trawa

Autor Wątek: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)  (Przeczytany 921769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline spence

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3060 dnia: Luty 26, 2015, 11:21:59 pm »
Tak, "Trzy cienie" na pewno Ci się spodobają, bo, wbrew tej disneyowskiej, być może na pierwszy rzut oka, niepoważnej oprawie graficznej, jest to wzruszający komiks, podejmujący bardzo poważne tematy. Ma on jednak bardzo istotną wadę, która znacznie utrudnia jego lekturę - jest on dość trudno dostępny, ponieważ nakład został dość dawno wyczerpany i nic nie zapowiada jego wznowienia.

Podobno ma być wznowienie w tym roku (KG na FB z 18 lutego: Polecamy bloga Cyrila Pedrosy, a tymczasem już wkrótce wznowienie jego fantastycznego komiksu "Trzy cienie"!) , problem jest taki że to nie jest wesoły komiks D:

A w Koralinie przecież książkowej to co McKean wyczynia na ilustracjach to jest poezja (ale ja jestem wielkim fanem)
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3061 dnia: Luty 27, 2015, 07:44:19 am »
Podobno ma być wznowienie w tym roku (KG na FB z 18 lutego: Polecamy bloga Cyrila Pedrosy, a tymczasem już wkrótce wznowienie jego fantastycznego komiksu "Trzy cienie"!)
O, to świetna wiadomość!!! Szczególnie dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie czytali tego pięknego komiksu.

Offline Death

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3062 dnia: Luty 27, 2015, 06:58:49 pm »
A to się nieco zawiodłam. Niby, wiadomo:na okładkę trzeba dać "coś lepszego". Chociaż scenariusz tego komiksu podobno jest świetny, gra na emocjach i w ogóle. Ja ze swojej strony, może nie w tej tematyce (ani literacko, ani graficznie) ale polecę komiks "Koralina" Gaimana. Wiadomo, to wyjątkowo paskudne czytadło dla dzieci, ale w wersji komiksowej przeraża jeszcze bardziej. I fascynuje. Kreska może i mnie nie porwała, ale jest przyzwoita. Co do układu plansz, nie można się przyczepić, są przejrzyste i przyjemne w odbiorze. Scenariusz świetny, więc choćby z tego powodu warto sobie go przeczytać. Ja zrobiłam to kilkukrotnie.
Komiksu Koralina nie czytałem, a książkę poznałem kiedyś w połowie jadąc pociągiem i potem jakoś nigdy już do niej nie wróciłem. To było chyba tak, że pojechałem do Wrocławia, poznałem tylko połowę Koraliny, ale w mieście kupiłem jakąś inną fascynującą książkę i w drodze powrotnej zająłem się już nią, a nie dziełem Gaimana. Muszę kiedyś powtórzyć lekturę. Bardzo podobały mi się Dym i lustra, oraz Amerykańscy bogowie, a Koralina chyba tak średnio. Z komiksów Russella na podstawie Gaimana, to polecam Morderstwa i tajemnice. Super rzecz.

Offline Czytelniczka

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3063 dnia: Luty 28, 2015, 09:45:16 pm »
Podobno ma być wznowienie w tym roku (KG na FB z 18 lutego: Polecamy bloga Cyrila Pedrosy, a tymczasem już wkrótce wznowienie jego fantastycznego komiksu "Trzy cienie"!)


Piewco dobrej nowiny! Bo ta stówa za używany jakoś tak nie bardzo... Swoją drogą, ciekawi mnie, czy wydany zostanie w miękkiej, czy twardej oprawie, za którą trzeba będzie dać najmniej o dyszkę więcej. Nie przepadam za tak wydanymi komiksami. Niby są przez to "trwalsze", ale jakoś tak mam wewnętrzne przekonanie, że komiks ma być tworem gazeto podobnym, nie książkowym. Też w ten sposób wybrzydzacie?

Offline spence

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3064 dnia: Marzec 01, 2015, 01:23:33 pm »
Piewco dobrej nowiny! Bo ta stówa za używany jakoś tak nie bardzo... Swoją drogą, ciekawi mnie, czy wydany zostanie w miękkiej, czy twardej oprawie, za którą trzeba będzie dać najmniej o dyszkę więcej. Nie przepadam za tak wydanymi komiksami. Niby są przez to "trwalsze", ale jakoś tak mam wewnętrzne przekonanie, że komiks ma być tworem gazeto podobnym, nie książkowym. Też w ten sposób wybrzydzacie?

