Autor Wątek: "Nowa Fantastyka" - nowy numer  (Przeczytany 230380 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Deg

  • Gość
"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 31, 2004, 03:23:26 pm »
Cytat: "Mara"
Cóż, wdług mnie te zmiany wyszły NF na dobre.


Taa... Plebiscyt przez sms-y, gwałtowna podwyżka ceny prenumeraty, cała "stara" ekipa ucieka jak szczury (albo jest wyrzucana?)... dzięki, przeżyłem z NF ładnych parę lat, ale wygląda na to że juz nie będzie tak miło. Nie podoba mi się to wszystko i boję się pomyśleć jaki będzie następny krok :(

Offline Solitaire

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 31, 2004, 10:09:37 pm »
A ja sobie po prostu czytam opowiadania, ekipą się nie przejmując... :roll:
W czerwcu wszystkie z przyjemnością. :)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Mara

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 01, 2004, 07:47:43 am »
Plebiscyt przez SMSy to chyba patent SF? Jakoś nie kojarzę tego z NF. Ale nie jestem ostatnio na bierząco i mogło mi cos umknąć.

Offline Smok_Marek

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 01, 2004, 10:23:57 am »
Z plebiscytem sms-owym to się tyczy tylko zmiany formy w zbieraniu głosów w corocznych plebiscytach, gdzie kategoriami były takie zagadnienia jak: najlepsze opowiadanie Pl i zagraniczne, autor, galeria, wpadka roku itp. W tegorocznym wydaniu wpadkę roku pominięto... Ktoś z czytelników w liście napisał, że pachnie mu to propagandą sukcesu. Można było też głosować tradycyjnie na kartach pocztowych.
Rzeczywiście, Marka Oramusa w dziale publicystyki zastąpiła Agnieszka Fulińska.
Wcześniej wiadomo było, że naczelnym został Arkadiusz Nakoniecznik, ale redaktorem prozy polskiej dalej jest Maciej Parowski. Po tym co przecztałem we "Frajerach" Rafała Ziemkiewicza, w tym segmencie wszystko zostanie po staremu. Bogu dzięki, że na rynku jest jeszcze SF.

Ale przynajmniej ilustratorzy się nie zmienili  8) .
dzie się podziały tamte dziewice, gdzie ci rycerze z dawnych lat?... - staremu smokowi zebrało sie na wspomnienia.

Offline Vanin

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2004, 11:04:07 am »
Cytat: "Smok_Marek"
Rzeczywiście, Marka Oramusa w dziale publicystyki zastąpiła Agnieszka Fulińska.

Agnieszka Fulińska już nie jest szefem, a nawet chyba w ogóle już nie współpracuje z NF. Nie podobały jej się zmiany, rzeczywiste czy pozorne, więc podziękowali sobie za współpracę. I to już chyba od numeru majowego.

Offline Mara

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2004, 11:44:42 am »
Cytat: "Smok_Marek"
Bogu dzięki, że na rynku jest jeszcze SF.


Niczego nie ujmując SF (bo sama kupuję to pismo), ono również ma swoje minusy, a chyba największym jest fakt ciągle powtarzających się nazwisk autorów opowiadań. Czasami wygląda to jak monopolizacja ;) pisma.

Do NF żywię wielki sentyment - wychowałam się na tym piśmie, wówczas jedynym piśmie fantastycznym w Polsce ( Młody Technik padł zanim zainteresowałam się gatunkiem  :baby:  ). Jak więc niestrawna dla mnie musiała być treść NF ostatnimi laty, żeby zrezygnować z prenumeraty? Z tego też powodu uważam, że wszelkie zmiany w NF mogą wyjść temu pismu tylko na dobre.

Howgh!  :mexican:


co za deklaracja z mojej strony :lmao:

Deg

  • Gość
"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 01, 2004, 04:24:36 pm »
No, do treści to trudno jest się przyczepiać, chyba że ktoś spodziewa się co miesiąc działu literackiego podporządkowanego jego gustom  ;) Forma w jakiej się to podaje też jednak jest ważna, na tyle że można zrezygnować z kupowania takiego pisma. Zmiany powinno się robić po to by było lepiej, a nie tylko inaczej :roll:

Offline Robert J. Szmidt

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 01, 2004, 11:08:16 pm »
Mara
Cytuj
Niczego nie ujmując SF (bo sama kupuję to pismo), ono również ma swoje minusy, a chyba największym jest fakt ciągle powtarzających się nazwisk autorów opowiadań. Czasami wygląda to jak monopolizacja  pisma.


Z całym szacunkiem, Maro, ale SF daje mniej więcej 5 razy tyle polskich tekstów co NF. Wizualna powatarzalność wynika z tej ilości (pomijając już kwestię, co innego drukować:-), Jeśli w NF ktoś ma jeden tekst rocznie, to u nas może mieć ich 5 przy tym samym bezwzględnym stosunku tekstów publikowanych.
Popatrz na to z drugiej strony. W SF debiutuje rocznie więcej ludzi niż w NF przez lat 5. Statystycznie, bo czasem dochodzimy do ośmiu:-) ale faktycznie stawiamy na pewna grupę ludzi, którzy piszą stale i prezentują jakiś poziom. To nie jest tak, że ktoś napisze fajny tekst i się nie dostanie, bo kolesie czekają. Po prostu jest grupa bardziej aktywnych autorów, a u nas mają carte blanche.

