Autor Wątek: Energia Atomowa  (Przeczytany 26934 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radan

Energia Atomowa
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 10, 2006, 06:34:04 am »
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem są elektrownie wodne, wiatrowe i geotermalne. Wiem, że to może wyglądać na jakiś głupi zabobon, ale gdy tylko usłyszę słowa "elektrownia atomowa", mam przed oczami CZarnobyl, etc.

***

  • Gość
Energia Atomowa
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 10, 2006, 03:25:55 pm »
Cytat: "radan"
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem są elektrownie wodne, wiatrowe i geotermalne. Wiem, że to może wyglądać na jakiś głupi zabobon, ale gdy tylko usłyszę słowa "elektrownia atomowa", mam przed oczami CZarnobyl, etc.

Szansa na to, że jakaś elektornia atomowa "wybuchnie", jest chyba mimo wszystko mniejsza, niż szansa na to, że będziesz miał wypadek samochodowy, w którym zginiesz...

A jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe:
- w ich turbinach rocznie ginie duuużo ptaków
- udowodniono, że takie skupiska wiatraków zwiększają szybkość wiatru o ok. 2m/s i temperaturę o 2 stopnie
- z tego co pamiętam również polskie przepisy bardzo utrudniłyby budowę takich elektrowni...

Offline Radan

Energia Atomowa
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 11, 2006, 12:07:46 pm »
Cytat: "Norsefir"
Cytat: "radan"
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem są elektrownie wodne, wiatrowe i geotermalne. Wiem, że to może wyglądać na jakiś głupi zabobon, ale gdy tylko usłyszę słowa "elektrownia atomowa", mam przed oczami CZarnobyl, etc.

Szansa na to, że jakaś elektornia atomowa "wybuchnie", jest chyba mimo wszystko mniejsza, niż szansa na to, że będziesz miał wypadek samochodowy, w którym zginiesz...


Wolę zginąć w wypadku samochodowym, niż powoli umierać w wyniku napromieniowania.

Cytuj
A jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe:
- w ich turbinach rocznie ginie duuużo ptaków
- udowodniono, że takie skupiska wiatraków zwiększają szybkość wiatru o ok. 2m/s i temperaturę o 2 stopnie
- z tego co pamiętam również polskie przepisy bardzo utrudniłyby budowę takich elektrowni...


 :shock:A tego nie wiedziałem! No ale zawsze pozostają elektrownie wodne, słoneczne, itp.

Offline High Elf

Energia Atomowa
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 11, 2006, 12:17:56 pm »
Mijając granicę Austrii po drodze ujrzymy wiele "wiatraków". Jak się okazuje rząd powoli chce się z nich wycofywać, bo protestują obrońcy środowiska - w ich turbinach naprawdę ginie wiele ptaków
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


***

  • Gość
Energia Atomowa
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 11, 2006, 04:25:36 pm »
Cytat: "radan"
Wolę zginąć w wypadku samochodowym, niż powoli umierać w wyniku napromieniowania.

Szansa, że rypnie elektrownia jest naprawdę minimalna :| Zobacz ile jest takich elektrowni na świecie, a do tej pory mieliśmy tylko jedną taką katastrofą. Na dodatek bardziej spowodowaną ludzką głupotą...

Cytat: "radan"
:shock:A tego nie wiedziałem! No ale zawsze pozostają elektrownie wodne, słoneczne, itp.

Jeśli chodzi o elektrownie wodne, to jest podobnie, tylko że tu chodzi o ryby ;)  :p W szczególności duże elektrownie wodne trudno nazważ "ekologicznymi". Nie znaczy to, że jestem przeciw takim elektrowniom, uważam, że są znacznie "lepsze" od tych, gdzie spala się paliwa.

Elektrownie słoneczne w Polsce, to chyba nie najlepszy pomysł. Tak mi się wydaje ;)

Offline Radan

Energia Atomowa
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 12, 2006, 04:47:00 pm »
Cytat: "Norsefir"

Elektrownie słoneczne w Polsce, to chyba nie najlepszy pomysł. Tak mi się wydaje ;)


Dlaczego?

***

  • Gość
Energia Atomowa
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2006, 05:41:18 pm »
Wydaje mi się, że nasłonecznienie naszego kraju nie jest największe...

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Energia Atomowa
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 13, 2006, 07:35:24 pm »
Jest za mało dni bez zachmurzenia w lecie i na wiosnę, tak aby inwestycja w panele słoneczne, czy zwierciadła się zwróciła, lub chociaż zaspokoiła część potrzeb energetycznych kraju.

Co innego montowanie konwekcyjnych wymienników ciepła na dachach pojedyńczych domów. Takie kolektory oparte na krążeniu jakiejś cieczy dają kilka tygodni w roku dużo energii, także woda nagrzana słońcem dała by jakąś oszczędność energetyczną.

