Autor Wątek: (nie?)zroznicowanie ras w WFRP2  (Przeczytany 9438 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Morgul

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« dnia: Lipiec 29, 2005, 08:07:43 pm »
Dostalem w łapki nowa edycje.
Pożyczoną na razie, ale skoro przeczytalem, to coś napiszę - pare rzeczy wzbudza moje "kontrowersje".

Jedną z nich jest nowa skala zróżnicowana współczynników rasowych.

Bo czy elf różni sie od człowieka tylko US i Zr? (+10)

Ja osobiście chyba zostane przy uzywanym przeze mnie od jakieś czasu "The WFRP Expansion Set" (Steiner Hauan).
Skala podobna, a moim zdaniem lepiej wyważone.

Poza tym nie ujęto (a jakże) gnomów czy ewentualnego podziału elfów na morskie, wysokie i leśne.

Czy ktoś mogłby napisać, czy moge na forum wrzucic tabelkę z 2ed (prawa autorskie?)?
Bo część osób mogła jeszcze nie czytać.

Offline Tancred_de_Beauville

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2005, 10:37:53 pm »
Rasy różnią się między sobą, chociażby zdolnościami, ja cieszę się że nie ma aż tak wielkich różnic między rasami, przecież i tak większość elfów żyję pareset lat, więc przeciętny elf (BN, żyjący już wiele lat) będzie miał za sobą kilka profesji, i masę rozwinięć. Zrobiono dobrze, w I edycji elfy były lekko ujmując przegięte, teraz są zrównoważone, co nie zmienia faktu że są całkiem fajną rasą...

Pozdrawiam
...The path where Beauty met the Beast... Elvenpath...

Offline pafnucy

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2005, 12:15:40 am »
Witam

Jednak i tak uważam, że elfy co lepszą (chodzi mi o cechy) rasą. Dlatego dla mnie, źle się stało, że ich tak uszczuplono. Oni są lepsi, mocniejsi, szybsi, sprytniejsi, mądrzejsi, etc. Jak dla mnie zrównoważenie następowało w tym, jak trudno jest odgrywać elfa i jakie ma on utrudnienia fabularne w czasie gry: stosunek do niego BN`ów, jednak w większości będą to ludzie, krasnale i halflingi. Ta wybuchowa mieszanka strachu, nieufności i wrogości.

Moim zdaniem twórcy poszli na łatwizne. Zamist podkreślać i akcentować te problemy i trudności fabularne, obcieli elfom statystki. Jak dla mnie psuje to troszke klimat elfów.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Tancred_de_Beauville

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2005, 03:17:36 pm »
Elfy żyją pareset lat, przeciętny "dorosły elf" będzie w cechach dużo lepszy od ludzi (np. elfi łowca będzie raczej zwiadowcą z rozwinięć). Ja się cieszę, że twórcy zrobili takie zmiany ;) , teraz jedna rasa nie wybijaja się wśród innych (jak to było w I edycji). Poza tym jak już mówiłem BN elfy należy odpowiednio rozwinąć, wyposażając przeciętne jednostki w 2000-3000PD, w końcu żyją dość długo... A system losowania elfa ma służyć głównie graczom, bo w I edycji gracz grający elfem miał dużo lepsze cechy niż inni, i dlatego wielu ludzi grało elfami. Teraz jest to znacznie uczciwsze... Raczej nie zubaża gry. Elfy BNi będą tacy jak sobie zażyczysz, elfy BG muszą do tego dojść.

Pozdrawiam
...The path where Beauty met the Beast... Elvenpath...

Offline pafnucy

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2005, 08:34:17 am »
Witam

Jednak zobacz, że owa długowieczność na jaką się powołujesz, jest także z reguły na starcie tworzenia postaci. Gracz gra młodym elfem: tak 50-60 lat. To może też takiemu BG dać jakieś 500-600 PD na start?

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Tancred_de_Beauville

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2005, 08:53:58 am »
Też można tak zrobić ;) , zależy od MG, choć to raczej dość spory bonus... jak dla początkującej postaci, ale być może jeśli gracz odpowiednio odgrywa, należy mu dać te punkty...
...The path where Beauty met the Beast... Elvenpath...

Offline Maladie

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2005, 09:23:53 am »
Ja stosował będe starowarhammerowe charakterystyki. Dlaczego? Bo elfy sa lepsze od ludzi i tyle. Po prostu są. A wszystko przecież było wyrównane punktami przeznaczenia. To "zróznicowanie" teraz to jakaś kpina. Na pewno nie bede grał zgodnie z tymi zasadami.

I rozlało się wokół nich kipiące morze Chaosu, krew i kamień płynęły, zlewając się i przybierając nowe, niespotykane formy lecz oni stali nieugięci niczym skała i zmusili je by się cofnęło!

Offline Tancred_de_Beauville

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2005, 10:34:54 am »
Elfy i lepsze od ludzi... nie mogę się z tym do końca zgodzić. Elfy żyją pareset, a w przypadku co niektórych osobników nawet w stronę tysięca lat. Ich wiedza pochodzi z lat jakie przeżyły, żaden człowiek nie pożyje dłużej jak 100lat (a i takowych można pewnie policzyć na palcach jednej ręki, góra kilku rąk, zresztą ludzie w raz z wiekiem słabną elfy przeciwnie). System losowania jest dobry ale dla graczy, równoważy to co niegdyś zostało zepsute, oczywiście dla BNów można używać innego, starego systemu. Zresztą cechy elfów będą miały wiele wspólnego z wiekiem, a graczom nie należy dawać elfów mających więcej jak góra 75lat (taką granicę sobie przyjąłem)....

Pozdrawiam
...The path where Beauty met the Beast... Elvenpath...

