trawa

Autor Wątek: Gwiezdny Pirat  (Przeczytany 3804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline surmik

Gwiezdny Pirat
« dnia: Luty 03, 2003, 09:06:02 pm »
Jak wrażenia? Mi osobiście się bardzo podoba, czuć w nim ten zapał, świerzość, fascynację, która towarzyszy pierwszym krokom z rpg, tego chyba troche zabrakło MiMowi. Mam dwa pierwsze numery i z chęcią kupię następne.
Pozdrowienia,
Marek

Offline Adam Waśkiewicz

Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2003, 06:54:15 am »
Ja powiem, że nie czytałem, przeglądałem dwa pierwsze numery u znajomego, i czasopismo nie zrobiło na mnie najlepszego wrażenia. Pomiijam już jakość papieru i druku (w końcu trzeba obniżać koszty, jeżeli magazyn ma mieć przystępną cenę przy nakładzie znacznie mniejszym od NF), ale zawartość - połowę numeru stanowiły nowości i zapowiedzi wydawnicze firm, o których zapewne większość czytelników nawet nigdy w życiu nie słyszała, oraz recenzje podręczników, które sprawiały wrażenia ściągniętych z Sieci. Wiem, że zrzędzę, ale nie tego oczekiwałbym po czasopiśmie przeznaczonym dla _graczy_, zwłaszcza początkujących. Chociaż nie można tracić nadziei - może następne numery będą lepsze. Albo ISA zacznie wydawać własne czasopismo poświęcone erpegom, i w tym segmencie rynku pojawi się jakaś różnorodność.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline surmik

Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2003, 08:26:11 am »
Nie zgodze sie z Toba. Gdy stawiałem pierwsze kroki w rpg nic tak nie pobudzalo mojej wyobrazni jak zajaki podrecznikow zza granicy. Gwiezdny Pirat to mnostwo wiadomosci, porad, pomysłów itp itd.  Bierzesz go do ręki i wręcz poraża Cie różnorodnością światów, różnorodnościa klimatów, różnorodnościa RPG :o)

Mi by się nepewno podobał gdybym był początkującym graczem :o)
Pozdrowienia,
Marek

Offline Civac

Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2003, 07:31:11 pm »
Dla calkowitych nowicjuszy moze i sie nadaje. Dla reszty graczy majacych za soba dziesiatki sesji - jest nedzny. I w jakosci ogolnikowych artow jak i w propozycjach. Nic ciekawego - niepotrzebnie wydane 5 zeta.

Offline Adam Waśkiewicz

Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2003, 10:02:17 am »
Surmik napisał:
>Gdy stawiałem pierwsze kroki w rpg nic tak nie pobudzalo mojej wyobrazni jak zajaki podrecznikow zza granicy.

 Mnie też - ale to było kilkanaście lat temu. Wtedy zachodnie podręczniki do RPG nie były w Polsce dostępne, że o polskojęzycznych już nie wspomne. Teraz, kiedy polskie edycje zachodnich systemów dostępne są w każdym większym mieście, a Internet oferuje nieprzebrane bogactwo wiadomości o erpegach nowych i starych, zajawki podręczników z zagranicy nie są tym, czego szukam w erpegowych czasopismach.  

 Pozdrawiam,
 Adam

RAJ

  • Gość
Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2003, 06:56:52 am »
Zgadzam sie z Adamem - jakos to pisemko nie zdolalo mnie przekonac do siebie.

Offline Khar'daa

Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2003, 09:54:51 pm »
GP#2

Co mi się podobało:
- newsy - fajnie się czyta, trudno to wszystko wyłowić z sieci
- recenzje - nie ze wszystkimi się zgadzam, ale oki.
- "Śmierć storytellingu" - true, true... ( "Obecnie większość ludzi (...) gra w RPG jak na komputerze" - ciemna strona cRPG? )
- "Nocna Straż" - ale gdybym czytał "Grę o tron", pewnie bym sobie darował :)

