trawa

Autor Wątek: Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?  (Przeczytany 142564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krytyk

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« dnia: Sierpień 11, 2005, 07:12:59 am »
Dlaczego w wiekszości polski komiks jest nie atrakcyjny dla polskiego czytelnika? Do postawienia tego pytania na tym forum skłania mnie lektura wielu tematów gdzie trwa konflikt miedzy powiedzmy fachowcami (lub "fachowacami" jak kto woli) a nazwijmy ich nowymi (choć nie tylko i nie zawsze). Zwykle na tym forum obrońcy zakrzyczą lub przegadają nowych, któży czesto są niewprawnymi "szemierzami" w potyczkach słownych. Ale faktu to nie zmienia dla wielu (może coraz wiekszej ilości polskich czytelników powiedzmy potencjalnych) polski komiks jest nie strawny lub cieżko strawny przynajmniej. Myśle że czas postawić pytanie dlaczego? Skad taka róznica pomiedzy oczekiwaniami publiki (duzej jej części przynajmniej) a tym co serwują polscy autorzy (w ogromnej cześci przynajmnie)? Czemu tak czesto stosowany przez twórców doskonały lub nawet artystyczny (ich zdaniem i zdaniem ich zwolenników) rysunek jest odbierany przez wielu potencjalnych czytelników jako brzydki po prostu?
No i jeszcze czy w takim razie twórcy powinni iść za gustem widowni czy mieć go w nosie i czekać aż czytelnicy "dorosną do ich sztuki"?

Zmienilem nieco nazwe tematu tak by nie byla sugerujaca. w.

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2005, 07:27:50 am »
przyznam ci sie szczerze, ze nie rozumiem o czym piszesz :?
z tego co mnie pamiec nie myli to w rankingach sprzedazy, w scislej czolowce sa takie pozycje jak "Thorgal" (jakby nie bylo, komiks uznawany za krajowy, przynajmniej w polowie ;) ), "Wilq", "48 stron", zdaje sie, ze "Osiedle Swoboda" tez sobie radzi (Sledziu moglby chlapnac jak tam ze sprzedaza).
komiksy Gawronkiewicza, Skutnika, KRLa i paru innych tez schodza w nakladach porownywalnych z 1 liga komiksow amerykanskich czy europejskich, wiec o co chodzi? :roll:
o to, ze kilka marudnych postaci na forum ma jakies zastrzezenia, ktore nie przekladaja sie na realia rynkowe?
czy moze o to, ze na wyrost nazywasz "polskim czytelnikiem", tychze kilka osob, ktore maja o krajowych produkcjach tylko tyle do powiedzenia, ze sa do dupy?

piszesz "duza czesc cztelnikow", ja sie grzecznie pytam; jak "duza"? :roll:
"Sandman" schodzi w nakladzie 4-5 tys. "Wilq" w nakladzie prawie 2 razy wiekszym, wiec o czym chcesz tutaj mowic? :shock:

Offline P. Śledziu

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2005, 07:29:55 am »
Raczkiewicz powiedział kiedyś coś w stylu, że czytelnicy jego żartów/stripów/komiksów kompletnie nie zwracają uwagi na to, w jaki sposób rysuje, nie komentują kreski, skupiając się wyłącznie na treści, tak jakby warstwa graficzna dla nich nie istniała. Patrzą - pies. To dla nich  wystarcza, ale już nie zastanowią się nad tym, jak ten pies jest narysowany. I tu leży pies pogrzebany.
<><
url=http://mrherring.blogspot.com]Śledziowy blog[/url]

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2005, 07:39:32 am »
we Francji jest taki koles, Georges Wolinski, sprzedaje tony swoich komiksow i cieszy sie sporym szacunkiem czytelnikow w prawie calej Europie, jednak ze wzgledu na kreche, mam wrazenie, ze coponiektorzy "polscy czytelnicy" wsadziliby go do zbiornika z kompostem :roll:

"polscy czytelnicy" :roll:

