Autor Wątek: Młodzieży, Ty ponad poziomy wylatuj !!!  (Przeczytany 14450 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dziadek

Młodzieży, Ty ponad poziomy wylatuj !!!
« dnia: Luty 21, 2005, 10:53:23 pm »
Mój pseudonim to nie fikcja. Niestey, czas upływa  :(
Od pewnego czasu śledzę postępy na tym forum i w miarę upływu czasu popadam w coraz większe osłupienie. Od pewnego czasu koncepcja stanęła w miejscu !  Prostym rozwiązaniem problemu budowy robota jest nabycie za jedyne 1100 zł zestawu firmy lego i  jego własnoręczne zmontowanie stosownie do potrzeb i oprogramowanie. Takim zestawem można nawet wystartować w dorocznych zawodach. Jest on baaardzo tani, za 1100 zł w życiu nie da się zmontować żadnego robota prototypowego, chociaż byłlby najprostszy.  Załóżmy , że finanse nie stanowią bariery. W tej sytuacji można popuścić wodze konstruktorskiej fantazji  i  na prawdę zrobić coś nowego.
A teraz do rzeczy:
Mój pomysł jest taki aby stworzyć " materiał mechaniczno- informatyczny"  będący cząstką elementarną roju. Materiał byłby przeznaczony do realizacji dowolnych funkcji. Jeżeli potrzebujesz dźwigu - to masz dźwig. Jeżeli potrzebujesz pojazdu - to masz za chwilę pojazd , bez potrzeby przetapiania metalu !
Podstawy:
- rój, kompletnie bez specjalizacji
- roboty cząstkowe , czyli: małe,jak najmniejsze, bardzo mocne, posiadające sprzęgi do łączenia się w fizyczną ca łość , autonomiczne w bardzo ograniczonym zakresie, sztuczna inteligencja,  realizują tylko jeden rodzaj ruchu (zginanie się  jak zawias)
- "matka roju" - wokół niej jest budowana konstrukcja fizyczna z robotów cząstkowych, poprzez ich łączenie przez Twórcę ( od momentu stworzenia   manipulatorów "matka" przejmuje rolę "Stwórcy" i rozbudowuje się sama.


Rój może przybierać dowolne kształty potrzebne w danym momencie ( manipulatory o dużej sile i praktycznie nieograniczonej ilości stopni swobody). Rój może przenikać  przez otwory wielokrotnie od niego mniejsze. Każdy element systemu ( poza matką) może zostać zastąpiony dowolnym innym. Inteligencja roju rośnie proporcjonalnie do ilości elementów składowych. Teoria zbiorów fuzzy logic  zastosowana  do sterowania pozwala na łatwe określenie zadań poszczególnych członków roju.

Przykład:
Jeden element roju to zginający się zawias. Dwa elementy roju to dwa zawiasy połączone pod kątem prostym  - możliwość ruchu w dwóch płaszczyznach. Trzy elementy to  ruch w pełni  przestrzenny. Elementy łączone szeregowo dają wzrost amplitudy ruchu. Elementy łączone równolegle dają wzrost siły ruchu. Łącząc odpowiednio wiele elementów uzyskuje się z komórek podstawowych elementy fukcjonalne - manipulatory, napęd itd.
 Efekt finalny:
Coś na kształt ameby lub jak kto woli " terminatora" z "płynnego metalu".

W sumie realizacja tego projektu na początek jest o wiele tańsza od budowy 40 kilogramowych platform, jakich już wiele zrobiono, a które nie wnoszą kompletnie nic nowego do stanu techniki.
 Proponuję na początek zrobić matkę i 200 elementowy rój. W zasadzie mam wszystko rozpracowane jeżeli chodzi o zadania cząstkowe, dla:
- lubiących koordynować działania innych ( najważniejsze )
- lubiących obliczenia mechaniczne
- lubiących fuzzy logic
- lubiących prace montażowe
- lubiących  tracić pieniądze
 Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym projektem to zapraszam do współpracy !!!  Zasady są proste: JA stawiam cel - Wy go realizujecie.  Jeżeli w grupie obowiązuje taka demokracja jak tutaj, to przez pół roku efekty są takie jakie są, czyli nawet nie ma koncepcji !!! Wierzcie mi, jeżeli do spełnienia jest konkretny cel, to demokracja jest najgorszą drogą do jego realizacji. DEMOKRACJA == STAGNACJA
szystko można popsuć jeżeli się to odpowiednio długo udoskonala.

