trawa

Autor Wątek: "Nowa Fantastyka" - nowy numer  (Przeczytany 230344 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline samowiła

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 16, 2005, 10:52:33 am »
Chyba najlepiej zabrać się za konkursy. Ja wysłałam właśnie do NF na "Współpracując z Cardem" i udało się. W ogóle moim zdaniem powinno być ich więcej, w "Science Fiction", w "Nowej Fantastyce"... Ostatnio "Fabryka Słów " organizowała chyba konkurs na opowiadanie o tematyce wojennej. Ale i tak rzadko się jakakoliwke możliwość wysłania czegoś zdarza...
Człowiek jest tylko nieważnym momentem w życiu przedmiotów

Offline mr.maras

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 17, 2005, 09:52:02 am »
Zainteresowanym polecam nasz "przyklejony temat": KONKURSY LITERACKIE - CENTRUM INFORMACYJNE.
Spalić po przeczytaniu.

Offline mr.maras

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 18, 2005, 10:19:34 pm »
Cytat: "samowiła"
Chyba najlepiej zabrać się za konkursy. Ja wysłałam właśnie do NF na "Współpracując z Cardem" i udało się.


Co znaczy "udało się"? Poprosiłbym o szczegóły...
Spalić po przeczytaniu.

Offline samowiła

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 19, 2005, 03:29:52 pm »
Ano wydrukowano :)
Człowiek jest tylko nieważnym momentem w życiu przedmiotów

Offline mr.maras

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 19, 2005, 08:52:33 pm »
W którym numerze i co to było, bo na pewno nie czytałem?
Spalić po przeczytaniu.

Offline samowiła

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 20, 2005, 04:46:34 pm »
"Lodówka" w październikowym numerze z 2004. Szczerze mówiąc, kiedy je przeczytałam, doszłam do wniosku, że w życiu bym tego nie wydrukowała będąc na miejscu NF. Wszystko dlatego, że tyle czasu minęło od wysyłki do druku. Nawet stosunek do własnych wypocin się zmienił :)
Człowiek jest tylko nieważnym momentem w życiu przedmiotów

Offline Formaldehyd

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 08, 2005, 10:43:55 pm »
Pisze na gorąco, wprost po lekturze ostatniego numeru. "Tatuaz"  piora Bruce'a Hollanda Rogersa - co to ma do jasnej cholery byc??? To jest FANTASTYKA??? Buraka temu kto puscil takiego gniota do druku.
 am the son of a bitch and Edgar Allan Poe.

Offline Jimmy

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 17, 2005, 01:00:31 pm »
Ich strona internetowa to jak na razie gigantyczny przerost formy nad trescia (a wolniej to juz chyba nie mogla dzialac...) - mam dziwne wrazenie ze podobnie jak z samym pismem... Ale jako ze ostatnie co czytalem to numery z 2002 roku (mam pozniejsze, ale jakos tak... nie bylo czasu ;)) to nie znajac esencji, czyli zawartosci literackiej, nie chce bezpodstawnie odsadzac od czci i wiary - ponizej czysto subiektywne i luzne narzekania bez ladu i skladu ;)

Jedno wiem na pewno: taka jak stara dobra "Fantasyka" z lat 80. to juz to pismo nie bedzie nigdy. Wtedy moze i papier byl slaby, galeria to czasami marnowanie stron, opowiadania polskie to "jedynie sluszna" droga Parowskiego (chociaz trzeba uczciwie przyznac ze nawet w tym typie trafialy sie ciekawe kawalki) i jeden Wiedzmin wiosny nie czynil, to opowiadania zagraniczne po prostu powalaly!!! Teraz, odnosze dziwne wrazenie, ze nastapilo pewne wyrownanie: opowiadanie polskie "znormalnialy" - mlodzi autorzy pisza opowiadania normalne, z akcja, bez udziwnien literackich... (chociaz czesto mam tez wrazenie ze w sumie o niczym...). Zagranica czesto jest dobra, ale... to juz nie to - widocznie kiedys, jako ze bylismy troche zacofani i bylo sporo do nadrabiania to i wybor byl duzy wiec mozna bylo wsadzac same perelki. Teraz kiedy jestesmy w miare na biezaco jest poprawnie ale juz nie tak wyjatkowo. A moze po prostu teraz inna fantastyke sie pisze? Bo faktem jest ze najbardziej podobaja mi sie opowiadania retro, laureaci Hugonow i Nebul z lat ubieglych...
Publicystyka zeszla na psy... - to oczywiscie moje subiektywne zdanie, ale teraz po prostu malo ktory artykul mi sie podoba...
No i jeszcze NF nie ma czego co miala stara fantastyka - Ilowiecki! ;)

