Autor Wątek: Sposoby przechowywania komiksów  (Przeczytany 197557 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FloreK9

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #510 dnia: Wrzesień 29, 2018, 11:17:45 am »
W planach na kiedyś mam przesiadkę na mylary, ale dlaczego sugerujesz rozmiar Magazine? Są chyba dużo większe niż Silvery?

Offline Gazza

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #511 dnia: Wrzesień 29, 2018, 11:29:17 am »
W planach na kiedyś mam przesiadkę na mylary, ale dlaczego sugerujesz rozmiar Magazine? Są chyba dużo większe niż Silvery?
@Ryba2111 odpisał na pytanie Antariego o niestandardowy rozmiar Batman Damned.
Co do Twojego problemu - te folie, które stosujesz to taki zakupowy system ochrony. Mają swoje wady - w tym krótkowieczność. Ja polecam mylar+fullback. Zresztą na ten temat znajdziesz dobre porady na youtube np:

Offline Modzel

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #512 dnia: Listopad 05, 2018, 02:29:03 pm »

Hej
Mam pytanie odnośnie przechowywania komiksów (wydań zbiorczych), zależy mi głownie na ochronie przed kurzem, robakami i wilgocią. Czy te koszulki to dobra opcja
https://allegro.pl/a5-hc-wkkm-egmont-19x30-koszulki-ochronne-100szt-i7643536325.html ? (później zamykane za pomocą taśmy SCOTCH 3M Magic)
Czy może na rynku znajdę lepszą alternatywę? Czy takie koszulki nie szkodzą bardziej komiksom, niż pomagają? Po ilu latach wymienić taką koszulkę? Czy w przypadku komiksów już "pofalowanych" zamknięcie w "worku" im nie zaszkodzi? Byłbym wdzięczny za rady od osób które już przechowują swoją kolekcję w ten sposób.


Pozdrawiam


Offline CG-GNZ

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #513 dnia: Listopad 05, 2018, 02:48:12 pm »
Mam takie koszulki i jestem zadowolony. Nie wiem tylko po co Ci ta taśma, one mają swoje zamknięcie. Używam już 2-3 lata i zmieniać nie musiałem, lepszej alternatywy na polskim rynku nie znam. Są idealną ochroną przed zarysowaniami i kurzem, ale czy chronią przed wilgocią tego nie wiem, nie mam z nią problemu.

Offline Gazza

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #514 dnia: Listopad 06, 2018, 07:18:53 am »
Również część zbiorów w nich przechowuję i raczej jestem zadowolony.
Jedynym mankamentem jak na tą taniość jest ten pasek z klejem - trzeba uważać bo przykleja się do wszystkiego...
Folia raczej nie ma właściwości przechwytujących dla "wydzielin" druku więc jeśli wizualnie jest ok to moim zdaniem nie ma się co tam przeterminować i prosić o wymianę. ;)

Offline celtic

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #515 dnia: Styczeń 10, 2019, 06:11:40 pm »
Możecie podzielić się jak zabezpieczacie komiksy z obwolutą?
Ostatnio znalazłem fajną folię do zabezpieczenia obwoluty, fajnie to wygląda, podobnie jak stare VHSy, ale koszt tej folii jest trochę za duży. Może macie jakieś niedrogie sposoby zabezpieczenia takich wydań?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2019, 07:29:57 am wysłana przez celtic »

Offline Gazza

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #516 dnia: Styczeń 11, 2019, 07:48:05 am »
Możecie podzielić się jak zabezpieczacie komiksy z obwolutą?
Ostatnio znalazłem fajną folię do zabezpieczenia obwoluty, fajnie to wygląda, podobnie jak stare VHSy, ale koszt tej folii jest trochę za duży. Może macie jakieś niedrogie sposoby zabezpieczenia takich wydań?
Osobiście nie zabezpieczyłem do tej pory żadnego OHC (czy z obwolutą czy bez), ale obstawiam, że to tylko kwestia dobrania odpowiedniej wielkości folii ochronnej.
Jeśli coś znalazłeś ciekawego - podziel się, może ktoś też skorzysta?

Offline Mawer

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #517 dnia: Styczeń 11, 2019, 08:28:08 am »
Ja trzymam w foliach ochronnych wszystkie komiksy. W domu mam rozpiskę z wymiarami, jakie folie na jakie komiksy pasują.
Ogólnie folie dobrze się sprawdzają na komiksy w obwolutach bo dzięki nim przy odkładaniu/wyciąganiu z regału obwoluta się nie uszkodzi.