Co mi nie przeszkadzało:
- Raport - cóż, nie był kierowany do mnie. Książkowy pierwowzór "W:GW" mnie nie zachwycił ( takie 3+ w skali szkolnej ), sam erpeg zupełnie mnie nie interesuje ( nie mówię, że jest zły, po prostu nie trafia w mój gust ). Poza tym "Gra wyobraźni" to moim zdaniem termin wymyślany na siłę ( i za cholerę się nie przyjmie ).
- Postać z wykopem
- Przekrój - wcale nie taki "niesamowity". No, przynajmniej tym razem nie spieprzono perspektywy. Tylko czy przeciętny polski Gracz jest na tyle upośledzony, żeby nie móc samemu sporządzić mapy kamienicy? Opis mieszkańców ledwo ratuje sytuację. Zgaduję, że ma to być taki handout dla improwizujących MG, któzy nie mają czasu rozrysować mapki ( przenikliwy jestem, co? ;) )
- Tajemnice
- Przygoda

Co mi się NIE podobało ( będzie długo, bo Polacy lubią narzekać :P ):
- Test Studio - trzy strony poświęcono na opis Zasłonki Gracza - dla mnie to rozrzutność. Nie można było napisać zwykłej recenzji?
- Tips & Trics ( a nie 'tricks'? ) - średnio zabawne, a zajmuje prawie dwie strony. Odnoszę wrażenie, że te niepotrzebnie rozdmuchane artykuły zapychają po prostu dziury w GP.
- Profesor Experpoint - zupełnie mnie nie śmieszy. Coś ze mną nie tak?
- Bestiariusz - nieciekawy ( moim zdaniem ) potwór i beznadziejny szkic przygody ( drugi raz z rzędu opisywany potwór ma być jakimś-tam nowym strażnikiem, do tego cyberpunki odwiedzające holenderskie wystawy i rzucające nazwiskami malarzy... naciąganie )
- Zawodowcy - truizmy i lanie wody, podobnie jak w pierwszym GP. Tam dowiedzieliśmy się, że trzeba mieć plan, zrealizować go i uciec ( zaprawdę odkrywcze ). Tym razem zostałem oświecony - dowodzić drużyną może dowódca, zwierzchnik albo cała drużyna. Sam bym na to nie wpadł... A do tego "Przygoda bez scenariusza", czyli jak na całej stronie napisać "Rozbił wam się śmigłowiec w dżungli".
- Taki mały szczegół odnośnie newsów. Po raz kolejny mowa w nich o pewnej uniwersalnej mechanice. Tylko, że na logo widnieje napis "Savage Words", a newsy konsekwentnie głoszą "Savage Worlds". Więc jak?
- Nazewnictwo ( czepiam się, ale w końcu nikt mi nie zabroni :) ) - nie staram się za wszelką cenę uchodzić za człowieka poważnego, ale czytając w tramwaju "Gwiezdnego Pirata" czuję się obserwowany :). W środku też średnio - "Niesamowity przekrój"... jak już mówiłem - nie taki niesamowity. "Postać z wykopem"... slang gimnazjalny czy co? Ale mogło być gorzej - mogłem przecież czytać "Kosmicznego Korsarza", przeglądać "Powalający na kolana schemat", a na sesje wprowadzać "Postać z wichajstrem". ;)))))))

OGÓLNA OCENA GP#2: 4=

PS. Okładka też mi się nie podoba :)
a wiosennym podmuchem
Poczułem się pół-duchem
Pół-dupem...

Offline CaveSoundMaster

Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2003, 09:04:21 am »
A z tego co czytałem w Portalu to GP nie miał być to pismem szczególnie dla początkujących. Teraz się tego od was dowiedziałem. W Portalu napisali, że GP miał go uzupełniać - Newsami z rynku. GP miał być przede wszystkim do zapowiedzi, recenzji itd. a w Portalu mieli te działy  skrócić lub usunąć.
url=http://www.last.fm/user/CaveSoundMaster]Last FM[/url]

Offline Loki

Gwiezdny Pirat
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2003, 05:43:41 pm »
a mnie się podoba może dlatego że jestem dość początkujący ale za tą cenę i tak jest super
ove, Hate, Love...

 

anything