trawa

Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 249307 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline themon-Felków Twórca

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 26, 2003, 08:28:59 pm »
R. Zelazny "Stwory Światła i ciemności
P.K.Dick "Przez ciemne zwierciadło"
F.Herbert "Dune"
??????? "Wieczna Wojna"
=======NO OCZYWIŚCIE, ŻE "MALAZAŃSKIE KSIĘGI..."=========
D.Weber "Honor Harrington"
T.Pratchett cykl "Świat Dysku"
O.S.Card seria o Enderze i druga o Alvinie Stwórcy
itd
itd

Offline Djinn

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 26, 2003, 09:54:16 pm »
hmmmm....
1) malazanska ksiega poleglych .....:P
2) wszystko z drowami ( cyt. ksiazki o drizcie i liriel :P  z FR)
3) ksiazki pratcheta o rincewindzie i smierci
4) hmm... co jeszcze jest spox:P ??.... jeszcze straznicy plomienia sa zaje.fajni :)

Offline Ayers

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 29, 2003, 07:47:29 pm »
Ja jeszcze dodam, że godny przeczytania jest cykl "Mistrz Zagadek" Patrici McKillip, zawarty w trzech tomach:
I.    "Mistrz zagadek z Hed"
II.   "Dziedziczka magii i ognia"
III.  " Harfista na wietrze".
 Również ciekawa jest inna książka tej autorki: "Zapomniane Bestie z Eldu".

 Warto przeczytać Trylogię Magicznych Wiatrów, autorstwa Mercedes Lackey. Tyleże jest to przedostatnia trylogia tej pisarki z sześciu możliwych. (Akurat nie pamiętam reszty, ani też nie czytałam, bo nie mam do nich dostępu, brak ich jest poprostu w miejskiej bibliotece).
Co to jest Chaos? Jest to Ład, który zniszczono przy Stworzeniu Świata." - St. J. Lec
"Chaos zawsze pokonuje porządek, gdyż jest lepiej zorganizowany." - T. Pratchett
"Na początku był Chaos..." I Chaos wiedział, że jest dobry.

Offline marcio

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 07, 2003, 12:13:44 pm »
Osobiście popieram f.Herberta i cykl Diuna niesamowice wykreowany świat. Ostatnio wpadłami w łapki "wojna wspomaganych" dużo popularnej ostatnio genetyki[/quote]

Offline pomyj=:)

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 08, 2003, 09:56:13 am »
mi osobiście najbardziej podobało się z ostatnio przeczytanych książeczek
"Dni złych zegarów" Marka Sieprawskiego
- ciekawa książka nadreal
bardzo dobrze się czyta
ngrata patria, ne ossa quidem habebis - niewdzięczna ojczyzno, nie będziesz miała nawet (moich) kości

Offline Spajder

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 08, 2003, 09:58:24 pm »
Gdy brałem szóstą z kolei Diunę do ręki, odnosiłem wrażenie, że trzymam w ręku relikt. Polecam wszystkim. Cała seria to unikalne mistrzostwo z oryginalnym sposobem narracji. Osobiście unikam tłumaczenia Łozińskiego, który zasłynąć tłumaczeniem nazw własnych :( Niestety, seria Preludium do Diuny syna Herberta i Andersona tłumaczona jest przez Łozińskiego właśnie.
Polecam też książki Jonathana Carrolla. W sumie kupujcie je w ciemno. Szczególnie świetne są: Kraina chichów, Muzeum psów i Całując ul. Białe jabłka trzymają formę.
Z Lema polecam Śledztwo i Katar. Miodzio. I, oczywiście Solaris.
Trzeba jeszcze wspomnieć o naszym ASie. Narrenturm!!!
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline dhutirth

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 15, 2003, 08:30:21 am »
Naprawde godną polecenia książką jest "Trylogia zimnego ognia" C. S. Friedman. Trzy tomy (po 500 stron, a wiec jest co czytać  :wink: ) za rozsądną (chyba  :wink: ) cene 29 PLN (każdy z osobna of korz)
Kawał dobrej fantasy. Już sam początej jest... intrygujący.  :)
Niech fae będzie z wami  :)
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline Noel

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 15, 2003, 12:59:17 pm »
Ja jakoś uwielbiam polską fantasy,z atem polecam bardzo "Księgę całości" Feliksa W. Kresa. Coś niesamowitego. Mroczny klimacik, powieści przez pierwsze trzy tomu właściwie nie mają powiązania, dopiero później, od czwartego bohaterowie zaczynają się pojawiać łącznie. Przedstawione zostają poszczeólne krainy Szereru z ich mieszkańcami (pierwsze trzy tomy), kulturą i obyczajowością. Później, wierzyć się nie chce, le jest coraz lepiej. Po-le-cam. Coś fantastycznego, a łącznie ok 3000 stron prześwietnej lektury. Co do tego, no tylko (to już zagraniczne) Erikson ze swoją "Malazańską księgą poległych", choć znacznie lżejszą w czytaniu od dzieła Kresa. Niedawno w sprzedaży pojawił się kolejny tom "Dom łańcuchów", choć jak narazie tylko pierwsza część. Odradzam "dzieła" P. Mc Killip, no coś koszmarnego. Akcja "Mistrza zagadaek z Hed" jest wartka jak woda w klozecie, a "Harfista na wietrze, ech! szkoda gadać. "Dziedziczka...", po prostu, matko i córko, przerażające, straszne, beznadziejne i... do bani. Kosz-mar. A już totalną paranoją jest dopuszczenie do druku "Zapomnianych bestii z Eldu". Boże, gdybym nie zapłacił za te knoty, to bym tego nie przeczytał (w mordę, jestem 80 PLN w plecy). Acha, niezła jest jeszcze "Śmierc nekromanty", ale to nie jest fantasy sensu stricte(:)), ale i tak warte polecenia.
Q świata jest stałe. Zatem im więcej ludzi, tym więcej głupców.

