trawa

Autor Wątek: Ceny komiksów  (Przeczytany 173918 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gilbaert

  • Gość
Ceny komiksów
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:09:00 pm »
lanfeust w kosmosie tom drugi - cena francuska 12, 5 euro ~52 zł
lanfeust w kosmosie tom drugi - cena polska 24,90 zł

Robert Zaręba

  • Gość
Ceny komiksów
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:17:19 pm »
Cytuj
Ceny materialow

Spadają.
Ceny papieru importowanego w hurtowniach są uzależnione od realacji złotówki do euro, a złoty trzyma się mocno.
Cytuj
kolportazu

Te kaszta są dla wydawcy stałe (chyba, że bawi się w sprzedaż bezpośrednią).
Cytuj
nie wiem jak z licenacjami ale pewnie tez jest roznie

Też nie wiem, ale wątpię, bo niby dlaczego miałyby rosnąć?
Cytuj
No chyba,ze uwazasz iz wszystkie podwyzki to widzimisie wydawcow.

Moim zdaniem podwyżki są związane ze spadkiem sprzedaży, a co za tym idzie z racjonalizowaniem nakładów, co z kolei pociąga za sobą wyższe koszty jednostkowe. Dlatego też obserwujemy taki wysyp albumów czarno - białych (przy niskich nakładach dużo tańszych w produkcji niż albumy kolorowe).
Oczywiście trafiają się też i takie ekstrawagancje, jak druk czarno-białego komiksu na kredzie, ale to aż tak bardzo nie podnosi kosztów.

Robert Zaręba

  • Gość
Ceny komiksów
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:21:35 pm »
I jeszcze dodam, że ceny komiksów i tak były do tej pory niemal dwa razy niższe niż ceny książek.
Może nadszedł czas urealnienia ich ceny?

Offline Macias

Ceny komiksów
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:27:06 pm »
Cytat: "Robert Zaręba"
I jeszcze dodam, że ceny komiksów i tak były do tej pory niemal dwa razy niższe niż ceny książek.
Może nadszedł czas urealnienia ich ceny?
Przecietna,normalnie wydana ksiazka to 25-30 zl. Gdzie ty widzisz ta polowe roznicy???
Co do wzrostu "cen produkcji" sprzeczac sie nie bede bo wiem,ze masz o wiele wieksze dosiwadczenie w tej galezi.niemniej z perspektywy ogolnej koszta prowadzenia dzialalnosci z czasem rosna i sadze,ze to rowjiez ma wplyw na cene.
a spadek sprzedazy-racja, rynek sie przesycil i mamy teraz efekty.
Swoja droga-Czy ktos ma jakies pewne dane n.t poziomu sprzedazy mang? Juz kilka razy spotkalem sie z twierdzeniami magnoqcow,ze "ich" dzialka bardzo kuleje, i mangi w ogole sie nie sprzedaja.
Tymczasem wydawnictwa wrzucaja coraz wiecej tytulow-Czyli na polu mangowym nast.wlasnie przesilenie?

Offline syfon

Ceny komiksów
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:27:50 pm »
Jeżeli jakiś komiks ileś kosztuje to znaczy że tak być musi żeby go wydać i wyjść na swoje. Czasemi coponiektórzy zapominają że jeszcze z tego wydawania komiksow któś musi utrzymać się i cały sztab ludzi oraz samą firmę. Nie ma cudów, realia są takie że wszytko drożeje bo benzyna drożeje więc niestety będzie coraz drożej, to nie wina wydawców tylko ogólnie zaistaniałej sytuacji w kraju.
Fakt faktem że jakbym miał się przyczepić do niektórych cen to napewno francuskie komiksy za 25 złotych (raczej na 20 bym przystopował) trche bolą ale jeżeli tak musi być to za Piotrusia dałbym i 30zl i za kilka innych deri również.

Prawda jest taka że nikt niekogo nie zmusza. Jeżeli ceny rzeczywiście będą zbyt wygórowane (i taki proceder będzie się powtarzał) to ludzie nie będą chciali kupować i firma podupadnie, ergo: sprawa rozwiąrze się sama. Jednak realia są takie - odbiorców komiksów innych niż pokemon i xmeny jest żałosna garstka. Tak więc wydawcy dla tej garstki chcą wydawać ładniej ale drożej (z czegoś muszą żyć). Zresztą nikt nie każe nikomu płacić, łaski nie robicie, a są inni którzy z przyjemnością kupią.