Last Viking

  • Gość
"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 29, 2005, 07:49:15 am »
Przed Świętami zakupiłem NF numer kwietniowy i nieczęsto mi się to zdarza przeczytałem od deski do deski w ciągu 1 dnia (sobota) w oczekiwaniu na Święta :D  
Moja subiektywna ocena poszczególnych felietonów i opowiadań (skala od 1 do 5 gwiazdek, gdzie 1 to beznadzieja a 5 arcydzieło które zapamiętam na długo)

TEMAT MIESIĄCA
Marcin Niemojewski - "Świat oszalał, czyli spiskowa teoria dziejów"
(**)
...czyli teorie spiskowe w pigułece. Nic odkrywczego, nic nowego, nic o czym byśmy nie wiedzieli - marna to teoria spiskowa o której wszyscy wiedzą ;) Jeśli chodzi o te tematy to wolałem Ziemkiewicza, chociaż w wielu kwestiach się z nim nie zgadzam to nie można mu odmówić "polotu" w posługiwaniu się piórem. U Niemojewskiego tego zabrakło, trochę powiązania z filmami, odrobina wymuszonego humoru - to za mało.
Igor Kościelnik - "Człowiek, który wiedział za dużo"
(**)
Kościelnik opowiada nam o tajemniczym Ianie Ashbury, agencie Secret Service, który być może zna tajemnicę śmierci Kennedyego i Monroe. Felieton bardziej pasuje do wydawanej ongiś gazetki "Akta X", niż do NF.
Jan Stradowski - "Szaleństwo zakaźne"
(***)
Autor, zgodnie z najnowszymi trendami (czy trendy to dobre słowo?) wykazuje iż  choroby psychiczne to nic innego jak infekcje i stany zapalne. Felieton fachowy, interesujący, rzucający nowe światło na medycynę, na choroby typu: autyzm, schizofrenia. Tak to jest artykuł z działu nauki przez duże N.
Jacek Dygoń - "Ekran oniryczny"
(***)
Świetny, choć mało wyczerpujący przegląd klasyki kina onirycznego. Autor skupił się na trzech filmach: "Harry Angel" (Parkera), "Zagubiona autostrada" (Lyncha), "Podziemny krąg"(Finchera). Ciekawe spostrzerzenia, interesujące wnioski i skojarzenia. Czyta się z przyjemnością.
OPOWIADANIA
Alex Irvine - "Przeczucia Nieśmiertelności"
(**)
Ludzie jak bogowie, zstępują z Olimpu, znudzeni nieśmiertelnością (bogaci posiadają dostęp do medykamentów przedłużających życie, młodość - poprawiających urodę) żeby zabawić się z nieśmiertelnikami. Temat oklepany, opowiadanie trąci straszną naiwnością, infantylizmem, dziwnymi ideami (wybór pomiędzy życiem wiecznym w luksusie, a życiem przyziemnym), postacie papierowe. Jestem na NIE.
Leonid Kaganow - "Homik"
(****)
Świetne, zabawne opowiadanie zza wschodniej granicy. Autor dowcip zręcznie przeplata ze zgrozą sytuacjii. Edukacja młodzieży, tworzenie sztucznego życia (kłania się Frankenstain), brak wiedzy seksualnej. Najbardziej podobał mi się dialog: skąd się biorą dzieci (z yahoo :lol: )
Być może tak wygląda przyszłość naszych dzieci i wnuków...
Marcin Czub - "Zewnętrze"
(**)
Opowiadanie nadesłane na konkurs "British council" i "NF". Co to ma wspólnego z Brytanią, oprócz tego że akcja się dzieje w Londynie a jeden z bohaterów nazywa się LordAngol. Rozpad osobowości (tak świetnie przedstawiony u Dicka) u Czuba jest przyczynkiem do przyznania obywatelstwa osobowością zajmującą jedno ciało. Pomysł ciekawy, postacie barwne, ale po dobrym początku zakończenie fatalne. Gdyby to opowiadanie poszło w innym kierunku...
Łukasz Orbitowski - "Zmierzch Rycerzy Światła"
(****)
Najlepsze opowiadanie w tym numerze. Lubię Orbitowskiego, gdyż jego bohaterowie są tak podobni do mnie, do ludzi mnie otaczających, mają podobne problemy (oczywiście te przyziemne, nie fantastyczne ;) ), podobne marzenia i sposób myślenia. Temat: galopujący rozwój mediów, samospełniające wróżby poprzez naszą wiarę. Wiara w przyszłość determinuje przyszłość. Wmawianie nam pewnych rzeczy poprzez media sprawia iż sami żyjemy w wirtualnym obłędnym świecie iluzji. I czy to nie jest odpowiedni czas dla SZATANA. Ależ oczywiście Pan Oszustw, Łgarstwa, Zawiści i Zazdrości - nadchodzi. :D Studium natury ludzkiej i zaduma nad tym jak szczęśliwy człowiek może sam sobie urządzić piekło, tylko z niewielką pomocą  :evil:
GALERIA
Zdzisław Beksiński
(****)
Nie mogło być inaczej. Po tragicznej śmierci, Beksiński musiał się znaleść w kwietniowej galerii. Na łamach "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki" był częstym gościem. Parowski dodał do jego grafika, trafną ocenę sztuki Beksińskiego. Spodziewałem się jednak obszerniejszego materiału i głębszej analizy, dlkatego tylko 4 gwiazdki.
INNE
Robert Silverberg - "Odloty"
(****)
Jak zawsze doskonały. Tym razem o tym co i mnie gnębi, zbyt powolny podbój kosmosu. Ciekawe wariacje na temat prywatyzacji kosmosu i oddania badań w ręce prywatnych przedsiębiorców. To może zadziałać  :D
Błażej Dzikowski - "Objawienie Św. Marshala"
(***)
Dzikowski z przymrużeniem oka opowiada o Marshallu McLuhanie - proroku ery komputerowej.Po tego typu artykułach zawsze zastanawiam się nad głupotą ludzką i jak Amerykanie będąc najpotężniejszym narodem na świecie wierzą w takie bzdury. Z błazna robią doradcę. Może to jest klucz do potęgi...
Jacek Dukaj - "Odyseusz z Mroku" (**)
Tomasz Piątek - "Nawariata?" (**)
Ani mnie nie zachęcili ani mnie nie zrazili do przeczytania recenzowanych przez nich książek.


