Autor Wątek: Sposoby przechowywania komiksów  (Przeczytany 199449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maximumcarnage

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 26, 2015, 06:40:42 pm »

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 26, 2015, 10:59:41 pm »
Niech mi ktoś odpowie LeL :CC

@Predek: Kiedyś robiłem research w necie na ten temat i wyszło mi z niego, przynajmniej w niektórych aspektach, trochę co innego niż napisali koledzy powyżej. Temat jest nieco skomplikowany, ale postaram się napisać jak najkrócej, ew. jesli ktoś będzie sobie życzył, to doszczególowię (o ile, rzecz jasna, będę potrafił). A więc czas na wykład!!!

Przede wszystkim, trzeba odpowiedziec na pytanie, po co stosuje się te folie zabezpieczające. Odpowiedz jest oczywista: po to aby zabezpieczac komiksy przed różnego rodzaju niekorzystnimi dla papieru czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: uszkodzenia mechaniczne, wilgoc, chlapiące na wszystkie strony farby, oleje, kwasy, owady, grzyby, bakterie i inne ohydztwa. Aby sprostac temu wszystkiemu, folia musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne (rozciągania, rozrywania, itp), odpowiednio gęsta żeby nie przepuszczac mikroustrojstwa i chemii z otoczenia oraz musi być odporna na działanie tej chemii i mikroustrojstwa (nie może ulegac degradacji pod wplywem tych czynników wytwarzając jeszcze gorszy shit, bo wtedy komiks idzie do piachu, a byc moze i my razem z nim). I tutaj, tak jak koledzy stwierdzili, mylar jest najlepszy. Jednakże są jeszcze folie z polietylenu i polipropylenu, które są o wiele mniej gęste (a zatem mogą przepuszczac do środka różne mikroshity) i mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, mają krótszy okres życia niż mylar, ale - z tego co wiem - w procesie degradacji nie wytwarzają żadnych związków, które byłyby szkodliwe dla komiksu oraz jego posiadacza. Sam E. Gerber (wytwórca folii z mylaru) stwierdza na swojej stronie, że "Poly-bags will not actually destroy your comics. They will simply afford a lot less protection against the elements" (klik, klik).

Ale dopiero tutaj zaczyna się cała zabawa. Co prawda folie z mylaru i poli chronią lepiej lub gorzej komiksy przed zabójczym otoczeniem, ale nie chronią ich przed nimi samymi!!! Jak wiadomo papier wytwarza się (w dzisiejszych czasach) z drewna, a jednym ze składników drewna jest lignina. A lignina ma to do siebie, że w procesie rozkładu wytwarza m.in. kwasy, które mają destruktywny wpływ na papier, powodując jego żółknięcie, kruchosc i ostatecznie rozpad w drobny pył (pyfff...i nie ma). I teraz najgorsze: W klasycznym procesie wytarzenia papieru lignina pozostaje w papierze!!! Zatem klasyczny papier dokonuje aktu samobójstwa, niszcząc siebie samego, przy czym proces ten coraz bardziej przyspiesza, bo powstawanie kwasu z ligniny wytwarza coraz więcej kwasu z ligniny. Zatem jesli włożymy komiks wydrukowany na klasycznym papierze  do najlepszej folii z mylaru, to będzie się on kisił w swoim własnym kwasie i folia może mu nawet zaszkodzić. Na takim papierze drukowane były m.in. semici oraz te różne cenne komiksy golden, silver, bonze age za tysiące czy miliony dolarów. Jednak stosunkowo od całkiem niedawno drukuje się książki również na tzw. acid-free papier lub papier alkaliczny, z którego sprytnie usunięto ligninę. Czas życia takiego papieru szacuje się na około tysiąc lat. Mam wiele książek anglojęzycznych, na których widnieje adnotacja "printed on acid-free paper", ale nie wiem jak to jest z dzisiejszymi komiksami, bo na tych, na których sprawdzałem, takiej adnotacji nie znalazłem. Mam jednak nadzieję, że większośc dzisiejszych komiksów jest drukowanych na papierze alkalicznym (albo prawie-alkaicznym), bo przemawia za tym pewna przesłanka technologiczna wytwarzania papieru, o której nie chce mi się teraz pisac.

Powstaje zatem pytanie, jak sobie radzic z tymi komiksami na klasycznym papierze z ligniną. Otóż naturalnym sposobem jest włożenie do folii komiksu razem z czymś, co będzie ten kwas pochłaniało i neutralizowało. I tutaj na scene wkraczają specjalne tekturki z tzw. buforem alkalicznym (zwykle w tych tekturkach siedzi sól o nazwie węglan wapnia). Ale ogólnie na tekturki tez trzeba uważac, bo jak są nieodpowiednie, to też zawierają ligninę, co jeszcze dobije komiks, bo więcej kwasu będzie się wytwarzac. Większośc sprzedawanych tekturek nosi znacznik "acid-free" ale to jeszcze nie gwarantuje sukcesu, bo mogą byc acid-free jedynie zaraz po wytworzeniu, ale z biegiem czasu już przestają byc takie free od kwasu. Tekturki pewne, to tekturki opatrzone znacznikiem "archival-safe" - oczywiście pod warunkiem, że producent nie kłamie.

Nadto, podobnie jak w przypadku tekturek, należy również miec na uwadze kwasowość tektury z jakiej wykonane są kartony, w których zamierza się trzymac komiksy (o ile zamierza rzecz jasna). Acid-free kartonów ma szczegóne znaczenie wówczas, gdy komiksy sa w nich skladowane bez koszulek mylarowych.

Dziękuję z uwagę.

THE END

------------------
@Maxi: Napisałeś w jednym z poprzednich postów o koszulkach zawierających polichlorek winylu (PVC). Skąd wiesz, że koszulki sprzedawane na Allegro przez np. lacrima-costam zawierają ten związek? I czy masz jakiś link na koszulki tego typu? Chętnie bym się im przyjrzał.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2015, 11:17:04 pm wysłana przez KukiOktopus »

Offline Gazza

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 29, 2015, 09:39:00 am »
Nie jestem po chemii, ani tym bardziej materiałoznawcą więc ciekaw jestem opinii znawców zagadnienia na temat tych koszulek:
http://allegro.pl/koszulki-ochronne-na-komiksy-rozne-rozmiary-10szt-i5026229225.html
Oczywiście najbardziej zależy mi na kwestii ich reagowania ze współczesnym (pod względem druku oczywiście) komiksem.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 29, 2015, 09:47:05 pm »
Gazza, co prawda ja też nie jestem żadnym materiałoznawcą, czy jakimkolwiek innym znawcą, ale obawiam się, że na Twoje pytanie nikt tutaj nie udzieli Ci odpowiedzi, zachowując, rzecz jasna, czyste sumienie. Przede wszystkim, problem polega na tym, że nie wiadomo z jakiego materiału wskazane przez Ciebie koszulki zostały wytworzone oraz jak materiał ten będzie zachowywał się z komiksem w przeciągu najbliższych 5-7 lat. Proces degradacji w tym przypadku nie jest bowiem na ogół szczególnie szybki. Niemniej, ja jakieś 2-3 miesiące temu zakupiłem u tego sprzedawcy 10 największych koszulek jakie miał i wydaje mi się (ale tylko wydaje, bo nie robiłem żadnych testów), że są one utworzone z polipropylenu. Są one dość cienkie (w sensie grubości), ale dość starannie wykonane. Na podstawie moich wcześniejszych ok. 4 letnich doświadczeń z innymi koszulkami poli oraz wiedzy zaczerpniętej z netu, wydaje mi się, że NIE stanowią one zagrożenia do komiksu, ale też zapewniana przez nie ochrona jest stosunkowo niewielka i ograniczona jedynie do ochrony przed nadmierną wilgocią otoczenia, kurzem,  uszkodzeniami mechanicznymi typu otarcia okładki (np. o inne komiksy) i ew. brudnymi paluchami kolegi, który wpadł z wizytą i grzebie w Twojej kolekcji, przyprawiając Cię tym o zawroty głowy :wink:   


Tak czy owak, jesli chcesz aby Twoje zbiory utrzymywały się jak najdłużej w dobrej kondycji, musisz je przede wszystkim strzec przed nadmierną wilgocią otoczenia, która powinna byc w przedziale 40%-60%, światłem słonecznym, nadmierną temperaturą (powinno być w miarę chłodno - nie więcej niż 20 st. Celsjusza), no i kurzem.