Offline LordDisneyland

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #518 dnia: Styczeń 11, 2019, 09:35:11 am »
@up-  A może byś się rozpiską kiedyś podzielił?  8) zawsze jakieś ułatwienie dla ludzkości....
Co do obwolut, masz dużo racji- mnie szczególnie irytuje niszczenie się ich górnych krawędzi, część tomów właśnie obłożyłem w nieco przyduże okładki ze sztywniejszej folii, może to cuś da.
Największy pech, jeśli obwoluta w pionie jest o te parę mm zbyt wysoka, wtedy jest wręcz skazana na uszkodzenia.

Nie lubię hc z obwolutami, za dużo kłopotu z tem luksusem ;)

Offline celtic

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #519 dnia: Styczeń 11, 2019, 06:30:29 pm »
Kupiłem 25metrową rolkę takiej folii:
https://www.biblioteczne.pl/okladka-na-obwoluty-ksiazek-ajustaroll-rolka-33cm-25mb-p-366.html
Poniżej filmik z instrukcją użycia:
https://www.biblioteczne.pl/okladki-na-obwoluty-ksiazek-c-74.html
Fajnie to wygląda, folia pasuje na komiksy formatu Drunny max, użyłem jej również do oprawienia deluksów DC. Tylko ta cena, z przesyłką wychodzi ponad 180zł za rolkę.

Offline Mawer

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #520 dnia: Styczeń 12, 2019, 10:29:26 am »
@up-  A może byś się rozpiską kiedyś podzielił?  :cool: zawsze jakieś ułatwienie dla ludzkości....
Koszulki na komiksy, których używam zaopatruje się głównie na allegro.

1. Komiks z kolekcji Star Wars - 19 x 27cm
2. Egmont Vertigo lub inne podobne - 20 x 30cm
3. Mucha Deluxe, lub grubsze Vertigo - 20,5 x 30cm
4. Egmont DC Deluxe (cieńsze) - 21 x 30cm
5. Egmont DC Deluxe - 21,5 x 30cm
6. Kolekcja Conana - 22,7/23 x 30cm
7. Taurus (Okko, Manara) - 23,5 x 30cm
8. Taurus/Scream (Valerian, Aliens,Predator) - 24 x 30cm
9. Scream/Kurc (Angel Wings, Druuna) - 26 x 40cm
Na komiksy z kolekcji WKKM,SBM,WKKDC, używam innych koszulek, ale aktualnie nigdzie ich już nie ma do kupienia (Golden Size Ultra PRO ~ 19,68 x 26,67 cm),natomiast na Marvel Now, DC Rebirth i inne w miękkich okładkach (Silver Size Ultra PRO ~ 18,1 x 26,3 cm).

Offline LordDisneyland

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #521 dnia: Styczeń 12, 2019, 09:34:59 pm »
Dzięki!

Offline mibartek

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #522 dnia: Styczeń 17, 2019, 03:08:30 pm »
A ja mam takie pytanie:
Czy ktoś z Was doświadczył  na własnej skórze problemów związanych z niewymienianiem koszulek i podkładek przez długi czas?
Zawsze mega się bałem, że przez to, że nie zmieniam koszulek ani nie "wietrzę" zeszytów to niewiadomo co się podzieje, ale jakoś nigdy nie mogłem się zebrać, żeby coś z tym zrobić.
W weekend pootwierałem komiksy, które leżały w koszulkach tak minimum 10 lat - zero oznak jakichkolwiek problemów. Wygląda wszystko jak w dniu włożenia wg mnie.
Czy 10 lat to za krótki okres? Czy jednak mogło jeszcze coś innego zagrać tutaj? (papier, wilgotność powietrza u mnie w domu, cokolwiek)
Pytam, bo szczerze mówiąc po tym eksperymencie mam zamiar porzucić myśl o jakimkolwiek wymienianiu koszulek i spać sobie spokojnie przez następne 10 lat conajmniej :P

Offline misiokles

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #523 dnia: Styczeń 17, 2019, 03:20:33 pm »
Musisz poczytać na necie po jakim czasie plastik z twoich koszulek zacznie wypuszczać kwasy.

Offline Antari

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #524 dnia: Styczeń 17, 2019, 05:31:41 pm »
To używaj Mylarów i nie przejmuj się tym. Nie są aż takie drogie.