Zapraszam do polemiki

Offline Angelus

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 31, 2005, 12:57:06 pm »
Obawiam się , ze jesteś jedynym, który juz przeczytał kwietniowy numer w marcu i poczekasz sobie trochę na tą polemikę. ;)

Ale głowa do góry bo jak mówią starzy górale:,,Co sie odwlecze, to nie uciecze". :)

Pozdrowionka!

Ps. Chyba się nudzisz w robocie skoro masz czas na tak obfite posty? ;)
Nigdy nie pijam... wina"

Offline Eltharin Silverblade

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 04, 2005, 06:25:36 pm »
Ja przeczytałem! :D  Najfajniejsza była galeria Beksińskiego, nigdy wcześniej tego artysty nie znałem... 8)  A szkoda, obrazy świetne!

Offline Piotr Rogoża

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 17, 2005, 08:42:25 am »
Dopiero teraz dostałem numer kwietniowy w łapki. Wrażenia mam jak najbardziej pozytywne - świetna galeria Beksińskiego, dwa kapitalne opowiadania ("Homik" Kaganowa i "Zmierzch rycerzy światła" Orbitowskiego), przyzwoita publicystyka. Według mnie magazyn wychodzi na prostą i jeszcze wiele dobrego możemy się po nim spodziewać. Już czekam na numer majowy.
Gadam bzdury, każ mi się zamknąć!

Offline Rurykowicz

Forum Nowej Fantastyki juz dziala!
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 24, 2005, 09:51:53 am »
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych szeroko rozumiana fantastyka do dyskusji!

Offline Jimmy

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 24, 2005, 12:43:37 pm »
Nie zauważyłeś, że na samej górze jest, przyklejony zresztą, temat o NF? :?

CIACHO czy VLEPKA? :badgrin:

Offline Bajarka

"Nowa Fantastyka" - nowy numer
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 24, 2005, 04:50:14 pm »
Gdzie?Kiedy?co i jak?  :?
..alfą i omegą zapatrzoną w swoje  ego...
posłuchaj tego bo to z życia codziennego...
:evil: