Autor Wątek: Pojęcia do słowniczka komiksowego.  (Przeczytany 13571 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aegirr

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 26, 2003, 07:08:52 pm »
Cytat: "Abito_Galou"
widze ze KZ zaczyna podkradać pomysły Nawiasowi :>


O masz, pierwsze słyszę  :shock: . nie wiedziałem że Nawiasy też robią coś takeiego, na ten pomysł wpadłem sam, nie wzorowałem sie na kimś, żeby nie było że plagiat. Zresztą Nawias chyba raz w życiu widziałem i jakoś wtedy nie dostrzegłem czegoś takiego jak słowniczek.
angsta srangsta dupangsta

Offline aegirr

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 26, 2003, 07:21:45 pm »
No dobra, to jeszce jedno, jakie znacie style rysownia oprócz oklepanego "linge claire" ?
angsta srangsta dupangsta

Offline ponury_jay

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 26, 2003, 08:09:36 pm »
Definicja komiksu!!! (Bardzo ładną napisał Błażej.)
Twarda oprawa.
Mógłbyś też opisać wymiary wydań np. A4, B5 w centymetrach(wiem, że to głupie, ale robisz słowniczek 8) ).
Onomatopeja.
Animizacja(?) -no zwierzątek zastosowanie 8)
Super deformed.
Zin :)
Kolorysta :)

Offline Macias

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 26, 2003, 09:41:20 pm »
i jeszcze jedno b. wazne: internetowe foreum komiksu nowej gildii! :D

Offline mykupyku

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 26, 2003, 09:50:01 pm »
nikt nie wspomniał jeszcze o:
- kadrowanie
- comic strip
- alternative cover
- inker, letterer, colorist
opyright by mykupyku

Offline Perfect Strangler

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 26, 2003, 10:04:36 pm »
Nie wiem, jaki jest zamysł autora, ale - w takim słowniczku powinny się chyba znaleźć pojęcia w mniejszym lub większym stopniu specyficzne dla gatunku komiksowego (choć niekoniecznie do niego ograniczone).

I dlatego właśnie...
Cytat: "ponury_jay"
Mógłbyś też opisać wymiary wydań np. A4, B5 w centymetrach
... to jest moim zdaniem dobry pomysł ( http://dtp.msstudio.com.pl/typo.html#11 ), a kanony, proporcje, przyrządy do rysowania, animizację uważam za lekko chybione propozycje.

Jednocześnie niekonieczne chyba jest zamieszczenie w nim terminów "oczywistych" - dymek, jaki jest, każdy widzi :) A kto nie wie, nie potrzebuje do tego artykułów w sieci - wystarczy, że poczyta Toeplitza i Szyłaka.

Cytat: "pookie"
Poza tym ja bym scharakteryzowal przynajmniej pokrótce najważniejsze zagraniczne wydawnictwa i czasopisma.

Padły hasła "pojęcia" i "słowniczek" (nie "mini-encyklopedia" ani "leksykon"), zatem raczej bez nazw własnych - ten mój rzucony półżartem "snikt" też się pewnie pod definicję słownika nie nadaje (choć - jak widać na załączonym obrazku - nie wszyscy wiedzieli o co chodzi).

Cytat: "Cujo"
jezeli rzucacie pojecia to fajnie by bylo takze uslyszec wyjasnienia tychze :)

Jak coś nie będzie wiadomo, to po prostu spytać, i tyle - po co wyjaśniać coś, co wszyscy wiedzą :) Poza tym niech autor artykułu też się ciut pomęczy układając definicję...


Można by też Prestige Format, FC (full color) i może jeszcze double-sized edition (które najczęściej właśnie nie jest dosłownie double-sized - i na tym polega wspomniana specyfika rynku :) )
WW.KOMIKSY.COM - sklep z amerykańskimi komiksami

Offline fjtk

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 26, 2003, 10:12:53 pm »
pasek komiksowy, raster, aerograf, story board,
Umysł jest jak spadachron- najlepiej działa otwarty.

Offline Perfect Strangler

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 26, 2003, 10:16:00 pm »
Cytat: "mykupyku"
nikt nie wspomniał jeszcze o:
- kadrowanie
- comic strip
- alternative cover
- inker, letterer, colorist

ALTERNATE, nie alternative, myku - zresztą zobacz sam w katalogu :)

Inkera i kolorystę już wymieniano, rozumie się też samo przez się, że pozostałe terminy związane z "fordyzacją" procesu produkcyjnego komiksu też powinny zostać wymienione, a parę z nich jeszcze nie padło: penciler (choć to niby takie oczywiste), separacja kolorów.
WW.KOMIKSY.COM - sklep z amerykańskimi komiksami

Offline aegirr

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 26, 2003, 11:06:39 pm »
Cytat: "Macias"
i jeszcze jedno b. wazne: internetowe foreum komiksu nowej gildii! :D


Definicja, jak definicja, ale podziękowania dla Was, znajdą sie wtym artykule na pewno  :lol:
angsta srangsta dupangsta

Offline Abito_Galou

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 27, 2003, 07:08:26 am »
Bo Nawias jeszcze tego nie zrobił ale myśl taka była :D
no ale teraz to już nie ma sensu (kupować kredensu).
size=9]*odejdę z południcą*[/size]

Offline An-Nah

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 27, 2003, 07:12:21 am »
To ja rzucę parę terminów mangowych:

manga, anime, shojo-manga, magickal girls, shonen-manga, SD (Super Deformed), OAV,  hentai, yaoi/shonen-ai, yuri, seyuu... hmmm, co jeszscze? Jak sobie przypomne, to dorzucę...
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

Offline wilk

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 27, 2003, 10:04:48 am »
O ile dobrze zauwazylem nikt nie wspomnial o bardzo waznych terminach a mianowicie - plan i perspektywa czyli plan bliski, plan daleki, zblizenie, polzblizenie, szczegol, perpektywa z lotu ptaka, zabia perpektywa itd...
Aha i to nie jest to samo co kadrowanie.

Offline ponury_jay

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 27, 2003, 11:26:25 am »
W artykule na Gildii trafiłem na coś takiego: "w obrazkach narysowanych w niezwykle czystym, syntetycznym stylu ligne claire". Cóż za wydumana nazwa.... francuska chyba. Ciekwawe czy rozumie ją ktoś oprócz autora :wink:  (IMHO francuski językiem "swiatowym" nie jest) czy ligne claire znaczy czysta linia?? Gdyby ta nazwa była napisana kursywą, to dalszy opis można by wziać jako charakteryzujący ten styl.

Noir (do Blacksada  8) ).

Adresy:
http://www.serwis-komiksowy.pl/produkt/forum/
http://wrak.pl/forum/index.php
http://www.jpf.com.pl/forum/ (obumiera na rzecz innych for)

Offline dnaoro

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 27, 2003, 11:58:06 am »
Cytat: "An-Nah"
To ja rzucę parę terminów mangowych:

manga, anime, shojo-manga, magickal girls, shonen-manga, SD (Super Deformed), OAV,  hentai, yaoi/shonen-ai, yuri, seyuu... hmmm, co jeszscze? Jak sobie przypomne, to dorzucę...


eee... przepraszam... ale czy niektore podane przez Ciebie terminy np. seyuu i OAV nie odnosza się czasem do anime, zamiast do mangi...

Offline mykupyku

Pojęcia do słowniczka komiksowego.
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 27, 2003, 03:43:04 pm »
Cytat: "wilk"
O ile dobrze zauwazylem nikt nie wspomnial o bardzo waznych terminach a mianowicie - plan i perspektywa czyli plan bliski, plan daleki, zblizenie, polzblizenie, szczegol, perpektywa z lotu ptaka, zabia perpektywa itd...
Aha i to nie jest to samo co kadrowanie.


ale to nie są pojęcia stricte komiksowe, a raczej wspólne np. dla malarstwa czy filmu
opyright by mykupyku