Offline Gazza

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 30, 2015, 08:23:37 am »
@KukiOktopus - dziękuję za odpowiedź. W zasadzie to interesuje mnie ochrona wydań zbiorczych oraz "nietypowych" (w odniesieniu do komiksów zza oceanu) wydań europejskich - stąd zainteresowanie tymi produktami, które są oferowane w dość szerokiej gamie rozmiarowej. O ile w przypadku amerykańskich zeszytów kwestia chemii zostaje z grubsza rozwiązana przy pomocy tekturki, o tyle nie wiem jak radzić sobie z tymi problemami w wszelkiego typu trejdach. Raz - brak stosownych rozmiarów folii, dwa - kwestia tekturek. Wybaczcie proszę moje laickie dylematy, ale przez wiele lat hobby kwestie ochrony zbytnio mnie nie interesowały. Odmieniło mi się gdy ostatnio zrobiłem rewolucję regału i zdałem sobie sprawę z wartości moich zbiorów.
Jeśli prezentowane wyżej folie spełniają chociaż te podstawowe funkcje (ochrona przed kurzem, otarciami, łapskami przeglądających etc) to już jest fajnie - zakładając oczywiście, że ich skład chemiczny krzywdy im sam z siebie nie wyrządza. Ale co z kwestią reakcji zachodzących w samym papierze? Czy faktycznie, jak ktoś napisał, dzisiejszy papier na którym drukowane są komiksy nie jest już tak podatny na różne nieporządane zjawiska (brak ligniny)?
Jak Wy sobie radzicie z ochroną wydań TP, a zwłaszcza preferowanych przeze mnie HC?

Offline Mawer

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 30, 2015, 09:54:00 am »
Ja przy swoim regale z komiksami trzymam Azora, jak się tylko ktoś zbliży to zaczyna warczeć  :badgrin: A tak, serio to wydania HC trzymam w foliach, z racji, że dużo w pokoju mam urządzeń elektronicznych i się mocno kurzy  :???: No i tak jak kolega wcześniej napisał, stanowi to dobrą ochronę przed tłustymi łapskami znajomych  :lol:

Ps. zapomniałem dodać, że zbieram tylko wydania zbiorcze. (Zeszytówki to nie moja liga).
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 10:01:52 am wysłana przez Mawer »

Offline Gazza

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #126 dnia: Luty 03, 2015, 08:58:39 am »
wydania HC trzymam w foliach,
Uchylisz rąbka tajemnicy i zdradzisz w jakich foliach je przechowujesz? Gdzie się zaopatrujesz?
Rozmiarówka wydań HC jest ogromna - dajmy na to Dark Victory czy All-Star Superman w hc od Muchy - w czym to trzymać?

Offline Spheres

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #127 dnia: Luty 10, 2015, 10:11:17 pm »
przeczytałem wątek , co prawda trochę z grubsza i nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie :smile:
mianowicie od ubiegłego sezonu letniego przeprowadziłem się do pokoju który boryka się z wilgocią na ścianach ( nie wiem czy nazwać to po prostu grzybem ? ), której co prawda nie jest dużo ale jest i to przeważnie w porze zimowej, mimo stosowania wszelkich metod konserwacji takowa ciągle wraca
cały swój dobytek poukładałem tutaj na regałach takich robionych na zamówienie ( wolnostojące nie stykające się z żadną ścianą)
no i tu dochodzimy do sedna sprawy, jak to się ma do komiksów czy książek ? może po jakimś czasie to wpłynąć na moje zbiory :smile: ?
a może są już zarażone jakimś wirusem i należy je jak najszybciej spalić :D

Offline Shinue

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #128 dnia: Luty 11, 2015, 05:07:24 pm »
mam głupie pytanie. tekturki do koszulek na komiksy wkładać matową stroną w kierunku komiksu czy błyszczącą?