Portfel płacze czasem przy kupowaniu twardych okładek, ale jak to jest dobrze zrobione to w większości przypadków jest nie do przebicia zwłaszcza pod względem trwałości (mówię o większych historiach). Zależy od komiksu i jak jest zrobione. Przekonanie, że komiks ma być "tworem gazeto-podobnym" jest mi obce. (w sumie myślenie, że komiks ma być jakikolwiek jest mi obce D:, kwestia autora, stylu, tego co czuje, miejsca robienia, czy robi to za rachunki czy nie, mnóstwo kwestii. oczywiście dopóki nie jest przerysowywaniem żywcem od kogoś innego :oops: ) Komiks dla mnie ma się nie rozpadać po przeczytaniu i używaniu. Może i dobrze jak wygląda też ładnie, a jeszcze lepiej  jak to w jakis sposób ma powiązanie ze środkiem, ale może niekoniecznie. (była kiedyś taka rozkmina że polskie wydanie Zagubionej Duszy O'Malleya miało przez przypadek taką cieniutką okładkę, która była delikatna i łatwo było zostawić jakiś ślad na niej, ktoś napisał, że to idealnie oddaje bohaterkę ze środka i odkąd tego mądrego posta przeczytałem to rzeczywiście to był dobry przypadek, albo jak w ameryckim wydaniu Seconds O'Malley robi obwolutę, która jest niższa niż  oprawa i chcąc nie chcąc i tak wystaje wnętrze - też piękny patent)
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2015, 01:30:42 pm wysłana przez spence »
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3065 dnia: Marzec 02, 2015, 04:05:47 pm »
Piewco dobrej nowiny! Bo ta stówa za używany jakoś tak nie bardzo... Swoją drogą, ciekawi mnie, czy wydany zostanie w miękkiej, czy twardej oprawie, za którą trzeba będzie dać najmniej o dyszkę więcej. Nie przepadam za tak wydanymi komiksami. Niby są przez to "trwalsze", ale jakoś tak mam wewnętrzne przekonanie, że komiks ma być tworem gazeto podobnym, nie książkowym. Też w ten sposób wybrzydzacie?
My wybrzydzamy, gdy komiks jest nie jest w twardej oprawie, bo wtedy brak nam jakichkolwiek doznań z okolic obcowania z sacrum. Nie przez przypadek przecież komiksy twardookładkowe oznaczane są wszystko mówiącym skrótem HC.

Offline spence

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3066 dnia: Marzec 02, 2015, 04:53:48 pm »
My wybrzydzamy, gdy komiks jest nie jest w twardej oprawie, bo wtedy brak nam jakichkolwiek doznań z okolic obcowania z sacrum. Nie przez przypadek przecież komiksy twardookładkowe oznaczane są wszystko mówiącym skrótem HC.
rozkmina z HC :D
https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

Offline Orbek

Własny komiks- gdzie zacząć
« Odpowiedź #3067 dnia: Marzec 09, 2015, 06:19:38 am »
 Witam wszystkich bardzo serdecznie. Sprowadza mnie tutaj pewien problem, mianowicie od jakiegoś czasu, a ściślej mówiąc od blisko pięciu miesięcy rysuję własny komiks. Prowadzę co prawda własną stronkę gdzie publikuje swoje bazgroły ale moimi głównymi odbiorcami są znajomi, a ci niestety nie kwapią się do komentowania. Zatem… Czy znacie może jakąś stronkę na której można publikować swoje prace i zarazem można liczyć na jakieś opinie?
 P.S.
 Zainteresowanych odsyłam do mojej strony. Zachęcam do komentowania. Nie trzeba się rejestrować.   
 

Offline spence

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3068 dnia: Marzec 09, 2015, 10:02:13 am »
Po pierwsze propsy za odwagę wrzucenia tego otwarcie na forum i za zacięcie i cierpliwość do robienia. Po drugie nie bierz tego co piszę za prawdę i tylko prawdę, bo ja sam mam dużo do poprawki w swoim i sam dużo rzeczy nie umiem.

Tak, czy inak: Przeczytałem prolog do Teolteco, przejrzałem czwarty  i drugi rozdział. (btw - nie wiem czy tylko mi otwiera się w miejscu pierwszego rozdziału drugi raz prolog?). Przejrzałem szkice (bardzo mi się podobają).

