Autor Wątek: Sposoby przechowywania komiksów  (Przeczytany 199242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Modzel

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #360 dnia: Luty 23, 2017, 07:01:14 am »
Hej
Od jakiegoś czasu mam mały problem z wilgotnością (dziecko :biggrin: ) i dlatego mam kilka pytań.
1. Jaka powinna być odpowiednia wilgotność do przechowywania komiksów?
2. Jakich koszulek na komiksy używać (najlepiej dokładna nazwa i rozmiar albo link), aby dostatecznie ochroniły komiksy i aby po kilku latach gdy wyciągnę z nich komiksy nie były bardziej uszkodzone.
3. Czy warto używać tekturek do zakoszulkowanych komiksów?
4. Czy warto wkładać zbiorcze tomy w koszulki?

Offline laf

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #361 dnia: Luty 23, 2017, 07:12:21 am »
2.
Cytuj
author=Mawer link=topic=1095.msg1379235#msg1379235 date=1480077376
Na WKKM/WKKDC polecam - http://safetrade.pl/koszulki-na-komiksy-ultimate-guard-golden
Inne komiksy tak gdzieś do 250 stron max też wejdą.

Jeszcze tego nie próbowałem, ale coraz bardziej skłaniam się do zakupu tych właśnie koszulek.

3. Jak już masz włożone coś w koszulkę to wydaje mi się, że jest to najlepsza ochrona i nie trzeba nic dodatkowo kombinować; nie dajmy się zwariować.

4. Warto.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 07:17:37 am wysłana przez laf »

Offline Mawer

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #362 dnia: Luty 23, 2017, 08:12:13 am »

1. Jaka powinna być odpowiednia wilgotność do przechowywania komiksów?
2. Jakich koszulek na komiksy używać (najlepiej dokładna nazwa i rozmiar albo link), aby dostatecznie ochroniły komiksy i aby po kilku latach gdy wyciągnę z nich komiksy nie były bardziej uszkodzone.
3. Czy warto używać tekturek do zakoszulkowanych komiksów?
4. Czy warto wkładać zbiorcze tomy w koszulki?


1. Wilgotność powietrza w przedziale 40-50% http://www.bn.org.pl/zbiory/konserwacja-i-ochrona-zbiorow/profilaktyka(Higrometry można kupić za parę złotych). Generalnie najlepsza optymalna wilgotność względna w mieszkaniu to od 40% do 60%.

2. To zależy jakie masz komiksy. W linku, który podał laf do koszulek golden size wsadzisz komiksy w twardej okładce tj. (WKKM,New52,WKKDC,SBM itp.), natomiast do koszulek silver size zmieścisz pozycje zbiorcze w miękkiej okładce (wszystko z marvel now wejdzie itp.). Na grubsze komiksy np. od Egmontu (Skalp,JLA,Y) pasują koszulki 20x30cm do kupienia na allegro. Jeśli będziesz potrzebować wymiarów na jeszcze większe komiksy to daj znać na priw.

3. Tekturki to tylko do zeszytówek.

4. Warto, o ile koszulki są dopasowane i wygląda to estetycznie. Dodatkowo, chronią przed kurzem, preparatami do czyszczenia mebli oraz zarysowaniem okładek.

Offline LordDisneyland

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #363 dnia: Luty 23, 2017, 12:16:59 pm »
Jaki rozmiar koszulek będzie pasował na tpb o grubości ~400 stron?

Offline Ryba2111

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #364 dnia: Luty 23, 2017, 01:15:07 pm »
Jakieś z Allegro. Możesz je kupić u sprzedawcy zaszyba_pl. Jakość nie jest najlepsza, ale folia zapewni ochronę przed kurzem i rysami.


Znajdziecie mnie również na Avalon MarvelComics.pl
http://www.marvelcomics.pl/publicism/list/type/other

Offline Mawer

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #365 dnia: Luty 23, 2017, 01:23:00 pm »
@up
Dokładnie, przed kurzem i zarysowaniami dają radę. Ostatnio specjalnie pod Incale kupiłem folię od zaszyba_pl, bo się strasznie okładki porysowały przez wyciąganie/wkładanie do futerału...



Jaki rozmiar koszulek będzie pasował na tpb o grubości ~400 stron?


400 stron na twardo to wejdzie 21x30cm, a w miękkiej okładce to powinno wejść do tych koszulek z serii golden size, choć nie mam 100% pewności.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 02:09:22 pm wysłana przez Mawer »

Offline LordDisneyland

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #366 dnia: Luty 23, 2017, 02:06:55 pm »
Dzięki , panowie.

Offline Szekak

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #367 dnia: Luty 23, 2017, 02:13:40 pm »
W folie się nie opłaca bawić, optymalnym rozwiazaniem jest kupienie regału ze szklanymi dwrzwiczkami, tak jak Billy z Ikei.

Offline laf

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #368 dnia: Luty 23, 2017, 02:17:37 pm »
Te regały nie mają szklanych drzwiczek. Ale potwierdzam, że takie rozwiązanie jest optymalne.
Ja będę kupował koszulki wyłącznie do komiksów, które trzymam w kartonach na strychu

Offline LordDisneyland

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #369 dnia: Luty 23, 2017, 02:24:59 pm »
Nie zmieści mi się kolejna szafka ani regalik. Razem z żoną i córą [i paroma tysiącami książek, i modelami, i planszówkami] mamy do dyspozycji 42 metry kwadratowe  :roll: . Kombinuję jak jednonogi na konkursie kopania po tyłkach.[/i]
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 02:44:08 pm wysłana przez LordDisneyland »

Offline mappy

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #370 dnia: Luty 23, 2017, 02:51:04 pm »
Te regały nie mają szklanych drzwiczek.
Mają.

Offline Wolf85

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #371 dnia: Luty 23, 2017, 06:49:03 pm »
Mają, mają, na hurt na detal, do połowy i całe przeszklone.
Otaczają mnie idioci, w liczbie trzech

Offline laf

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #372 dnia: Luty 23, 2017, 10:01:45 pm »
@UP
A to sorry, nie wiedziałem

Offline raskoks

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #373 dnia: Luty 24, 2017, 04:37:37 pm »
a ktos wie w jakie rozmiary mozna wlozyc omnibusy zeby wygladalo to estetycznie ?:)

Offline NuoLab

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #374 dnia: Luty 26, 2017, 09:54:57 am »
Ćwiczył ktoś przeprowadzkę z kilkoma tysiącami woluminów (książki+komiksy)? Co najlepiej się sprawdza - pudła, folia stretch, jakieś bąbelki ? Czeka mnie w nieokreślonej acz niezbyt dalekiej przyszłości taka akcja i już mi włos siwieje...

 

anything