Autor Wątek: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)  (Przeczytany 904358 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3885 dnia: Czerwiec 29, 2018, 07:17:14 pm »

Nie jestem prawnikiem i nie znam się dobrze w te klocki, ale chyba jest dozwolone użycie postaci np. w formie satyrycznej. Czyli w takim Fakcie ktoś sobie narysuje Spider-Manka, który jest w śmiesznej sytuacji z np. Andrzejem Dudą. I raczej nic ze strony Marvela mu nie grozi, choć nie ma licencji a jednak zarabia.


To, o czym piszesz, jest tzw. "prawem cytatu". W wypadku, o którym piszesz, na cytowanie zezwalają reguły gatunku (parodia i satyra to utwory, które z definicji odwołują się do innych utworów). Fragmenty cudzych utworów (a nawet krótkie utwory w całości) można zamieszczać też w pracach krytycznych na ich temat.
W jednym i w drugim wypadku granice są płynne i można domagać się ich ustalenia przez sąd. przyzwolenie jednak istnieje.
W wypadku rysunku na koszulce może byc gorzej, tym bardziej, że tam pojawia się też charakterystyczny napis, który jest chroniony jako znak towarowy.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Pawel.M

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3886 dnia: Czerwiec 30, 2018, 08:56:51 am »
Przecież zamieszczenie Venoma na koszulce nie jest zgodne z prawem ani na podstawie dozwolonej satyry (bo gdzie tu satyra?), ani prawa cytatu (bo gdzie tu cytat? - cytat to by był, gdyby ktoś umieścił jeden czy dwa kadry z komiksu przy jego recenzji, a tu "cytat" jest całością).
seczytam.blogspot.com

Offline misiokles

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3887 dnia: Czerwiec 30, 2018, 09:14:44 am »
Podałem tylko przykład wyjątku, w którym można umieścić zastrzeżony wizerunek bez posiadania licencji. Czy są inne wyjątki? Nie wiem, nie znam się na tym. Ale przynajmniej podałem wyjątek :)

Offline Chris

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3888 dnia: Lipiec 06, 2018, 07:16:57 am »
Witam
W związku z tym że wyjechałem na małe wakacje do Macedoni, chciałbym spytać czy owy kraj posiada w swoim dorobku jakieś ciekawe komiksy ? Chciałbym sprawić sobie jakąś komiksową pamiątkę😀
I czy można tu znaleźć coś z DC lub Marvel?

Offline Kielo

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3889 dnia: Lipiec 06, 2018, 08:17:50 am »
O wielkim dorobku komiksowym raczej nie mozna mowic, biorac pod uwage, ze kraj istnieje od roku 1991.

Sa jacys lokalni superbohaterzy, ale najlepiej dowiedziec sie na miejscu. W Skopje najwiekszym sklepem komiksowym jest wedlug googla:

https://www.spottedbylocals.com/skopje/bunker-comic-store/

A ja ze swojej strony polecal bym wydany przez Random House komiks "Macedonia" Harveya Pekara.

Offline Chris

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3890 dnia: Lipiec 06, 2018, 08:28:52 am »
Dzięki za odpowiedź. Przeszukując google często właśnie trafiałem na polecony przez Ciebie komiks.
Nie wiem czy będę w Skopie- zatrzymałem się w pobliżu Ohryd. Nie wiesz czy może w tym mieście są takie sklepy ?

Offline Kielo

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3891 dnia: Lipiec 06, 2018, 08:40:14 am »
Obawiam sie, ze w tym przypadku wiem tyle ile sie uda znalezc na google.

Offline sum41

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3892 dnia: Lipiec 06, 2018, 12:49:10 pm »
Czy w USA manga/anime również jest bardziej popularny niż komiksy/superhero jak w Polsce?
Jeśli do patelni teflonowej nic się nie przykleja podczas smażenia to jak teflon został przyklejony do patelni?

Offline Kielo

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3893 dnia: Lipiec 06, 2018, 03:20:46 pm »
Czy w USA manga/anime również jest bardziej popularny niż komiksy/superhero jak w Polsce?

Nielatwe pytanie. W tej chwili chyba jeszcze nie, ale sprzedaz mangi rosnie w takim tempie, ze chyba niedlugo moze tak byc.

Artykul z zeszlego roku: http://goboiano.com/viz-manga-sales-are-destroying-dc-marvel-in-comic-market/

Offline radioblackmetal

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 448
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ... .. .
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3894 dnia: Lipiec 06, 2018, 04:12:38 pm »
Czy w USA manga/anime również jest bardziej popularny niż komiksy/superhero jak w Polsce?


a tak jest?
The darkness will swallow everything

Offline mibartek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3895 dnia: Lipiec 06, 2018, 05:24:50 pm »

a tak jest?


Nie mam statystyk ale jakbym dostał takie pytanie w teleturnieju to bez zastanowienia powiedziałbym, że mangi są bardziej popularne. "Komiksowych" znajomych mam bardzo mało a "mangowych"całkiem sporo. W pracy 3 osoby czytają mangi w dziale, a komiksy tylko ja. W rodzinie też komiksy tylko ja, a mangi co drugi kuzyn/kuzynka w wieku gimnazjum/liceum.

