Autor Wątek: Dylan Dog  (Przeczytany 60146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline freshmaker

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 25, 2016, 10:58:57 am »
klasyczny dylan. szkoda że tylko raz w roku.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline Sokratesik

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 28, 2016, 12:00:48 am »
Najnowszy tom to dla mnie najlepsza historia z Dylanem jaka się u nas ukazała. Ostatni raz śmiałem się tak głośno przy komiksie, jak czytałem Kajko i Kokosz: "Na wczasach". Komiks to nie jest medium wywołujące salwy śmiechu - temu się jednak udało. Poza tym... to wciąż horror jest  :!: :smile:

Offline Franco

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 04, 2016, 11:37:02 am »
Witam

Jak tylko na chwilę by wyrazić skromną opinię o naszej wersji Dylana.
Miasteczko / Bestia, to dla mnie duży plus w porównaniu z poprzednim tomem (Golconda)
W moim prywatnym rankingu "polskich" Dylanów zajmuje 5 miejsce.
Tyle na szybko.

Teraz parę słów o polskim wydaniu DD. Moim marzeniem, jest by ten tytuł
przejęło jakieś poważne wydawnictwo. Dylan zasługuje na coś lepszego niż to
edytorskie badziewie bum projektu.
Tak się złożyło, że mój ostatni oryginalny DD, to "Il cuore degli uomini" z marca 2015,
ale z tego co wiem, nic się nie zmieniło.

Kilka porównań dla tych, co nie mieli okazji mieć w ręku oryginału:

FORMAT:
ITA - 21 x 16 cm
POL - 20,5 x 15 cm
niby niewielka różnica, ale widoczna

OKŁADKA:
ITA - piękne nasycone kolory
POL - mdłe pastele, dziwny rodzaj matu

ITA - numer na grzbiecie ułatwiający segregację, chronologię itp..
POL - ? ? ?

WYDAWANE NUMERY:
ITA - oryginał więc w zasadzie wszystkie :)
POL - numery wybrane przez pana tłumacza i to jak popadnie

ITA - pojedyńcze
POL - tylko podwójne
Czyli może być świetny DD, ale nie zostanie wydany, bo MUSI
być podwójny, albo dwa numery nawiązujące do siebie

DODATKI:
ITA: strona redakcyjno-klubowa
POL: -

CENA:
ITA: 13,50 zł za sztukę (przeliczając euro według NBP)
POL: 22,45 zł za sztukę
Przy czym w polskiej wersji kupujemy w zasadzie jeden numer z kolorową
okładką, drugi jest niejako doczepiony w bonusie i nie ma własnej szaty.

CZĘSTOTLIWOŚĆ WYDAŃ:
ITA: raz namiesiąc
POL: raz na rok
Mi już stuknęła 40-tka więc do śmierci może jeszcze zaliczę ze 30 tomów ;)

UWAGI:
ITA: kioskowa pulpa
POL: wydarzenie na targach (Włosi mieliby bekę)

Dziękujemy ci panie i władco za tę łaskę.

Dopóki pan Drewnowski w wolnych chwilach pracy w Egmoncie, będzie sobie wydawał
DD w bum projekcie, ja osobowiście kończę przygodę z polskim wydaniem. Nawet
wolałbym bałkańskie. Chyba, że stanie się cud i coś się zmieni. Komiks przejmie
ktoś poważny i zrobi z tym porządek.
Zewsząd słyszę "po co narzekasz, dobrze, że jest". No właśnie. Takie to rodzime.
Raz, że trzeba kupić bo i tak innego nie ma. I co mi zrobicie ? - myśli wesoły brodacz.
Dwa, a co to za różnica jak jest wydany ? Takich jak ja, zwracających uwagę na szczegóły
jest już coraz mniej (niestety). Albo coś robić dobrze, albo wcale.

P.S.
Żeby nie było, bum projekt dołożył coś nowego od siebie.
Piękne grube tekturowe strony. Dzięki temu, pięknie szybciej wypycha się półka.

Offline Death

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 04, 2016, 01:12:02 pm »
Witam na forum. :smile:
Akurat jeśli chodzi o cenę, to sam sobie odpowiedziałeś:
ITA: kioskowa pulpa
No właśnie. Tam ma jakiś kosmiczny kioskowy nakład, a u nas pewnie ze 600-800 sztuk, więc cena musi być wyższa. Inna sprawa, że nie widzę powodu, żeby pulpa nie mogła być wydarzeniem na targach. Przecież jak są targi książki, to też najlepiej nie idą tomiki wierszy Szymborskiej, tylko jakieś kryminały Krajewskiego i Miłoszewskiego. I po autograf stoi pełno ludzi.



Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 04, 2016, 02:16:47 pm »
Teraz parę słów o polskim wydaniu DD. Moim marzeniem, jest by ten tytuł
przejęło jakieś poważne wydawnictwo. Dylan zasługuje na coś lepszego niż to
edytorskie badziewie bum projektu.
Moim zdaniem zbyt surowo oceniasz inicjatywę BUM Projekt. O ile dobrze rozumiem "Dylan" w Polsce "chwycił" u zarania KŚK Egmontu. Ale pewnie nawet wówczas nie miał szans na stanie się "kioskową pulpą". Potem odbiorcy odpadali, aż została garstka fanów pogrążonych w nostalgii za obfitością tomików z początku lat 2000. Ewidentnie drugi cykl wydawniczy Egmont ocenił jako niewypał. Teraz po upływie kolejnych kilku lat inicjatywę podjęło BUM na zasadzie "od fanów dla fanów" - i stąd odpowiedni do tego cykl i kształt wydawniczy.
Nie widzę za bardzo szans na powrót do urodzaju w stylu pierwszego cyklu Egmontu.
A zwłaszcza teraz, gdy na okładce najlepiej mieć Deadpoola albo Batmana.

Poszczególne zarzuty wobec wydania BUM uważam więc za niezbyt trafne. Może z wyjątkiem tego:
ITA - pojedyńcze
POL - tylko podwójne
Czyli może być świetny DD, ale nie zostanie wydany, bo MUSI
być podwójny, albo dwa numery nawiązujące do siebie
Też już o tym pisałem, że o ile grubość wydania jak najbardziej mi odpowiada, o tyle niezbyt cieszy mnie ograniczenie serii wyłącznie do dwóch powiązanych ze sobą tomików. O ile w "Miasteczku Ramblyn" wyszło to dobrze, o tyle np. "Golconda!" była jak dla mnie wielkim rozczarowaniem. Także podwójne albumiki są ok ale wolałbym aby edytorzy nie ograniczali się do historii powiązanych.

I jeszcze:
Nawet wolałbym bałkańskie.
Szczerze gratuluję znajomości języków. Ja akurat mam jeden tomik serbski, który - poza gorszym papierem - nie różni się od wydań Egmontu z pierwszego cyklu. Przyznam, że wolę już wydanie podwójne.
Poza tym, czy gdzie indziej - poza Italią i Bałkanami - "Dylan" jest wydawany tak jak chciałbyś, by był?

O ile podzielam więc sympatię do "Dylana" i chętnie widziałbym go u nas więcej, o tyle zdecydowanie broniłbym BUMu.

P.S.
Przecież jak są targi książki, to też najlepiej nie idą tomiki wierszy Szymborskiej, tylko jakieś kryminały Krajewskiego i Miłoszewskiego. I po autograf stoi pełno ludzi.
W tym roku największą kolejkę to widziałem do Ewy Chodakowskiej  :badgrin:
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline soplic

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 25, 2016, 08:03:22 pm »
Przeczytałem ten gruby tomik z jedną długą historią (Zamek grozy + Dama w czerni) i generalnie jest super, ale mam problem z
Spoiler: pokaż
zakończeniem. Na samym początku lokaj, guwerantka i pokojówka biegają po zamku, widzą ducha, znajdują trupa właściciela zamku i generalnie się boją. A pod koniec komiksu okazuje się, że to właśnie ta trójka stała za wszystkim, czyli mordowała spadkobierców, udawała ducha i tak dalej. I to jest typ zakończenia w dziełach "kto zabił?", którego najbardziej nie lubię. Czyli ten początek historii to nieprawda i miał zrobić w balona czytelnika, bo przecież nie mogli sami przed sobą udawać ducha i się bać. Gdyby się okazało, że zabijała dwójka z nich, to ok, bo przecież mogliby udawać przed trzecią osobą, ale w tym przypadku to nie działa. Biegają po zamku, widzą ducha, znajdują trupa, a na końcu się okazuje, że to oni byli tym duchem i oni zabili. No komedia.  :biggrin:
Scooby Doo by się uśmiał. Ale oprócz tego świetne. Dobre dialogi, fajnie zarysowane postacie, zwroty akcji, gęsta fabuła i tajemnica.


Zwróć uwagę na to że początek
Spoiler: pokaż
gdzie niby służba widzi ducha to relacja z drugiej ręki: dziewczyna opowiada Dylanowi wersję wydarzeń przedstawioną przez służbę.