Offline Hargrim

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 01, 2005, 11:35:50 am »
A ja tylko powiem, że wg bodajże Grimuar'a Elf jest dorosły w wieku lat 80. Wtedy jest już dojżały i psychicznie i fizycznie w 100%. Wcześniej jest tylko dizeckiem, w wieku lat jakiś 40-50 zapewne jest na poziomie nastolatka... A część cech rekompensują zdolności np. błyskotliwość, +5 do inta...

Offline Tancred_de_Beauville

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2005, 02:13:20 pm »
Choć inteligencje powinny mieć trochę wyższą :? , być może twórcy zrobili tylko tabele z myślą o leśnych elfach, a wysokie wydadzą później... Zawsze można dać BG elfa niestarszego jak 70lat, przez kolejne 10lat podróży będzie  róśł w piórka :lol: ...

Pozdrawiam
...The path where Beauty met the Beast... Elvenpath...

Offline Hargrim

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 01, 2005, 02:54:00 pm »
@Tancred - no to przecież pisze, że mają tego swojego inta o +5 na wstępie większego... znaczy, że bardziej spostrzegawcze, że inteligętniejsze, że sprytniejsze...

Offline Tadeus

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2005, 03:05:55 pm »
Mi sie podoba.. sa szybsi (5SZ) i zreczniejsi(30+2k10).. lepiej czaruja(zmysl magii) i posluguja sie lukiem(30+2k10).. sa znacznie bardziej zdyscyplinowani(opanowanie) i inteligentni(blyskotliwosc) od ludzi.. do tego posiadaja wyostrzone zmysly(bystry wzrok i widzenie w ciemnosci)..
Czego chciec wiecej ? Imho nowe rozwiazanie jest znacznie lepsze od starego.. Juz na starcie maja "w genach" niesamowity potencjal.. pozniej do tego dochodzi jeszcze wysoka magia..

Offline Tancred_de_Beauville

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 01, 2005, 03:24:19 pm »
Elfy zrobiono w końcu dobrze, w przeciwieństwie do poprzedniej edycji, są zrównoważone 8) , i chwała za to twórcom. Tak co do inteligenci sam się machnąłem... mają bonus i dobrze, zresztą już na początku mają jakieś 7 umiejętności/zdolności (w tym np. elfi łuk), ludzie mają tylko 5... A elficki wojownik klanowy poprostu wymiata (wiem, sprawdzałem)...

Pozdrawiam
...The path where Beauty met the Beast... Elvenpath...

Offline Krispos

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 01, 2005, 04:09:16 pm »
Jezeli by sie kierowac logika to rownowazenie takich ras jak elfy z ludzmi itp. jest conajmniej nielogiczne :). Zwykle chwyt ten stosuje sie dla celow rownowagi systemu. W praktyce jednak rownowaga ta czesto dosc kiepsko sie prezentuje w realiach. O ile chodzi o porownanie BNow ludzi i elfow to kazdy MG kierujac sie intuaicja i swoim wyobrazniom da elfom odpowiednie statyskykli i liczbe umiejetnosci. Dla tego dla swiata przedstawione "zrownowanone" charakterysrtyki elfow w stosunku dla ludzi nie maja znaczenia i raczej nimi nie zachwieja. Znaczenie to one maja w zasadzie wylacznie dla Bohaterow gracz, ktorzy moga troche krzywo patrzec na swojego powiedzmy 50 letniego elfa, a kumpla obok, ktory ma czlowieka z ledwie 20 na karku, a w statystykach i umiejetnosciach bedac rowny znacznie starszemu elfowi. Jeszcze bardziej ta granica waha sie gdy wchodzi elf jeszcze starszy. Wiek zwykle rowna sie doswiadczenie, a co za tym idzie wyraza sie nabytych atrybutach, wiedzy i umiejetnosciach (no chyba ze taki elf przez te wszytskie lata pierdzial w stolek, ale to zwykle nie wchodzi w rachube, gdyz historie graczy zwykle sa bardzo burzliwe i dramatyczne obfitujace tym samym w zdobym doswiadczeniu zyciowym). No i tu jest pelen klopot ale zawsze gracze moga pojsc na kompromis albo poprostu na to nie zwracac uwagi. Jednak innym pozostawienie takiego stanu rzeczy moze sie nie podobac. Ja zwykle w przypadku ludzi wraz ze starszym wiekiem pozwalam graczom wziasc znacznie wiecej umiejetnosci i ich poziom od tych mlodszych, ale zmniajszam niektore statystyki ktore ulegaja erozji wraz z wiekiem :). W elfach znowu jest nie tak latwo, bo jak przystalo na istoty doskonale, do ktorych zwykle jako pierwsze pretenduja nie starzeja sie i sa niezwykle dlugowieczne. Dlatego w mieszanych druzynach pod wzgledem rasowym prosze graczy zeby robili mlodych elfow, ktorych wiek jest zblizony do wieku reszty, czyli wahajacy sie do kilku lat. Wtedy nikt nie czuje sie pokrzywdzony.

Offline Maladie

(nie?)zroznicowanie ras w WFRP2
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 02, 2005, 09:11:42 am »
Ale według mnie poprzedni system był wyrównany! Rasy wyrównywały Punkty Przeznaczenia. I co z tego, że elf czy krasnolud były bardziej wypasione? Mniej PP sprawia, ze postacie te prawdopodobnie pożyją krócej. Rękompensowały im to statystyki i wzystko było O.K.

I rozlało się wokół nich kipiące morze Chaosu, krew i kamień płynęły, zlewając się i przybierając nowe, niespotykane formy lecz oni stali nieugięci niczym skała i zmusili je by się cofnęło!