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2005, 08:36:25 am »
a mi się wydaje, że polski komiks powoli już przestał być neatrakcyjny. Tytuły, które wymienił wcześniej Turu są znane i szanowane. Wydawcy chętniej niż kiedyś drukują polskie produkcje. Z resztą sama warstwa graficzna i fabularna bardzo "zwyżkuje" od jakiegoś czasu.
Wiadomo, że wielu będzie narzekać jeszcze bo a) cudze chwalicie, swojego nie znacie, lub b) to już nasz taki narodowy zwyczaj/tradycja narzekać na wszystko.
Ale mi się wydaje, że czasy "nieatrakcyjności" (jakkolwiek zasłużonej czy nizasłużonej) mamy chyba jednak za sobą :)

Offline kingquest

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 11, 2005, 08:56:15 am »
jak dla mnie gadanie, że polski komiks jest słaby itp. jest bzdurne.
Myślę, że jest wręcz odwrotnie. Trzeba zwrócić uwagę, że polskie komiksy często sprzedają się lepiej niż zagraniczne tytuły wydawane w naszym kraju.
Wreszcie narodziło się nam młode zdolne pokolenie (Skutnik, Śledziu, KRL i inni) . Mamy artystów dojrzałych i uznanych (Turek, Gawroniewicz,Rosiński)
Nie wspominam o stale rozwijającym się  "podziemiu". Zinów jest coraz więcej. Tworzą je ludzie młodzi i perspektywiczni. I gdzie tu mówić o kryzysie czy nieatrakcyjności. Tematyka polskich komiksów jest szeroka mamy Wilqa, Esensję, Osiedle Swoboda, Fastnachtspiel i wiele innych pozycji. Wszystkie stoją na całkiem nieżłym poziomie scenariuszowym i większość  jest bardzo dobrze narysowana.
Czego tu chcieć więcej ?? ...

N.N.

  • Gość
Re: Dlaczego polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 11, 2005, 09:11:43 am »
Cytat: "krytyk"
 konflikt miedzy powiedzmy fachowcami (lub "fachowacami" jak kto woli) a nazwijmy ich nowymi (choć nie tylko i nie zawsze). Zwykle na tym forum obrońcy zakrzyczą lub przegadają nowych, któży czesto są niewprawnymi "szemierzami" w potyczkach słownych.


O czym Ty właściwie piszesz? Chyba nie masz na myśli bluzgającego mungo lub spideya, który poszedł w dziale Kupno wyraził swoją opinię, że "Wilq" to tandeta? Bo w obu tych wypadkach "niewprawnym szermierzom" dostało się za chamstwo na forum, a nie za to, że mają inny gust...

Nigdy nikogo na tym forum nie starałem się zakrzyczeć. Raczej broniłem się przed atakami ludzi, którzy usiłowali mnie przekonać, że nie powinno mi się podobać to, co mi się podoba.Wiele spośród tych ataków było prowadzonych przez wprawnych "szermierzy" i mało który był atakiem wprost.
Dobrym przykładem takiego ataku nie wprost jest tytułowe pytanie "
Cytuj
Dlaczego polski komiks jest nieatrakcyjny
?" Jest ono tak skonstruowane, że już na wstępie muszę się zgodzić, że polski komiks jest nieatrakcyjny. Tymczasem to nieprawda. Polski komiks jest atrakcyjny i to nawet bardzo. Jedyne czego mu brakuje to reklama i promocja...

Offline turucorp

Re: Dlaczego polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 11, 2005, 09:17:21 am »
Cytat: "N.N."
Polski komiks jest atrakcyjny i to nawet bardzo. Jedyne czego mu brakuje to reklama i promocja...


bez przesady, nie jest az tak zle skoro nawet Skutnik czy Turek trafiaja do "polecanek" w "Rzepie" ;)