Offline absolutnie

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3896 dnia: Lipiec 06, 2018, 10:11:01 pm »

Nie mam statystyk ale jakbym dostał takie pytanie w teleturnieju to bez zastanowienia powiedziałbym, że mangi są bardziej popularne. "Komiksowych" znajomych mam bardzo mało a "mangowych"całkiem sporo. W pracy 3 osoby czytają mangi w dziale, a komiksy tylko ja. W rodzinie też komiksy tylko ja, a mangi co drugi kuzyn/kuzynka w wieku gimnazjum/liceum.


Nie mam statystyk, ale bez zastanowienia powiedziałbym, że byś w tym teleturnieju przegrał. Wśród moich znajomych mangą interesują się głównie ich córki w wieku gimanzjum/liceum (i kilka studentek), a komiksy są w co drugim domu. W pracy mangi nikt nie czyta. I z tego, co widzę, to nawet czytający mangi wolą je w skanach i translacjach niż na papierze (sprzedanie na allegro mangi za dobrą cenę graniczy z cudem).
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Koalar

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3897 dnia: Lipiec 06, 2018, 11:49:28 pm »
Czy w USA manga/anime również jest bardziej popularny niż komiksy/superhero jak w Polsce?

Intryguje mnie to pytanie. Mógłbyś rozwinąć, o co dokładnie Ci chodzi?
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Pawel.M

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3898 dnia: Lipiec 07, 2018, 02:41:26 am »
Nie mam statystyk, ale bez zastanowienia powiedziałbym, że byś w tym teleturnieju przegrał.
Ciężko to wyczaić. Biorąc pod uwagę Empiki, które stacjonarnie oferują rzeczy popularne, to wczoraj byłem w dwóch: w jednym mang (tytułów, bo egzemplarzy nie liczyłem) gdzieś cztery razy więcej niż komiksów, w drugiem komiksów więcej tak ze dwa razy.


Na pewno tacy wydawcy jak Studio Lain mogą o nakładach mangowych pomarzyć (kiedyś czytałem wywiad z kimś z Waneko i padło tam, że bardzo słaby nakład mangi to jakieś 2000 sztuk, a Waneko nie jest największym wydawcą japońskich komiksów). Ale takie porównanie nic nie mówi, tu by trzeba porównać nakłady największych wydawców komiksowych (Egmont, NSC) i mangowych (np. JPF).


Cytuj
Wśród moich znajomych mangą interesują się głównie ich córki w wieku gimanzjum/liceum (i kilka studentek), a komiksy są w co drugim domu.
Wśród moich znajomych tylko w jednym domu są komiksy, a mangi w kilku. Fakt, mangi czytają raczej młodzi ludzie, ale nie można zapominać, że młodzi w ogóle więcej czytają. Uznając za czytelnika osobę, która "przerobiła" co najmniej 7 woluminów w 2017 roku - wśród uczniów i studentów było to 19%, a w całej populacji tylko 9% (zdaje się, że tym samym przegraliśmy za ubiegły rok walkę o tytuł Narodu Najmniej Czytającego w Europie, a obsada była mocna - poza nami, do rywalizacji o to zaszczytne miano, przystąpili: Albańczycy, Rumunii i Portugalczycy).


Cytuj
I z tego, co widzę, to nawet czytający mangi wolą je w skanach i translacjach niż na papierze (sprzedanie na allegro mangi za dobrą cenę graniczy z cudem).
Nie wypowiadam się za wszystkich, ale osobiście nie znam wolących skanlacje. Sam w ten sposób przeczytałem tylko jedną mangę Tsutomu Nihei (bo na razie nie ma wydania polskiego). Natomiast faktycznie na allegro mogą mangi schodzić słabiej, a to dlatego, że mangowi wydawcy szanują czytelnika i zazwyczaj utrzymują w sprzedaży całość danego cyklu aż do wydania ostatniego tomu. Mając do wyboru np. używanego Berserka za 20 zł + koszty przesyłki i Berserka w Gildii w promocji za 17,60 zł - jednak wolę z Gildii (dorzucę do paczki i przesyłka gratis).





Tak na marginesie, nie rozumiem przeciwstawiania komiks vs. manga. Dla mnie manga to też komiks. A poziomem... Porównując np. Sagę winlandzką i Ludzi północy (ta sama tematyka) - poziom porównywalny z lekkim wskazaniem na Sagę winlandzką jeśli chodzi o scenariusz, ale na Ludzi północy za rysunki.
seczytam.blogspot.com

Offline amsterdream

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3899 dnia: Lipiec 07, 2018, 05:55:31 am »
Według moich obserwacji mangi są u nas zadecydowanie popularniejsze. Większość moich znajomych na pewnym etapie życia czytała mangi lub oglądała anime, komiksiarzy znam zaledwie kilku. Nawet patrząc na polubienia na FB jest przepaść, Waneko prawie 40 tysięcy polubień, Mucha (wydawnictwo wydające komiksy superhero) niecałe 4 tysiące. Jak to się przekłada na sprzedaż nie mam pojęcia, ale też słyszałem że dla wydawcy mang 2 tysiące to słaby nakład, te popularniejsze serie osiągają dużo większe a dla Muchy 1500 to standardowy nakład (Legendy Mrocznego Rycerza dokładnie taki miały i do dzisiaj można je kupić). Zawsze mam ubaw z Egmontu, że kompletnie tego rynku nie potrafił ugryźć, ale o ich błędach w wydawaniu mangi można byłoby książkę napisać.

 

anything