trawa

Autor Wątek: Piotruś Pan Loisela  (Przeczytany 39345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TePe

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 17, 2015, 06:57:44 am »
Pewnie, że lepsza- grubszy papier, lepsza kreda, indywidualne lakierowane okładki a zawartość identyczna- po prostu wcześniejsze wydanie zeszytowe.
Poza tym dodatkowa historyjka się tworzy z kadrów tylnych okładek  :smile: 

Offline spence

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 17, 2015, 04:37:16 pm »
Poza tym dodatkowa historyjka się tworzy z kadrów tylnych okładek  :smile: 
TePe Ty masz jakoś jak zrobić zdjęcie tego? D:
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

Offline TePe

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 17, 2015, 05:15:39 pm »
TePe Ty masz jakoś jak zrobić zdjęcie tego? D:
Niestety nie mam kompletu, mam tylko pierwsze 3 tomy.
Z tego po teraz spojrzałem to pierwszym kadrem jest już przednia okładka 1 tomu.
Myślę, że foto tych tylnych okładek można wyszukać w necie.

Offline mack3

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 17, 2015, 05:39:42 pm »
Pewnie, że lepsza- grubszy papier, lepsza kreda, indywidualne lakierowane okładki a zawartość identyczna zeszytowe.
Ale tak jest rzeczywiście czy piszesz w trybie przypuszczającym?

Offline spence

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 17, 2015, 05:46:07 pm »
Niestety nie mam kompletu, mam tylko pierwsze 3 tomy.
Z tego po teraz spojrzałem to pierwszym kadrem jest już przednia okładka 1 tomu.
Myślę, że foto tych tylnych okładek można wyszukać w necie.

http://img21.olx.pl/images_tablicapl/191709245_2_644x461_piotrus-pan-loisel-komplet-dodaj-zdjecia.jpg
 Dzięki za cynk TePe.
Mam, to ważna sekwencja jest. Tylko szkoda że w takiej jakości bo niedowidzę wszystkiego :c

Jakby to ktoś mógł ogarnąć, albo miałby jak to bym był wdzięczny :c
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2015, 05:50:37 pm wysłana przez spence »
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

Offline TePe

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 17, 2015, 06:16:00 pm »
http://img21.olx.pl/images_tablicapl/191709245_2_644x461_piotrus-pan-loisel-komplet-dodaj-zdjecia.jpg
 Dzięki za cynk TePe.
Mam, to ważna sekwencja jest. Tylko szkoda że w takiej jakości bo niedowidzę wszystkiego :c

Jakby to ktoś mógł ogarnąć, albo miałby jak to bym był wdzięczny :c
Tu je można powiększyć: http://www.bedetheque.com/serie-4-BD-Peter-Pan.html
Pierwsza okładka tomu 1 jest ewidentnie pierwszym kadrem (zarówno Piotruś jak i szczury zostawiły ślady)
Potem kliknij na końcową okładkę 1 tomu i już wystarczy w nią klikać by były kolejne (przy szybkim klikaniu mamy animację  :biggrin: ).

Offline spence

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 17, 2015, 06:39:20 pm »
Tu je można powiększyć: http://www.bedetheque.com/serie-4-BD-Peter-Pan.html
Pierwsza okładka tomu 1 jest ewidentnie pierwszym kadrem (zarówno Piotruś jak i szczury zostawiły ślady)
Potem kliknij na końcową okładkę 1 tomu i już wystarczy w nią klikać by były kolejne (przy szybkim klikaniu mamy animację  :biggrin: ).

Nie ogarniam, widzę tylko przednie okładki :D sorry, ja niepociumany widzę D:
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

Offline TePe

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 17, 2015, 07:22:33 pm »
Nie ogarniam, widzę tylko przednie okładki :biggrin: sorry, ja niepociumany widzę D:
Pod każdą przednią okładką są trzy mniejsze grafiki: 1- okładka przednia, 2- strona komiksu i 3- okładka tylna, klikasz w tylną i się powiększa.

Offline spence

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 17, 2015, 07:30:25 pm »
Pod każdą przednią okładką są trzy mniejsze grafiki: 1- okładka przednia, 2- strona komiksu i 3- okładka tylna, klikasz w tylną i się powiększa.

Mam,   nie doczytywało mi ich i tylko małe kropeczki miałem, dzięki bardzo ! \o/ Wysyłam e-szacunek :D
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2015, 07:35:02 pm wysłana przez spence »
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

Offline TePe

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 18, 2015, 12:41:54 pm »
A w zbiorczym tych tylnych nie ma? Dziękuję za info.
Są tylko przednie.