Ja nie do końca trybię mangi... To nie jest mój rodzaj historii, (chociaż bycie z boku społeczeństwa to motyw co lubię) więc może lepiej powiem o rysunkach: mam wrażenie, że momentami wokół liter w dymkach jest na moje oko za dużo przestrzeni i jakby było jej trochę mniej to by się lepiej czytało. W pierwszym dymku narracji w prologu brakuje d w słowie gwiazdy (w czwartym rozdziale masz "niech to szlak", a chyba szlag się pisze, chyba że to celowe  :oops: ). Rysunki postaw i postaci myślę, że pomogłoby Ci klasyczne podpatrywanie ze zdjęć - np. żołnierze na początku czwartego rozdziału (sam mam bardzo duży, chyba największy problem z rysowaniem postaci ludzi, więc raczej unikam kiedy mogę  :oops: , spoko że Ty próbujesz, ja bym pewnie nie miał odwagi).  Nie wiem czy nie lepiej by było też trochę ujednolicić styl niekiedy bo  masz w drugim rozdziale sporo czerni w sumie na każdym kadrze, a potem schody na stronie 9 i książki na 11, jakoś mnie to wybiło D: ale możliwe że czepialstwo. Kozacko te moro rastry wyglądają na żołnierzu pod koniec czwartego rozdziału. Najbardziej podobają mi się te rysunki w których masz sporo czerni (np. pierwszy z drugiego rozdziału), ale to może to że ja lubię taki styl (chociaż sam nie robię raczej).

Jak nie czytałeś to polecę klasycznie dla mnie Understanding i Making Comics McClouda, plus blog Eddiego Campbella http://eddiecampbell.blogspot.co.uk/2007/05/comics-craft.html A tak to chyba kwestia wyrobienia stylu, znalezienia swojej historii (Ty już kawałek ładny masz jednej) rozkminiania, próbowania i mnóstwo rysowania. (łatwo się pisze :D )Powodzenia.

https://kasetablog.wordpress.com - jak na razie, nowy adres, po przeprowadzce, zobaczymy jak dalej.

Offline Orbek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3069 dnia: Marzec 09, 2015, 12:38:20 pm »
 Na wstępie muszę podziękować za konstruktywną krytykę, bo o tą strasznie trudno.
 Niestety z rozdziałem pierwszym faktycznie coś nie zatrybiło ale dosłownie za moment to naprawię.
 Czepiać się też można. Nawet wskazane o ile z umiarem i sensownie poparte. Manga w znacznej mierze rysowana jest tak by zostawiać jak najwięcej miejsca na tekst. Z tego co zdołałem się zorientować spowodowane jest to planem wydawniczym. Najpierw rysunki, włącznie z dymkami a dopiero dodawany jest tekst i to już nie przez autora. Zabieg jest celowy aby osoba odpowiedzialna za tekst nie wariowała, że nie ma gdzie go wkleić. Ja celowo robię więcej miejsca, bo jak wiadomo dopiero się wyrabiam i wiem, że będę to wszystko później ujednolicał. Zarówno kreską jak i teksty, bo te mam wrażenie kuleją bardzo. Literówki i przesunięcia tekstu to często błąd spowodowany obróbką cyfrową i konwersji pomiędzy dwoma programami graficznymi. O nich wiem i będą usuwane. Teraz gdy nabieram wprawy wiem też, że nie obędzie się bez dodatkowych stron w niektórych rozdziałach ale poprawki, te poważniejsze muszą poczekać do zakończenia historii. Wówczas zbiorę wszystkie uwagi do kupy, dorzucę to czego się nauczę i ogarnę to w jeden tom.
Scenariusz mam rozpisany na czternaście rozdziałów, a narysowanie każdego zajmuje mi ok. miesiąca. Przede mną jeszcze mnóstwo rysowania więc nie ma teraz sensu zawracać do pierwszych rozdziałów, bo utknę tam na wieki.
Do każdego zeszytu staram się na blogu dopowiedzieć co nieco od mojej strony- strony autora. Czemu akurat takie zabiegi stylistyczne, czy tez inne kreski. Na początku bawiłem się tym ile wlazło ale odkąd garstka ludzi zaczęła to czytać potraktowałem projekt poważnie i staram się już wyrabiać styl w którym czuję się najlepiej. Na pewno nie zabraknie jeszcze wariacji z rysunkami ale można już wyczuć w jaką stronę zmierzam.
 Nie chcę teraz czytać komiksów, bo to mnie demotywuje i nasiąkam obcymi stylami.
P.S.
Sorki za poplątanie ale jestem jeszcze w robocie.
 