Offline Death

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 26, 2016, 06:54:54 pm »
MFK. :smile:

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 26, 2016, 07:41:03 pm »
Miła niespodzianka. Z chęcią bym widział Dylna raz na kwartał. Dorze, że wydawnictwo nie pozostało przy jednej pozycji na rok. Jestem zaciekawiony jak wypadnie porównanie jednej z najstarszych i jednej z najnowszych opowieści. Która przypadnie mi bardziej do gustu?
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 26, 2016, 08:09:00 pm »
Bardzo ciekawe porównanie wydań polskiego i włoskiego.
Ale nielogiczne jak nie wiem co.

Patrząc na nakłady i fanów tej serii w Polsce i Włoszech mam wrażenie jakbym czytał porównanie wydatków osoby zarabiającej minimalną krajową z osobą zarabiającą co najmniej kilkukrotną średnią krajową.

Wybory tomów - jeżeli dobrze mi się wydaje, to tłumacz jest naprawde dużym fanem DD. I oczywiście wydawnictwo BP mogłoby wydawać te komiksy po kolei. Ale jaki jest tego sens? Po 5-10 tomach podniosłyby się krzyki, że to same ramotki i osoby kupujące serię pewnie by od niej powoli zaczęły odchodzić. A wydawca stara się wydawać te fajniejsze tomy.
Dlatego też uważam, że argument o numerach na grzbiecie jest w Polsce nielogiczny.
Delikatnie mniejszy rozmiar?  Faktycznie. 1 cm mniej... przygotujmy stos.
Nikt też nigdy nie powiedział, że dwie opowieści w tomie muszą do siebie nawiązywać.
Strona redakcyjna/klubowa? A co to TM-Semic?
Cena - ta jest związana z nakładami. Więc chyba tego nikomu nie trzeba tłumaczyć.

i to "jakieś poważne wydawnictwo"... proszę. Przecież właśnie takie je wydaje.
Chciałem zauważyć, że za ten tytuł brało się dwa razy (bezskutecznie) bardzo bardzo poważne wydawnictwo. z jakim skutkiem - wiadomo. Przy okazji - Egmont też nie wydawał tego jakoś często.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

mgnesium

  • Gość
Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 26, 2016, 08:11:25 pm »
i to "jakieś poważne wydawnictwo"... proszę.

komentowałem częstotliwość wydawania mouse guard, która jest karygodna. łączenie mojej opinii z innym tytułem jest nielogiczne, zwłaszcza że większość, jeśli nie wszystkie tomy dd można traktować jako zamknięte opowieści. ogólnie chochoł.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2016, 08:36:52 pm wysłana przez mgnesium »

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 26, 2016, 08:47:10 pm »
komentowałem częstotliwość wydawania mouse guard, która jest karygodna. łączenie mojej opinii z innym tytułem jest nielogiczne, zwłaszcza że większość, jeśli nie wszystkie tomy dd można traktować jako zamknięte opowieści. ogólnie chochoł.
Ale ja się odnosze tylko i wyłącznie do  tego co napisał Franco

......

Teraz parę słów o polskim wydaniu DD. Moim marzeniem, jest by ten tytuł
przejęło jakieś poważne wydawnictwo. Dylan zasługuje na coś lepszego niż to
edytorskie badziewie bum projektu
.....
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

mgnesium

  • Gość
Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 26, 2016, 08:52:30 pm »
ok, przepraszam w takim razie. wydawało mi się (bezpodstawnie), że odnosisz się do tej wypowiedzi.

Offline LordDisneyland

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 30, 2016, 02:33:40 pm »
Mam pytanie do zorientowanych w temacie- ostatnio odgrzebałem stare numery Swiata komiksu". Czy publikowane tam krótkie historie są zdublowane w polskich tomikach serii? Przyznam, że wówczas zraziła mnie kreska, teraz Dylana polubiłem :cool:

Offline graves

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 01, 2016, 11:54:04 am »
W Świecie Komiksu były takie opowiadania:

NAZWA                                                AUTORZY                            STRONY     NR-ŚK.     ALBUMY
DYLAN DOG: DZIEWCZYNKA                 SCLAVI,   ANGELO STANO             14           23   "LA BAMBINA"-"SUPER BOOK 6"
DYLAN DOG: KOSZMAR DETEKTYWA      SCLAVI, ANGELO STANO               16           23   "L'INCUBO DELL'INDAGATORE"-"ALBO GIGANTE N.7"
DYLAN DOG: WILCZA KREW                 PASUALE RUJU, ANGELO STANO     16           24   "SANGUE DI LUPO" - ALBUM "ALBO GIGANTE N.6"
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline LordDisneyland

Odp: Dylan Dog
« Odpowiedź #89 dnia: Październik 07, 2016, 10:41:00 am »
Dzięki wielkie, graves!