A co się tyczy elektrowni atomowych, to szansa na groźną awarię jest minimalna gdy już nie buduje się reaktorów z osłoną grafitową. Na przykładzie Czarnobyla wiemy, że ten system nie jest w pełni bezpieczny i już nikt nie zaryzykuje w ten sposób. W inny sposób też raczej nie, ponieważ systemy elektrowni atomowych są zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie przede wszystkim.
Inną sprawą jest pozbywanie się odpadów i pozyskiwanie paliwa dla reaktorów. Tu trzeba już mieć dobry plan by nie zrobić niespodzianki przyszłym pokoleniom w postaci bezużytecznych elektrowni bez paliwa, czy co gorsza odpadów radioaktywnych wylewających się ze źle zabezpieczonych szelterów.  :D
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

***

  • Gość
Energia Atomowa
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 13, 2006, 09:51:21 pm »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
A co się tyczy elektrowni atomowych, to szansa na groźną awarię jest minimalna gdy już nie buduje się reaktorów z osłoną grafitową. Na przykładzie Czarnobyla wiemy, że ten system nie jest w pełni bezpieczny i już nikt nie zaryzykuje w ten sposób.

No tak, jak ktoś mówi, żeby wyjąć wszystkie pręty ochronne (czy jak to się tam fachowo nazywa), to na pewno nie jest ;)

Offline Dinki

Energia Atomowa
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 15, 2006, 07:04:45 pm »
Cytat: "Norsefir"
Wydaje mi się, że nasłonecznienie naszego kraju nie jest największe...


Nasłonecznienie nie jest problemem. Problemem jest ilość dni słonecznych w poszczególnych miesiącach, która przez 6 miesięcy w roku spada ponieżej 50 % a w styczniu i grudniu jest drastycznie mała.
Ale już od kwietnia do września warunki nasłonecznienia są znakomite.


Ale najwiekszym problemem tych alternatywnych żródeł jest mała ilość dostarczanej energii. I zastosowanie ich, jest tylko wyłącznie sensowne w domach lub małych gospodarstwach.

Jednak z drugiej strony projektowanie domów opartych na kompleksowym  wykorzystaniu każdego raodzaju energii (wiatru, geotermalnej , słonecznej) jest doskonoałym rozwiązaniem, które pozwala funkcjonować domostwu przy minimalnej pomocy ze żródeł konwencjonalnych.

Offline Radan

Energia Atomowa
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 17, 2006, 03:26:22 pm »
To może przynajmniej elektrownie wodne nadają się do tego, aby budować je w Polsce?

Offline mighal

Energia Atomowa
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 09, 2006, 01:55:51 pm »
Cześć   :D

Hmm..no z tego co się orientuję to elektrownie wodne istnieją w Polsce i można je u nas budować. Obecnie, szczególnie w sektorze prywatnym, istnieje spore zainteresowanie tzw. małą energetyką wodną (tzw. MEW-y Małe Elektrownie Wodne).

Mi też bardzo się podoba idea projektowania domów specjalnie przystosowanych pod wykorzystanie alternatywnych rodzajów energii (z uwzględnieniem np. budowy geologicznej podłoża pod wykorzystanie pomp ciepła czy z lepszą izolacją cieplną, większą ilościa świetlików i okien od południa itp.) . Niestety przeszkodą są nadal pieniądze, owszem każdy chciałby płacić jak najmniej ale polski fiskus nie ułatwia życia obywatelom stosując np. 22% (!) wat na elementy takich systemów (większość jest sprowadzana i dochodzi jeszcze wysokie cło!). A poza tym niewiele firm oferuje takie "specjalne" projekty energooszczędnych domów - z reguły zajmują się tym jacyś pasjonaci....
re you LOST...?



Gildia nauki popularnej

Offline po prostu ja

Energia Atomowa
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 17, 2006, 04:24:58 pm »
Wsio ryba czy Polska bedzie miala reaktor atomowy czy nie. Wszyscy sasiedzi maja i w razie awarii to klops... Mowiac prosto;p Ale zły klops ;/ No i wreszcie uwolnimy sie od Rosji :)
artwy człowieku, powiedz
Jak to jest, gdy przychodzi koniec?
Czuje się ból
Czu przyjemność
Odchodzi się
Czy powraca
Jak z długiej podróży po latach
Martwy człwieku, powiedz
Dlaczego tak się boję

Offline Lucky

Energia Atomowa
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 02, 2007, 03:56:28 pm »
Od rosji nie będzie się wcale sie tak łatwo uwolnić. Jeśli Polska zbuduje elektrownie atomową to problem energetyczny sie rozwiąże, a budowa takiej elektrowni się zwróci. Jednak, aby uwolnić się od Rosji trzeba jeszcze rozwiązać problem z gazem, nigdy nie wiadomo co ruskim przyjdzie do łba, a Polskie źródła gazu ziemnego nie pokryją zapotrzebowania kraju:( Słyszałem coś o jakimś projeckie kupowania gazu od Skandynawów, ale zobaczymy co z tego wyjdzie:)
http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,35727.0.html - zachęcam do zapoznania się z wątkiem!!

Offline balum

Energia Atomowa
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 02, 2007, 04:01:46 pm »
Gaz Norweski jest dużo droższy niz rosyjski i jeszcze trzeba zbudować rurociąg.
Ropa też najtaniej wychodzi ze wschodu.
Energetycznie jesteśmy od Rosji niezależni bo prąd mamy z własnego węgla.

 

anything