Offline westwood

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 27, 2015, 03:02:32 pm »
  @spence
Czytałem Piotrusia w pojedynczych albumach w miarę jak ukazywały się w Polsce. Po lekturze ostatniej części czułem się trochę zagubiony. W dodatku, podobnie jak nayroth, czytałem, że jest to prequel do historii Piotrusia Pana, która to teza dodatkowo miesza w odbiorze (teraz mam wrażenie, że to tylko teza stawiana przez niektórych recenzentów, a nie oficjalna wersja). Miałem zamiar przeczytać całość na raz, ale się nie mogłem zebrać. Twoje rozkminy natchnęły mnie do tego.
Czytałem zatem komiks mając w głowie Twoją interpretację. Patrząc na pozostawione przez autora wskazówki (tylne okładki, dedykacja w 6 albumie) nabieram pewności, że to prawidłowy trop. Jednak w trakcie lektury pojawiały się klocki nie pasujące do układanki:
Spoiler: pokaż
1. Kim są: Hak, Pan, Dzwoneczek i czemu postępują, tak, jak postępują?
2. Jakie znaczenie ma kot?
3. Wątek Szkraba (tego co oszalał) jakoś mi zgrzytał
4. I wreszcie: skoro Piotruś/Kuba zwariował w dzieciństwie, to jakim sposobem został lekarzem?
Poniżej moja wersja (nie odbiegająca znacząco od Twojej, ale wg mnie lepiej porządkująca elementy).
Podstawowe tezy
Spoiler: pokaż
Cała historia to zlepek wspomnień, elementów rzeczywistości, lęków, pragnień i fantazji. Sądzę, że należy mieć to na uwadze i nie traktować wszystkich wydarzeń, ani powiązań  dosłownie, tylko na zasadzie skojarzeń.
Kuba = Piotruś/Piotruś Pan
Kundal = Hak/Folos
Chronologia wydarzeń
Spoiler: pokaż
0. Epilog
Obłąkany Kuba przebywa w przytułku. Jest tam też chłopiec w dziewczęcym kapeluszu powtarzający: "Mama Róża". Dalej widzimy historię Rippera przefiltrowaną przez jego pokręcony umysł, a jednocześnie obserwujemy kształtowanie się Nibylandii, czyli wykreowanej przez umysł Kuby krainy, w której szuka ucieczki (te 2 wątki są prowadzone równolegle, a zarazem przenikają się).
1. Dzieciństwo
Wychowywany przez matkę, zapijaczoną prostytutkę, która go nienawidzi, bo przypomina jej o utraconej szansie wyjścia za mąż i wyrwania się z nędzy. Chłopiec doświadcza przemocy i molestowania seksualnego ze strony patologicznego otoczenia. Są w jego życiu jednak także jaśniejsze punkty:
- chłopcy z sierocińca, którzy go podziwiają (a raczej jego autokreację)
- zwierzęta, z którymi się przyjaźni (oswojona sowa, kot)
- pan Kundal, który się nim opiekuje. Kundal, oczywiście, jest jego ojcem, ale zamiast się do tego przyznać, opowiada mu bajdy o ojcu-żeglarzu (jest to, wg mnie, wizja życia, jakie chciał mieć Kundal, który jednak, pod wpływem własnego ojca, z marzeń zrezygnował i został lekarzem).
Pojawienie się Dzwoneczek symbolizuje uciekanie przez Kubę/Piotrusia od rzeczywistości w sferę marzeń.
2. Dorastanie
Ten etap poznajemy szczątkowo, poprzez sceny z Kundalem.
- Kundal dbał o wykształcenie Kuby - książka, nauka chirurgii (chodzi o to, ze posłał go na medycynę)
- Kundal przekazał swoją praktykę lekarską (pacjentów) Kubie (przekazanie torby lekarskiej)
- na łożu śmierci Kundal wyznał Kubie, ze jest jego ojcem (koperta ze zdjęciem)
3. Dojrzałość
Dorosły Kuba jest człowiekiem samotnym (jedynymi osobami, z którymi ma kontakty prywatne są prostytutki). Ta samotność wynika zapewne z tłumionych traum i narastającego obłędu.
4. Mordercze instynkty i poczucie winy
U Kuby zaczynają się pojawiać myśli i pragnienia, które go przerażają. Symbolicznie ukazane jest to w końcówce 3 tomu (zabójstwo matki Piotrusia nie ma miejsca naprawdę - to tylko wizja Kuby, na co wskazuje choćby to, że jako jedyne nie odnosi się do autentycznych zbrodni Kuby Rozpruwacza). Kuba ma w związku z tym poczucie winy. Tworzy więc w swoim umyśle postać Piotrusia Pana (pierwsze „spotkanie” następuje przy okazji zmyślonego zabójstwa). Zwróćcie uwagę, że motyw destrukcyjnego poczucia winy (samookaleczenie) pojawia się przed faktycznymi morderstwami.
5. Morderstwa
Gniew Kuby znajduje ujście w aktach brutalnej przemocy. On sam wypiera te wydarzenia, odpowiedzialność przerzuca na wyimaginowanego Piotrusia Pana. Co do sceny, w której Mary Kelly widzi ich obu, sądzę, że należy ją raczej traktować, jak wizje Kuby, a nie faktyczne zdarzenie.
6. Nibylandia
Kuba popada w obłęd i buduje w swoim umyśle magiczną krainę.
Znaczenia
Spoiler: pokaż
Nibylandia – odcięta od świata, bajkowa wyspa to bezpieczny azyl, miejsce ucieczki. Jej charakterystyczna cecha – mieszkańcy zapominają o tym co złe – to symbol wyparcia.
Skarb – prawda, o której Kuba chce zapomnieć
Krokodyl – psychiczna bariera oddzielająca prawdę od świadomości
Opikanoba – podświadome lęki i urazy, które Kuba obraca w agresję