Offline Kowal^

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 11, 2005, 09:38:46 am »
Wyniki sprzedarzy sa nie do podwarzenia ale rowniez nie do powazenia jest to ze czesto komix z czołowki leci na dno i znika. Przykład 48 a Maciek, Produkt. Wyczerpali limit rynek ich wchłonoł bo była to nowosc z czasem jednak widzi sie tendencje spadkowa ktora rosnie w postepie geometrycznym i nieraz sami autorzy kompletnie nie wiedza co sie dzieje. Nie do podwarzenia jest tez fakt pojawienia sie danego tytułu w pewnym czasie i jego sprzedarzy. Wiekszosc tytułow wyrobiło sobie pozycje z chwila jak firmy Egmont i Mandragora po latach pustki zarzuciły rynek komixami i znow ludzie nauczyli sie je zwyczajnie kupowac - to wazne bo wiekszosc komiksiazy ma zaciecie kolekcjonerskie nawet jesli numer w seri jest cienki jak barszcz a nastawili sie na zbior danej seri to i tak go kupia. Pierwszy numer zaskakuje zazwyczaj drugi jest kontynuacja pierwszego 3 zaczyna byc robiony wg tej samej recepty i tu własnie lezy pies pogrzebany. Polski komix probuje zaczac od wielkiego buum ale dalej juz napiecie nie rosnie....  ktos kupuje kolejne 2 numery sprzedarz zaczyna spadac ale nie jest zle nadal idzie autor znajac polski rynek jednak juz pownien wpasc w panike. Czytelnik widzi ze coraz mniej go przy seri trzyma zaczyna widziec jej niedorubki z perspektywy posiadania kilku tomow. Widzi ze coraz gorzej mało tego zaczyna widziec niedorobki nawet z poczatkowych tomow ktore kidys na nim robiły piorunujace wrazenie. Okazuje sie ze expresja wynikała z braku doswiadczenia autora. I w sekundzie podejmuje decyzje ze zaprzestaje daleszego kupna dosłownie w sekundzie. Autor głupieje, wydawnictwo głupieje - wina czytelnika... sezon
Cytuj
Wreszcie narodziło się nam młode zdolne pokolenie (Skutnik, Śledziu, KRL i inni) . Mamy artystów dojrzałych i uznanych (Turek, Gawroniewicz,Rosiński)
młode pokolenie mamy i na tym koniec.
Ros to dla mnie nie jest juz rysownik polski ale raczej rysownik obywatel swiata nie podpierajmy sie nim. wyjechał i dobrze bo do dzis pewnie musiałby rysowac Zbika abo zeby byc na czasie zrobic komix-polo o ziomalach i najebanych pseudostudentach walczacych z szara rzeczywistoscia humorem z pod budki z piwem.
Cytuj
Czego tu chcieć więcej ?? ...
czegos co ma rece i nogi jak pan bog przykazał. Dobrego scenariusza, dobrego rysunku (Funky Koval2)
ja nie zyje przeszłoscia to ktos w "nowosci" nie umie zrobic czegos dobrego tylko jedzie na miernocie i wyrabia standarty w ktorych sam sie zmiesci a nawet stanie na ich czele.
Daje sie tez zauwazyc pewna solidarnosc komiskiarzy. Ja go nie skrytykuje to on nie skrytykuje rowniez mnie bedziemy sie tak podpierac to sie moze nie wywalimy a niech no ktory wyskoczy to we 2 razniej.

N.N.

  • Gość
Re: Dlaczego polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 11, 2005, 09:45:01 am »
Cytat: "turucorp"
Cytat: "N.N."
Polski komiks jest atrakcyjny i to nawet bardzo. Jedyne czego mu brakuje to reklama i promocja...


bez przesady, nie jest az tak zle skoro nawet Skutnik czy Turek trafiaja do "polecanek" w "Rzepie" ;)


Na Twoje stwierdzenie istnieją dwie odpowiedzi:

Pierwsza: Skutnik i Turek to twórcy, którzy robią rzeczy z założenia przeznaczone dla bardziej wyrobionego, a więc i mniejszego kręgu odbiorców. W "Rzepie" nie poleca się "X-menów"...

Druga: Jeśli "polecanka" w "Rzepie" jest szczytowym osiągnięciem w dziedzinie promocji i reklamy polskiego komiksu, trudno się dziwić, że nie jest on szczególnie popularny...

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2005, 09:54:50 am »
Cytat: "Kowal^"

Cytuj
Czego tu chcieć więcej ?? ...
czegos co ma rece i nogi jak pan bog przykazał. Dobrego scenariusza, dobrego rysunku (Funky Koval2)
ja nie zyje przeszłoscia to ktos w "nowosci" nie umie zrobic czegos dobrego tylko jedzie na miernocie i wyrabia standarty w ktorych sam sie zmiesci a nawet stanie na ich czele.
Daje sie tez zauwazyc pewna solidarnosc komiskiarzy. Ja go nie skrytykuje to on nie skrytykuje rowniez mnie bedziemy sie tak podpierac to sie moze nie wywalimy a niech no ktory wyskoczy to we 2 razniej.