Offline Midian

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #129 dnia: Luty 11, 2015, 05:18:06 pm »
[...]jak to się ma do komiksów czy książek ? może po jakimś czasie to wpłynąć na moje zbiory :smile: ?
a może są już zarażone jakimś wirusem i należy je jak najszybciej spalić :biggrin:
Muszę Cię zmartwić ale jesli masz grzyba na scianie to istnieje baaardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoje komiksy dostaną go również a wtedy kaplica. Najlepiej zabezpiecz je jakos, schowaj, poczekaj do wiosny. Następnie osusz sciany w mieszkaniu, pomysl o jakiejs lepszej wentylacji, ew. systemie osuszającym pomieszczenie.

Offline Daniel Gizicki

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #130 dnia: Luty 11, 2015, 05:25:17 pm »
Spheres - zabezpieczenie - dokładnie zapakuj komiksy w folię, ewentualnie na regały dawaj kartony, w których będziesz trzymać komiksy a te kartony owiń nawoskowanym papierem. Nic się im wtedy nie powinno stać, ale to rozwiązanie  tymczasowe a potem spróbuj zastosować się do tego co pisze Midian

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #131 dnia: Luty 11, 2015, 06:20:50 pm »
Jeśli książki stoją w biblioteczce, która jest oszklona (tzn drzwi) to chyba grzyb ze ściany nie przeniesie się na książke?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline kelen

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #132 dnia: Luty 11, 2015, 06:27:09 pm »
mam głupie pytanie. tekturki do koszulek na komiksy wkładać matową stroną w kierunku komiksu czy błyszczącą?

Komiks do strony błyszczącej.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline Spheres

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #133 dnia: Luty 11, 2015, 06:30:46 pm »
Muszę Cię zmartwić ale jesli masz grzyba na scianie to istnieje baaardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoje komiksy dostaną go również a wtedy kaplica. Najlepiej zabezpiecz je jakos, schowaj, poczekaj do wiosny. Następnie osusz sciany w mieszkaniu, pomysl o jakiejs lepszej wentylacji, ew. systemie osuszającym pomieszczenie.

dzięki za odpowiedź :smile:
nie wiem gdzie je schować, po prostu budynek boryka sie z tym problemem i co roku jest z nim walka
i tak na chwilę obecną mam w pokoju pochłaniacze wilgoci, powiercone dziury w ścianach i wstawione wywietrzniki
pisałem też że na dzisiejszy dzień nie jest to jakieś wielkie - paro centymetrowe plamki w narożnikach
regały oczywiście odstawione od tych miejsc, ale nie będę z nimi latał po całym pokoju :biggrin:
na maj planowany generalny remont, mam nadzieje że do tego czasu nie zagnieździ się w mojej kolekcji :smile:
swoją drogą w pomieszczeniu obok które jest w podobnej sytuacji leży od ładnych lat już sławetny komplet encyklopedii PWN i poza wyblakłymi i wytartymi grzbietami okładki jak i kartki w środku są ok, więc i mam nadzieję że u mnie będzie tak samo (biorąć pod uwagę że tam mamy zwykły papier a tu przeważnie kredę, choć nie wiem który papier lepiej znosi zęby czasu :smile: )

Offline Spheres

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 11, 2015, 06:34:47 pm »
Jeśli książki stoją w biblioteczce, która jest oszklona (tzn drzwi) to chyba grzyb ze ściany nie przeniesie się na książke?

pytanie jak rozmnaża się te cholerstwo :D mi się wydaje że przechodzi przez meble (drewno) tym bardziej szkło które zamykasz nie jest jakieś chyba ultra szczelne :)
(mam tak z jedną szufladą z której korzystam rzadziej, ciuchy które tam przeleżały długi okres czasu mają specyficzny zapach )

 

anything