Inną sprawą jest to że informacja o 300 za 90zł jest póki co plotką, a pare osób ma zamiar się tu posrać o te kilka złotych (na innych forach jest jeszcze gorzej).
 guess its time to pay the bill, but you know I never will. I'm hungry still...

Offline spidey

Ceny komiksów
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:29:55 pm »
Cytat: "Gilbaert"
lanfeust w kosmosie tom drugi - cena francuska 12, 5 euro ~52 zł
lanfeust w kosmosie tom drugi - cena polska 24,90 zł


Gil czy ty masz aż takie klapki na oczach czy może z tobą jest już tak źle ? Widze że są osoby które się cieszą  :shock: że Lanfeust tom 2 jest o 6 zł droższy od tomu 1.
A poza tym polacy zarabiają 6-7 razy mniej od franc. więc nie twórz mi tu jakiś chorych porównań.

I jak napisał Robert Zaręba ceny materiału spadają a kolportazu są stałe.

Offline kingquest

Ceny komiksów
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:43:52 pm »
Przyznam jedno: JEST DROŻEJ NIŻ BYŁO
Ale mi akurat to nie przeszkadza szczególnie.
Kupuje to co muszę, a potem ewentualnie nadrabiam braki.
I tak wydaję więcej niż wskazywałby na to wiek - jeśli ma to coś do znaczenia.
Jest drożej, ale sporo w tym winy czytelników też.
Jest drożej bo wydawcy chcą zarabiać.
Mnie też to denerwuje, ale rozumiem wydawców.
Myśle, Spidey że nie ma powodów do paniki.
Nie stać kogoś- nie kupi
Stać kogoś- kupi
Prosta zasada.
A ta podwyżka cen Egmontu nie jest dramatycznie duża.
Wiec bez przesadu.

Offline andruth

Ceny komiksów
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 19, 2005, 08:01:42 pm »
Cytuj
Musiałem utworzyć ten topic bo być może nadchodzą smutne  i ciężkie czasy dla czytelników komiksów, ceny rosną a wydawcy próbują zrobić sobie takie małe eldorado w Polsce.


Okropni wydawcy, fe! Zmuszają biednego Spidey'a do wypruwania sobie żył, od ust odejmowania...A sami - wille, rolexy, kokaina, dziwki
 :D

Kolego Spidey, mniej spięcia bo Ci szyszka z dupy wypadnie :D
Kupowanie komiksów ( czy czegokolwiek innego ) nie jest obowiązkowe.
Tańsze  i bardziej relaksująco - wyciszające jest na przykład hodowanie kamieni bądź zbieranie rybek akwariowych w'g koloru, rozmiaru i numeru płetwy.

Offline Macias

Ceny komiksów
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 19, 2005, 08:08:27 pm »
Cytat: "spidey"
I jak napisał Robert Zaręba ceny materiału spadają a kolportazu są stałe.
A skad ty to mozesz wiedziec?
i chcialbym zeby ktos siedzacy w temacie ustosunkował się do tego twierdzenia pana Zaręby, bo coś mi się z tym kolportażem wierzyć nie chce...

Offline Jaszcząb

Ceny komiksów
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 19, 2005, 08:10:14 pm »
Spidey, nie narzekaj, jeśli policzysz sobie średnią cenę komiksów wydawanych w Polsce to przy dobrych chęciach wyjdzie Ci ona w miarę niska. Załóżmy, że kupujesz "300" za 80 zł i zamawiasz u Tkachoza "Balkon":

http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=13783&start=0

za 0 zł (bezpłatna dostawa do domu + unikalny autograf autora). Średnio wyjdzie Ci 40 zł za komiks, więc nie jest źle.

Więcej pozytywnego myślenia kolego a świat komiksu od razu stanie się dla Ciebie piękniejszy :D

Robert Zaręba

  • Gość
Ceny komiksów
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 19, 2005, 08:43:06 pm »
Cytuj
Przecietna,normalnie wydana ksiazka to 25-30 zl. Gdzie ty widzisz ta polowe roznicy???

Tyle kosztuje ksiażka wydana na papierze gazetowym lub czerpanym. Odpowiednikiem byłby tu czarno-biały komiks wydrukowany na offsecie.
Książka kosztuje około 30zł, a komiks około 15zł. (przynajmniej jeszcze niedawno tyle kosztował).
Jeśli chcesz porównywać kolorowe albumy z przedziału cenowego 25-30zł., to porównaj je z cenami kolorowych, bogato ilustrowanych książek.
Cytuj
bo coś mi się z tym kolportażem wierzyć nie chce...