Piraci – część umysłu Kuby, która dąży do ujawnienia zepchniętej do podświadomości prawdy. Dlatego piraci wracają – ta część umysłu nigdy nie zostanie całkowicie pokonana. I dlatego mieszkańcy krainy nieustannie z nimi walczą.
Piotruś – wspomnienie dzieciństwa Kuby.
Pan – to, kim Piotruś chce się stać (podziwiany za swe talenty, dzielny przywódca, bohater). Uosobienie dziecięcych marzeń Kuby.
Piotruś Pan - to, kim Kuba chce się stać. Z jednej strony jest to ktoś podziwiany, ważny członek społeczeństwa (myślę, ze fakt, że Dzwoneczek została wysłana specjalnie po Piotrusia podkreśla tę tęsknotę Kuby za byciem docenionym, dostrzeżonym). Z drugiej strony jest wolny od wszelkich ograniczeń i, jako taki, może w imieniu Kuby dokonywać „zemsty”. Z tych 2 aspektów wynika ambiwalencja tej postaci.
Szkrab – pacjent, w którym Kuba dostrzegł siebie – skrzywdzone dziecko - i przeniósł go do swoich wizji. Dlatego jest najbardziej niewinną postacią. I dlatego zostaje najokrutniej skrzywdzony. Ta skrzywdzona niewinność stanowi drogę do prawdy, stąd Szkrab jest 1 z 2 postaci, które zostają wysłane po Skarb. I dlatego musi zostać usunięty z Nibylandii, jako zagrożenie dla jej istnienia.
Kundal – wspomnienie ojca. Kuba zachował głównie wspomnienia pozytywne. Jednak jest tu też scena, która pokazuje jego tchórzostwo (być może aluzja do faktu, że nie miał odwagi wyznać Kubie, że jest jego ojcem). Z kolei scena, w której Piotruś prezentuje mu umiejętność latania wydaje się być metaforą dążenia do sprawienia, żeby ojciec był z niego dumny.
Hak – archetyp złego ojca. Postać Haka opiera się na utworzonym w dzieciństwie micie ojca-łowcy przygód. Na początku imponuje Piotrusiowi, jednak wkrótce go zawodzi. Jest okrutny, brutalny, a zarazem tchórzliwy (tę cechę przejął od Kundala). Jego relacja z Obfitką to odbicie historii rodziców Kuby – ojciec opuścił (zdradził) matkę. Jak wspomniałem, Kuba stworzył postać Piotrusia Pana, żeby przerzucić na nią odpowiedzialność za swoje czyny. Jednak później się z nim utożsamia, dlatego ktoś inny musi być winny. Tym kimś staje się zły ojciec (stąd ucięcie ręki i zastąpienie jej hakiem).
Folos – archetyp dobrego ojca. Jest mądry i opiekuńczy, a w sytuacji zagrożenia bez wahania rzuca się Piotrusiowi na pomoc.
Dzwoneczek – Prowadzi Piotrusia do Nibylandii niczym szamański przyjazny duch i broni go (zwłaszcza przed kobietami). Broni też samej krainy (dlatego zabija Różę, żeby nie mogła ujawnić prawdy, co zniszczyło by iluzję). Jednocześnie odgrywa rolę sumienia. Poprzez swoją kobiecość ma nad Piotrusiem/Kubą władzę. Zestawienie jej z Piotrusiem Panem ujawnia komplementarność tych 2 postaci. Wydaje się, że razem tworzą jedną osobowość. Dobrym tropem może być koncepcja Junga. Jeśli ją przyjmiemy, Dzwoneczek łączy w sobie animę i personę, zaś Piotruś Pan animus i cień.
Postacie kobiece – kobiecość stanowi zagrożenie, co nawiązuje do lęków i obsesji Kuby.
a) syreny – niszcząca mężczyzn seksualność
b) Tygrysia Lilia – zaborczość
c) Róża – opiekuńczość. Pozornie ta cecha nie stanowi zagrożenia, ale buduje „normalność”, co przybliża do ujawnienia prawdy. Dlatego to Róża odkrywa, czym jest Skarb i dlatego musi zginąć.
Chłopcy - byli jedynymi przyjaciółmi, jakich Kuba kiedykolwiek miał. I podziwiali go. Dlatego daje im wstęp do wykreowanej przez siebie krainy.
Kot - kot też przyjaźnił sie z Piotrusiem/Kubą. Ale to wspomnienie jest jest zakotwiczone w rzeczywistości (na początku kot nie trafia do Nibylandii), przez co stanowi zagrożenie i musi zostać odesłany.
Okładki
Spoiler: pokaż
Tylne okładki układają sie w historyjkę, która zdaje się potwierdzać przedstawioną przeze mnie chronologię: Dzwoneczek (dzieciństwo, początek) - cień Kuby (dojrzewanie) - Kuba (dojrzałość) - cień Piotrusia Pana (poczucie winy) - Piotruś Pan (morderstwa w "zemście") - zawracająca/uciekająca Dzwoneczek (ucieczka od rzeczywistości)
Jeśli dodamy na poczatku przednią okładkę to mamy przedstawioną ewolucję: Piotruś -> Kuba -> Piotruś Pan
Historyjkę zaczyna i kończy Dzwoneczek, z tym, że na ostatnim kadrze widzimy ją zawracającą. Sugeruje to zapętlenie - koniec staje początkiem.
A teraz coś z zupełnie innej beczki
Spoiler: pokaż
Na zakończenie jeszcze ciekawostka. Komiks zawiera wiele nawiązań do mitologii greckiej , przy czym wyeksponowani są Odyseusz i Pan. Mit o Odyseuszu, poza najbardziej znaną, homerycką wersją, ma też inne warianty. 2 z nich są związane z Panem. W obu Penelopa nie dochowała wierności mężowi.
Wariant I Odyseusz wraca do domu, odkrywa niewierność Penelopy i przegania ją z domu. Ta wpada w ramiona Hermesa i płodzą Pana.
Wariant II Orgietki z zalotnikami zaowocowały urodzeniem Pana. Gdy Odyseusz, po powrocie to zobaczył, wrócił do tułaczki po morzach.
Prawda, że te wersje ładnie się komponują z tym komiksem? Przypadek?
 