Greg K1ler

  • Gość
Młodzieży, Ty ponad poziomy wylatuj !!!
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2005, 05:56:06 pm »
Primo: witam uczestnika prezentacji na Krakonie (chyba, że się mylę). Secundo: muszę przyznać, że twój post mnie pozytywnie rozbawił. Z kilku różnych względów.

Zacznijmy od początku.

Jako automatyk (dobrze pamiętam?) powinieneś wiedzieć, że taki projekt jest skazany na niepowodzenie na wstępie. Zresztą ta kwestia była już dyskutowana na tym forum. Instytut dostał na to unijne pieniądze, kosmiczną  ich ilość zresztą (2 mln. Euro). Zobacz na www.swarm-bots.org. U mnie w katedrze uruchomiono projekt roju w tym roku. Na razie ma 3 roboty, nie robią nic tylko jeżdżą i się komunikują w celu znalezienia czujnika. Mają wielkość pudełka na buty i kosztowały już 15 tys.. Wyglądają pokracznie - silniki a nad nimi taca:).

Chcesz żeby podroboty były małe - niemożliwe, skalowanie robotów nie jest proporcjonalne do skalowania funduszy. Zależność jest geometryczna. Za dużo "Niezwyciężonego" S. Lema;).

Teoria fuzzy w przypadku robota o dwóch napędach, konkretnie Pioneer 2DX, to 10 min obliczeń dla jednej trajektorii na najnowszym PIV. Wiem, bo sam liczyłem (na profesjonalnych algorytmach).

Ogólnie. Zadanie stworzenia ameby byłoby poza zasięgiem nawet największych instytuów robotycznych na świecie. Koszt materiału, miniaturyzacji i proccesorów ogromnej mocy jest IMO przerażający. Możemy się ewentualnie pobawić w symulację takiego roju na komputerze. W przyszłości.

Co do twojego zdania o demokracji, to niestety, ale w ogóle się z nim nie zgadzam. A co do naszego forum, to demokracja jest, ale fachowcy mają głos ostateczny. I prace posuwają się naprzód... Nie jest to żadna stagnacja. Zawsze burza mózgów jest ciekawsza niż mozolne obliczenia, które właśnie prowadzimy. Bo robot zostanie zbudowany i pokazany szerokiej publiczności, nie zostanie li tylko na papierze, jak to się dzieje z 99% prac magisterskich w Polsce.

Offline misha

Młodzieży, Ty ponad poziomy wylatuj !!!
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2005, 06:12:53 pm »
Cytat: "Dziadek"
Jeżeli w grupie obowiązuje taka demokracja jak tutaj, to przez pół roku efekty są takie jakie są, czyli nawet nie ma koncepcji !!! Wierzcie mi, jeżeli do spełnienia jest konkretny cel, to demokracja jest najgorszą drogą do jego realizacji. DEMOKRACJA == STAGNACJA


Pół roku ? Forum ruszyło 8 grudnia 2004 roku - obecnie mamy 22 lutego 2005 -> działamy prawie 2.5 miesiąca. Nie bez znaczenia jest też kilka innych faktów - "po drodze" były święta i co gorsze sesja egzaminacyjna.

Koncepcja moim zdaniem jest gotowa w 99%... Wystarczy przeglądnąć wątek "Założenia projektowe". Zapraszam do lektury.

Offline Lucius

Młodzieży, Ty ponad poziomy wylatuj !!!
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2007, 05:47:13 pm »
No i jak tam prace ??
Pozdrawiam.