Wydawnictwa współpracujące z różnymi firmami (księgarnie, hurtownie, RUCH, empiki) mają zazwyczaj stałe marże na swoje produkty.
I ta marża to jest właśnie ich koszt dotarcia do czytelnika.

Offline spidey

Ceny komiksów
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 19, 2005, 08:47:11 pm »
Cytat: "Tenaka Kan"
Więcej pozytywnego myślenia kolego a świat komiksu od razu stanie się dla Ciebie piękniejszy

Pozytywnego, pozytywnego...
Świat komiksu jest i zawsze był dla mnie piękny ale ceny... kiedyś może i tak... ale ostatnio... cóż nie za bardzo...  :( .

Offline Rybb

Ceny komiksów
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 19, 2005, 08:56:03 pm »
No nie wiem. Ja wolę żyć dla mojej dziewczyny, rodziny i przyjaciół. Coś tu Spidey fanatyzmem zaleciało z Twojej strony :?

Offline hopatika

Ceny komiksów
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 19, 2005, 09:26:54 pm »
ja sądzę, że Spidey - mimo tego, że faktycznie deczko panikuje i mówi chaotycznie - ma sporo racji.

z jednej strony, jak tu ktoś napisał, ceny materiałów spadają. może nie na łeb na szyję, ale spadają.
marże itp. są stałe - to akurat fakt. dodatkowo dostawcy znaczni, typu właśnie Egmont zapewne mają z dużymi sieciami typu empik odpowiednio wynegocjowane układy.
licencje? nie sądzę, żeby zachodnie firmy z polską częstotliwością podnosiły opłaty (a może tak? nie wiem, kompletnie się nie znam).

skąd zatem te podwyżki? mówicie, że niewielkie - ok, ale jedna niewielka podwyżka plus druga niewielka podwyżka równa sie całkiem pokaźna podwyżka. skok od komiksów wydawanych dwa lata temu to około 10 złotych. to dużo, zważywszy, że  - jak już mówiłem - produkt analogiczny aż tak nie zdrożał. coś jest nie tak.

moim zdaniem to śrubowanie cen za wypasione edycje z jednej strony, a ucieczka w comiesięczne zeszyciki z drugiej skutkuje tylko brakiem środka, czyli tego, co - po mojemu - zadowoliłoby wszystkich.

Gilbaert

  • Gość
Ceny komiksów
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 19, 2005, 09:34:30 pm »
Cytuj
Gil czy ty masz aż takie klapki na oczach czy może z tobą jest już tak źle ? Widze że są osoby które się cieszą  że Lanfeust tom 2 jest o 6 zł droższy od tomu 1.
A poza tym polacy zarabiają 6-7 razy mniej od franc. więc nie twórz mi tu jakiś chorych porównań.

to ty masz klapy na oczach i wiadro na głowie. Zrozum wreszcie <tu było określenie obraźliwe, ale się zreflektowałem>, że masz jakiś cholernie mylny pogląd na praktycznie każdą sprawę. Że komiksy w Polsce sa drogie? Pewni, zawsze mogłyby być tańsze, ale i tak mamy chyba najtańsze komiksy w Europie. Więc przestań świrować. Jedz do Francji i spróbuj kupić komiksów za 200 zl a potem policz ile za tę samą cenę kupisz w Polsce.
A porównanie jest jak najbardziej trafne. My zarabiamy mniej, a ceny komiksów są u nas relatywnie niższe.
Poza tym chyba obcy jest Ci termin inflacja, rozwój rynku. Egmont to nie jest małe wydawnictwo ale międzynarodowa korporacja, która ma zarabiać na siebie. I owszem podnoszą ceny, tak jak ceny podnoszą wszyscy inny producenci czegokolwiek, gdy sytuacja tego wymaga. Poza tym muszą zarobić na tytuły na których wtopili.
A jak Ci się nie podoba to nie kupuj. Zawsze możesz kupić oryginały - tam Cię nikt nie orżnie masz jedną stałą cenę.
I przestań tu wyjeżdżać z teoriami spiskowymi i jakimiś lekcjami. Bo to jest co najmniej śmieszne. Nie masz pojęcia o czym pleciesz.

 

anything