Offline ICARIUM

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 16, 2003, 12:27:48 am »
"Zapomniane bestie z Eldu" to bardzo fajna powieść.Żadne arcydzieło,ale poziom trzyma.
"Śmierć nekromanty" to jest 100% fantasy tyle,że z bardzo oryginalnym światem:).
a tego posta czeka mnie chłosta.

Offline wste

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 16, 2003, 05:50:37 am »
Morze jest to bardziej SF niż Fantasy, ale zdecydowanie polecam. Izaac Asimov - wszystko/ Książki tego gościa są wprost niesamowite. Fundacja zwala z nóg.

wste
edwo słoneczko uderzy
W okno złocistym promykiem,
Budzę się hoży i świeży
Z antypaństwowym okrzykiem.
(...)
Niech się ciężarem tym ze mną
Podzieli któryś z rodaków!
Mój Boże ile tam siedzi
Głupich endeckich pismaków.

Tuwim

Anonymous

  • Gość
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 16, 2003, 06:03:09 am »
polecam czytac slownik poprawnej polszczyzny, ta ksiazka sie nie starzeje

btw kto to tery praczet?

Offline Noel

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 16, 2003, 07:36:01 am »
Cytat: "ICARIUM"
"Zapomniane bestie z Eldu" to bardzo fajna powieść.Żadne arcydzieło,ale poziom trzyma.
"Śmierć nekromanty" to jest 100% fantasy tyle,że z bardzo oryginalnym światem:).

Z tego co mnie uczono na studiach, to fantasy musi dziać się w konkretnym czasie, tzn. nie konkretnie określonym, ale nie w okolicach wieku XIX tak jak ma to miejsce w "Śmierci...", to gdzieś tak w okolicach wczesnego średniowiecza i wcześniej. Tak przynajmniej mnie uczono, ale mogę się mylić. Inaczej to już bliżej fantastyki szerzej pojętej.

A co do "Zapomnianych...", cóż, są gusta i guściki, ale opisy batalistyczne były fanfastyczne. No czytałem z zapartym tchem. Koniec jednego z rozdziałów: "I zaczęła się wojna" - lub coś w ten czas, a początek kolejnego: "Wojna się skończyła i...". Wybacz, ale jak ktoś przyzwyczaił się do dobrej fantasy to, to co reprezentuje sobą pani P. Mc Killip to dno dna i 10 metrów mułu.
Q świata jest stałe. Zatem im więcej ludzi, tym więcej głupców.

Offline marcio

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 23, 2003, 02:46:18 pm »
Może to też nie jest fantasy ale niedawno odkryłem takiego autora jak S.Sniegow. Jego księżki były dla mnie objawieniem. Autor ten jest dla mnie Tolkienem SF. Mimo że chłopak zza Buga :D  

Offline Noel

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 24, 2003, 08:28:36 am »
Cytat: "marcio"
Może to też nie jest fantasy ale niedawno odkryłem takiego autora jak S.Sniegow. Jego księżki były dla mnie objawieniem. Autor ten jest dla mnie Tolkienem SF. Mimo że chłopak zza Buga :D  

Dlatego ze zza Buga to musiałby pisać badziewie? Jak dla mnie, to najlepsze fantasy piszą Słowianie, weźmy takiego Kresa (:)) lub Sapka. Do tego jeszcze autor rosyjski (nie pamiętam nazwiska) napisał ksiązeczkę o Wiedźminie w Moskwie. Reszta to tylko dodatki (z wyjątkiem Tolkiena).
Q świata jest stałe. Zatem im więcej ludzi, tym więcej głupców.

Offline ICARIUM

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 24, 2003, 11:25:20 am »
Cytuj
Z tego co mnie uczono na studiach, to fantasy musi dziać się w konkretnym czasie, tzn. nie konkretnie określonym, ale nie w okolicach wieku XIX tak jak ma to miejsce w "Śmierci...", to gdzieś tak w okolicach wczesnego średniowiecza i wcześniej. Tak przynajmniej mnie uczono, ale mogę się mylić.

Niedorzeczne schematy wtłaczane do umysłów w podstawówkach,szkołach średnich i na studiach nawet.Istotą fantasy jest magia,a nie realia związane z daną epoką.
Grupka specjalistów(podkreślam:specjalistów,a nie uczonych) może się bawić w katalogowanie i schemaciki.Ja o to nie dbam.
Cytuj
A co do "Zapomnianych...", cóż, są gusta i guściki, ale opisy batalistyczne były fanfastyczne. No czytałem z zapartym tchem. Koniec jednego z rozdziałów: "I zaczęła się wojna" - lub coś w ten czas, a początek kolejnego: "Wojna się skończyła i...". Wybacz, ale jak ktoś przyzwyczaił się do dobrej fantasy to, to co reprezentuje sobą pani P. Mc Killip to dno dna i 10 metrów mułu.

Za dużo Kresa i scen batalistycznych:).Twórczość P.McKillip to coś z zupełnie innej beczki.Jest to ukazanie najbardziej podstawowych ludzkich uczuć i emocji.Z kobiecego punktu widzenia.
a tego posta czeka mnie chłosta.

 

anything