Offline spence

Odp: Piotruś Pan Loisela
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 11, 2015, 09:14:19 pm »
kozacko Westwood przegapiłem posta Twojego, spróbuję to jeszcze raz przeczytać jak już dostanę całość po polsku i oryginał mam nadzieję :C

ale tak wstępnie to
Spoiler: pokaż
to że ktoś jest psychopatą, czy złym człowiekiem nie musi koniecznie świadczyć o tym że nie może być lekarzem czy być mądry - Piotruś imo ma rozdwojenie jaźni mocne D:

dobra, dorzucę to co Westwoodowi odpisałem D:

Wg mnie Piotruś będąc młody sam zabił swoją matkę w afekcie i to tłumione wspomnienie jest w Opikanobie właśnie schowane.

I uważam że Szkrab jest synem prostytutki, którą on zabił i widział w nim siebie. (scena mordu matki Piotruśia to imo miks tych dwóch scen właśnie)... edit.oczywiście zapomniałem o scenie jak zjada ją krokodyl.

Bardzo ciekawe to co mówisz z Obfitką i Hakiem/ Ojcem i matką Piotrusia... To z Odysem też sztos. Muszę przysiąść to przeczytać,

zauważ też że Róża się przewija w jednym z kadrów wcześniej zanim się pojawi ze Szkrabem

w pierwszym tomie na jednej z pierwszych stron - ostatni kadr http://postimg.org/image/hg328klut/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2015, 10:04:05 am wysłana przez spence »
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.