Autor Wątek: Poemiks  (Przeczytany 108938 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pszren

Poemiks
« dnia: Marzec 07, 2005, 08:13:20 am »
Poemix (albo poemiks) to dziedzina sztuki pomiędzy poezją a komiksem, albo raczej połączenie poezji i komiksu.

http://www.poemix.prv.pl

Czyli nie usiłuję tutaj obalić poezji ani komiksu, nadal tworzę i to i to (i zamierzam tworzyć), tylko mówię o czymś dodatkowym.

Dyplom komara:

na jesieni chciałbym stworzyć antologię poemiksu (lub poemixu), ale serio dopiero na jesieni, mam nadzieję że do tego czasu sprawa się ułoży, ludzie wyczują co to jest poemix, i może po prostu dało by się wprowadzić tę dziedzinę sztuki do egzystencji chociaż trochę znanej i rozumianej.

Adresujemy poemix do komiksiarzy, bo to prawdopodobnie najbardziej otwarte na taką inicjatywę środowisko. Czyli tu jest jakaś szansa, że to może przetrwa. Oczywiście to tylko urozmaicenie, takie "spojrzenie w stronę liter". Dodam, że pomysł, że wśród komiksiarzy poemix może się wybronić i zostać zaakceptowany, należy do Macieja, który jako pierwszy z komiksiarzy zaaprobował moją ideę poemiksu.

Wiem, że będą kłopoty, czyli zastrzeżenia że "nie lubię poemixu", człowiek ma prawo nie lubić tego, ale może znajdą się ludzie chętni do przedyskutowania sprawy, może się coś wyklaruje, no i może ktoś coś od czasu do czasu stworzy z dziedziny poemixu (tylko dzieła potrafią obronić poemix, bez tego nawet najlepsze teoretyczne argumenty upadną).

Dodam, że nie uzurpuję sobie prawa do nadawania poemixowi "jedynego słusznego kształtu" czy też tworzenia "jedynej teorii poemixu". Mam nadzieję, że kilka inteligentych osób też zastanowi się nad definicją poemiksu, nad celami i formami jego istnienia, czy też ogólnie, stworzy sposoby lub praktykę oceniania jakości poemixów.

Posługuję się wymiennie formą poemiks i poemix, na razie to nie jest wyklarowane. Proponuję, że tam gdzie jest element eksperymentu i mixowania, używać słowa poemix, a tam, gdzie już wiadomo o co chodzi, poemiks :)

Rozejrzyjmy się, poemixy istnieją:

czy to tylko literki, czy też opowiadanie obrazem:
http://tiny.pl/h78q

albo poezja w obcym języku:
http://www.asiawind.com/art/caigentan/chishen.jpg
kaligrafia a malarstwo:
http://www.asiawind.com/art/Default.htm

Kto czytał poetykę komiksu, będzie miał łatwiej.

Anonymous

  • Gość
Poemiks
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2005, 08:28:44 am »
pszerniu, tu zamiast pałętać się po jakiejś japonii i innych pipidówkach zobacz polską awangardę międzywojenną. zobacz apolinaire i majakowskiego. może zrobisz antologię klasycy modernizmu i postmoderniści ;)

Offline pszren

Poemiks
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2005, 09:54:22 am »
Cytat: "timof"
antologię klasycy modernizmu i postmoderniści

super, to też ciekawe, ale przede wszystkim, moim zdaniem, dla antologii poemixu ważne są dzieła świadomie tworzone jako poemixy.

są cztery etapy: 1 nowość; 2 entuzjazm; 3 rozczarowanie; 4 rutynizacja
(wziąłem to z typowego wykresu poziomu zainteresowania pracownika pracą :) , czyli że najpierw nie wie co i jak, potem się podoba, potem jednak to nie o to chodziło, a na końcu, etap najdłuższy, już wie o co chodzi, nie ma zaskoczenia, ale umie wykonywać solidną robotę. oczywiście to nie zawsze się sprawdza, ale tak statystycznie :) ).

oczywistość, oto pojęcie klucz. czyli wypracowanie kilku stylów poemiksów, takich, żeby po jednym spojrzeniu wiadomo było że to poemiks. tutaj stary spór o obiektywność (czyli że ktoś i tak będzie mówił, że to poezja konkretna, choćby właśnie autor chciał stworzyć poemix). oczywistość, ale i przyzwolenie. "twórzcie sobie poemixy, to w sumie nieszkodliwe" - taka ocena zjawiska poemiksu też jest w porządku, byle nie wmuszać, że "nie ma czegoś takiego". zapewniam, że "nie ma czegoś takiego" będzie się pojawiać, niestety. wtedy trzeba robić swoje.

niebezpieczeństwem są łatwe podsumowania. moim zdaniem temat poemixu jest w miarę interesujący, i tylko powierzchnię dojrzy, kto powie że to nuda.

najlepsze życzenia,

Szren de Pierre

acha, jeszcze jedno: wymieniłem parę emaili z twórcą japońskiej grupy poetycko-muzycznej PoemiX , ale im chodzi o co innego.