Offline SchabMan

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3070 dnia: Marzec 16, 2015, 10:50:13 pm »
Cześć!
Jak byłem młodszy to nieźle szalałem za Gwiezdnymi Wojnami (i w ogóle za każdym sci-fi :biggrin: ), a dziś znalazłem w pudle trochę komiksów Gwiezdne Wojny sprzed chyba 10 lat. Nostalgia uderzyła i zagłębiłem się w lekturę. Niestety nie mam teraz już wszystkich, a bardzo chętnie bym skompletował resztę. Szczególnie jak sobie przypomniałem, jak męczyłem sprzedawce w lokalnym kolporterze żeby mi odkładał każdy komiks z tym logiem, jaki przyjdzie :biggrin:
Są to komiksy wydawnictwa Mandragora i tu znalazłem listę:
http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/star_wars_mandragora/1
Tyle że wydaje mi się zbyt krótka, jak pamiętam miałem ich więcej :smile: Byłbym wdzięczny za odpowiedzi na pytania:
Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy ta lista jest za krótka, czy to mi się pomieszało? Tylko tyle ich wyszło w Polsce?

Offline Kokosz

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3071 dnia: Marzec 16, 2015, 11:33:12 pm »
Są to komiksy wydawnictwa Mandragora i tu znalazłem listę:
http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/star_wars_mandragora/1
Tyle że wydaje mi się zbyt krótka, jak pamiętam miałem ich więcej

To lista zeszytów wydanych przez wydawnictwo Mandragora, a było wiecej wydawców.

Zajrzyj tu:
http://www.star-wars.pl/Newsy/Komiksy
i nie wahaj się klikać w linki po lewej stronie:

Wydania Polskie
TM-Semic
Egmont
- Gwiezdne Wojny Komiks
- Star Wars Komiks
- WS SWK & SWK Extra
Amber
Mandragora

A to są tylko zeszyty.

Pod tym linkiem masz jeszcze "książki" z komiksami, czyli grubsze wydania zbiorcze:

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/gwiezdne_wojny/1

Offline SchabMan

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3072 dnia: Marzec 16, 2015, 11:49:35 pm »
O! Dzięki!
Z tego co widzę, to przypominają mi się okładki Amber i TM-Semic, choć te drugie wychodziły za wcześnie jak dla mnie...
Może jak znajdę i kupię jakiś to sobie przypomnę dokładnie które to miałem.
Jeden Amber nawet wygrzebałem przed chwilą :)
I już wiem, dlaczego tych z Amber miałem tak mało... Strasznie to nudne :D

Offline Orbek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3073 dnia: Marzec 17, 2015, 10:38:28 pm »
Dwa dni detoksu od rysowania komiksu, a oto i efekt :biggrin: Link

Offline Doctus

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3074 dnia: Marzec 20, 2015, 05:41:26 pm »
Witam. Szukam porady u kogoś dobrze rozgarniętego w rynku wydań zbiorczych z USA, oraz tego co wydało u nas TM-Semic. Kupa nieuporządkowanych zeszytów na półce nie jest w moim stylu - cenie sobie estetykę, grubość wydań i "książkowy" model ułożenia na półce. Dlatego myślę o pozbyciu się komiksów z TM-Semic (nie mam żadnego kompletu, ale jestem pewien że jakieś mniejsze/większe pieniądze mogę z tego uzyskać) jednak nie chciałbym być w plecy z kolekcją. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy ewentualne pozbycie się semiców mogę sobie wynagrodzić amerykańskimi wydaniami zbiorczymi, gdzie znajde chociaż część historii wydawanych przez to wydawnictwo. Zorientowałem się, i na pewno dostanę wznowienie Knightfall, Death of Superman, oraz większość historii z X-Men/Spider-Manem. Ale co zresztą? dorwę gdzieś wznowienie historii Ala Granta o Anarkym? (najlepiej w takiej formie jak KG Moore'a). Albo część jakichś randomowych historii z Supermanem?


Proszę o pomoc.

 

anything