"solidarnosc komiksiarzy"?
a coz to za dziwo? :oops:
jak cos mi sie nie podoba to mowie o tym w rozmowie z danym tworca, na forum albo w swiecie rzeczywistym, wiec o co chodzi?
czyzby o to, ze jak jakis swir wpada tutaj i napieprza na wszystko tylko dlatego, ze krajowe, to ludzie stukaja sie w glowe? :roll:

a tak BTW co Ty masz do moich scenariuszy? :evil:
rysunki -hak ci w smak, jestem naturszczykiem i nigdy tego nie ukrywalem, ale od scenariuszy to mi sie odstosunkuj :evil:

Offline turucorp

Re: Dlaczego polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 11, 2005, 10:01:44 am »
Cytat: "N.N."

Na Twoje stwierdzenie istnieją dwie odpowiedzi:
Pierwsza: Skutnik i Turek to twórcy, którzy robią rzeczy z założenia przeznaczone dla bardziej wyrobionego, a więc i mniejszego kręgu odbiorców. W "Rzepie" nie poleca się "X-menów"...
Druga: Jeśli "polecanka" w "Rzepie" jest szczytowym osiągnięciem w dziedzinie promocji i reklamy polskiego komiksu, trudno się dziwić, że nie jest on szczególnie popularny...


to tylko przyklad :roll:
o komiksie sie mowi i pisze, ba, mam wrazenie, ze wiecej sie pisze o krajowych komiksach niz sie je czyta :?
jesli w wiekszosci duzych gazet i czasopism komiks ma swoje miejsce w dziale recenzji i jesli pojawiaja sie tam krajowe produkcje to jest to spory krok do przodu.
szczegolnie, ze to dziennikarze wychodza z taka inicjatywa, i ze takie teksty trafiaja do czytelnikow spoza getta.

N.N.

  • Gość
Re: Dlaczego polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 11, 2005, 10:10:05 am »
Cytat: "turucorp"
o komiksie sie mowi i pisze, ba, mam wrazenie, ze wiecej sie pisze o krajowych komiksach niz sie je czyta :?
jesli w wiekszosci duzych gazet i czasopism komiks ma swoje miejsce w dziale recenzji i jesli pojawiaja sie tam krajowe produkcje to jest to spory krok do przodu.
szczegolnie, ze to dziennikarze wychodza z taka inicjatywa, i ze takie teksty trafiaja do czytelnikow spoza getta.


Z tym się zgodzę. Jest to krok do przodu. I jest to zapowiedź, że będzie lepiej. Powiem więcej: jest to potwierdzenie faktu, że polski komiks jest atrakcyjny, wbrew sugestii krytyka, że nie jest.

Offline P. Śledziu

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 11, 2005, 10:20:36 am »
Kowal^ - ale co ciebie boli? Tak szczerze, bo na razie w moim mniemaniu robisz za fałszywego proroka: MY - CZYTELNIK widzimy: budkę z piwem, paru studentów etc.   Bo JA - CZYTELNIK (choc sezonowy) widzę różnorodnośc, dobry warsztat, dobre historie, i do śmichu i nie i tak. Co ciebie boli, panie Smith?
<><
url=http://mrherring.blogspot.com]Śledziowy blog[/url]

Gilbaert

  • Gość
Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 11, 2005, 10:27:42 am »
co to w ogóle za dziwny temat. Że polski komiks nieatrakcyjny? Eeee. Atrakcyjny, zróżnicowany, nie wszystko mi się podoba ale sądzę że jest nieźle. Wydaje mi się, że antagoniści polskiego komiksu, utożsamiają go z tym co oni nazywają "Artystowskim pitu-pitu", i nawet jak coś jest komiksem środka sensu stricte, dla nich dalej jest "Artystowskim pitu-pitu"
Nie umywajacym sie do spidermana czy XIII.
Odwracając sytuację. To tak jakbym utożsamiał komiks amerykański z komiksem o superherosach, którego nie lubię.
I bym założył temat "Dlaczego komiks amerykański jest nieatrakcyjny"
Temat bzdurny bo przecież komiks amerykański to nie tylko superherosi.
Dlatego topic w którym się teraz wypowiadam uważam za bzdurny i niosący przekłamanie w samej swej nazwie.