Offline konradkonrad

Poemiks
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2005, 11:56:10 am »
z trochę innej strony:
http://www.usscatastrophe.com/cannon/guston/wc.guston.html
zresztą nie jest tego typu rzeczy tak mało, ale nazwa ładna.

a w ogóle na czym ma poza intencją polegac różnica między poezją konkretną a poemixami?

Offline pszren

Poemiks
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2005, 01:42:42 pm »
Cytat: "konradkonrad"
z trochę innej strony

dobre, dobre, oby takich więcej.
Cytat: "konradkonrad"

a w ogóle na czym ma poza intencją polegac różnica między poezją konkretną a poemixami?

myślę że różnica w intencji to już sporo. nawet w intencji czytającego.

dodam, że przypomina mi to dyskusję "czym się różni rysunek od komiksu". a komiksu jak broniłem, to niewiele osób się przekonało :oops: .

Rozmawiałem z Dróżdżem (poezja konkretna), zupełny brak porozumienia. A ja też przecież pisywałem poezję konkretną, tylko że w poemixie głównie chodzi o opowiadanie historyjek (coś w stronę komiksu). płytka to odpowiedź. ale pełna znaczenia, jak poemix.

byłem kiedyś w redakcji takiego pisma literackiego, właśnie pracowali nad tekstami robionymi "na temat ilustracji" (bo najczęściej jeśli są ilustracje w pismach literackich, to robi się je albo przypadkowo, albo jako "ilustrację tekstu"). ludzie potem nie rozpoznawali różnicy (jest przecież tekst i grafika). czego to dowodzi? niczego :) . po co więc to pisać? bo odbiór sztuki to też (przynajmniej troszkę) sprawa uczuć.

Szanowni Ludzie,
jak byście przekonywali do poemixu? skoro nie wystarcza to, że to jest wyskoczenie poza definicję (intuicyjną) poezji i definicję (intuicyjną) komiksu? rozumiemy się, jedna rzecz może być opisywana jako zjawisko z zasięgu różnych sztuk, ja tylko proponuję taką dziedzinę sztuki, jak poemix. a czy to jest potrzebne? myślę że tak.

pozdrawiam,

P/S

Offline konradkonrad

Poemiks
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2005, 05:00:19 pm »
Cytuj
ja tylko proponuję taką dziedzinę sztuki, jak poemix. a czy to jest potrzebne? myślę że tak.

Mówisz, masz:
Cytuj
tylko dzieła potrafią obronić poemix, bez tego nawet najlepsze teoretyczne argumenty upadną

 :)

Jedno co moge powiedzieć o pszyszłości mixowania, to że literki do góry nogami łatwiej czyta się z kartki niż ekranu.

A skoro jesteśmy przy miksowaniu, TO:

http://castlezzt.net/ - jest dopiero horror show.


Polecam zapuścić link, pójść po herbatę i dopiero wrócić - jest prawie 300 obiektów - taka poemixowa jednostronicowa powieść. Myślę pszren, że bedziesz zadowolony.  8)

Offline pszren

antologia
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2005, 05:34:20 pm »
uwaga, antologia poemixu na jesieni.

sztuka poemixu jest dopiero w trakcie tworzenia. od was zależy, w którą stronę pójdzie. oby w pozytywną, oby autorzy najpierw wiedzieli jak się żyje pomiędzy poezją a komiksem, a potem tworzyli. oczywiście na początku parę prób nie zaszkodzi, dlatego proszę o parę miesięcy dla wszystkich na poćwiczenie i na zastanowienie. a może już na tworzenie arcydzieł.

w październiku będę zbierał (na założony PO BOX, adres podam około początku października) poemixy do antologii.

Nadesłany poemix ma mieć format A5 albo minimalnie mniejszy, czarno-biały, technika dowolna (musi nadawać się do kserowania). Jeden autor może przysłać wiele poemixów, wybrany zostanie najlepszy, lub kilka najlepszych. Należy przysłać materiał gotowy do kserowania, z podaniem np. imienia i nazwiska, tytułu już na stronie (niekoniecznie u góry). Prosimy nie przysyłać dyskietek ani załączników, tylko poemix w formie papierowej. Dodatkowo należy załączyć zaadresowaną do siebie kopertę ciut większą niż A5 ze znaczkiem za 3 zł w Polsce a 5 zł za granicą. Przysłanie poemixu oraz odpowiednio zaadresowanej koperty ze znaczkiem gwarantuje otrzymanie antologii.

a na razie wyciszenie tematu, i oby do jesieni ;)

najlepsze życzenia,

pees

Offline pszren

Poemiks
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2005, 06:43:46 am »
Dwa poemiksy Kasi "Orion" Onitzch:

http://poemix.w.interia.pl/poemiksy/orion1.jpg
http://poemix.w.interia.pl/poemiksy/orion2.jpg

Według mnie, ta autorka ma talent. Proszę o dostrzeganie piękna i sensu poemiksów.

najlepsze życzenia,

Piotr Szreniawski

Anonymous

  • Gość
Poemiks
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 04, 2005, 08:16:25 am »
pszr a czemu już nie bierzesz udziału w konkursach na pasek? :(

Offline pszren

Poemiks
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 04, 2005, 09:01:02 am »
Niestety za bardzo się stresuję. Nie nadaję się do konkursów. Ale paski śledzę, ledwo ledwo, ale się powstrzymuję żeby czegoś nie wrzucić :) Potem tydzień był się stresował, to nie dla mnie  :(

Co do Orion, to jest poetka, więc sięga do poemiksu z drugiej strony. No i ostatnio jak ktoś powiedział, gdzie się nie rozejrzeć, tam poemiks. Rysunki Kapusty w Rzeczypospolitej, w ogóle jak pogadałem sobie z pewną japonką o kaligrafii, to niesamowita rzecz, poemiks już od dawna istniał, ale zaliczany do poezji, albo do grafiki, albo nieklasyfikowany.

Więc moja "zasługa" to nie tyle stworzenie dziedziny sztuki, ile nazwanie jej :)

Mam coś dla Macieja, ciekawe czy mnie wyśmieje. A może z tym zinem na jesieni serio coś wyjdzie?

Acha, jakby ktoś (umiejący rysować) chciał zilustrować jakiś pomysł na poemiks, to ja bardzo chętnie :) Widzę jak ważna jest strona graficzna w poemiksie, wystarczy dodać odpowiedni kolor, zmienić położenie tekstu, nawet wielkość czcionki i już jest inny klimat.

Co więcej, jeden poeta, który niestety zaprzestał pisania, napisał że ilustrował swoje wiersze, ale drukowali go (nawet w kserowanych zinach) bez rysunku, sam tekst. No i wychodziło kiepsko, zupełnie nie o to chodziło. Właśnie często wiersz, któremu czegoś brakuje, nabiera blasku w poemiksie, wystarczy dodać jakiś symbol, twarz, kolor.

No ciekawe, ważne żeby tworzyć poemiksy i patrzeć na tę dziedzinę sztuki długodystansowo, żeby to się rozwijało, istniało sobie wiele lat.

Murtaugh, jakbyś co jakiś czas stworzył poemiks, byłby to wielki zaszczyt no i serio przyciągnęło by to niezdecydowanych.

pietrek mikserpoe

Anonymous

  • Gość
Poemiks
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2005, 09:08:25 am »
Cytat: "pszren"
Murtaugh, jakbyś co jakiś czas stworzył poemiks, byłby to wielki zaszczyt no i serio przyciągnęło by to niezdecydowanych.

to chyba nie dla mnie. neidawno musiałem zrobić haiku komiks i się meczyłem strasznie, w końcu wyciągnąłem coś z archiwum, co pasowało do tematu.
ale mógłbym spróbować, ale pod warunkiem że wrócisz do pasków. czym tu się stresowac, rpzecież nie gramy o złote gacie.....
m

Offline pszren

Poemiks
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 04, 2005, 10:13:13 am »
w takim razie pasek sport już gotowy  :p 8)

Offline Maciej

Poemiks
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 04, 2005, 11:06:12 am »
Hmmm
Piter, jak coś dla mnie masz to wrzucaj mi na mejla ;)
Dzięksy za życzenia.

No i tabu się robi (poooowolutku)
ale to chyba nie jest poemiks.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline pszren

Poemiks
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2005, 07:49:56 pm »
poemiks to czasem mały plakat:

http://www.goines.net/poster_art.html

http://www.graphicwitness.org/ineye/

pozdrawiam i zachęcam,

{Pszren}

Offline pszren

Poemiks
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 13, 2005, 07:36:58 am »
nowe poemiksy jazgi:

meta

ce

omega

meta nadaje się na okładkę książki (może antologii poemiksu?) ce wymaga myślenia i znajomości alfabetu, omega to przesłanie głębsze w wielu znaczeniach ;)

zapraszamy do komentowania