
W każdym razie zaciekawił mnie ten artykuł gdzie o tym czytałem.


Bardzo mile widziany byłby jakiś link do tego artykułu. Proponuję skorzystać z opcji "historia" w przeglądarce. ;)

Cytuj
Ta zależnosc zachodzi w prawach fizyki,budowie kryształków czy jakis tam innych substancji,nawet w budowie ciałą ludzkiego.


To jakiś rodzaj najmnieszego wspólnego mianownika? Jeśli podzielisz jakieś liczby przez siebie, to wychodzi jakaś konkretna liczba. I pewnie jeśli podzielić odpowiednie liczby, wyszła by ta 'fi'. Ale z tego co wiem fi przydaje się głównie w fizyce.

Właściwie to przydały by się jakieś dowody, bo tak na "sucho" to możemy sobie spekulować. ;)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

pimpek

  • Gość
Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2005, 08:20:00 pm »
Oto co znalazłem:
-pszczół płci żeńskiej jest zawsze więcej niż płci męskiej...jeżeli podzielimy ilość pszczół żeńskich i męskich przez siebie wyjdzie nam...1,618.W każdym ulu na naszym globie.
-długoś ciała człowieka od czubka głowy do ziemię,podzielona przez długość od pępka do ziemi,da nam liczbe 1,618
-odległość od biodra do podłogi podzielona przez odległość od kolana do podłogi wynosi 1, 618. Podobnie, jak odległość między ramieniem a czubkiem palców podzielona między łokciem a czubkiem palców daje nam znów liczbę Fi.
-Spiralnie układające się płatki szyszek, kwiatów, specyfika ułożenia liści, stosunek obrotu jednej spirali nasion słonecznika do następnej, segmentacja owadzich odwłoków, to wszystko doskonale współgra z liczbą Fi. Ruch planet i gwiazd i wszelkie inne zjawiska zachodzące w przestrzeni kosmicznej jakimś dziwnym trafem także hołdują liczbie fi.
-układ kostny człowieka
-w każdym stworzeniu na ziemi można tą liczbe spotkać

Offline 8jakis

Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2005, 05:40:15 am »
tę i wiele innych, np: 1, 2........
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

pimpek

  • Gość
Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2005, 12:10:55 pm »
8jakiś - widać ze nierozumiesz o co chodzi albo niemożesz uwierzyć że tak świat jest zbudowany.
Niechodzi o samą cyfrę tylko o pewne zalezności z których wyjdzie zawsze liczba 1.6.
Nawet części ciała człowieka czy innych stworzeń sa zbudowane na tej zaszadzie.
Znajdz sobie w wyszukiwarce i poczytaj na ten temat.

Offline Rhobaak

Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2005, 06:36:45 pm »
Litości... To mi przypomina historie z cyklu:

Cytuj
Francuski egiptolog Géant Carrefour w 1974 roku pomnożył wysokość piramidy Cheopsa przez pewną wartość, wyciągnął z tego pierwiastek, dodał sześć, odjął dwanaście i podniósł wszystko do potęgi. Otrzymał w ten sposób liczbę, która okazała się numerem telefonu do jego kochanki - Lulu.


Jeśli z góry znany jest wynik operacji, to łatwo jest dopasować odpowiednie współczynniki tak, aby dokładnie tyle wyszło. Zasada znana chyba każdemu studentowi uczelni technicznej;)

Proponuję eksperymentalnie zmierzyć np. poszczególne długości ciała i dzielić je przez siebie - w wielu pomiarach wyjdzie pewnie coś około 1.6, w wielu innych nie. Nie ma co dorabiać do tego wielkiej filozofii.

Jedyny przykład, który jest w miarę zgodny z prawdą to układ nasion słonecznika, łusek niektórych owadów. Wynika to jednak z prostego faktu, że mając prostokąt o stosunku boków równym fi po odcięciu z niego kwadratu otrzymujemy prostokąt o takich samych proporcjach. Operację można powtarzać w nieskończoność, w ten sposób otrzymujemy coś w rodzaju spirali. Popularność tej formy w naturze w przypadku prostych układów jest efektem działania mechanizmu przypominającego automaty komórkowe.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Radan

Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2006, 05:39:10 pm »
Taaa... Ja też czytałem o tej legendarnej liczbie Fi. Mówię wam- ta książka to świetne dzieło popularnonaukowe :badgrin: ! Rzecz jasna chodzi o... "Kod Leonarda da Vinci". Mam nadzieję Pimpku, żę to nie jest to źródło, które przekonało Cię do wysnuwania wniosków, że taka liczba naprawdę istnieje. Dan Brown lubi tworzyć wiele teorii i podszywać je pod te prawdziwe, naukowe. Zresztą to już było omawiane w którymś temacie.

Offline Dziex

Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 13, 2006, 12:38:01 pm »
Cytuj

Mam nadzieję Pimpku, żę to nie jest to źródło, które przekonało Cię do wysnuwania wniosków, że taka liczba naprawdę istnieje.

Zdaje się, że tak - dokładnie takie same przykłady Robert Langdon wymienia w książce ;)

Offline Radan

Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2006, 08:31:35 am »
W "Kodzie..." było jeszcze coś o muszlach ślimaków :) .

Offline stachursky

Odp: Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2015, 01:07:43 pm »
Liczba Fi wiąże się z dziedziną nauki wywodzącej się jeszcze ze starożytnej Grecji zwanej świętą geometrią.
Jest to konkretna używana przez wiele koncernów, jednakże znana tylko nielicznym.
Jest tak dlatego, że ta wiedza to prawdziwy skarb. Fi to tylko jeden z jej elementów bazowych.
Dzięki świętej geometrii można budować najbardziej wydajne urządzenia i systemy, ponieważ opierają się one bezpośrednio na kodzie Matki Natury.

Tutaj podrzucam link do filmu z youtube, który świetnie tematykę objaśnia także od strony wykorzystywania jej:

cz1.
i cz2.
Pozdrowienia :)

Offline zaciekawiony

Odp: Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2015, 09:36:57 pm »
Święta Geometria to newage'owy miszmasz oparty na doszukiwaniu się podobieństw prostych symboli i dorabianiu do nich mistycznych ideologii.

Nawiasem mówiąc, te często podawane przykłady:
Cytuj
pszczół płci żeńskiej jest zawsze więcej niż płci męskiej...jeżeli podzielimy ilość pszczół żeńskich i męskich przez siebie wyjdzie nam...1,618.W każdym ulu na naszym globie.
W każdym ulu samicą jest królowa i robotnice. Samce, czyli trutnie, pojawiają się co roku na wiosnę. Dysproporcja jest jednak dużo większa - w ciągu roku pszczela rodzina z jedną królową rodzi do 150 tysięcy robotnic i do 5 tysięcy trutni. Zatem stosunek to 150/5= 30
Cytuj
-długoś ciała człowieka od czubka głowy do ziemię,podzielona przez długość od pępka do ziemi,da nam liczbe 1,618[quote/] Chyba tylko w idealnym świecie.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline stachursky

Odp: Liczba Fi = 1.618
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 03, 2015, 12:28:55 am »
Prosty film przedstawiający FI w naturze:

a tutaj równie krótki ale bardziej rozwijający:

to nie jest New Age tylko zwykła matematyka - geometria natury i nie jest ona przypadkowa.
Polecam także obejrzenie wcześniej wklejonego wykładu.
Pozdrawiam