Offline Mara

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 02, 2004, 06:39:56 am »
Cytat: "Robert J. Szmidt"

Z całym szacunkiem, Maro, ale SF daje mniej więcej 5 razy tyle polskich tekstów co NF.


I chwała mu za to. Ja nie twierdzę, że SF jest hermatycznym pismem, bynajmniej. Faktycznie, jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie młodzi twórcy mogą zaistnieć. Czasami tylko mierzi mnie zamieszczanie nienajlepszych tekstów znanych autorów, co sprawia wrażenie, jakby drukowano je tylko ze względu na nazwisko.

Zaznaczam, że jest to mój punkt widzenia - mój czyli osoby czepiającej się szczegółów ;)

Tak na marginesie, to chociaż narzekam SF czytam przeważnie z przyjemnością  :mrgreen:

Offline Tichy

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 02, 2004, 10:35:54 am »
Hej
Kiedyś kupowałem SF co miesiąc ale teraz zdarza mi się to dużo, dużo rzadziej. Dlaczego? Po prostu zmęczyło mnie to, że mniej więcej połowa tekstów (średnio) w SF jest niestety na takim poziomie, że nie mogę dobrnąć końca. Spoko, że debiuty, ale ciężko czytać coś, co ani oryginalne, ani literackie. Co by nie mówić o NF, tam teksty są jednak jakoś wartościowe. NF czytywałem już w dzieciństwie, czyli prawie dwadzieścia lat temu i do tej pory niektóre opowiadania tkwią mi w pamięci. Z SF zetknąłem się trzy lata temu i mało która nowelka wywarła na mnie takie wrażenie. Na marginesie, uważam że OK pod względem tekstów jest też Ubik.

Offline Vanin

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 02, 2004, 11:10:05 am »
Cytat: "Tichy"
Co by nie mówić o NF, tam teksty są jednak jakoś wartościowe

:D
Cytat: "Tichy"
NF czytywałem już w dzieciństwie, czyli prawie dwadzieścia lat temu

Serio? No popatrz, a mnie się wydawało, że NF powstała z piętnaście lat temu :P

Offline Mara

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 02, 2004, 01:37:58 pm »
NF może i tak, ale "Fantastyka" (pierwsza nazwa) powstała w '82 r.

Offline Vanin

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 02, 2004, 01:57:24 pm »
Oj Maro, przecież się tylko złośliwie czepiałem

Offline Smok_Marek

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 02, 2004, 03:05:43 pm »
Cytat: "Mara"
Do NF żywię wielki sentyment - wychowałam się na tym piśmie, wówczas jedynym piśmie fantastycznym w Polsce ( Młody Technik padł zanim zainteresowałam się gatunkiem  :baby:  ). Jak więc niestrawna dla mnie musiała być treść NF ostatnimi laty, żeby zrezygnować z prenumeraty?

Wobraź sobie, Maro, dramata autora, który musiał pisać pod Parowskiego aby w ogóle zaistnieć jako debiutant. A gdyby napisał coś lekkiego i rozrywkowego, zostałby wyklęty po wieczność.
Cytat: "Vanin"
Agnieszka Fulińska już nie jest szefem, a nawet chyba w ogóle już nie współpracuje z NF

Faktycznie, w czerwcowej stopce to nazwisko nie występuje. Publlicystyką zajmuje się Robert Ziębicki. Prawdą jest, że ostatnio musiało się coś dziwnego dziać w tej dziedzinie, ciekawe kto podjął decyzję o puszczeniu "Kija w mrowisko" (marzec 04)? Po czerwcowym "Pożywianie wyobraźni" K.T. Lewandowskiego znowu dział z listami będzie zdominowany opiniami. Nie podoba mi się zamieszczanie felietonów nastawionych na prowokację.
Gdy zobaczyłem wczoraj okładkę NF na kioskowej wystawie, w pierwszej chwili skojarzyłem sobie, że to nowy SF. Jakieś takie osy al la 3D. Ale logo wyprowadziło mnie z błędu.
Wyjaśnię, moje wypowiedzi tutaj nie miały na celu sprowokowanie do porównywania wiadomo których pism. Czytam obydwa. Co prawda w NF maiłem sporą przerwę, powodów dokładnych nie pamiętam, pewnie zbyt niezrozumiała, idąca w głęboką metaforę, zawiła fantastyka. I niektóre felietony przeznaczone dla wązkiego grona.
NF musiała się zmienić, wszak nie jest już samotnym okrętem płynącym po morzu polskiego rynku wydawniczego.
dzie się podziały tamte dziewice, gdzie ci rycerze z dawnych lat?... - staremu smokowi zebrało sie na wspomnienia.

Offline mr.maras

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 27, 2004, 12:18:18 am »
A jednak nie wytrzymałem. Wybacz Vanin. Zobaczymy czy forumowicze, którzy w sporej części ostro krytykują NF, zdzierżą ten przyklejony temat. A może pojawi się na forum któryś z redaktorów NF ? (Nie spodziewam się.) Jednak aby nie promować i nie faworyzować żadnego z pism proponuję kontynuację tej bardzo ciekawej dysputy w nowej, "przyklejonej" formule.
Jak zwykle- to wy zdecydujecie czy temat ma zniknąć w odmętach czy może pozostać na szczycie tej góry lodowej.
Spalić po przeczytaniu.